fbpx
YENİ!

Google Ads İle Nasıl Reklam Verilir? En Kolay 5 Yöntem!

Google’ın 2000 yılının sonlarında kullanıma sunduğu reklam platformu Google AdWords, 24 Temmuz 2018 tarihi itibariyle Google Ads adını aldı. Google Ads; arama sonuçlarında, iş ortağı web sitelerinde ve Youtube platformunda reklam gösterimi sağlayan bir hizmettir.

İçindekiler

Pazaryeri mağazalarınızı sizin yerinize açalım!

Hemen formu doldurun 7 farklı pazaryeri mağazanızı hızlıca açarak satışa başlayın.

google ads ile nasıl reklam verilir

Dijital pazarlama günümüzde giderek büyüyen bir sektör. Markaların dijital çağda ürün ve hizmetlerini rekabetçi ortamda daha başarılı bir şekilde sunmalarını sağlayan dijital reklamlar, kısa sürede başarı yakalamak isteyenler için ideal bir tercih. Dünyanın en büyük dijital reklam ağlarından biri olan Google Ads, reklam verenlerin dünya çapındaki milyonlarca kullanıcıya ulaşmasına imkan tanıyor. Gelin, Google Ads reklam verme işlemlerinde tercih edebileceğiniz 5 yöntemi birlikte inceleyelim.

Google Ads Nedir?

Google’ın 2000 yılının sonlarında kullanıma sunduğu reklam platformu Google AdWords, 24 Temmuz 2018 tarihi itibariyle Google Ads adını aldı. Google Ads; arama sonuçlarında, iş ortağı web sitelerinde ve Youtube platformunda reklam gösterimi sağlayan bir hizmettir. Bu hizmet sayesinde reklam verenler, Google ekosistemindeki kullanıcılara efektif bir şekilde erişerek ürün ve hizmetlerini tanıtabilir. Her gün kullanıcıların alışveriş ve bilgiye ulaşmak için kullandığı Google, reklam kampanyaları için ideal bir ortam sunar.

Kişisel Google hesabınızla Google Ads platformuna giriş yaparak reklam hesabınızı oluşturabilir ve kısa süre içinde reklam kampanyalarınızı yapmaya başlayabilirsiniz. Google, reklam verenler için sektörlerine ve hedef kitlelerine uygun olan pek çok özelleştirme seçeneği sunar. Yaş, cinsiyet, ilgi alanları, coğrafi konum ve anahtar kelime gibi pek çok kriter, daha etkili reklamlar oluşturmanız için ideal imkanlar sunar. Ancak etkili ve yüksek performanslı reklamlar oluşturmak, ilk etapta zorlayıcı olabilir. Ads arayüzü ilk bakışta oldukça basit ve kullanışlı görünse de, reklam kampanyalarının doğru bir şekilde planlanması son derece önemlidir. Sizin için önerdiğimiz yöntemler sayesinde Google reklam verme stratejilerinizi iyileştirebilir ve kampanyalarınızdan daha fazla verim alabilirsiniz.

En Kolay 5 Yöntem ile Google Ads Üzerinden Reklam Verme

Google’ın reklam kampanyalarında reklam verenlere pek çok seçenek sunduğundan bahsetmiştik. Reklam kampanyalarında farklı seçeneklerin ihtiyaca uygun şekilde tercih edilmesi, kampanyanın performansını ve geri dönüş oranını doğrudan etkileyebilir. Ayrıca bu konulara dikkat etmek, reklam bütçenizi de daha verimli bir şekilde kullanmanızı destekler.

Doğru Anahtar Kelimeleri Seçmeye Özen Gösterin

Arama sonuçlarında kullanıcıların karşısına çıkan Google reklamları, anahtar kelimeleri kullanır. Reklam kampanyanızı oluştururken belirteceğiniz anahtar kelimeler, satış stratejilerini doğrudan etkileyebilir. Örneğin Nike markalı ayakkabı satışı gerçekleştiriyorsanız, reklamınız için “Nike ayakkabı” anahtar kelimesini kullanmayı tercih edebilirsiniz. Ancak bu, çok geniş kapsamlı bir anahtar kelime hedeflemesi olacaktır ve muhtemelen satın alma aşamasının başlarındaki bir kullanıcıyı hedefleyecektir. “Nike Air Max” veya “Nike Air Max satın al” gibi anahtar kelimeleri tercih etmek, satış hedefleriniz için daha faydalı olabilir. Çünkü bu anahtar kelimeleri arayan kullanıcıların satın almak istedikleri ürünü çoktan belirledikleri ve satın alımın son aşamasına geldiği düşünülür.

Google Ads reklamlarında anahtar kelimelerin rekabete dayalı bir fiyatlandırmaya sahip olduğunu da unutmamanızda fayda var. CPC veya TBM olarak ifade edilen “Tıklama Başına Maliyet” kullanıcıların ilgili anahtar kelimede çıktığınız reklamlara tıkladığında ödemeniz gereken ücretleri ifade eder. Örneğin, “Nike Ayakkabı” anahtar kelimesini hedeflediğiniz bir reklam kampanyasında tıklama başına 50 kuruş ödeme yaparken, “Nike Air Max satın al” anahtar kelimesini hedeflediğiniz bir reklamda tıklama başına maliyet birkaç Türk Lirası olabilir. Satış huninize uygun bir anahtar kelime planlamasıyla reklam stratejinizi optimize edebilirsiniz.

Ayrıca anahtar kelimelerde negatif anahtar kelime varyasyonlarını belirtmeyi de unutmamanızda fayda var. Google Ads, “Otel rezervasyonu” anahtar kelimesinin yer aldığı bir reklamı “Otel rezervasyonu iptali” aramasını gerçekleştiren kullanıcıların karşısına çıkarabilir. Bu sebeple negatif anahtar kelime bölümünde “iptal” anahtar kelimesini belirtmek, buna benzer risklerin önlenmesine yardımcı olur.

Hedef Sayfa ve İlgi Düzeyi Kriterlerini Karşılayın

Google, reklam verenlerin yalnızca ne kadar ödedikleri ile ilgilenmez. Kullanıcıların daha iyi bir deneyim yaşaması için reklam kampanyalarının belirli kriterleri karşılamasını da ister. Bu, ödül-ceza sistemiyle ilişkilendirilir. Örneğin, reklamlarınız ve hedef sayfa arasında yeteri kadar ilgi düzeyi yoksa, Google reklamınızın performansını düşürebilir ve daha az kullanıcının karşısına çıkarabilir. Ayrıca bu tür reklam kampanyalarında maliyet de büyük oranda artabileceğinden, reklam verenler ilgi düzeyi ve hedef sayfa konusunda son derece hassas olmalıdır. Hedef sayfanızda reklamınızla ilgili yeterli ilgi düzeyinde içerik olmasına, teknik olarak kullanıcı deneyimine uygun ve hızlı yüklenen bir yapıda olmasına dikkat etmeniz, Google’ın sizi başarılı bir reklam veren olarak görmesinde belirleyici bir kriterdir. Kısacası kullanıcıların aradıklarını kolayca bulabilecekleri ve kolay bir şekilde gezinebileceği reklam hedefleri ile diğer reklam verenlerin önüne geçebilir ve daha fazla kullanıcının dikkatini çekerek reklamlarınızdan daha fazla verim alabilirsiniz.

Etkili Reklam Metinleri Oluşturun

Dijital reklamlar kullanıcılara ulaşmanızı kolaylaştırsa da reklamların başarısını sağlayan şey reklamların içeriğidir. Arama sonuçlarında veya farklı platformlarda kullanıcıların karşısına çıktıktan sonra onları etkileyici başlıklar ve reklam metinleriyle satın almaya veya ziyarete teşvik etmelisiniz. Ancak bu noktada bir önceki yöntemde yer alan ilgi düzeyi kriterini de göz önünde bulundurmalısınız. Reklam metninizde ilgili ürün ve hizmet hakkında kısa ve yararlı bir bilgi ve harekete geçirici bir mesaj kullanmak ideal bir stratejidir. Reklamlarınızı oluştururken farklı metin ve başlık alternatifleri de kullanabilirsiniz. Bu özellik, metin ve başlıklarınızın performanslarını görmenize ve en etkili olanıyla reklamlarınızı sürdürmenize yardımcı olur.

Rakiplerinizi İnceleyin ve Reklam Stratejinizi Optimize Edin

Sektörünüzde faaliyet gösteren rakipleri incelemek ve reklam kampanyalarında hangi stratejileri uyguladıklarını takip etmek, rekabet kabiliyetinizi ve reklam stratejilerinizin performansını olumlu yönde etkileyebilir. Rakiplerinizin reklam metinlerini, hedefledikleri anahtar kelimeleri ve diğer davranışlarını göz önüne alarak daha iyisini yapmak için harekete geçebilirsiniz.

Dönüşüm Tanımlama ve Entegrasyonu Kullanın

Dijital reklamların en avantajlı yönlerinden biri, geleneksel reklam araçlarının aksine takip edilebilir ve ölçülebilir olmalarıdır. Billboard ve afiş gibi reklam kampanyalarında hedef kitlenizin geri dönüşlerini kontrol edemezken, Google Ads reklamlarında hedef kitlenizin; yaş, cinsiyet, cihaz, lokasyon, trafik kaynağı ve daha pek çok verisini anlık olarak görüntüleyebilir ve rapor haline getirebilirsiniz. Google Ads reklam kampanyanızı oluştururken dönüşüm tanımlama seçeneğini tercih etmeyi ve hedef kaynağınızla entegre etmeyi unutmayın. Bu sayede kampanyalarınızın performansını takip edebilir ve sonraki kampanyalarınız için referans olarak alabilirsiniz.

E-Ticaret Sektöründe Dopigo’dan ve Google Ads Reklamlarından Güç Alın

E-ticaret sektörü dijital dünyada kullanıcıların alışveriş deneyimini baştan tanımlamayı başardı. Hemen hepimiz, ihtiyaçlarımızı tek bir tıkla satın almayı çok seviyoruz. Ancak bir satıcı olarak e-ticaret sektöründeki rekabete ayak uydurmak oldukça zorlu olabilir. SEO çalışmaları organik ziyaretçi trafiği için verimli bir strateji olsa da, Google Ads, çok daha kısa bir sürede yüksek miktarda trafik elde edilmesi için daha uygun bir stratejidir. E-ticaret sitenizdeki ürün ve hizmetleri Google Ads sayesinde tüketicilere ulaştırarak satış rakamlarınızı artırabilir ve coğrafi konumdan bağımsız bir şekilde dünyanın her yerindeki tüketicilere ulaşabilirsiniz. Birkaç kolay adımda Google Ads hesabınızı oluşturarak reklam yayınlamaya başlayabilirsiniz. Dijital reklam stratejileri, özellikle e-ticaret sektöründe bütçe-performans açısından oldukça avantajlıdır.

Google Ads reklamlarıyla ürün ve hizmetlerinizi tanıtırken, e-ticaret operasyonlarınızı daha kolay hale getirmek için Dopigo’yu tercih edebilirsiniz. Mağaza sahiplerine kullanışlı entegrasyonlar ve yönetim modülleri sunan Dopigo ürün, fatura, stok ve kargo gibi pek çok alandaki yönetim görevlerinde insan gücüne olan ihtiyacı minimuma indirir. Tek bir panel üzerinden mağazanıza ait farklı verileri bir arada görüntüleyebilir, e-ticaret sektöründeki performansınızı yakından takip edebilirsiniz. Google Ads ve Dopigo entegrasyonları sayesinde rekabetin yoğun olduğu e-ticaret sektöründe rakiplerinize karşı bir adım öne geçebilirsiniz.

E-ticarette aradığınız çözümler Dopigo'da!

Birkaç saniye içerisinde Dopigo hesabınızı oluşturun. Birkaç dakika içerisinde entegrasyonlarınızı hızlıca yapın.

Dijital pazarlama yapılacaklar listesini hemen ücretsiz indirin!

E-ticarette emin adımlarla büyüyün!

Pazaryerlerinde yapılacaklar listesini hemen ücretsiz indirin!

Pazaryeri mağazalarınızın eksiklerini adım adım belirleyin.