fbpx
YENİ!

Amazon SEO Nedir? Amazon’da Öne Çıkın!

Amazon Türkiye’nin açılmasıyla e-ticaret yapan birçok şirket, satış yaptıkları kategorilere göre Amazon’da da mağaza açmaya başladı.

İçindekiler

Pazaryeri mağazalarınızı sizin yerinize açalım!

Hemen formu doldurun 7 farklı pazaryeri mağazanızı hızlıca açarak satışa başlayın.

Amazon Türkiye’nin açılmasıyla e-ticaret yapan birçok şirket, satış yaptıkları kategorilere göre Amazon’da da mağaza açmaya başladı. Türkiye’de rekabetin gittikçe arttığı, dünyada zaten en önemli pazaryeri haline gelen Amazon, son zamanlarda Türkiye e-ticaret hacminde artan paydasıyla hızlı bir ivme kazandığını ve daha da önemli hale geleceğini ispatladı. Peki bunca mağaza arasında nasıl öne çıkarsınız? Amazon Türkiye’de organik olarak nasıl daha fazla satış yapabilirsiniz? Cevap: Amazon SEO! Bu yazımızda sizler için Amazon SEO Nedir, nasıl uygulanır ve sizi nasıl öne çıkarır anlatacağız. Gelin başlayalım.

Amazon SEO Nedir?

Amazon SEO, Amazon listeleme optimizasyonu yaparak reklam ve pazarlama bütçenize dokunmadan, organik olarak Amazon’da daha görünür olmanıza ve böylelikle satışlarınızı artırmanıza olanak sağlayan bir sistemdir. Amazon SEO ile mağaza ve ürünlerinizin ilk sayfalarda ve ilk sıralarda çıkması için arama motoru optimizasyonu yapmış olursunuz.

2023 Amazon Güncel Komisyon Oranlarını öğrenmek için tıklayın!

Amazon Listeleme Optimizasyonu- A9 Nedir?

Google ve diğer arama motorları gibi Amazon’un da kendine has bir ürün sıralama algoritması vardır. Bu algoritma A9 olarak adlandırılır ve kullanıcılara en doğru ve en alakalı sonuçları vermek üzere çalışır. Siz de ürünlerinizin ve mağazanızın doğru alıcının karşısına çıkmasını istiyorsanız dikkat etmeniz gereken birkaç püf nokta var.

Daha İyi Endekslenmek İçin Püf Noktalar Nelerdir?

  • Doğru Anahtar Kelime ve Gizli Anahtar Kelime Seçimi: Google Adwords Keyword Planner gibi ücretsiz bir uygulamadan faydalanarak ürününüze uygun anahtar kelime araştırması yapmanız gerekir. Ürününüzü tanımlayan ve alakalı olan bütün anahtar kelimeleri listeleyin. Bunu yaparken rakip analizinden de faydalanabilirsiniz. Rakiplerinizden yüksek satış yapanların en çok trafik çeken kelimelerini de listelemek yararlı olacaktır. Gizli anahtar kelime ise Amazon’un ifadeleriyle “ürününüzün keşfedilebilirliğini artırmada” yardımcı olacaktır.
  • Ürün Başlığı: Amazon’da uzun bir süredir başlıklar kısaltıldı. Ürün tanımını çok net yapan ve hedefe giden ürün başlıkları tercih edilmeli ve ürün başlığı mutlaka anahtar kelimeyi içermeli. Başlık karakter sayısı 200’ü geçmemeli, ayrıca sonuna marka adı eklenmeli. Amazon ayrıca her kelimenin baş harfinin büyük olmasını öneriyor, ek olarak ürün adediyle ilgili bilgi de içerebilir.
  • Ürün Özellikleri: Ürün özelliklerinizi, her bir bullet point ürününüzün önemli bir özelliğini açıklayacak şekilde yazın. Anlaşılır ve soru işaretine yer bırakmayacak şekilde olmasına dikkat edin. Her bir bullet point’e anahtar kelimeleri serpiştirin. Uygun kullanım ve bakım talimatlarını, ürün boyutunu/bedenini, garanti bilgisini de eklemeyi unutmayın.
  • Ürün Açıklaması: Ürün açıklaması kısaca ürününüzün ne olduğunu ve ne işe yaradığını anlattığınız alandır. Ürün özellikleri kısmı yoruma yer bırakmayan, daha net bir alanken, ürün açıklaması kısmında daha dikkat çekici ve yaratıcı şeyler yazabilirsiniz. Ürün bilgilerini tamamıyla doldurduğunuzdan, anahtar kelimeleri eklediğinizden ve açıklamanızın özgün olduğundan emin olunuz.
  • Ürün Görselleri: Unutmayın ki ilk görsel müşteriyi kazanmanızı veya kaybetmenizi belirleyen araç olabilme gücüne sahiptir. Mutlaka yüksek çözünürlükte ve profesyonel çekimler kullanın. Ürününüzün birkaç farklı açıdan gösterildiğine emin olun. İlk görseliniz beyaz bir arka plana sahip olmalıdır ve görselde başka hiçbir obje ve yazı bulunmamalıdır. Amazon 9 görsele kadar izin vermektedir; ilk görselinizden sonra yaşam tarzı kesiti, ürün kullanım alanı gibi görseller ekleyebilirsiniz.
  • Ürün Yorumları: Amazon’un müşteri memnuniyetini her şeyden önde tuttuğunu daha önceki yazılarımızda da belirtmiştik. Müşterilerden gelen pozitif yorumlar ve mağazanızın çokça ziyaret alması, sıralamada yukarılara çıkmanıza yardımcı olacaktır. Bu yüzden müşterilerinizi yorum yazmaya teşvik edecek landing page, forum ve Facebook gruplarından faydalanabilirsiniz.
  • Kategori Seçimi: En doğru kategori, daha fazla satış demektir. Bu yüzden ürününüzü doğru kategoriye yerleştirmeye özen göstermelisiniz. Bunun için yine küçük bir rakip analizinden faydalanabilirsiniz, elinizdeki ürünü en çok satan 10 rakip firmaya bakıp, ürünü konumlandırdıkları kategoriyi görmek sizi yönlendirecektir.
  • Amazon FBA Kullanıcısı Olmak: Ürünü deposunda muhafaza etme ve son kullanıcıya ulaştırma işlemini Amazon’un sizin yerinize üstlendiği sistem Amazon FBA, elbette sizi sıralamada daha öne çıkarmaya yardımcı oluyor. Çünkü ürünün Amazon güvencesiyle gönderileceğini bilmek sizi müşteri tarafında da daha cazip kılacaktır. Dilerseniz Amazon FBA sistemini detaylıca anlattığımız yazımıza da göz atabilirsiniz.

E-ticarette aradığınız çözümler Dopigo'da!

Birkaç saniye içerisinde Dopigo hesabınızı oluşturun. Birkaç dakika içerisinde entegrasyonlarınızı hızlıca yapın.

Pazaryerlerinde yapılacaklar listesini hemen ücretsiz indirin!

Pazaryeri mağazalarınızın eksiklerini adım adım belirleyin.