fbpx
YENİ!

İleti Yönetim Sistemi (İYS) Nedir? E-Ticaret Yapanların Dikkat Etmesi Gerekenler

İleti Yönetim Sistemine kayıt işleminizi tamamlamanız gerekmektedir.

İçindekiler

Online ortamda gerçekleştireceğiniz; kampanya, duyuru ve tanıtım gibi bildirim hizmetlerine 1 Aralık 2020 itibari ile devam edebilmeniz için, İleti Yönetim Sistemine kayıt işleminizi tamamlamanız gerekmektedir. Peki nedir bu İYS ve e-ticaret yapanları neden ilgilendirmektedir yakından inceleyelim.

İleti Yönetim Sistemi (İYS) Nedir?

İleti Yönetim Sistemi (İYS), mevzuattaki tanımıyla; 1 Mayıs 2015 tarihinde yürürlüğe giren 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun ve Ticari İletişim ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmelik çerçevesinde, Ticaret Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş (TOBB) Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğince sunulan, hizmet sağlayıcıların; arama, SMS mesaj ve e-posta yoluyla ticari elektronik ileti göndermek için alıcılardan aldıkları onayları saklayıp yönetebilmesine, alıcıların ise onay ve ret hakkını kullanabilmesine, ticari elektronik ileti şikayetlerini iletebilmesine ve yönetebilmesine imkan tanıyan, güvenlik standartlarına sahip ulusal bir veri tabanı sistemidir.

Kısaca İleti Yönetim Sistemi, hizmet sağlayıcıların aramaSMS mesaje-posta yoluyla ticari elektronik ileti göndermek için alıcılardan aldıkları onayları saklayıp yönetebilmesine, alıcıların ise onay ve ret hakkını kullanabilmesine, ticari elektronik ileti şikayetlerini iletebilmesine ve yönetebilmesine imkan tanıyan, güvenlik standartlarına sahip ulusal bir veri tabanı sistemidir. Daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Hizmet Sağlayıcı ve İş Ortağı (Entegratör) Nedir?

Kanun çerçevesinde; arama, mesaj, e-posta vb. araçları kullanarak ticari iletişim sağlayan gerçek ve tüzel kişiler hizmet sağlayıcı olarak adlandırılmaktadır.

İYS İş Ortakları (entegratörler) ise, İYS’den API lisansı kullanımı ve canlı ortama erişim hakkı elde ederek, kendi müşterilerinin İYS hizmetlerini kullanılmasına imkan veren firmalardır.

Ticari Elektronik İleti Nedir?

Gerçek ve tüzel kişilerin ticari faaliyetleri doğrultusunda; mal ve hizmetlerini tanıtmak, pazarlamak ya da işletmesinin tanınırlığını arttırmak amacıyla, elektronik iletişim araçlarıyla yapılan her türlü ticari iletişim ticari elektronik ileti olarak adlandırılır. 

Bilinmesi Gerekenler;

  • Sistemi kullanmak için, İleti Yönetim Sistemi başvuru formunu kullanarak, gerekli bilgi ve belgeleri iletmeniz gerekmektedir. Başvuru aşamasında girmiş olduğunuz bilgi ve belgeler, İYS tarafından kontrol edilip doğrulandıktan sonra hesabınız kullanıma açılır. Daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
  • İYS’ye başvuru yapabilmeniz için, öncelikle firmanıza veya markanıza ait alan adı uzantılı mail adresine sahip olmanız gerekmektedir. İYS, ücretsiz mail olarak adlandırılan; gmail, hotmail, yahoo, yandex vb. mail adresleri ile kayıt kabul etmemektedir.
  • Hizmet sağlayıcı, gönderdiği her ileti için onay almak zorunda değildir. Kanun gereğince devam eden abonelik, üyelik veya ortaklık durumlarında önceden onay alma zorunluluğu aranmaz.
  • İYS’ye kayıt olmadan ticari elektronik ileti göndermeye devam edemezsiniz.

E-ticaret Yapanları İYS’ye kaydolmalı mı?

Evet, E-ticaret yapan firmaların gönderecekleri kampanya, duyuru ve hatırlatma e-posta’ları için İYS’ye kayıt olmaları önem taşımaktadır. Müşteriler ile çok fazla e-posta trafiği oluşan durumlarda e-posta listelerinizi güncel tutmak, üye listelerindeki statülerini takip etmek çok zor olabilir. İYS üzerinden yapılan statü güncellemeleri ise bu alanda firmalara rahatlık sunuyor olacaktır. Bu işlemleri Hizmet Sağlayıcı entegratörler üzerinden yapabilmek ise işlerin daha kolaylaşmasına ve kalıcı müşteri memnuniyeti yaratılmasına olanak sunacaktır.

kaydolun banner 1

E-ticarette aradığınız çözümler Dopigo'da!

Birkaç saniye içerisinde Dopigo hesabınızı oluşturun. Birkaç dakika içerisinde entegrasyonlarınızı hızlıca yapın.

Pazaryerlerinde yapılacaklar listesini hemen ücretsiz indirin!

Pazaryeri mağazalarınızın eksiklerini adım adım belirleyin.