fbpx
YENİ!

N11’de Mağaza Puanı Nasıl Yükseltilir?

Türkiye’de e-ticaret denince ilk akla gelen pazaryerlerinden biri olan n11, her yıl milyonlarca kullanıcı tarafından ziyaret edilen oldukça büyük bir platform.

İçindekiler

Pazaryeri mağazalarınızı sizin yerinize açalım!

Hemen formu doldurun 7 farklı pazaryeri mağazanızı hızlıca açarak satışa başlayın.

Türkiye’de e-ticaret denince ilk akla gelen pazaryerlerinden biri olan n11, her yıl milyonlarca kullanıcı tarafından ziyaret edilen oldukça büyük bir platform. Bünyesinde birçok firmanın yer aldığı n11, Türkiye’nin kırsalında bulunan bir işletmeden mega markalara kadar tüm satıcılara satış imkânı sunuyor. Onlarca kategoride farklı mağazalar ile hizmet veren n11, tüketicilerin en çok güvendiği alışveriş sitelerinden biri olması nedeniyle de satıcıların mutlaka yer alması gereken e-ticaret pazaryeri. Peki n11’de ürün satışı gerçekleştirmek ve işletmenizi büyümek için sadece mağaza açmak yeterli mi? n11 mağaza puanı nasıl artırılır?

Birçok pazaryerinde olduğu gibi n11’de de rakip mağazalar arasında öne çıkmanız ve satışlarınızı artırmanız için birçok kritere uymanız gerekir. Siz de n11’de başarılı bir mağaza olmak istiyorsanız sizler için hazırladığımız kapsamlı içeriğimize göz atabilirsiniz.

n11 Mağaza Puanı Nedir?

Mağaza puanınızı nasıl yükseltebileceğinizle ilgili önerilere geçmeden önce mağaza puanının ne olduğunu tanımlayalım. Hemen hemen bütün pazaryerlerinde olan mağaza puanı, satıcıların müşterilerine sunduğu ürün ve hizmet kalitesinin puanlandığı bir sistemdir. Bu sisteme göre belli kriterlere sahip mağazalar, elde ettikleri puana göre rakipleri arasında öne çıkarak potansiyel müşterilerine daha fazla ulaşabilir. Ancak bunun için mağazanın puanının yüksek olması ve başarılı mağaza sınıfında yer alması gerekir. Diğer pazaryerlerinde de olduğu gibi n11 mağaza puanı yükseltme sistemi ile satıcılarına belli başlı standartlar sunar ve belirlenen ortalama puana göre mağazayı öne çıkarır.

n11’de Mağazaya Puan Nasıl Verilir?

Günümüzde birçok e-ticaret sitesinde müşterilere sunulan puanlama, değerlendirme ve yorum kısmı bulunur. Bunun temel amacı çoklu marka ve satıcı havuzunda kullanıcı deneyimini ve memnuniyetini başarılı kılmak için iyi hizmet veren mağazaları belirleyip öne çıkarmaktır. Tüm pazaryerlerinde ve n11’de de mağazaya puan verme işlemi için öncelikle bir ürün satın almak gerekir. Ürünü satın alan müşteri daha sonra kargo süresine, ürün kalitesine, memnuniyetine ya da yaşadığı sorunlara göre mağazayı değerlendirebilir.

n11 Mağaza Puanı Nasıl Hesaplanır?

Satışlarınızı artırabilmek ve pazaryerinde öne çıkmak için n11 mağaza puanı hesaplama sistemine hâkim olmanız gerekir. n11’de mağaza puanını hesaplamak için birçok faktör devreye girer. Ancak hesaplamanın başlayabilmesi için mağazanın son 3 ayda en az 5 üründen 250 TL’lik sipariş almış olması gerekir. Bu durumda hesaplama başlar ve sonraki süreçte satılan ürünün süreci alınacak puan için izlenmeye devam eder. Eğer satıcı ürünü stok sorunu nedeniyle iptal eder ya da müşteri ürünü hasarlı, eksik, hatalı olması gibi sebeplerle iade eder ise herhangi bir puan alınmaz. Ürün başarılı bir şekilde ulaşır, kargoda gecikme ya da hasar olmaz ise kullanıcının puanı baz alınır. Mağazanın puanını hesaplamak içinse son 3 ay boyunca tüm ürünlerden alınan puanlar toplanıp, ortalaması hesaplanır ve müşterilerin sorularına verilen cevaplar bölümü kriterine göre eklenerek mağazanın toplam puanı belirlenir. Daha anlaşılabilir olması için maddelere dökmek gerekirse;

  • Satıcının son 3 ayda en az 5 üründen 250 TL’lik sipariş alması durumunda hesaplama başlar,
  • Satıcı ya da müşteri tarafından ürün iptal edilir, müşteri kargonun eksik, hatalı veya yanlış geldiğini belirtirse mağaza puan kazanamaz,
  • Kargo vaktinde, özenli ve belirtildiği gibi iletilirse mağaza puan kazanır,
  • Son 3 ayda satılan tüm ürünlerin puanları toplanır ve toplam puanın ortalaması baz alınır,
  • Son 3 ayda soru ve cevap bölümünden gelen sorulara verilen cevapların nitelik ve hızına göre verilen puan eklenir,
  • Ürün puanı ortalaması ve soru-cevap puanı toplamı ile mağazanın puanı hesaplanır.

n11’de Mağaza Puanının Satışlara Etkisi Oluyor Mu?

Evet, n11’de mağaza puanının satışlara doğrudan etkisi bulunur. 5 üzerinden 4,5 ve üzeri puana sahip olan mağazalar başarılı mağaza olarak kabul edilir ve pazaryerinde öne çıkarılarak müşteriye sunulur. Bu nedenle başaralı mağaza grubuna dahil olmak n11’de ürün satışını artırmak için oldukça önemlidir. Aynı şekilde mağaza puanı yüksek olan satıcılar müşteri güveni oluşturma açısından da daha avantajlıdır. Başka müşterilerin iyi değerlendirme ve puanlama yaptığı mağazaların diğer alıcılar tarafından tercih edilme ihtimali daha yüksektir.

n11’de İlan Kalite Puanının Mağaza Puanına Etkisi Var Mı?

Bunun için önce kısaca ilan kalite puanını açıklamak isteriz. İlan kalite puanı tıpkı mağaza puanında olduğu gibi n11’in satıcılara uyguladığı bir puanlama sistemidir. Bu sistemde ise mağazanın satışa sunduğu ürünlerin ilanının kalitesi değerlendirilir. Ürünlerin görsellerinin gerçek ürüne ait olup olmadığı, ürün açıklamaları, başlığı ve doğru kategori içerisine dahil edilmesi gibi birçok bilgi ilan kalite puanını belirler. İlan kalite puanı doğrudan mağazanın hizmeti ile bağlantılı olduğu için mağaza puanını da etkileyecektir.

n11’de Mağaza Puanını Yükseltmek İçin Neler Yapabilirsiniz?

Mağaza puanınızı artırmanın satışlara etkili olduğundan ve e-ticaret için ne kadar önemli olduğundan bahsettik. Peki n11’de başarılı bir ticaret yapabilmeniz ve işletmenizi büyütmeniz için önemli adımlardan biri olan mağaza puanınızı nasıl yükseltebilirsiniz? Bunun için gerekli olan tüm püf noktalarını sizler için listeledik.

Ürün İsimlerini Eksiksiz ve Özgün Girin

Daha iyi bir satış deneyimi sunan pazaryerlerinde mağaza puanınızı artırmak için uymanız gereken en önemli kriterlerden biri ürününüzün başlığını yani ismini en uygun şekilde girmeniz. Burada ürünün isminin eksiksiz, doğru ve özgün olması gerekir. Ana ve alt başlık olarak ayrılan bölüme ürününüzü temsil eden 35 ila 65 karakter arasında bir metin girmeniz yeterli olacaktır.

Ürün Açıklamalarını Detaylı ve Alakalı Yazın

Ürününüzü öne çıkarmak ve mağaza puanınızı artırmak için uygulamanız gereken bir diğer adım ise açıklama bölümünü verimli kullanmak. Ürün açıklamaları aynı zamanda arama motorlarında öne çıkmanızı sağlayan SEO için de oldukça gerekli bir etken. Açıklama kısmında ürününüzü açık ve net bir şekilde anlatmanız, ürün özelliklerini belirtmeniz gerekir. Örneğin; ürününüzün kumaşı, rengi, ölçüleri, kullanım talimatı gibi detayları açıklama kısmına yazabilirsiniz. Hatta açıklama kısmınızda yer alan içeriği başlık ve alt metin olarak farklı fontlarda girebilirsiniz. Bu sayede hem daha üst sıralara çıkabilir hem de mağaza puanınızı artırabilirsiniz.

Ürün Fotoğrafları Kaliteli Görsellerden Oluşturun

Mağaza ve ilan puanınızı yükseltmek için mutlaka ürün fotoğraflarınızı gerçek ve kaliteli görsellerden oluşturun. Fotoğraflarda ürünün gerçekte göründüğü gibi görünmesi, müşterinin yanılmaması ve memnun kalması için oldukça önemlidir.  Bunun için doğru ışıkta ve net çekilmiş fotoğrafları yüklemenizi öneririz. Mağazanızın ve ürününüzün daha fazla öne çıkması için görsel kısmına ürünü tanıtan bir video eklemeniz de daha fazla puan almanızı sağlayacaktır.

Müşterileri Mağazanız ile Alakalı Yorum Yazmaları için Teşvik Edin

Müşterilerinize eksiksiz hizmet sunduğunuz ve başarılı bir satış işlemi gerçekleştirdiğinizde memnuniyetlerini bildirirler. Ancak bazı kullanıcılar pazaryerleri bu bildirimi iletse dahi değerlendirme yapmaya gerek duymayabiliyor. Bu sebeple müşterinize mağaza sayfanıza yorum yazması için bir hatırlatmada bulunabilirsiniz. Bunun en yaygın örneklerinden biri ürünü müşteriye iletirken yanında yollanan kart olabilir. ‘’Alışverişinizde bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. n11’de mağazamızı değerlendirmeyi unutmayın! 🙂 ‘’ örneği bu teşvik için oldukça idealdir. Siz de ürününüze göre böyle bir teşvik iletisini müşterilerinize yollayarak daha fazla yorum ve değerlendirme alabilirsiniz.

Ürün Reklamları Yapın

n11’de milyonlarca mağaza ve ürün arasında öne çıkmak için reklam seçeneğini kullanmak oldukça faydalı olacaktır. n11 satıcılarına bu konuda birçok kolaylık sunar. Oldukça uygun fiyatlara öne çıkarmak istediğiniz ürünlerin reklamını verebilir, potansiyel müşterilerinize daha hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Ancak bunun için hedef kitlenizin arama alışkanlıklarını iyi bilmeniz ve analiz etmeniz gerektiğini de hatırlatalım.

n11’de Mağaza Puanı Nasıl Düşer?

Diğer pazaryerlerinde olduğu gibi n11’de de mağaza puanınızı artırmak için müşteri deneyimini ilk sırada tutmanız gerekir. Ürününüzü vaktinde kargoya vermeniz, kaliteli paketlemeniz, iade ve iptal süreci var ise eksiksiz gerçekleştirmeniz müşteri memnuniyeti için gerekli olan standartlardır. Bu standartları satışlarınız arttığında da aynı şekilde korumanız ve sürdürmeniz işletmenizi büyütmek için gerekli olacaktır.

Ancak müşterilerinize ürününüz hakkında yanıltıcı bilgi verir, kargonuzu gününde iletmez, paketlemenize özen göstermezseniz olumsuz değerlendirmeler nedeniyle puanınız düşer. Müşterinin yaşayacağı tüm olumsuz durumlar mağaza puanını etkileyen faktörlerdir. Bu sebeple kaliteli ilan, düzenli kargo, problemsiz iade ve iptal süreci ile belli bir standart tutturmanız gerekir.

Satış sonrası müşteri hizmetleri ve İade İşlemleri İle İlgili videomuzu İzlemek İçin tıklayınız.

Pazaryerlerinde satışlar nasıl artırılır? Hemen videoyu izleyin!

Dopigo’yu Ücretsiz Deneyin!

Hemen Deneyin

E-ticarette aradığınız çözümler Dopigo'da!

Birkaç saniye içerisinde Dopigo hesabınızı oluşturun. Birkaç dakika içerisinde entegrasyonlarınızı hızlıca yapın.

Dijital pazarlama yapılacaklar listesini hemen ücretsiz indirin!

E-ticarette emin adımlarla büyüyün!

Pazaryerlerinde yapılacaklar listesini hemen ücretsiz indirin!

Pazaryeri mağazalarınızın eksiklerini adım adım belirleyin.