fbpx
YENİ!

Trendyol Reklam Modelleri Nelerdir?

Trendyol Türkiye’de en çok kullanılan pazar yeri olmayı başarmıştır. Bu başarısı pek çok satıcının bir arada bulunmasını ve milyonlarca ürün listelenmesine neden olmuştur.

İçindekiler

Pazaryeri mağazalarınızı sizin yerinize açalım!

Hemen formu doldurun 7 farklı pazaryeri mağazanızı hızlıca açarak satışa başlayın.

Trendyol Reklam Modelleri Nelerdir?

Trendyol Türkiye’de en çok kullanılan pazar yeri olmayı başarmıştır. Bu başarısı pek çok satıcının bir arada bulunmasını ve milyonlarca ürün listelenmesine neden olmuştur. Bu bağlamda Trendyol büyüdükçe Trendyol’da satış yapmakta zorlaşmaya başlamıştır. Rakiplerinizin arasından sıyrılıp doğru müşterilere kendinizi göstermeniz gerekmektedir. Bunu ancak Trendyol SEO ve Trendyol’da Reklam vererek yapabilirsiniz.

Ancak Trendyol’da reklam vermek sanıldığı gibi kolay bir işlem değildir. Trendyol reklam vermek için belirli stratejilerin izlenmesi gereken ve farklı reklam modelleri arasında karar verilmesi gereken bir yerdir. Bu yazımızda sizlere Trendyol’da satış artırmak için Trendyol’da reklam vermek hakkında bilmeniz gereken bilgileri detaylı bir şekilde anlatmış olacağız. Siz de anlattığımız bu noktalara dikkat ederek Trendyol çok satan ürünler arasında ürünlerinizi sıralayabilirsiniz.

Trendyol’da Reklam Neden Önemlidir?

Öncelikle Trendyol’da reklam vermek neden önemlidir bunu açıklayalım. Az önce bahsettiğimiz gibi Trendyol zaman içerisinde oldukça hızlı bir şekilde gelişti. Bu bağlamda hem kullanıcı kitlesi arttı hem de satıcı kitlesi arttı. Trendyol’da mağaza açmak satış yapmak için yeterli olurken şimdi Trendyol’da mağaza açmanın yanı sıra reklamlarınız ve Trendyol SEO çalışmalarınızla satış yapabiliyorsunuz.

Trendyol’da reklam vermek öncelikle doğru kullanıcılarla karşılaşmanızı sağlayacaktır. Yani bu ne demek oluyor. Trendyol reklam modellerinde siz hedef kitlenizi belirlersiniz bu hedef kitleniz satış yapabileceğiniz kitle olmaktadır. Bu bağlamda reklam dönüşümünüz artacaktır. Doğru kullanıcılara reklam göstermeniz direkt olarak Trendyol’da satışlarınızı arttıracaktır.

Trendyol reklam vermek neden önemlidir sorusuna verilecek bir diğer yanıt ise şüphesiz sunduğunuz avantajları insanlara duyurmak olmaktır. Trendyol kargo fiyatları kullanıcılar için seçim unsuru olmaktadır. Siz Trendyol’da kargo fiyatlarını ücretsiz yaptığınızda ve bunu reklam ile doğru kitlelere duyurduğunuzda mağazanız ile etkileşime geçen kişi sayısı artacaktır. Bu da satışlarınızı direkt olarak etkileyecektir.

Trendyol’da reklam vermek sizi rakiplerinizden bir adım öteye çıkaracaktır.  Trendyol’da satış arttırmak için rakiplerinizden öne çıkmanız gerekmektedir. Bunun için Trendyol’da reklam vermeniz gerekmektedir. Trendyol reklamları sayesinde ürünlerinizin satışı artacaktır. Satışı artan ürünler ise Trendyol çok satan ürünler arasına girmektedir. Trendyol çok satan ürünler diğer ürünlere göre daha üst sıralarda yer alır ve çok satanlar kategorisinde kullanıcılar ile karşılaştırılır. Trendyol çok satan ürünler arasında bulunan ürünlerinizin normal ürünlerinize oranla 10 kat daha fazla görünürlüğü olmaktadır.

Trendyol’da reklam vermek kısa sürede mağazanızın tanınmasını sağlayacaktır. Trendyol’da mağaza açmak mutlu müşteri portföyü elde etmek için uğraşmak demektir. Bu bağlamda eğer sizin amacınız müşterilerinizi mutlu ederek marka bilinirliğinizi arttırmak ise mutlaka Trendyol’da reklam vermek zorundasınız. Bu reklamda yer alan ürünlerde gerçekten bir fırsat var ise müşterileriniz mutlaka bunun farkına varacaktır.

Trendyol’da Nasıl Reklam Verilir?

Trendyol’da satış arttırmak isteyen satıcıların sorduğu ilk soru Trendyol’da nasıl reklam verebilirim olmaktadır. Trendyol’da reklam vermek için izlemeniz gereken adımları size detaylı bir şekilde anlatıyor olalım.

Öncelikle Trendyol’da reklam vermek için mağaza açmanız gerektiğini unutmamalısınız. Trendyol mağazanız bulunmuyorsa reklam veremiyorsunuz.

Trendyol mağazanız var kontrol paneline geliyorsunuz. Kontrol panelinde üst kısımda ana kategori olarak ‘Reklam Yönetimi’ sayfasını göreceksiniz. Bu sayfa ile reklamlarımızı oluşturacağız. Buraya tıkladığınız zaman ‘Yeni Reklam Oluştur’ butonu sizi karşılayacaktır. Bu noktada bir not düşmek istiyoruz. Eğer daha önce oluşturduğunuz bir kampanya var ise kopyala seçeneği yardımıyla bu reklamı tekrardan oluşturabilirsiniz. Ancak daha önce hiç reklam oluşturmadıysanız ‘Yeni Reklam Oluştur’ butonuna tıklamalısınız. Ardından karşınıza reklam seçimi yapacağınız bir sayfa çıkmaktadır. Bu sayfada nasıl bir reklam vereceğinize karar vermelisiniz. Reklamlar hakkında yeterli bilgiye sahip değilseniz reklam modellerini ve hangi modelin daha iyi olduğunu detaylı bir şekilde anlayacağız. Reklam modeline karar verdikten sonra reklam adı, tarih aralığı, bütçe tipi ve günlük bütçe gibi bilgileri sizden isteyecektir. En az 1 günlük reklamlar oluşturabilmektesiniz. Bütçeyi ne kadar yüksek tutarsanız reklam görünürlüğünüzde o kadar artacaktır.

Trendyol Reklam Modelleri Nelerdir?

Trendyol’da her işletmeye doğru bir şekilde reklam imkânı sunmak için pek çok farklı reklam modeli bulunmaktadır. Bu reklam modellerinin hepsinin amacı farklıdır. Bu yüzden sizin müşteriden beklentinize göre bir reklam modeli belirlemeniz gerekmektedir. Reklam modelleri genel olarak 3’e ayrılmaktadır. Bunlar; Influencer yani fenomen reklamları, Facebook Collaborative Ads (CPAS), Trendyol İçi Reklamlardır. Bu noktada Trendyol içi reklamlar kendi içerisinde 4 farklı reklam modeli olmak üzere ayrılmaktadır. Bunlar ise; Anasayfa/Butik, Anasayfa/Size Özel Ürünler, Sepetim/Önerilen Ürünler, Arama, Ürün Detay/Ürünler reklamlarıdır. Bu reklamlar ise sizin için Trendyol tarafından özel olarak hazırlanmış dönüşümlerinizin arttırılmasının hedeflendiği reklam modelleridir. Bu reklam modellerini detaylı olarak açıklayalım.

Influencer / Fenomen Reklamları

Influencer reklamları özellikle son zamanlarda oldukça popüler bir hale gelmiştir. Influencer reklamları sosyal medya fenomenleri ile anlaşıp markanızı, ürünlerinizi ve indirimlerini duyurmanızı sağlamaktır. Son zamanlar sosyal medya kullanımının oldukça artması neticesinde Influencer reklamları oldukça önemli bir hal almıştır.

Facebook Collaborative Ads (CPAS) Facebook Ortak Reklamlar

Trendyol ve Facebook tarafından yapılan ortak reklamlardır. Facebook Cpas sayesinde Facebook ve Instagram üzerinden kullanıcıları rahat bir şekilde Trendyol mağazanıza yönlendirebileceğiniz reklam modelleridir. En çok tercih edilen sosyal medya türleri oldukları için oldukça iyi bir trafik ve dönüşüm sağlamaktadır.

Trendyol İçi Reklamlar

Trendyol’un akıllı algoritması yardımıyla Trendyol içerisinde üretilen reklamlara Trendyol içi reklamlar denmektedir. Bu reklamların farklı reklam modelleri olmasıyla dönüşümü arttırmak istediğiniz her türlü senaryoya sahip olabilirsiniz. Trendyol’un size sunduğu reklam modelleri şu şekildedir.

Anasayfa/Butik

Trendyol’un anasayfasında ürünlerinizin ve mağazanızın yer aldığı reklam türüdür. Bu reklam sayesinde Trendyol’u ziyaret eden her türlü kullanıcının karşısına çıkabilirsiniz. Fiyat avantajı sağlamanız sayesinde ise alma eğiliminde olmayan kullanıcıların bile ilgisini çekmesini sağlayacaktır.

Anasayfa/Size Özel Ürünler

Trendyol Anasayfada size özel ürünler ile kullanıcılara ürün önerileri yapmaktadır. Bu noktada kullanıcılar için alakalı ürünler sıralandığı için dönüşüm oranı yüksek olmaktadır.

Sepetim/Önerilen Ürünler

Trendyol sepete gelen kullanıcılar ödeme adımına geçmeden önerilen ürünlerle karşılaştırmaktadır. Burada yer almak istiyorsanız bu reklam modelini tercih etmeniz gerekmektedir.

Arama

Kullanıcıların aramalarında başta yer almak istiyorsanız arama reklam modelini tercih etmeniz gerekiyor. Bu noktada Trendyol SEO’sunu çok iyi yapmanız gerekiyor. İlgili kullanıcıların karşısına çıkmanız dönüşümü arttıracaktır.

Ürün Detay/Ürünler

Kullanıcıların baktıkları ürünlerde ürün detay kısmında bu satıcıda satıyor yerinde yer almak istiyorsanız bu reklam modelini tercih etmelisiniz. Eğer fiyat avantajı sunuyorsanız bu noktada Trendyol’da satış arttırmak sizin için kolay olacaktır.

Hangi Reklam Modeli Daha Mantıklıdır?

Saydığımız reklam modelleri arasında karar vermenize yardımcı olmamız gerekirse. Son zamanlarsa sosyal medya kullanımının artmasıyla Influencer reklamlarının çok iyi gittiğine şahit oluyoruz. Ancak bu noktada hem fenomenlerin ücretleri hem de Trendyol komisyon oranlarını iyi hesaplamanız gerekiyor. Influencerlar ile anlaşma yoluna gitmeden önce çeşitli programlar yardımıyla etkileşimini analiz etmeniz gerekiyor. Takipçi sayısından daha önemli olan konu etkileşimidir. Etkileşimi iyi olan ve ürünlerinizle alakalı içerikler paylaşan Influencerlar ile anlaşma yoluna gitmeniz satışlarınızı doğrudan arttıracaktır.

E-ticarette aradığınız çözümler Dopigo'da!

Birkaç saniye içerisinde Dopigo hesabınızı oluşturun. Birkaç dakika içerisinde entegrasyonlarınızı hızlıca yapın.

Dijital pazarlama yapılacaklar listesini hemen ücretsiz indirin!

E-ticarette emin adımlarla büyüyün!

Pazaryerlerinde yapılacaklar listesini hemen ücretsiz indirin!

Pazaryeri mağazalarınızın eksiklerini adım adım belirleyin.