fbpx
YENİ!

WMS (Depo Yönetim Sistemi) Nedir? Ne İşe Yarar?

Geleneksel ticaret ve e-ticarette başarılı bir lojistik yönetimi önemlidir. Çünkü bu süreci iyi yöneten bir işletme, kalıcı müşteriler edinerek marka itibarını güçlendirebilir.

İçindekiler

Pazaryeri mağazalarınızı sizin yerinize açalım!

Hemen formu doldurun 7 farklı pazaryeri mağazanızı hızlıca açarak satışa başlayın.

WMS (Depo Yönetim Sistemi) Nedir? Ne İşe Yarar?

Geleneksel ticaret ve e-ticarette başarılı bir lojistik yönetimi önemlidir. Çünkü bu süreci iyi yöneten bir işletme, kalıcı müşteriler edinerek marka itibarını güçlendirebilir. Lojistik yönetimindeki başarı ise ürünler için hareketli olan taşıma ve dağıtım aşamaları ile ürünün hareketsiz olduğu aktarma ve depolama aşamalarının başarılı yönetimine bağlıdır. WMS, geleneksel depo yönetimi anlayışının yerini teknolojiye bırakması için kullanarak operasyon hızını maksimize ederken hata yapma şansını ortadan kaldırır. Daha sistematik bir depo yönetim sistemini geliştirmek isteyen ticari işletmelerin merak ettiği WMS nedir, ne işe yarar, nasıl çalışır ve ticari süreçlerinize nasıl katkı sağlar gibi soruları rehber yazımızda yanıtlıyoruz.

WMS Nedir?

WMS ticari işletmelerin depolarındaki sayım, yönetim ve sevkiyat gibi günlük süreçlerini destekleyen ve yönetilmesini sağlayan yazılım uygulamalarıdır. Warehouse Management System adı verilen bu takip programları, stok görünürlüğü ve yönetimini sağlamanın yanında tedarik zincirini de yönetmeye yardımcı olan yazılım çözümleridir.

WMS Ne İşe Yarar?

Depo yönetim sistemi olarak bilinen bu yazılım çözümlerinin temel işlevi, tüm tedarik zinciri ihtiyaçlarını koordine etmektir. Bu koordinasyonun doğal bir sonucu olarak sağlanan optimizasyon doğrultusunda işletmeler, işgücü ve depolama alanı gibi kaynaklarını maksimum verimde kullanabilirler. Mobilize edilen bu süreç, depolama konusunda işletmelere hız ve esneklik kazandırır.

Depo yönetim sistemlerinin en önemli işlevi de ham maddeleri nihai ürünlere dönüştüren işletmelere yönelik olarak öne çıkar. Depo yazılımı yardımı ile istenen malların depolanması verimli bir şekilde yönetilirken, hammadde ya da diğer ürün kaynaklı nedenlere bağlı olarak üretimde herhangi bir aksama yaşanmasının önüne geçilebilir. Bir üretici bu yazılım çözümleri yardımı ile kaliteden ödün vermeden, verimli ve hızlı bir şekilde operasyonlarını yürütür ve uzun vadede işletmesini rekabette öne çıkartacak önemli bir avantaj elde eder.

WMS Özellikleri Nelerdir?

Gelişen teknoloji, çok kanallı sipariş yönetim ekonomisinin daha verimli sistemlere olan ihtiyacını artırdı. Pratik ve hatasız bir süreç yaşanabilmesi adına siparişin her aşaması için geliştirilen yazılım çözümleri ile hedeflenen yüksek verimliliğe günümüzde ulaşılabiliyor. WMS çözümleri bu süreçte daha fazla tasarruf, yüksek karlılık ve işletmenin kaynaklarında maksimum karlılık beklentilerini karşılıyor. Bu beklentileri ise destek aldığı bazı temel özellikle doğrultusunda gerçekleştiriyor. Depo yönetim sistemlerinin kazandırdığı dinamik yapının zaman veya mekan kısıtlamasını ortadan kaldıran temel özelliklerine gelin hep birlikte göz atalım:

 1. İşletmelerin kullandığı diğer tedarik zinciri yönetim programları ile tamamen entegre edilerek operasyonel süreç, eş zamanlı olarak yürütülebilir.
 2. Zaman ve mekan kısıtlamasını ortadan kaldıran bu çözümlere sadece internet bağlantısı ile erişim sağlanabilir.
 3. İstenilen personeller yetkilendirilerek depo yönetim sisteminin bağlı olduğu departmanla uyumlu çalışması sağlanabilir.
 4. Verilerin anlık olarak işlendiği WMS programında el ile işlenen veriler de benzer şekilde sisteme aktarılır ve arıza/aksaklık gibi olası sorunların henüz oluşmadan önüne geçilebilir.
 5. Tercihe bağlı modül seçenekleri, yeni barkod ve RFID teknolojileri ile uyumluluğu ile tüm depo süreçlerini otomatikleştirebilir.
 6. Mal kabulü sırasında ürün ve hammaddelerin doğru kontrolünü sağlayarak insan hatalarını minimize eder.
 7. Üretim sürecinin her aşamasının el terminalleriyle yönetimini sağlayarak verimliliği artırır.

WMS Nasıl Çalışır?

Diğer tedarik zinciri yönetim programları ile entegre çalışabilen WMS çözümleri, işletme genelindeki tüm süreçleri birbirine bağlayarak sorunsuz ve akıcı hale getirir. Örneğin kullanılan lojistik programı ile entegre çalışabilen depo yönetim çözümleri ile hareketli ve hareketsiz ürün süreçleri herhangi bir aksama yaşanmadan başarı ile tamamlanabilir. Hammadde, bitmiş ürünler ve diğer stok depolamasını verimli bir şekilde yöneten çalışma sistemi, verimliliği sağlamaya odaklıdır. Depo yönetim sistemlerinin çalışma mantığının anlaşılabilmesi için hangi süreçlerde, ne şekilde rol aldığı şu şekilde özetlenebilir:

 • Mal Kabul

Mal kabul sürecine otomasyon kazandıran depo yönetim yazılımları, belirlenen kurallara ve olağan depo akışına uyarak doğru şekilde malların teslim alınmasını sağlar. İnsan kaynaklı hataları ortadan kaldırarak malların işlenmesi ve yerine konmasına yardımcı olur.

 • Stok Yönetimi

Herhangi bir konumdaki kuruluşa ait stoklara gerçek zamanlı ulaşabilen yazılım, stok sayımı yapar ve talep tahminini destekleyerek stok yönetimini kolaylaştırır.

 • İş Gücü Yönetimi

Depo ve ambarlardaki personellerin maliyetlerini, üretkenliklerini ve almaları gereken eğitimlerini kayda alan yazılım, iş gücü yönetimine destek verir. Depolama alanında görev alan personellerin performanslarını takip ederek olası iş gücü ihtiyacını, hangi nitelikteki personellerin karşılayacağına yönelik doğru veriler üretir.

 • Depo Düzeni

Depoların maksimum verimde kullanılmasını sağlar ve depo düzenine yönelik olası hataların önüne geçer. Üretimden, sevkiyatlardan, iadelerden ve mal kabulden aldığı veriler ile depo düzeni sağlanma sürecindeki tüm zorlukları ortadan kaldırır.

 • Üretim

Üretim yapan ticari işletmelerin henüz hammadde kabulünden başlayan tüm süreçlerinde efektif rol oynar. Üretim planlaması, tedarikçi teslimatları, kalite kontrol çözümleri ve iş emirleri gibi alanlarda kilit rol oynayarak sürecin verimliliğini artırır.

 • İade Takibi

İade kontroller, sağlamlık ve bozulma nedenle işletmeleri zorlayabilir. Depo yönetim sistemleri bu süreçlere ilişkin her veriye sahiptir. İade kontrollerini otomatik olarak yaparak süreç kontrolünü işletmeler için kolaylaştırır.

 • Sevkiyat

Gerçek zamanlı depo takip verileri sunarak, ürünlerin doğru zamanda doğru lokasyona teslimini kolaylaştırır. Sevkiyatın istenen varış alanına ulaşıp ulaşmadığını kontrol ederek sevkiyat süreçlerindeki hata şansını ortadan kaldırır.

WMS Çözümlerinin İşletmelere Sunduğu Avantajlar Nelerdir?

Teknolojinin gücünü depolama operasyonlarınıza sağlayan WMS çözümleri, karlılığınızı artırarak daha güçlü bir işletme olmanın kapılarını sizler için aralıyor. Farklı yazılımlar ile entegre çalışabilmesi ve insan hatasını ortadan kaldırma becerisi ile ambarlarınıza erişebilirliğini artıran bu çözümleri size ve markanıza neler katacağını merak ediyorsanız aşağıdaki avantajlara gelin birlikte inceleyelim:

 • İşletme Kaynakları Maksimum Verimlilik

Basit ve verimli çözümleri ile mal kabul, depolama, sevkiyat ve teslimat süreçlerine dokunan yazılımlar ile insan hatasını azaltabilirsiniz. Manuel işlemlere olan ihtiyacı azaltan bu sürecin sunduğu otomatik çözümler ile personel maliyetlerinizden tasarruf edebilirsiniz.

 • Depolama Sürecini İyileştirilebilme

WMS programı yardımı ile stoklarınızın takibini yapabilir; mal kabul, paketleme, sevkiyat ve teslimat gibi pek çok alandaki sorunları ortadan kaldırabilirsiniz. Daha iyi bir stok yönetimi ile depolama süreçlerinizi optimize eden bu çözümler ile stok yönetiminizi kusursuzlaştırabilirsiniz.

 • Hatalı Sevkiyatı Önleme

Daha hızlı ve esnek operasyon yönetebilme becerisi kazandıran teknolojik yazılım çözümleri ile hatalı ürün gönderim sorununu aşabilirsiniz. Yeni nesil barkod ve RFID teknolojileri ile uyumlu olan bu uygulamalar, hatalı sevkiyat nedeniyle üstlenmeniz gereken maliyetle birlikte marka itibarınızı da korumanıza yardımcı olur.

 • Operasyonel Maliyetler Azaltma

Depo yönetim sistemleri, mevcut stok alanlarınızı maksimum verimde kullanmanızı sağlar. Bu iş için görevlendireceğiniz personel sayısını azaltmakla birlikte verimsizlik nedeniyle ekstra depo maliyeti oluşma riskini ortadan kaldırır. Siz de azalan maliyetlerinizle rekabet gücünüzü artırarak enerjinizi satışlarınızı artırmaya odaklayabilirsiniz.

 • Gerçek Zamanlı Stok Takibi

Stoklarınızı takip etmek için zaman ve mekan sınırını ortadan kaldıran bu çözümler ile ihtiyacınız olan tek şey internet bağlantısıdır. Manuel işlemleri anında sisteme entegre ederek her daim stokların güncel durumunu tutmayı başaran bu sistemler ile gerçek zamanlı stok takibi yapabilirsiniz.

 • İşletmeyi Geliştirme

Değişen piyasa koşulları ve artan rekabet işletmeleri sürekli yenilenmeye ve gelişmeye zorlar. Depolama, iade, üretim ve sevkiyat aşamaları bir işletmenin marka değerine ulaşırken en çok sorun yaşayabilen operasyon alanlarıdır. İyi ve başarılı bir WMS ile işletmenizin aksayan yönlerini teknolojinin gücüne bırakın! Siz ise tüm enerjinizi işinizi ve işletmenizi geliştirmeye harcayın.

E-ticarette aradığınız çözümler Dopigo'da!

Birkaç saniye içerisinde Dopigo hesabınızı oluşturun. Birkaç dakika içerisinde entegrasyonlarınızı hızlıca yapın.

Depo yönetimi yapılacaklar listesini indirin!

Depo yönetimi konusundaki eksiklerinizi adım adım belirleyin.

Dijital pazarlama yapılacaklar listesini hemen ücretsiz indirin!

E-ticarette emin adımlarla büyüyün!

Pazaryerlerinde yapılacaklar listesini hemen ücretsiz indirin!

Pazaryeri mağazalarınızın eksiklerini adım adım belirleyin.