fbpx
YENİ!

E-Ticaret Entegrasyon Rehberi

Özellikle son birkaç yıldır üzerindeki ilgi gittikçe artan e-ticaret sektörü birçok soru işaretini de beraberinde getirmekte.

İçindekiler

Pazaryeri mağazalarınızı sizin yerinize açalım!

Hemen formu doldurun 7 farklı pazaryeri mağazanızı hızlıca açarak satışa başlayın.

E-Ticaret Entegrasyon Rehberi

Özellikle son birkaç yıldır üzerindeki ilgi gittikçe artan e-ticaret sektörü birçok soru işaretini de beraberinde getirmekte. İşte tam da bu noktada devreye e-ticaret entegrasyonu ve pazaryeri entegrasyonu giriyor.

Yüzlerce hatta binlerce ürünü satış kanallarına yükleme, fiyat ve stok bilgilerini güncel tutma, e-fatura kesme, kargo etiketi yazdırma gibi büyük bir operasyonel süreci nasıl yöneteceğinizi ve e-ticaret entegrasyon sürecini bilmiyorsanız yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

E-Ticaret Entegrasyonu Nedir?

E-ticaret entegrasyonu temel anlamda e-ticaret siteniz ile pazaryeri mağazalarınızdaki operasyonel süreçleri tek ekrandan eş zamanlı olarak yönetebilmenizi sağlayan kolaylaştırıcılardır.

Envanter yönetimi, otomatik stok kontrolü ve güncellemesi, fiyat güncellemesi gibi aksiyonları tek panelden halledebilmenizi sağlayarak sizi büyük bir yükten kurtarır. E-ticaret entegrasyonu, muhasebe yazılımınızı da web sitenize entegre ederek cari hesap, stok, satış gibi değerlerinizi panel üzerinde güncel tutmanızı sağlar.

Dopigo E-Ticaret Entegrasyonu Nasıl Yapılır?

E-ticaret entegrasyonu işlemi aslında düşünüldüğü kadar zor olmayan bir işlem. Entegrasyon esnasında en önemli nokta ise API anahtarlarının temin edilmesi.

Bir e-ticaret entegrasyonu yapılırken web sitenizi satış yaptığınız pazaryerleri ve hali hazırda kullandığınız muhasebe programı ile entegre etmeniz gerekir. Biz bu yazıda e-ticaret sitenizi entegrasyon programına nasıl entegre edeceğinizi Ticimax altyapısı üzerinden anlatacağız.

Dopigo ile Ticimax tabanlı sitenizi entegre ederken yapmanız gereken ilk şey sitenizden Web Servis Kodu bilgisini almak olacak. Bunun için yönetim panelinizdeki menüden ayarlar sekmesini tıklamalı ve ardından WsYetkiKoduYonetimi sayfasına gitmelisiniz.

WsYetkiKoduYonetimi sayfasında ise sol üstte çıkan yeşil Yeni Ekle butonuna tıklamalısınız.

Bu sayfada ise Yetki Kodu Tanım kısmına kullandığınız entegrasyon programının adını yazabilirsiniz.

Yetki Kodu Tanım alanının hemen altında bulunan Yetki Kodu alanının yanındaki yeşil renkli Yeni Kod Oluştur butonuna tıklayarak yetki kodunuzu oluşturuyorsunuz. IP adres kısmında herhangi bir işlem yapmamalısınız.

IP Adres alanının altında çıkan aktif, ürün listele, ürün düzenle, kategori düzenle gibi çıkan tüm sekmeleri işaretleyip ve kaydet butonuna basmalısınız.

Ticimax üzerinde bu işlemleri tamamladıktan sonra Dopigo panelinize geçmelisiniz. Dopigo panelinizde bulunan Entegrasyon Ayarları kısmında Ticimax’i seçerek devam etmelisiniz.

Açılan sayfada doldurmanız gereken bazı alanlar göreceksiniz.

API anahtarı: Bu alana Ticimax web sitenizin giriş mail adresini girmelisiniz.

API şifresi: Bu alana Ticimax web sitenizin giriş şifresini girmelisiniz.

Web Servis Kodu: Bu alana yukarıda da detaylıca anlatmış olduğumuz Ticimax sitenizden almış olduğunuz Web Servis Kodunuzu girmelisiniz.

API adresi: Bu alana ise web sitenizin linkini tam olarak girmelisiniz.

API adresinin hemen altında çıkan Hangi tarihten itibaren siparişler çekilsin alanına siparişlerinizin gelmesini istediğiniz tarihi yazmalısınız.

Tarih alanının altında çıkan Sadece kargo barkodu olan siparişler çekilsin sekmesinden ise eveti seçtiğiniz taktirde yalnızca Ticimax sitenizde kargo barkodu oluşturduğunuz siparişler Dopigo panelinize yansıyacaktır. Hayır seçeneğini işaretlediğiniz taktirdeyse tüm siparişlerinizi Dopigo panelinizde görebileceksiniz.

Şimdi ise kaydet butonuna basarak entegrasyon işleminizi tamamlayabilirsiniz.

E-Ticaret Entegrasyonunun Faydaları Nelerdir?

E-ticaret entegrasyon programlarının ortaya çıkış amacı e-ticaret satıcılarının operasyonel süreçlerini rahatlatmak ve bu süreçlerdeki hata payını yok etmektir. Bu sebeple de tüm entegrasyon programlarında ortak olarak bulunan bazı özellikler vardır.

Stok Yönetimi

E-ticaret satıcıları için zorlu süreçlerden biri de stok yönetimi konusudur. Manuel olarak tüm satış kanallarında takip ve güncelleme yapmak çok fazla vakit ister ve hata payı da çok yüksektir.

Stoğu biten bir ürün stok varmış gibi görünüyorsa ve bir müşteri bu üründen sipariş verirse ürün elinizde olmadığı için siparişi iptal etmek durumunda kalırsınız. Bu da hem pazaryeri mağazanızın yaptırımlarla karşılaşmasına hem de müşteri memnuniyetinin düşmesine sebebiyet verir.

E-ticaret entegrasyon programları ise tüm satış kanallarınızdaki stokları sürekli güncel tutar ve hata payınızı sıfırlayarak mağaza sağlığınızı ve müşteri memnuniyetinizi hep en üstte tutar.

Fiyat Yönetimi

Sürekli değişen döviz kurları ve artan maliyetler fiyatların sürekli güncel tutulmasını gerektiriyor. Güncellenmeyen fiyat ile satılan ürünler sizin zarar etmenize sebebiyet verecektir.

Tüm kanallarda fiyat güncelleme de en az stok yönetimi kadar zor bir işlem. Özellikle de ürün sayınız çok ve varyantlı ürünleriniz mevcutsa durum daha da zorlaşmakta. E-ticaret entegrasyonu ise tek ekrandan tüm değişiklik ve güncellemeleri yapmanıza imkân sağlıyor. Hem zamandan tasarruf ediyorsunuz hem de hata payınızı düşürerek kârlılığınızı artırmış oluyorsunuz.

E-Fatura Entegrasyonu

Temmuz 2022 ile başlayan e-fatura zorunluluğu ile işletmeler hızla e-fatura kesmeye başladı. Mali mühür temin ettikten sonra manuel de kesebileceğiniz e-faturayı e-ticaret entegrasyonu sizler için otomatik olarak kesmekte ve müşteriye mail atmakta. E-fatura tasarımınızı seçip şablon olarak kaydetmeniz süreç için yeterli olacaktır.

E-Fatura Nasıl Kesilir sorusuna cevap arıyorsanız detaylı rehberimizi okuyabilirsiniz.

Kargo Süreci

Pazaryerlerinde kargoyu alıcı mı ödeyecek satıcı mı gibi ayarları e-ticaret entegrasyonu ile tek ekrandan yapabilirsiniz. Ayrıca tüm kanallardan gelen siparişlerinizin kargo kodu, yola çıkıp çıkmadığı gibi bilgilerini de tek ekrandan görebilir ve gerekli aksiyonları alabilirsiniz.

Sipariş Yönetimi

E-ticaret kanallarından gelen tüm siparişlerinizi e-ticaret entegrasyonu ile tek ekrandan görebilir ve düzenlemeler yapabilirsiniz. E-fatura kesme, kargo süreci, stok yönetimi, muhasebe kaydı gibi aksiyonları tek ekrandan basit şekilde almanızı sağlayan e-ticaret entegrasyonu, satış kanallarındaki panellere girmenizi gerektirmez.

E-Ticaret Entegrasyon Programlarını Kimler Kullanmalı?

E-ticaret entegrasyonu, sayısı gün geçtikçe artan pazaryerleri ile tüm e-ticaret satıcıları tarafından kullanılabilir hale geldi. Birkaç sene öncesine kadar yalnızca çok fazla ürünü bulunan satıcılar tarafından kullanılan e-ticaret entegrasyonu artık inovatif özellikleriyle birlikte çoğu satıcı tarafından kullanılmakta.

En İyi E-Ticaret Entegrasyon Programları

Piyasada birçok e-ticaret entegrasyonu bulunmakta. Bu noktada ise e-ticaret entegrasyon programları arasında seçim yapmak oldukça zor.

Dopigo gerek sürekli gelişen yenilikçi yapısı gerek uygun fiyatı ile en iyi e-ticaret entegrasyon programları arasında bulunuyor.

Dopigo’yu Diğer Entegrasyon Firmalarından Ayıran Özellikler Neler?

Dopigo, e-ticaret operasyonlarını uçtan uca ele alan bir entegrasyon firmasıdır. Bu sebeple sürekli olarak yeni özelliklerini kullanıcılarına sunar ve kendini sürekli olarak geliştirir.

Varyantlı Ürün Yönetimi

E-ticaret satıcılarının zorlandığı konulardan biri de varyantlı ürün açılışı ve yönetimidir. Bu noktada ise Dopigo süreci tamamen kolaylaştırıyor. Varyantlı ürünlerinizi Dopigo panelinizden rahatlıkla açabilir, stok ve fiyat yönetimini rahatlıkla yapabilirsiniz.

Varyantlı Ürünler Nasıl Yüklenir yazımızı okuyarak varyantlı ürün yönetimi ile alakalı daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Set Ürün Yönetimi

E-ticaret satıcıları çeşitli kampanyalar düzenleyerek satışlarını artırmak veya son kullanma tarihi yaklaşan ürünlerin stoklarını eritmek için set ürünler oluşturur ve müşterilerine sunarlar. Bu ürünlerin oluşturulma ve fiyat, stok gibi süreçleri ise oldukça zorludur. Set ürünün içerisinde bulunan her bir ürünün stoğu devamlı değişeceği için set ürünün stoğunu da buna bağlı olarak düzenlemek gerekir. Dopigo ise tüm bu süreci otomatik olarak yönetir ve set ürünlerinizin stoğu her zaman güncel kalır.

Set Ürün Yönetimi Nasıl Yapılır? yazımızı okuyarak set ürün yönetimi ile alakalı daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Toplu Ürün Yönetimi

Yüzlerce ürün listeleyen bir e-ticaret satıcısıysanız, bu ürünlerdeki toplu fiyat ve stok güncellemelerini nasıl yapacağınızı merak ediyorsunuzdur. Dopigo toplu ürün yönetimi paneli ile bu sorunu çözüyor. Listelediğiniz ürünlerin fiyatlarını toplu olarak rakamsal ya da yüzdesel şekilde artırıp azalatmanızı sağlarken stok sayınızı da toplu olarak değiştirmenize olanak tanıyor.

Toplu Ürün Yükleme Nasıl Yapılır? yazımızı okuyarak toplu ürün yönetimi ile alakalı daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Siz de Dopigo E-Ticaret Entegrasyonunu 14 Gün Ücretsiz Deneyin, E-Ticaret Operasyonlarınızı Dopigo Hallederken Satışlarınızın Artışını İzleyin!

E-ticarette aradığınız çözümler Dopigo'da!

Birkaç saniye içerisinde Dopigo hesabınızı oluşturun. Birkaç dakika içerisinde entegrasyonlarınızı hızlıca yapın.

Dijital pazarlama yapılacaklar listesini hemen ücretsiz indirin!

E-ticarette emin adımlarla büyüyün!

Pazaryerlerinde yapılacaklar listesini hemen ücretsiz indirin!

Pazaryeri mağazalarınızın eksiklerini adım adım belirleyin.