fbpx
YENİ!

Hangi Ülkelerden Ürün Getirip Satabilirsiniz?

Günümüzde gelişen teknoloji ile ticaret tamamen internet üzerine geçmiştir.

İçindekiler

Pazaryeri mağazalarınızı sizin yerinize açalım!

Hemen formu doldurun 7 farklı pazaryeri mağazanızı hızlıca açarak satışa başlayın.

Hangi Ülkelerden Ürün Getirip Satabilirsiniz?

Günümüzde gelişen teknoloji ile ticaret tamamen internet üzerine geçmiştir. Ticaretin e-ticarete dönüşmesiyle yurtdışından ürün getirme ve internet üzerinden bir şeyler alıp satmak son dönemlerde oldukça revaçta. Yurtdışından ürün getirip Türkiye’de satmak ticaret yapmak isteyen insanlar için kolaylaşmaya başladı. Ancak bu kolaylaşma rekabeti de beraberinde getirdi. Rakiplerinizden ürün, fiyat, pazarlama gibi unsurlarda ayırılıp fark yaratarak önlerine geçmeniz gerekiyor. Hedef kitlenize ancak bu şekilde ulaşabilirsiniz.

Yurtdışından Ürün Nasıl Getirilir?

Yurtdışından ürün getirmenin son zamanlarda daha kolay olduğunu söylesek de bunun bazı adımları vardır. Acele etmeden bu adımları sabırlı bir şekilde geçmeniz gerekiyor.

İlk olarak yurtdışından ürün getirmeniz için kendinize bir şahıs şirketi oluşturmanız gerekmektedir. Bir şirket olmadan toplu alım yapamazsınız. Bireysel olarak en fazla 5 ürüne kadar aylık izniniz olacaktır. Ayrıca şirketinize özel fiyatlarla ürünler de alabilirsiniz. Şahıs şirketi kurmak hem basittir hem de ithalat izni vardır.

Şahıs şirketinizi açtıktan sonra sıra size en uygun ürünleri belirlemeye geçiyor. Burada çok iyi bir araştırma yapmanız gerekiyor. Dikkat etmeniz gereken en önemli unsur getirilmesi yasak ürünlerdir. Yurtdışından getirilmesi yasak ürünleri sipariş vermeniz sizin için büyük bir zaman kaybı olacaktır.

Ürüne ve alacağınız siteye karar verdikten sonra hemen alım yapmamanızı öneririz. Bunun en büyük sebebi öncelikle satış kanallarını araştırmanızın gerekmesi. Aldığınız malı doğru kitleye en uygun şekilde ulaştırmalısınız. Türkiye’de belli başlı E-ticaret pazaryerleri vardır. Bu pazaryerleri ile iletişime geçip kargo imkânı, depolama imkânı, komisyon oranı gibi unsurları konuşarak sizin için en avantajlı olan şirket veya şirketlere karar vermelisiniz.

Ürünü buldunuz, bu ürünleri listeleyeceğiniz pazaryerlerine de karar verdiğinize göre en yorucu kısımları geride bıraktınız demektir. Şimdi sırada ürünü alacağınız kişi veya şirketle irtibata geçmek var. Neden irtibata geçmeniz gerekiyor açıklayalım. Ürünü satan kişi toplu alımda sizlere özel fiyat verebilir. Bu fiyat avantajıyla satışta ileriye geçebilirsiniz. Ayrıca her şeyi yasal bir şekilde ilerletmek için fatura istemeniz gerekiyor.

Satıcıyla anlaştıktan sonra ürünü sipariş vermeniz gerekiyor. Sipariş geçtikten sonra temin süresini bekleyeceksiniz. Ürün yurtdışından yurtiçine girdiği zaman gümrük vergisi çıkmaktadır. Bu gümrük vergisini önceden araştırıp ürünün size geliş fiyatını ona göre belirlemelisiniz.

Gümrük Vergisi Nedir?

Gümrük vergisi, Türkiye’de ithalat ve ihracat yapılan bütün ürünlerin vergilendirilme yöntemidir. Gümrük kanunu gereğince ithalatı ve ihracatı yapılan ürünlerden belirli miktarlarda gümrük vergisi alınmaktadır. Siz de yurtdışından ürün getireceğiniz için gümrük vergisi ödemek zorundasınız. Gümrük vergisi oranları şu şekildedir;

Direkt olarak Avrupa Birliği’ne üye olan ülkelerden ürünler getiriyorsanız burada gümrük vergisinin oranı %18’dir.

Avrupa Birliği’ne üye olmayan diğer ülkelerden getireceğiniz ürünlerde ise vergi oranı istisnai durumlar haricinde %20’dir.

Kitap, dergi, gazete gibi basım ürünlerinde gümrük vergisi sıfırlanmıştır.

Hangi Ürünleri Getirmek Yasaktır?

Yurtdışından ülkemize her türlü ürünü getiremezsiniz. Burada yasaklı olan ürünlere dikkat etmeniz gerekiyor. Yasaklı bir ürün getirmeniz halinde gümrükte bu ürünlere el koyulabilir. Bu tip olaylar size hem para hem de zaman kaybı olarak dönüş yapar. Bu yüzden sizlere getirilmesi yasaklı olan ürünleri sıraladık.

Sim kartı takılan eşyaların getirilmesi yasaktır. Bu tarz sim kartı takılan cihazların yetkili tedarikçi firmalar veya markalar tarafından ülkemize getirilmesi serbest kılınmıştır. Sim kartı takılan cep telefonu, tablet, akıllı saat ve benzeri eşyalar kesinlikle gümrükten geçmez.

Tütün mamulleri ve alkollü ürünler gümrükte yasaklı olan ürünler arasındadır. Bunlar devlet kontrolünde getirilip satıldığı için siz getirip satamazsınız.

Uyuşturucu maddeler ve uyarıcı etkiye sahip maddelerin getirilmesi yasaktır. Bu tip ürünleri kesinlikle getiremezsiniz. Getirmeye çalışmanız durumunda para ve hapis cezası ile cezalandırılırsınız.

Silah ve diğer ateşli eşyaların kesinlikle getirilmesi yasaktır.

Et ve süt ürünlerinin getirilmesi yasaktır.

Canlı hayvan ve kozmetik ürünlerin getirilmesi yasaktır.

Yurtdışından Hangi Ürünleri Getirebilirsiniz?

Yurtdışından getireceğiniz her ürün yeterince mantıklı olmayabilir. Getirilecek ürünlerin Türkiye’deki satış hacmi, fiyatları iyice incelendikten sonra karlılığından emin olarak aksiyon almak sizi ticari bir buhrandan kurtarabilir. Yurtdışından getireceğiniz ve karlılığından emin olduğunuz trend ürünlerde hızlı bir şekilde pazarda yerinizi alabilirseniz, bu sizi diğer işletmelerden öne geçirecektir.

Cep telefonu ve cep telefonu aksesuarları

Teknolojinin geliştiğinden bahsetmiştik. Bu gelişmede hayatımızda en büyük yeri telefonlar aldı. E-ticaret başladığından zamandan bu zamana kadar cep telefonu ve cep telefonu aksesuarı getirip satmak çok popülerdir. Yalnız bu popülerliğin kötü yanı rekabet çok fazladır. Rekabetin fazla olmasıyla beraber kar oranı da düşüktür.

Scooter

Elektrikli scooterlar günümüzde çok sık kullanılmaktadır. Çeşitli uygulamalar, kullanım kolaylığı, yaş sınırı olmaması, modernliği ile son zamanların en popüler ulaşım araçlarından sayabiliriz. Bu noktada scooter getirip satabilirsiniz. Eğer küçük bir işletmeyseniz, scooter getirirken dikkat etmeniz gereken en önemli unsur dayanıklılığıdır.

Bilgisayar Malzemeleri

Bilgisayarların gelişen teknolojiye ayar uydurması için sürekli parçalarının yenilenmesi gerekiyor. Aslında bu e-ticaret yapmayı düşünen kişiler için büyük bir fırsattır. Bilgisayar malzemelerini yurtdışından özellikle fabrikalarının olduğu ülkelerden getirirseniz, yüksek kar oranıyla satabilirsiniz.

Kulaklık

Telefonların yaygınlaşmasıyla müzik dinleme alışkanlığı artmıştır. Toplu taşımada, yürürken, kafede ve bunun gibi toplumun sık bulunduğu yerlerde kulaklık kullanan birçok insan görürsünüz. İşte bu sizin için mükemmel bir tercih olabilir. Yurtdışından çeşitli kulaklıklar getirip satabilirsiniz.

Akıllı Saat

Akıllı saatler hem sağlığı desteklemesi hem de bildirimleri kaçırmama imkânı ile son zamanlar kullanımı artmış olan teknolojik ürünler arasında yer almaktadır. Yurtdışından akıllı saat getirip satmak kar oranı yüksek ve hızlı satış yapabilmek için uygun olabilir.

Araç Aksesuarları

Araç aksesuarları da getirilebilir. Türkiye’de araç kullanımı ve araç sayısı günden güne artmaktadır. Sizin de bu konuda ürünler getirmeniz doğru bir karar olacaktır. Araçlar için teknolojik, görüntüsü güzel, işlevsel ürünler getirebilirsiniz.

Hangi Ülkelerden Mal Getirip Türkiye’de Satabilirsiniz?

Ürünleri hangi ülkelerden aldığınız çok önemlidir. Bunun 2 sebebi vardır. Birinci sebebi gümrük vergisidir. Gümrük vergisi Avrupa Birliğine üye olmayan ülkeler için %2 daha fazladır. İkinci bir sebebi ise ürünlere kolay ulaşabilen veya üreticisi olan ülkelerden daha avantajlı fiyatlarla ürünler alabilmenizdir. Avantajlı fiyatlarla ürünler almanız, satış kısmında fiyatta rekabetçi olabilmek adına çok önemlidir. Hangi ülkelerden mal getirip Türkiye’de satabiliriz bakalım.

ÇİN

E-ticaret denildiği zaman akıllara gelen ilk ülke şüphesiz Çin’dir. Çin’in gelişmiş sanayi sektörü sayesinde istediğimiz ürünlere çok uygun fiyatlarla ulaşabiliyoruz. Dünyaca ünlü markaların fiyat pahalılığı yüzünden Çin’den replika diye tabir edilen kopya ürünler getirilmektedir.  Bu sebeple mal siparişi vermeden önce numune talep ederek ürünün orjinallik kontrollerini yapmanız hem karlılığınız hem de hukuki geleceğiniz için iyi olacaktır. Çin’den sipariş ettiğiniz ürünlerin gümrük vergisi %18 oranındadır.

ABD

Amerika’dan ürün getirmekte çok yaygındır. Bunun sebebi Amerika’da dünyaca ünlü markaların bulunması. Ünlü markaların ürünlerini getirip satmak genellikle kar oranı düşük fakat satış adedi bakımından yüksek bir iştir. Çin’den farkı orijinal markaları bulmanız daha kolaydır. Amerika’dan alınan ürünlere uygulanan gümrük vergisi oranı %20’dir.

FRANSA

Fransa’da bulunan markaların Türkiye’de aktif olarak faaliyet göstermesi, Fransız markaların Türkiye’de tanınmasını sağlamıştır. Bu markaların Türkiye’de tanınmasıyla beraber yurtdışından getirip satmak mantıklı olmaktadır. Fransa’dan alınan ürünler için ise gümrük vergisi %20’dir.

TAYLAND

Tayland, ürettikleri ürünleriyle son zamanlarda Türkiye pazarında büyük bir yer edinmiştir. Sizde buradan şemsiye, tay ipeği gibi ürünler getirebilirsiniz. Bu ürünler rekabet açısından daha kolay ürünlerdir. Gümrük vergisi %20 olarak hesaplanmaktadır.

İRAN

İran’dan toplu ürün getirmek vergi avantajı sayesinden ucuza gelmektedir. İran’a uygulanan gümrük vergisi %4’tür. Sizde buradan üretim gücünün yüksek olduğu iplik, naylon gibi ürünleri getirebilirsiniz.

Siz de Pazaryeri Mağazalarınızı ve Web Sitenizi Dopigo ile Yönetin, Yorulmadan Hatasız Ticaret Yapmanın Keyfini Çıkarın!

E-ticarette aradığınız çözümler Dopigo'da!

Birkaç saniye içerisinde Dopigo hesabınızı oluşturun. Birkaç dakika içerisinde entegrasyonlarınızı hızlıca yapın.

Dijital pazarlama yapılacaklar listesini hemen ücretsiz indirin!

E-ticarette emin adımlarla büyüyün!

Pazaryerlerinde yapılacaklar listesini hemen ücretsiz indirin!

Pazaryeri mağazalarınızın eksiklerini adım adım belirleyin.