fbpx
YENİ!

E-Fatura İle İlgili Tüm Merak Ettikleriniz (2024)

İşletmeler satışlarını ve kârlılıklarını yasal bir zemine oturtabilmek için fatura kesmek zorundadırlar.

İçindekiler

Pazaryeri mağazalarınızı sizin yerinize açalım!

Hemen formu doldurun 7 farklı pazaryeri mağazanızı hızlıca açarak satışa başlayın.

E-Fatura İle İlgili Tüm Merak Ettikleriniz (2022)

İşletmeler satışlarını ve kârlılıklarını yasal bir zemine oturtabilmek için fatura kesmek zorundadırlar. İçinde bulunduğumuz dijital çağın getirdiği şartlar nedeniyle faturalar da artık dijitale kaymış durumda. Bu yazımızda e-fatura ile alakalı aklınıza takılabilecek tüm soruların cevaplarını kaleme aldık.

E-Fatura Nedir?

İşletmeler son birkaç yıla kadar kâğıt kullanarak fatura keser ve devlete de bu faturaları raporlarlardı. E-ticaretin gelişimi ile doğan ihtiyaçlar sonucunda ise e-fatura ortaya çıktı. E-fatura, en basit tabirle dijital ortamda basılan faturaya verilen isimdir. Kâğıt faturalar gibi sarf maddesi gerektirmeksizin elektronik ortamda basılabilen e-faturaya gün geçtikçe talep artıyor.

E-Fatura Mükellefi Kimdir?

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından e-fatura kesmesi şart koşulmuş kişilere e-fatura mükellefi denir.

E-Arşiv Fatura Nedir?

Biliyorsunuz ki kâğıt fatura kesen işletmeler kestikleri faturaları iki ayrı nüsha olarak keserler. İşte e-arşiv fatura da dijital ortamda kesilen ikinci nüshadır. Kesilmesi devlet tarafından zorunlu tutulan e-arşiv faturanın her ayın 1. günü ile 15. günü arasında Gelir İdaresi Başkanlığı’na gönderilmesi gerekmektedir.

E-Fatura İle E-Arşiv Faturanın Farkları Nelerdir?

E-fatura ile e-arşiv faturanın arasındaki başlıca fark kullanım amaçlarıdır. E-fatura müşteriye verilme amacıyla basılırken e-arşiv fatura Gelir İdaresi Başkanlığı’na iletilmek için basılmaktadır. Bunun haricinde;

 1. E-fatura belirli bir formata göre basılırken e-arşiv fatura için serbest format kullanılabilir.
 2. E-fatura oluşturmak için yalnızca mali mühür E-arşiv fatura içinse hem mali mühür hem de zaman damgası gerekmektedir.
 3. E-fatura yalnızca dijital bir belgedir. E-arşiv fatura ise elektronik belge olarak basılır.
 4. E-fatura için Gelir İdaresi Başkanlığı’nın portalı veya e-fatura programları kullanılır. E-arşiv fatura da ise bunların yanı sıra kurumun kendi bilgi sistemi de kullanılabilmektedir.

Kimler E-Fatura Mükellefidir?

E-fatura kullanımının zorunluluğunu belirleyen kurum Gelir İdaresi Başkanlığıdır. Son birkaç yıl içinde özellikle e-ticaret satıcıları e-fatura kesmekle yükümlü mü değil mi bilmiyordur. GİB ise bu karışıklığı yaptığı çalışmalar ile yok ederek 2020’nin başından itibaren e-faturaya geçiş zorunluluğu ile alakalı adımları attı.

GİB’in sitesinde yayınlamış olduğu tablo ile de kimlerin e-fatura mükellefi olduğunu ve ne zamandan itibaren geçişlerin zorunlu tutulduğu açıkça görülmekte. Peki, kimler e-fatura mükellefi ve zorunlu geçiş tarihleri ne?

 1. 2020 yılı ve sonrasındaki dönemlerde brüt satış hasılatı 4.000.000₺’nin üzerinde olanlar içinde bulundukları yılın yedinci ayından itibaren,
 2. 2022 yılı brüt satış hasılatı 3.000.000₺ ve üzerinde olanlar bulundukları dönemin yedinci ayından itibaren e-fatura uygulamasına geçmek zorundadırlar.

E-Fatura Zorunluluğu Ne Zaman Başlıyor?

E-fatura zorunluluğu 1 Temmuz 2022 tarihinden itibaren resmi olarak başlamaktadır. Bu zorunluluğa tabii olanlar ise;

 1. Alım satım, inşaat, gayrimenkul motorlu taşıtlar, kiralama gibi işlerle uğraşıp 2020 ve 2021 yılında brüt satış hasılatı 1.000.000₺, 2022 yılında ise 500.000₺ olan mükellefler,
 2. E-ticaret ile gelir elde edip brüt satış hasılatı 2020 ve 2021 yıllarında 1.000.000₺, 2022 yılında ise 500.000₺ olan mükellefler,
 3. İnternet reklamcılığı aracılığı, internet üzerinde ilan yayınlayanlar ve her türlü elektronik ortamda brüt satış hasılatını geçecek şekilde mal alıp satanlar,
 4. Konaklama hizmeti sunan otellerdir.

E-Faturaya Nasıl Geçilir?

E-faturaya geçmek istiyorsunuz fakat nasıl geçeceksiniz? E-fatura kullanımına geçmek için;

Öncelikle Kamu Sertifikasyon Merkezi’ne başvurmanız ve buradan mali mühür temin etmeniz gerekiyor. Şahıs firmaları e-imza ile de başvuru yapabiliyor. Mali mühür, e-fatura ve e-arşiv fatura kullanmak isteyen kişi veya kurumlara GİB tarafından verilen bir e-fatura kesebilme sertifikasıdır.

Mali mührünüzü aldıktan sonra e-fatura kesebilme yetkisine sahip oluyorsunuz. Bu noktada ise GİB üzerinden mi e-fatura keseceksiniz yoksa entegratör firmalar ile mi e-fatura keseceksiniz. Kararsız kalıyorsanız yazımızın son başlığından e-fatura entegratörlerinin fiyat karşılaştırmalarını okuyabilirsiniz.

E-Fatura Nasıl Kesilir?

Mali mührü temin ettiniz fakat e-faturayı nasıl keseceğiniz konusunda kararsızsınız. Burada karar vermeniz gereken nokta GİB portalı üzerinden mi yoksa entegratör firmalar aracılığı ile mi e-fatura keseceğiniz.

GİB portalı ücretsiz olması sebebiyle tercih edilebilir olarak gözükse de aslında daha çok kestiği fatura adedi fazla olmayan mükellefler tarafından kullanılmaktadır. Entegratör firmalar bulundurdukları birçok özellik ve uygun fiyatları ile özellikle yoğun sipariş alan e-ticaret satıcıları tarafından tercih edilmektedir.

E-Fatura Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

E-faturaların kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte sağladığı avantajları da farketmiş oluyoruz. E-fatura kullanımının başlıca faydaları;

 1. Kâğıt tüketimini azaltarak çevreyi koruyor olması.
 2. E-Faturayı müşterinize saniyeler içerisinde iletmiş olursunuz. Bu sayede hem vakitten tasarruf eder hem de müşteri memnuniyetinizi artırırsınız.
 3. Faturalarınız dijital ortamda saklanacağı için kâğıt faturalar gibi kaybetme sorunu yaşamazsınız.

E-Fatura Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-fatura sorgulama işlemi için Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından açılan efatura.gov.tr adresini ziyaret edebilirsiniz. Bu siteden mükellefin vergi kimlik numarası ya da TC kimlik numarası ile e-fatura sorgulayabilirsiniz.

E-arşiv fatura sorgulamak içinse fatura numarası ya da şirket adı bilgilerini kullanabilirsiniz.

E-Fatura İptali Nasıl Yapılır?

Şuanda güncel olarak iki tip e-fatura kullanılmaktadır. Bunlardan biri ticari e-fatura diğeri ise temel e-faturadır. Haliyle e-fatura iptalinin de her e-fatura tipi için farklı bir yöntemi bulunmaktadır.

Temel e-faturanın amacı göndericiden alıcıya direkt bir şekilde ulaşmasını sağlamaktır. Bu fatura tipinde alıcının faturayı reddetmek hakkı yoktur, kabul etmek zorundadır. Bu sebeple faturayı teknik bir problem olmadığı takdirde alıcı ve gönderici taraflar iptal edemez.

Oluşabilecek aksaklık için GİB E-Fatura İptal Portalı diye bir portal yayınlamış olsa da temel e-faturalar yalnızca gönderilen kurum tarafından iptal edilebilir. E-fatura iptal süresi ise 7 gündür.

Ticari e-faturalarda ise durum tamamıyla farklıdır. Ticari e-faturalarda faturayı alan kişi iptal ve reddetme haklarına sahiptir. Temel e-faturalar gibi gönderildiği anda onaylandı sayılmayan ticari e-faturalar alıcıdan onay beklemek durumundadır.

Bu sayede ticarette güven sağlanır ve alışveriş daha sağlık olur. Alıcı ticari e-faturayı kabul ettikten sonra reddetmeye karar verdiyse KEP sistemi üzerinden göndericiye bilgi vermesi gerekir. Sonrasında ise fatura iptali gerçekleşir.

E-Fatura Kesmemenin Cezası Nedir?

E-fatura kesiminin zorunlu hale gelmesi peşinde bir takım cezai işlemleri de getiriyor. 2021 yılında e-fatura kesimi zorunlu olup kesmeyen firmalar için devlet tarafından 350₺ olarak belirlenen ceza 2022 yılında 500₺’ya çıkarılmıştır.

En Uygun E-Fatura Programı Nedir?

Piyasada çok çeşitli e-fatura programları bulunmaktadır. Bunlar arasından en avantajlılarını ve en uygun fiyatlılarını sizler için tablo haline getirdik.

Entegratör 1.000 Adet 10.000 Adet 100.000 Adet
Dopigo 0,27 0,12 0,10
Logo 1,25 0,71 0,36
Mikro 1,47 0,83 0,42
Paraşüt 0,43 0,32 0,27
Turkcell 0,94 0,45 0,30

 

Dopigo İle En Uygun Fiyatlarla E-Fatura Kesin, Fazla Para Ödemeyin!

Dopigo e-ticaretle alakalı her konuda olduğu gibi e-fatura’da da fiyat avantajı sağlamaya devam ediyor. En uygun fiyatlar Dopigo’yu tercih ederek e-fatura kesebilir, diğer hizmetlerimizin avantajlı fiyatları içinse fiyatlar sayfasına gidebilirsiniz.

E-ticarette aradığınız çözümler Dopigo'da!

Birkaç saniye içerisinde Dopigo hesabınızı oluşturun. Birkaç dakika içerisinde entegrasyonlarınızı hızlıca yapın.

E-fatura yapılacaklar listesini hemen ücretsiz indirin!

E-fatura konusundaki eksiklerinizi adım adım belirleyin.

Dijital pazarlama yapılacaklar listesini hemen ücretsiz indirin!

E-ticarette emin adımlarla büyüyün!