E-ticaret SatışPazaryeri Mağaza AçılışPazaryerleri

E-Ticaret Nasıl Yapılır? (2022 Güncel)

Cuma Mayıs 20, 2022 Yorum Yok

e ticaret nasil yapilir

E-ticaret yapmak günümüzde pek çok girişimci veya girişimci adayı için önemli bir kazanç kapısı haline geldi. Oldukça popülerleşen e-ticaret sektörü, yeni iş kurmak veya işini büyütmek isteyenler tarafından tercih ediliyor. Teknolojinin dijital dönüşümü zorunlu kılması, firmaların web siteleri aracılığıyla görünürlüğünü arttırmasını gerektirdi. Değişime ayak uyduramayan mağazalar ise büyük avantajlar kaybetti.

Hem marka bilinirliğini hem de satışları arttıran e-ticaret, en hızlı büyüyen sektörlerden birisi oldu. Özellikle pandemi sürecinde e-ticaret yapmak, hiç olmadığı kadar önemli ve görünür hale geldi. İnternetten satış-ticaret yapmak anlamında kullanılan e-ticaret; günbegün gelişerek çeşitli modeller sunmaya başladı. İçeriğimizin devamında e-ticaret yapmak ile ilgili tüm ayrıntılara ulaşabilirsiniz.

 

E-Ticaret Nedir?

E-ticaret (elektronik ticaret),  genel anlamda ürün ve hizmetlerin müşterilere dijital ortamlar aracılığıyla ulaştırıldığı ticari işlemlerdir. Tüm alım, satım, dağıtım veya reklam işlemleri internet ortamı üzerinden gerçekleştirilir. Geleneksel ticaret yöntemlerine göre büyük avantajlar sağlar.  Geleneksel ticarette ürünler sadece belirli lokasyonda tüketiciye ulaştırılabilirken, e-ticaret bu sınırları aşmıştır.

Teknoloji dünyasında yaşadığımız yeni düzen içerisinde e-ticaret yapmak, oldukça basit hale geldi. İlk olarak 1995 yılında hayatımıza giren e-ticaret, kısa sürede küçük veya büyük tüm firmaları etkiledi. Doğru hedef kitleye ulaşabilme açısından kolaylıklar sunması sebebiyle küresel ölçekte birçok markanın dikkatini çekti. Daha küçük firmalar ise büyümelerini destekleyici imkânlarla karşılaştı.

Hızla gelişen e-ticaret modelleri, yeni başlayanlar için çeşitli kolaylıklar sağlamaktadır. Satıcılar ürünlerini kendi web siteleri veya dünya çapında etkileşime sahip online pazaryerleri aracılığıyla satışa sunabilir. Günümüzde üretim yapmadan veya stoksuz şekilde e-ticaret yapmak mümkündür. E-ticaret yapmak isteyenler, henüz yolun başındayken kendilerine uygun modeli ve stratejileri belirlemelidir.

 

E-Ticarete Başlamak İçin Neler Gereklidir?

Günümüzde pek çok tüketici bir ürün veya hizmete ulaşmak istediğinde ilk olarak e-ticaret sitelerine bakıyor. Bu sebeple üretici ve satıcılar için dijital dünyada etkin şekilde var olmak kaçınılmaz hale geldi. Yeni başlayanlar veya işlerini internet ortamına taşımak isteyenler ise e-ticaret yapmak için gerekenleri merak ediyor.

E-ticarete başlamak için kaçınılmaz olan gereklilikler arasında ilk sırada ürün veya hizmet gelir. Hangi e-ticaret modelinin seçildiğine göre kapsamlı bir ürün ve pazaryeri araştırması yapılmalıdır. Yurtiçi ve yurtdışı pazarları incelenerek maksimum performans sağlayacak ürünler belirlenmelidir. Hemen ardından doğru hedef kitle tespit edilmeli, rekabet analizleri gerçekleştirilmelidir.

E-ticaret yapmak için kaçınılmaz gereksinimler arasında size özel bir internet sitesi veya ortak pazaryeri bulunur. Aldığınız ürünleri kendi sitenizden veya Amazon gibi küresel bir site aracılığıyla satışa sunabilirsiniz. Her iki yöntem de kendi içerisinde farklı avantajlar sunar. Eğer kendi e-ticaret sitenizi kullanacaksanız, nitelikli ve kullanışlı bir yönetim paneli işinizi kolaylaştıracaktır.

Yeni başlayanlar için “E-ticarette ne satabilirim?” sorusu önemli bir yerdedir. İyi bir gelir elde etmek için doğru ürün seçimi yapmak oldukça önemlidir. 2021 yılı e-ticaret sektörü içerisinde en çok satılanlar arasında ilk sırada teknolojik ürünler yer alıyor. Sıralama mobilya-dekorasyon, kıyafet-tekstil, cilt ve kişisel bakım, evcil hayvan ürünleri şeklinde devam ediyor.

E-ticaret yapmak için kullanılan web sitelerinin güvenliği konusunda ekstra önlemlere ihtiyaç duyulur. İyi bir güvenlik sisteminin oluşturulması için gerekli donanım ve yazılımlara sahip olunmalıdır. Ayrıca web sitesinin satılan ürüne göre tasarlanması ve iyi bir vitrini olması önemlidir. Sitenin arama motorlarında daha kolay ulaşılabilmesini sağlamak için ise SEO çalışması gerekli olacaktır.

Eğer retail arbitraj yöntemiyle e-ticaret yapıyorsanız ilerleyen zamanlarda lojistik yatırımlar gerekli olacaktır. Henüz yolun başındayken yapılacak ürünlerin stokları, dağıtımı, ulaşma süreçleri ile ilgili çalışmalar ileride işinizi kolaylaştıracaktır. E-ticaret sitenizin çeşitli ödeme sistemlerine göre yapılandırılması da müşterilerinizin bakış açısından pozitif bir yaklaşımdır.

Güncel koşullarda e-ticaret yapmak için gerekenler minimum şartlara indirgenmiştir. Günümüzde ürün stoklamadan veya bir e-ticaret sitesi açmadan sektöre girmek mümkündür. Örneğin; online arbitraj yöntemi stoksuz e-ticaret yapmanın yollarını sunar. Pek çok satıcı farklı mağazalardan aldıkları ürünleri kendi sitelerinde satışa açmaktadır. Ayrıca Amazon gibi küresel pazarlar satış konusunda farklı alternatifler sunar.

 

E-Ticaret İçin Şirket Kurmak Gerekli midir?

E-ticaret yapmak için gerekli olanlar listesinin başında şirket kurmak yer alır. Ancak şirket kurmadan satış yapılabilecek pek çok ortak pazaryeri ve alış-veriş platformları bulunmaktadır. Bu platformlar daha az yatırımla yola çıkmak isteyenler için idealdir. Bununla birlikte pek çok satıcı, stratejilerini sadece bu yöntem üzerine kurarak e-ticaret işlemlerini sürdürmektedir.

Şirket kurmak, tüm ticari işlemlerinize resmiyet kazandırmanızı, dolaysıyla iş hacminizin büyümesini sağlar. Kişisel e-ticaret yapmak isteyenler için gerekli olan internet sitesi şirket kurarak yasal hale gelir. Kendilerine ait e-ticaret sitelerini kullanmak isteyen satıcılar için şirket kurmak özellikle gereklidir. Ödeme sistemlerinizi oluştururken yapılacak anlaşmalarda şirketinize ait resmi belgeler talep edilecektir.

Müşterileriniz e-ticaret siteniz üzerinden yaptıkları alış-veriş karşılığında bir fatura sunmanızı bekler. Bunun için vergi ödeme yükümlülüğü bulunan bir şirket statüsünde olmanız gereklidir. Kurulacak şirket türünün belirlenmesine dair herhangi bir kural olmadığından tercihiniz doğrultusunda seçim yapabilirsiniz. Şirket kurmadan e-ticaret yapmak isteyenler, büyük alış-veriş platformlarını veya ortak pazaryerlerini değerlendirebilir.

 

E-Ticaret İçin Ne Kadar Sermaye Gereklidir?

E-ticaret yapmak için ne kadar sermayeye ihtiyacınızın olduğu tamamen kuracağınız satış stratejilerinizle bağlantılıdır. Kendi markanızı oluşturmak istiyorsanız öncelikle bir şirkete ihtiyacınız olacaktır. Ürünlerinizle uygun bir kimlik oluşturmanız için ise hem tasarım hem de fonksiyonellik için yatırım yapmanız gerekir. Ancak geniş nüfuzlu pazaryerlerini kullanarak minimum sermaye ile başlamak mümkündür.

Ticaretin temel yapı taşları gelir elde etme ve elde edilen gelir ile büyüme üzerine kuruludur. İşinizin gelişebilmesi için öncelikle bir şirket açmanız gereklidir. Ciddi girişimciler başlangıçta şirket açma ücretlerini gözden çıkarmalılardır. 2022 yılı itibariyle şahıs şirketi açmanın minimum maliyeti 600-620 TL arasındadır. Limited şirket kurmanın maliyeti ise 2.700 TL’yi bulmaktadır.

Şirket kurulumun ardından e-ticaret sitesi tasarım maliyetleri ortaya çıkar. Tasarım maliyetleri içerisinde internet sitesi, logo, fotoğraf çekimi gibi faaliyetler yer alır. İyi bir başlangıç için e-ticaret sitesinin SEO çalışmalarının gerçekleştirilmiş olması da önemlidir. Ayrıca sosyal medya veya arama motorlarına ayrılan reklam bütçeleri, etkili e-ticaret yapmak açısından avantaj sağlar.

 

E-Ticaret Nasıl Yapılır?

Günümüzde e-ticaret yapmak için sınırsız sayıda seçenek bulabilmek mümkün hale gelmiştir. Şirket açmadan online pazaryerleri üzerinden satış yapılabileceği gibi markalaşmaya yönelik adımlar da atılabilir. Başlangıçta hazırlanacak doğru yol haritası kısa ve uzun vadedeki iş planınızı içermelidir. Gerçekçi bir hedef belirlenerek buna yönelik strateji oluşturulmalıdır.

E-ticarete başlanırken yapılması gerekenler;

 • Pazaryeri, üretici veya tedarikçi araştırması yapılarak hangi ürünün satılacağına karar verilir. Ürün seçimi dijital kimliğinizi oluşturmanız konusunda oldukça etkili olacaktır. Yolun başındayken e-ticarette en çok satılan ürünlere bakılabilir.
 • Ürün seçiminin ardından sıra görünür olmanızı sağlayacak e-ticaret sitesine gelir. Şirket isminin belirlenmesi, alan adı ve hosting seçimine doğru karar verilmelidir.
 • Marka bilinirliliğinizi arttırmak için bir logoya ihtiyacınız olacaktır. E-ticaret sitenizin tasarımında logo kullanmanız ve uygun renkler tercih etmeniz sizi diğer mağazalardan ayıracaktır.
 • Satılacak ürünlerin fotoğraflarının çekilmesi ve e-ticaret sitenize eklenmesi bir sonraki aşamadır. Ürün fotoğraflarının kullanıcı deneyimi açısından oldukça etkili olduğu göz önünde bulundurulmalıdır.
 • Ürünleri müşterilerinizle buluşturacak kargo firmaları arasından size uygun olan belirlenmelidir. İyi bir anlaşma e-ticaret sektörü içerisinde rakiplerinize karşı avantaj kazanmanızı sağlayacaktır.

Tüm işlemlerin ardından satışa hazır hale gelen e-ticaret sitenizin artık sadece düzenli takibi gereklidir. Ödeme, tedarik, paketleme veya kargolama süreçlerinin aksamaması için aktif çalışma modeli belirlenmelidir. Örneğin; iletişim numaralarından sürekli olarak destek sağlayabilir olmak sizi üst basamaklara taşıyacaktır. Bununla birlikte iletişim formları veya sosyal medya kullanılarak benzer bir etkileşim yaratılabilir.

 

E-Ticaret İş Modelleri Nelerdir?

E-ticaret yapmak için başlangıçta seçilecek iş modeli girişiminizin geleceği açısından önemlidir. Elinizdeki sermayeye, üretim veya sevkiyat biçimlerine, ürün seçimine etki edecek çeşitli iş modelleri bulunmaktadır. En çok tercih edilen iş modelleri;

 • Dropshipping veya stoksuz e-ticaret yeni bir başlangıç için önemli avantajlar sunar. Stoklarla ilgi kayıtları tutmak ve yönetmek istemeyenler için idealdir. Düşük maliyetli ve az riskli olması, satış sonrası süreçlerin kolaylığı sebebiyle sıkça tercih edilmektedir.
 • Çeşitli ürünleri toptan veya perakende alıp satmak iş modelleri arasında iyi bir seçenektir. Stok tutulması gereken bu yöntemde ürünlerin düşük fiyattan toptan tedarik edilerek risksiz satış işlemi hedeflenir.
 • Özel üretim ürünler satmak e-ticaret iş modelleri arasında önemli bir yerdedir. El yapımı işler veya sanatsal ürünler e-ticaret sektöründe sıklıkla kullanılmaktadır. Ayrıca sadece bu ürünlere ulaşılarak alım satım işlemlerinin gerçekleştirildiği iş modelleri oluşturulabilir.
 • Sosyal medya, e-ticaret iş modelleri içerisinde en çok tercih edilen seçenekler arasındadır. Neredeyse tüm sosyal medya platformları pazarlama ve reklam açısından büyük avantajlar sunar.
 • Gelişen teknoloji ile birlikte e-ticaret iş modelleri içerisinde dijital ürünler de yerini almıştır. NFT, PDF dosyalar, video, ses dosyaları, eklenti gibi pek çok şey satılabilir hale gelmiştir. Dağıtımı ve satış işlemleri sadece çevrimiçi ortamda gerçekleştirilen bu e-ticaret modeli giderek popülerleşmektedir.

İş modelini belirlemek e-ticaret yapmak konusunda ilk adımlarınızı doğru atmanızı sağlar. E-ticaret iş modelleri belirli başlıklar altında incelenseler dahi büyük bir genişliğe sahiptir. Günden güne yeni kollara ayrılarak büyümeye devam etmektedir.

 

E-Ticaret İçin Hangi Belgeler Gereklidir?

E-ticaret yapmak için gerekli belgeler çoğunlukla şirket kurulumu için geçerlidir. Şirket statüsüne ulaştıktan sonra kazanılan resmi belgeler tüm e-ticaret yaşamı süresince kullanılacaktır. Bununla birlikte şirket açmadan e-ticarete başlayanlar için herhangi bir belge gerekmemektedir. Ortak pazaryerini kullanan satıcıları bazı markaların ürünlerini satarken satış izni belgesine ihtiyaç duyabilir.

E-ticaret şirketi açmak için gerekli belgeler şahıs, limited veya anonim şirket olmasına göre değişir. Kimlik fotokopisi, ikametgâh belgesi, kira sözleşmesi, imza beyannamesi, şirket unvanı, sermaye tutarı gibi belgeler istenir.  Ayrıca ticaret türü, KEP adresi, hosting ve kargo firmasıyla anlaşma bildirimi gibi belgeler de gerekebilmektedir.

 

Pazaryerlerinde Nasıl Mağaza Açılır?

E-ticaret yapmak isteyenler için ortak pazaryerleri büyük kolaylık sağlar. Yeni başlayanlar veya markasını daha büyük kitlelere ulaştırmak isteyenler için ortak pazaryerleri idealdir. Günümüzde pazaryeri entegrasyonu çeşitli yazılımlar ile gerçekleştirilmektedir. Henüz yolun başında olup pazaryerlerinde mağaza açacaklar için başlıca platformlar şu şekildedir;

 • Türkiye’nin en bilinen ortak pazaryerlerinden bir tanesi Trendyol platformudur. Mağaza açma talebinde bulunmak için internet sitesi üzerinden “Satış Başvurusu” butonuna tıklamak yeterlidir. Sonrasında karşınıza çıkacak başvuru ekranında gerekli belgeleri doldurmanız beklenir.
 • Büyük pazaryerlerinden olan Hepsiburada’da satış yapmak için “Kurumsal” başlığı altındaki “Hepsiburada’da Satıcı Ol” seçeneğine tıklanır. Hemen ardından “Satıcı Ol” butonu üzerinden karşılaşılan ekranda gerekli düzenlemeler yapılır.
 • N11, online mağaza açma konusunda önemli avantajlar sunan pazaryerlerinden bir tanesidir. N11 web sitesi üzerinden mağaza açmak için “Mağazalar” başlığı altındaki “Ücretsiz Mağaza Aç” seçeneğine tıklanmalıdır. Sonrasında üye olunarak düzenlemeler ve belgeler gönderilir.
 • Türkiye’nin en çok satış yapan pazaryerlerinden biri olan Gittigidiyor, e-ticaret sektöründe önemli bir yerdedir. 35 milyon civarındaki kullanıcı sayısıyla en popüler platformlar arasındadır. Gittigidiyor platformu üzerinde mağaza açmak için sitenin üst tarafında bulunan “Mağaza Aç” butonuna tıklamak yeterlidir.
 • E-ticaret sektörü içerisinde Amazon gibi küresel pazaryerleri önemli bir yer tutar. Ancak Amazon’da mağaza açmak için yıllık olarak belirli bir ücret ödemek gerekmektedir. İlk olarak web sitesinde yer alan “Hesap Aç” butonuna tıklanmalıdır. Ardından satıcı hesabı oluşturmak için gerekli adımlar izlenmelidir.

Teknoloji, yazılım, pazarlama, reklam gibi alanların e-ticaret ile buluşması çok sayıda pazaryerinin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Mobil uygulamalar ile birlikte bu pazaryerleri sınırsız bir alana yayılmıştır. İdeal pazaryerinin doğru seçimi ve azami ölçekte çeşitlendirilmesi rekabet açısından büyük avantajlar sağlayacaktır.

 

E-Ticarette En Çok Satılan Ürünler Nelerdir?

Yolun başındaki pek çok girişimcinin kafasında “E-ticarette ne satabilirim?” sorusu yer alır. Elbette yüksek değerde ürünlerin düşük fiyattan alınması önceliktir. Yüksek kâr elde edebilmek için ürünlerin farklı piyasalardaki değerlerinden ülkeden ülkeye değişimlerine varan farklılıklar incelenir. Bununla birlikte e-ticaret sektörü içerisinde belli başlı ürünler daha popülerdir.

E-ticarette en çok satılan ürünler arasında tekstil, giyim, teknoloji, yemek, dekorasyon, kozmetik gibi sektörler öndedir. Bununla birlikte evcil hayvan, bebek giyim, aksesuar, spor, otomobil aksesuarları ürünleri de revaçtadır. Doğru ürün tespiti için önemli olan en çok satılanlardan çok pazaryeri araştırmasına dikkat edilmelidir. Günümüzde e-ticaret yapmak sanıldığından çok daha kolaydır.

 

Websitemizde deneyimi iyileştirmek için çerezleri kullanmaktayız. Bizi ziyaret ettiğinizde çerezleri kabul etmiş sayılırsınız.
Websitemizde deneyimi iyileştirmek için çerezleri kullanmaktayız. Bizi ziyaret ettiğinizde çerezleri kabul etmiş sayılırsınız.