fbpx
YENİ!

Trendyol SEO Çalışmaları Nasıl Yapılmalıdır?

Binlerce mağazanın bulunduğu Trendyol’da satış arttırmak her satıcı tarafından önemlidir.

İçindekiler

Pazaryeri mağazalarınızı sizin yerinize açalım!

Hemen formu doldurun 7 farklı pazaryeri mağazanızı hızlıca açarak satışa başlayın.

Trendyol SEO Çalışmaları Nasıl Yapılmalıdır?

Binlerce mağazanın bulunduğu Trendyol’da satış arttırmak her satıcı tarafından önemlidir. Ancak milyonlarca ürün listelenmiş bir pazar yerinde bu ürünler arasında satışı arttırmak sanıldığı gibi kolay değildir. Bazı satıcılar Trendyol’da satış yapmak zor diyerek satışlarını durdurup mağazasını kapatmaktadır. Bazı satıcılar ise Trendyol’da reklam vermek seçeneğini kullanmaktadır.

Trendyol’da reklam vermek yanlış bir tercih değildir. Ancak Trendyol komisyon oranları göz önünde bulundurulduğu zaman neredeyse kârsız bir satış stratejisi izlemek ile aynı yola çıkmaktadır. İşte böyle belirsizlikte ve çaresizlikte kaldıysanız çözümü çok basittir. Trendyol SEO yapmanız satışlarınızı arttırmanızı sağlayacaktır.

Az önce bahsettiğimiz gibi binlerce mağaza ve milyonlarca ürünün arasından sıyrılmanın tek yolu Trendyol SEO’dan geçmektedir. Trendyol SEO hakkında internette pek bir bilgi bulunmamaktadır. Bu yüzden Trendyol’da satış yapmak veya Trendyol’da satışlarını arttırmak isteyen satıcılar için rehber niteliğinde bir yazı hazırladık.

Trendyol’da Nasıl Satış Yapılır?

Trendyol Türkiye’nin en çok kullanılan pazaryeridir. Bu yüzden her işletme ve her satıcı Trendyol üzerinden daha fazla kitleye ulaşmak ve Trendyol’da satış yapmak istemektedir. Trendyol’da satış yapmak için ilk olarak şirket kurmanız gerekmektedir. Bu şirket şahıs şirketi, limited şirket veya anonim şirket olabilir. Bu noktada siz karar vererek şirketinizi oluşturmanız gerekmektedir.

Ardından şirketinizin kuruluş işlemini tamamladıktan sonra bazı işlemler yapmanız gerekmektedir. Öncelikle kurduğunuz şirket için bir kaşe hazırlatmanız gerekiyor. Bu kaşeyi hazırlatmanızın amacı ise şirketleriniz ile alakalı evrakların onaylama sürecinde her zaman ihtiyacınız olacağından dolayıdır. Daha sonrasında giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş yaparken normal Trendyol.com’dan giriş yapmayacaksınız. Çünkü artık müşteri değil satıcı konumunda olmak istiyorsunuz. Bu bağlamda partnert.trendyol.com adresi üzerinden giriş yaparak burada yukarıda yer alan satıcı ol butonuna tıklayarak satıcı olma işlemlerinizi başlatmanız gerekmektedir.

Satıcı ol butonuna tıkladıktan sonra satış yapmak Trendyol Pazaryeri butonuna tıklayarak bu bölüme giriş yapmanız gerekiyor. Bu bölüme giriş yaptıktan sonra Trendyol’da mağaza açmak için gerekli olan bilgilerin istendiği bir form sizleri karşılayacaktır. Bu formda istenen bilgiler şu şekildedir; isim soyisim, e posta, şirket türü, cep telefonu, satış yapacağınız kategori, TC, vergi no, ikametgâh işaretlemesi yapıyorsunuz. Bu bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde girmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Bu sayfayı geçtikten sonra karşınıza Trendyol’da mağaza açmak için son adım olarak şirketinizle ilgili bilgilerin ve ödeme bilgilerinin yer aldığı bir sayfaya yönlendirilirsiniz. Burada yer alan adımları tamamladıktan sonra Trendyol’da mağaza açmak için gerekli olan bazı belgeler bulunmaktadır.

Bu belgeleri Trendyol sizden sisteme yüklemenizi isteyecektir. Bu noktada güvenilir bir tarama uygulaması bulmak ve kullanmak işinizi inanılmaz derecede hızlandıracaktır. Tarama uygulaması yardımıyla tarattığınız belgeleri sisteme kolay bir şekilde yükleyerek Trendyol’da mağaza açma sürecini tamamlayabilirsiniz. Trendyol’da mağaza açma süreçlerini tamamladıktan sonra Trendyol’da satış yapmak için öncelikle mağaza açma isteğiniz profesyonel Trendyol ekibi tarafından değerlendirilmektedir. Bu değerlendirme sonucu verdiğiniz bilgilerde eksiklik veya yanlışlık bulunmuyorsa mağaza açma isteğiniz onaylanır. Mağaza açma isteğiniz onaylandığı zaman size bir e posta yollanacaktır. E posta ile mağaza işleminizin onaylandığı ve Trendyol’da satış yapmak için hazır olduğunuz belirtilir.

Trendyol’a Nasıl Ürün Yüklenir?

Trendyol’da satış yapmak için öncelikle mağazanız açılmış ve onaylanmış olması gerekmektedir. Bazen kişilerin satış yapmaya çalıştığını görmekteyiz. Ancak mağaza açmadan satış yapmanız imkansızdır. Trendyol’a ürün yüklemenin 3 farklı yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemlerden bahsedelim. Sizin için hangisi uygun ise o şekilde bir yükleme yapabilirsiniz.

Trendyol’a Manuel Ürün Yükleme

Trendyol’a tek tek ürünlerinizi yükleyebilirsiniz. Bu tek yükleme işlemine manuel yükleme de denmektedir. Tek tek ürün yüklemenin zor olduğunu bilen Trendyol, satıcılara kolay bir şablonla ürün yükleme imkanı vermektedir. Bu kolay şablonu hızlı bir şekilde doldurarak ürünlerinizi yükleyebilirsiniz. Bu yol hızlı olmasada özellikle Trendyol SEO çalışmalarını bilen kişiler için en doğru yöntem olacaktır. Ürünlerinizi Trendyol SEO kurallarına göre kolay bir şekilde düzenleyerek girişlerini sağlayabilirsiniz. Burada sizden istenen bilgiler şu şekildedir. Ürün adı, ürün kategorisi, model kodu, renk, marka, ürün açıklaması, ürün barkodu, satıcı stok kodu, cinsiyet, yaş grubu, ürün görselidir. Bu bilgileri eksiksiz bir şekilde tamamlamanız gerekmektedir. Ayrıca az sonra bahsedeceğimiz Trendyol SEO kurallarını da göz önünde bulundurmanız rakiplerinizle rekabet edebilmek için doğru olacaktır.

Trendyol’a Excel ile Ürün Yükleme

Trendyol’a ürün yüklemek isteyenlerin kullanabileceği diğer bir yöntem ise Excel ile ürün yüklemektir. Trendyol’a Excel ile ürün yüklemek toplu ürün yükleme anlamına gelmektedir. Birden fazla ürününüz var ve bu ürünleri kolay bir şekilde yüklemek istiyorsanız kullanabileceğiniz en basit yöntem budur. Ancak unutmayın Excel ile ürün yüklemesi yapacaksanız çok dikkatli olmanız gerekmektedir. Size zaman tasarrufu sağlayacak bu yöntemde yapacağınız en ufak hata bütün emeklerinizin çöpe gitmesine ve mağazanızın riske girmesine neden olacaktır. Excel ile ürün yükleme, ürünlerin fiyatlarını güncelleme, ürünlerin stok miktarlarını güncelleme, ürün açıklamalarını ve başlıklarını güncelleme işlemlerini rahat ve hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Bu işlem için kontrol panelinden ürün ardından ise toplu ürün işlemlerine tıklamanız yeterli olacaktır.

Trendyol Entegrasyonu ile Ürün Yükleme

Tek tek ürün yüklemenin zaman kaybettirmesi veya excel ile ürün yüklemenin riskini göze almayan satıcıların genellikle kullandığı yöntem Trendyol entegrasyonu ile ürün yükleme olmaktadır. Bu yöntem ile kolay bir şekilde ürün yüklenirken hata payı sıfıra inmektedir. Günümüzde e ticaret altyapı sağlayıcıları kendi entegrasyon yazılımları yardımıyla bu hizmeti vermektedir.

Trendyol’da SEO nasıl yapılır?

Trendyol’da SEO yapmak sizi rakiplerinizden birkaç adım öne çıkaracaktır. Ancak Trendyol SEO’su yaparken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bu noktaları ve Trendyol SEO çalışmalarının hangi alanlarda yapılması gerektiğini detaylı bir şekilde anlatalım.

1-    Keyword Analizi Yapın

Keyword analizi yapmak SEO’nun temellerinden birisi olmaktadır. Trendyol SEO’su yapıyorsanız mutlaka keyword analizi yapmanız gerekiyor ve odak anahtar kelimelerinizi belirlemeniz gerekiyor. Bu noktada longtail olarak adlandırılan uzun kuyruklu anahtar kelimelerden yararlanmanızda çok önemlidir. Doğru kullanıcılara ulaşmak ve rekabeti en aza indirmek için longtail kelimeler önemlidir.

2-    Ürün Başlıklarınızı SEO Odaklı Hazırlayın

Az önce keyword analizinde longtail kelimeler bulmanız gerektiğinden bahsetmiştik. İşte tam olarak bu noktada bulduğunuz longtail anahtar kelimeleri konumlandırmanız Trendyol’da satış arttırmak isteyenlerin yapması gereken en önemli unsurdur. Trendyol’da satışlarınızı arttırmanın yolu doğru müşteriler ile buluşmanızdır. Longtail aramalarda ne istediğini bilen doğru müşteri kitlesiyle karşılaşırsınız.

3-    Ürün Açıklamalarınızı SEO Odaklı Güncelleyin

Ürün açıklamalarınız çok önemlidir. Trendyol’da satış arttırmak istiyorsanız mutlaka özgün ürün açıklamaları hazırlamanız gerekiyor. Ürün açıklamalarında keyword kullanımı çok önemlidir. Bulduğunuz keywordleri bu kısımda konumlandırabilirsiniz. Ürün açıklaması özgün olmasının yanı sıra ürün hakkında doğru bilgiler vermesi gerekmektedir. Ürün açıklamasında ürünü kısaca anlatın daha sonrasında ürünün kullanım talimatlarını varsa garantisini ve koşullarını mutlaka söyleyin.

4-    Görsellerinizi İyi Seçin

Görsel kısmı çok önemlidir. Trendyol’da satış yapmak için ürün görsellerini çok iyi seçmelisiniz. Bunun nedeni e ticaret sektöründe müşteriler ürünleri görmeden resimleriyle ve yorumlarıyla almaktadır. Eğer siz görsellerinizi kötü seçerseniz veya yanıltıcı seçerseniz ürün satışınız imkânsız olur. Trendyol’da satış arttırmak için mutlaka özgün ve gerçekçi görseller kullanın.

5-    Ürün Fiyatlandırmasını Doğru Yapmalısınız

Trendyol komisyon oranları ve Trendyol kargo ücretini göz önünde bulundurarak satış fiyatı belirlemelisiniz. Ancak bu noktada ortalamanın çok çok üzerinde kalırsanız yine Trendyol’da satış yapmak gibi bir durumunuz olmayacaktır. Bu yüzden iyi bir piyasa araştırması ve iyi bir kâr analizi yapmalısınız.

6-    Trendyol Reklamları

Trendyol’da reklam vermek sizin Trendyol SEO’nuzu destekleyecek bir madde olacaktır. Satışlarınızı arttırarak biraz yorum kazanmanız için Trendyol’da reklam vermeyi deneyebilirsiniz.

Trendyol’da Ürün Açıklamaları Nasıl Yazılmalıdır?

Trendyol’da satış yapıyorsanız ürün açıklamanız çok önemlidir. Trendyol SEO’su yapıyorsanız bu noktada ürün açıklamalarınızda hedef kitlenizin arama keywordlerini kullanmalısınız. Ayrıca ürün açıklamalarında mutlaka ürün hakkında bilgi verin. Ürünün yapısı, özellikleri, hammaddesi gibi bilgilere yer vermelisiniz. İade ve değişim koşulları mutlaka yer almalıdır. Trendyol kargo ücreti yine açıklama kısmında yer alabilir. Son olarak garantisi bulunuyorsa garanti haklında detaylı bir bilgi vermeniz gerekiyor.

E-ticarette aradığınız çözümler Dopigo'da!

Birkaç saniye içerisinde Dopigo hesabınızı oluşturun. Birkaç dakika içerisinde entegrasyonlarınızı hızlıca yapın.

Dijital pazarlama yapılacaklar listesini hemen ücretsiz indirin!

E-ticarette emin adımlarla büyüyün!

Pazaryerlerinde yapılacaklar listesini hemen ücretsiz indirin!

Pazaryeri mağazalarınızın eksiklerini adım adım belirleyin.