fbpx
YENİ!

Trendyol’da Mağaza Puanı Nasıl Yükseltilir?

Trendyol mağaza puanı, Trendyol pazaryerinde satış yapan tüm mağazalar için geçerli olan belirli kriterlere göre yapılan bir değerlendirme sistemidir.

İçindekiler

Pazaryeri mağazalarınızı sizin yerinize açalım!

Hemen formu doldurun 7 farklı pazaryeri mağazanızı hızlıca açarak satışa başlayın.

Trendyol’da Mağaza Puanı Nasıl Yükseltilir?

Trendyol mağaza puanı, Trendyol pazaryerinde satış yapan tüm mağazalar için geçerli olan belirli kriterlere göre yapılan bir değerlendirme sistemidir. Mağazanın puanı ne kadar yüksek olursa müşteri memnuniyetini kanıtlamış olacak ve bu doğrudan sipariş oranına da yansıyacaktır. Trendyol birçok kriter ile mağaza puanını belirli zaman dilimleri arasında oluşturmayı hedeflemektedir. Bu değerlendirme sisteminde öne çıkmak ve başarılı olmak için bu yazımızda Trendyol mağaza puanı nasıl yükseltilir konusunu işleyeceğiz.

Trendyol Mağaza Puanı Nedir?

Trendyol satıcı puanı, birçok farklı kriter ile belirlenerek ve mağaza perfomansı göz önüne alınarak hesaplanan mağazaların öne çıkmasını sağlayan bir parametredir. Satış sonrası müşteri değerlendirmeleri baz alınarak belirlenmekte ve mağaza puanının yüksek olması müşterinin sipariş oluşturma kararını da oldukça etkilemektedir. İlk 20 sipariş sonrasında hesaplanmaya başlayan mağaza puanı son 1 ay odaklı olmak üzere 12 aylık bir dönemi kapsamaktadır.

Trendyol Mağaza Puanı Nasıl Hesaplanır?

Mağaza puanı siparişi tedarik edememe ve iade oranı, kargoya teslim süresi, paketleme biçimi, müşteri şikayet oranı ve pazaryerine yeni eklenen ürün sorularına cevap verme hızı gibi birçok metrikteki performans dikkate alınarak hesaplanmaktadır. Puanınızın adil bir şekilde hesaplanması için iade kriterinde son 21 günlük, diğer kriterlerde ise son 7 günlük satış performansınız hesaplamaya dahil edilmez. Satıcı puanı, yeterli veri ile sağlıklı hesaplama yapılabilmesi için, en az 5 sipariş teslim edildikten ve ilk sipariş üzerinden 15 gün geçtikten sonra hesaplanmaya başlamaktadır.

Trendyol Satıcı Puanı Metrikleri Nedir?

Satıcı puanı hesaplamasında 12 farklı performans metriği bulunmaktadır ve her metrik puanı farklı oranda etkilemektedir. Kampanya, satış performansı ve komisyon gibi kriterler satıcı puanını etkilememektedir.

 1. Tedarik Edememe Oranı (%)
  Tedarik edememe oranı, tedarik edememe sebebiyle iptal edilen ürünlerin, toplam satılan ürün adedine oranıdır. Siparişi tedarik edememe sebebi ile iptal ettiğinizde satıcı puanınız olumsuz etkilenmektedir.
 2. Kargoya Zamanında Teslim Oranı (%)
  Belirtilen süre içerisinde kargoya teslim edilen sipariş adedinin, tüm sipariş adedine oranıdır. Siparişlerinizi belirlenen süre dolduktan sonra kargoya teslim etmeniz satıcı puanınızı olumsuz etkilemektedir.
 3. Kargoya Teslim Süresi (Gün)
  Siparişlerinizi kargoya ortalamada kaç günde teslim ettiğinizi belirtmektedir. Siparişlerinizi verilen süre içinde en hızlı şekilde kargoya teslim etmeniz satıcı puanınızı olumlu etkilemektedir, hesaplamaya Pazar günleri dahildir.
 4. Ürün İade Oranı (%)
  İade edilen ürünlerin, toplam satılan ürün adedine oranıdır. Satışların iade olarak dönmesi satıcı puanını olumsuz etkilemektedir. Müşteriye teslim olmadan geri dönen iadeler ve “Yanlış Sipariş Verdim” ve “Vazgeçtim” sebepleri ile gelen iadeler satıcı puanına etki etmemektedir.
 5. Kusurlu Ürün İade Oranı (%)
  Kusurlu ürün sebebi seçilerek iade edilen ürünlerin, toplam satılan ürün adedine oranıdır. Kusurlu iadesi tarafınızca onaylanan ürünler satıcı puanını olumsuz etkilemektedir.
 6. İhtilaflı İade Oranı (%)
  Müşterinin haklı bulunduğu, ihtilaflı şekilde iade edilen ürünlerin, toplam ihtilaflı şekilde iade edilen ürünlere oranıdır. Kabul edilebilir iadeler onaylanarak ihtilaflı iade oranının artması engellenebilir.
 7. İadeye Dönüş Süresi (Saat)
  Gelen iade taleplerine ortalama kaç günde aksiyon alındığını göstermektedir. İadelerin daha hızlı sonuçlandırılması satıcı puanını olumlu etkilemektedir, hesaplamaya resmi tatil günleri ve Pazar günü dahil edilmemektedir.
 8. Paketleme Puanı
  Müşterilerin paketleme performansı için verdiği puanların ortalamasıdır. Ürünlerin, ürün grubuna uygun olarak paketlenmesi ve müşteriye sağlıklı şekilde ulaşması paketleme kalitesini belirler ve satıcı puanınızı olumlu etkilemektedir.
 9. Ortalama Ürün Puanı
  Müşterilerin ürünlere verdiği puanların ortalamasıdır. Ürünleri satın alan müşterilerin değerlendirmeleri dikkate alınmaktadır.
 10. Müşteri Şikayet Oranı (%)
  Hakkında şikayet talebi oluşan siparişlerin, toplam sipariş adedine oranıdır, kargo kaynaklı şikayetler dahil edilmemektedir.
 11. 12 Saat İçinde Cevaplama Oranı (%)
  Mesai saatleri kapsamında (08.00 – 20.00 saatleri arası) 12 Saat içinde cevaplanan ürün ve sipariş soru adedinin, gelen soru adedine oranıdır. Müşterilerden gelen ürün soruları ne kadar hızlı cevaplanırsa satıcı puanı o kadar yüksek olmaktadır.
 12. 1 Saat İçinde Cevaplama Oranı (%)
  Mesai saatleri kapsamında (08.00 – 20.00 saatleri arası) 1 Saat içinde cevapladığınız ürün ve sipariş soru adedinin, gelen soru adedine oranıdır. Müşterilerden gelen ürün soruları ne kadar hızlı cevaplanırsa satıcı puanı o kadar yüksek olmaktadır.

Trendyol Satıcı Puanı Renkleri Neleri İfade Ediyor?

Satıcı puanı 5 renkten oluşmaktadır. Koyu Yeşil: 9.0 ≤ Puan ≤ 10  ÜSTÜN BAŞARILI – Harika bir puanlama! Satıcı puanını korumak ve artırabilmek için kriterler sürekli takip edilmelidir. Açık Yeşil: 8.5 ≤ Puan < 9.0  BAŞARILI – Daha iyisi de olabilir! Sarı: 8.0 ≤ Puan < 8.5  İYİLEŞME BEKLENEN – Satıcı puanı yükseltilebilir! Turuncu: 7.0 ≤ Puan < 8.0  DİKKAT ETMESİ GEREKEN – Satıcı puanı yükseltmeli! Kırmızı: Puan < 7.0  RİSKLİ – Satıcı puanı acilen yükseltilmeli! Trendyol Akademi’yi ziyaret ederek puanı artırmak için neler yapılabileceği öğrenilebilir.

Trendyol Satıcı Puanı Ne İşe Yarar?

Trendyol satıcı puanı, müşteriler pazaryerine güvense dahi satıcılara da güven duymak isteyeceği için sipariş oranını doğrudan etkileyen bir parametredir. Bu yüzden Trendyol satıcı puanı ne işe yarar sorusunun cevabını puan ne kadar yüksek olursa potansiyel sipariş sayısı da o kadar artacaktır. Mağaza puanının yüksek olması uygulama bildirimlerinde, e-posta gönderimlerinde ve BuyBox uygulamasındaki görünürlüğü de etkilemektedir ve puanı yüksek olan mağazalar pazarlama yatırımlarından da daha verimli yararlanma imkanına sahip olmaktadır.

Trendyol’da Mağaza Puanı Nasıl Artırılır?

Trendyol mağaza puanı arttırma yöntemlerini sizler için aşağıda detaylı şekilde inceledik.

Ürün Adı ve Açıklamalarını Eksiksiz ve Özgün Girin

Ürünün kullanım amacını ve yerini, rengini ve boyutlarını, materyalini ürün açıklamasında belirtin. Müşteriler bir ürünü satın almadan önce olabildiğince detaylı bilgi sahibi olmak ister. Ürün açıklaması da bu bilgileri sağlayabilmeniz için birinci önemli alandır. İkincisi ise ürün görselleridir. Ürününün kendisinin ve açıklamasının birebir uyuşmasına özen gösterin, aksi takdirde bu durum size negatif müşteri yorumu olarak geri dönebilir. Bu tarz karışıklıklar en çok renk konusunda yaşanıyor. Bunu önlemek için ürünün rengini tam ve doğru bir şekilde açıklamaya yazın. Örneğin su yeşili veya petrol yeşili gibi ton farkından oluşabilecek detayları belirtirseniz müşterileri olası bir sürprizden korumuş olursunuz. Detaylı ürün açıklamaları da ürününüzün görünürlüğünü ve tercih edilebilirliğini artırarak size daha fazla satış olarak geri dönecektir.

Ürün Özelliklerini Detaylı Belirtin

Ürün açıklaması, bir ürünün faydalarını ve özelliklerini müşterinize açıklamaya yarar. Detaylı ürün açıklamaları yazmak, sizi hem Trendyol algoritmasında öne çıkaracak hem de müşteri nezdinde daha tercih edilir kılacaktır. Kullanıcılar bir ürünü satın almadan önce görsel ve açıklamalarla olabildiğince bilgi sahibi olmak isterler. Açıklama kısmında ürününüzün hangi sorunları çözdüğünü veya hangi ihtiyaca hitap ettiğini öne çıkarmaya çalışın. Örneğin teknoloji kategorisinde ürünler satıyorsanız ürününüzün teknik detaylarını herkesin anlayabileceği bir şekilde açıklamaya özen gösterin. Ürünün boyutları, materyali gibi detayları açıklamada belirtin. Her açıklamada özgün olmaya çalışın ve aynı ürün açıklamasını tüm ürünler için kullanmayın. Ayrıca açıklama ve görsellerin birbiriyle uyumlu olmasına dikkat edin. Bu gibi uyumsuzluklardan kaynaklanan iadelerin fazla olduğunu unutmayın. Trendyol’da özellikle tekstil kategorisinde bir ürünün yorumlarına girdiğinizde “ürün görseldeki gibi gelmedi” gibi gerekçelerle iade edilen birçok ürünle karşılaşabilirsiniz. Bunun önüne geçmek için fotoğraflarınızın da gerçeği yansıttığından emin olun.

Ürün Fotoğrafları Kaliteli Görsellerden Oluşturun

Ürünü net bir şekilde detaylarıyla gösteren ürün görselleri kullanmaya çalışın. Ürünün kendisi ile görselinin uyuşması, özellikle Trendyol gibi pazaryerlerinde dikkat edilen bir kriterdir. Ürününüzün birkaç farklı açıdan fotoğrafını mutlaka yükleyin. Boyutlarının anlaşılması için yanında başka bir ürünle beraber de çekim yapabilirsiniz.

Trendyol’da Mağaza Puanı Neden Düşer?

Birçok pazaryeri gibi Trendyol da mağaza tarafından yapılan iptallerde mağazanın puanını olumsuz etkileyecek belirli cezalar uygulamaktadır. Pazaryeri platformları müşteri memnuniyeti adına mağazadan ürün alan bir müşterinin siparişini iptal etmek mağaza puanını düşürecektir. Bunu engellemek için stokları güncel tutmak ve teslim sürelerini güncellemek çok önemlidir.

Alıcılar aldıkları ürünün bekledikleri gibi olmadığını gördükleri zaman ürünü iade edebilir. Ürün özelliklerinin yanlış anlaşılması ya da gönderim esnasında yaşanan bir karışıklık yanlış bir ürün gönderilme olasılığını artırmaktadır. Olası mağaza puanı düşüşlerinden kaçınmak için ürün açıklamalarınızı dikkatlice gözden geçirmeniz oldukça önemlidir.

E-ticarette aradığınız çözümler Dopigo'da!

Birkaç saniye içerisinde Dopigo hesabınızı oluşturun. Birkaç dakika içerisinde entegrasyonlarınızı hızlıca yapın.

Dijital pazarlama yapılacaklar listesini hemen ücretsiz indirin!

E-ticarette emin adımlarla büyüyün!

Pazaryerlerinde yapılacaklar listesini hemen ücretsiz indirin!

Pazaryeri mağazalarınızın eksiklerini adım adım belirleyin.