fbpx
YENİ!

E-Ticaret İçin Şirket Kurmak Gerekli mi?

E-ticaret için şirket kurmak gerekli mi, hangi pazaryerleri için gerekli, şahıs şirketi mi yoksa limited şirket mi kurmak gerekir gibi soruların cevaplarını bu yazımızda kaleme aldık.

İçindekiler

Pazaryeri mağazalarınızı sizin yerinize açalım!

Hemen formu doldurun 7 farklı pazaryeri mağazanızı hızlıca açarak satışa başlayın.

e-ticaret için şirket kurmak gerekir mi

Pandemi dönemiyle birlikte e-ticarete olan ilginin artması çeşitli soru işaretlerini de beraberinde getirdi. Bunun yanı sıra devletin e-ticaret için sunduğu teşvik ve destekler, internetten alışverişin gün geçtikçe popülerleşmesi de insanların e-ticarete yönelmesine sebebiyet veriyor. E-ticaret için şirket kurmak gerekli mi, hangi pazaryerleri için gerekli, şahıs şirketi mi yoksa limited şirket mi kurmak gerekir gibi soruların cevaplarını bu yazımızda kaleme aldık.

E-ticaret için şirketinizi hemen kurun!

Şirket Nedir? Nasıl Kurulur?

Bir veya birden fazla kişinin ortaklığıyla kâr etme amaçlı kurulan tüzel yapılara şirket adı verilir. Bu yapı kendi içerisinde şahıs şirketi ve sermaye şirketi olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Şahıs şirketi kurabilmek için

 1. Kimlik fotokopisi,
 2. İkametgâh belgesi,
 3. İmza sirküleri,
 4. Kira sözleşmesi ya da tapu fotokopisi gibi belgeler gerekmektedir.

Limited şirketin kurulumu içinse

 1. Ortaklardan alınacak ikişer adet ikametgâh belgesi,
 2. Ortakların kimlik fotokopisi,
 3. Üçer adet vesikalık fotoğraf,
 4. Kurulacak şirket adresi,
 5. İşyeri kira sözleşmesi,
 6. Kurulacak şirketin ünvanı,
 7. Şirketin sermaye tutarı,
 8. Sermaye payları ve oranları,
 9. Şirket temsilcisi gibi bilgi ve belgeler gerekmektedir.

Şahıs Şirketi mi Limited Şirket mi?

Şirket kurulurken kuracağınız şirket türünü sermayenize, iş yapınıza, ortaklık yapınıza, beklenen gelir ve kârlılığınıza göre belirlemeniz gerekmektedir.

Şahıs şirketleri nispeten düşük bir sermaye ile iş hayatına yeni başlayacak insanlar için uygundur. Aynı zamanda şahıs şirketlerindeki tüm borçlardan şirket ortakları sorumludur. Kurulum maliyeti diğer şirket türlerine oranla düşük olmakla birlikte kolay açılıp kolay kapatılabilmesi de şahıs şirketini tercih edilebilir kılıyor.

Limited şirketler, yüksek sermayeye sahip insanlar tarafından gerek ticari risklerden gerekse de iş hacminin büyüklüğünden dolayı tercih edilmektedir. Türk Ticaret Kanunu’nun 580. maddesi uyarınca limited şirket kurulumu için gereken minimum esas sermaye tutarı 10.000.000₺’dir. Limited şirketlerde borçlardan ortaklar değil şirket sorumludur ve bu sebeple ortakların istifa etmesi ya da yeni ortak alınması çok daha kolaydır.

E-ticaret için şirketinizi hemen kurun!

Hangi Pazaryerleri Şirket Olmayı Gerektirmez?

Yurtdışında Amazon, Ebay, Etsy gibi pazaryerlerinde şirket kurmadan bireysel olarak satış yapılabiliyor. Peki, ülkemizde de durum böyle mi?

Ülkemizde, GittiGidiyor haricindeki tüm pazaryerleri için şirket olma zorunluluğu bulunmaktadır. Trendyol, Hepsiburada, N11, Çiçeksepeti gibi firmalar satış sonrası fatura kesebilmeniz ve gelir vergisi ödeyebilmeniz için şirketinizin vergi numarası ile kayıt almaktadırlar.

Bir ebay şirketi olan GittiGidiyor’da ise bireysel satış sistemi mevcuttur. Şirket kurmadan satış yapabileceğiniz GittiGidiyor’da vergi ve fatura konularının nasıl halledileceğiyse her zaman için bir soru işareti. Bireysel olarak ürünlerinizi listeleyip satış yaptıktan sonra bir anda vergi cezası ile karşılaşabilmeniz olağan bir durum.

Evden E-Ticaret Nasıl Yapılır?

Evden e-ticaret yapabilmek için izleyebileceğiniz çok fazla yol bulunuyor. Pazaryerlerinde mağaza açmak, web sitesi üzerinden satış yapmak, sosyal medya üzerinden satış yapmak gibi seçenekler arasından bütçenize ve hedef kitlenize en uygun yöntemi belirleyerek evden e-ticaret yapmaya başlayabilirsiniz.

İş modelinizi belirledikten sonra ise şirket kurmanız gerekiyor. Şahıs şirketi açarak hem daha düşük vergi ödeyebilir hem de düşük açılış maliyeti ile iş hayatınıza başlayabilirsiniz.

Şirketiniz açıldı, iş modeliniz belirlendi. Sırada ise satacağınız ürünleri belirleyerek stok oluşturmak var. Evinizde depolayabileceğiniz kadar stok bulundurmak bu noktada en önemli hususlardan.

Tüm bu süreci atlattıktan sonra ise satış yapacağınız kanalda mağazanızı açarak ürünlerinizi listeleyebilir ve satış yapmaya başlayabilirsiniz.

E-ticaret için şirketinizi hemen kurun!

Dopigo’nun aylık paketleri ile e-ticaret operasyonlarınızı kolayca yönetmeye başlayın!

Şirketinizi açtıktan sonra e-ticarete Dopigo ile başlayın, toplu ürün yükleme, excel ile ürün yükleme, stok takibi, fiyat yönetimi, sipariş yönetimi, kargo etiketi yazdırma gibi özelliklerden yararlanarak zamandan tasarruf edin.

E-ticaret için kurulabilecek şirket türleri nelerdir? Hemen videoyu izleyin!

E-ticarette aradığınız çözümler Dopigo'da!

Birkaç saniye içerisinde Dopigo hesabınızı oluşturun. Birkaç dakika içerisinde entegrasyonlarınızı hızlıca yapın.

Dijital pazarlama yapılacaklar listesini hemen ücretsiz indirin!

E-ticarette emin adımlarla büyüyün!

Pazaryerlerinde yapılacaklar listesini hemen ücretsiz indirin!

Pazaryeri mağazalarınızın eksiklerini adım adım belirleyin.