fbpx
YENİ!

Pop-Up Nedir? Neden Kullanılır?

İnternet’te bir şeyler araştırırken veya bir şeyler almak için web sitelerine girdiğimiz zaman bazen karşımıza web sitesinin içeriği haricinde eklentiler çıkmaktadır. Bu eklentilerin içeriği farklı olsada aslında kullanıcılara yardımcı olma ve ciro arttırma hedefiyle web sitelerine konumlandırılmıştır.

İçindekiler

Pazaryeri mağazalarınızı sizin yerinize açalım!

Hemen formu doldurun 7 farklı pazaryeri mağazanızı hızlıca açarak satışa başlayın.

Pop-Up Nedir? Neden Kullanılır?

İnternet’te bir şeyler araştırırken veya bir şeyler almak için web sitelerine girdiğimiz zaman bazen karşımıza web sitesinin içeriği haricinde eklentiler çıkmaktadır. Bu eklentilerin içeriği farklı olsada aslında kullanıcılara yardımcı olma ve ciro arttırma hedefiyle web sitelerine konumlandırılmıştır. Özellikle e-ticaret sitelerinde karşılaştığımız pop-up’lar hakkında detaylı bilgileri vereceğiz. Bu yazımızdan neden web sitelerinin pop-up açmak istediğiniz ve pop-up açmanın web sitelerine neler kazandırdığını detaylı olarak anlatacağız.

Pop-Up Nedir?

Pop-up İngilizce kökenli bir kavramdır. İngilizcede aniden ortaya çıkmak, aniden ortada belirmek gibi bir anlama gelmektedir. Günümüz dijitalleşen dünyasında da pop-up kavramı hayatımızın önemli bir noktasında karşımıza çıkmaktadır. Pop-up’ı genel anlamda tanımlamamız gerekirse isteğimiz dışında web sitelerinin bize vermek istediği mesajı içeren açılır bir pencere yanıtını verebiliriz. Pop-up gösterimi kullanıcıların isteği dışında olan bir durumdur ancak pop-up görmek istemeyen kullanıcıların siteden çıkışının engellenmesi için kolay bir şekilde pop-up’ın kapanacağı butonlar eklenmektedir.

Pop-up kavramı yeni yeni ortaya çıktı gibi bir düşünce vardır ancak pop-up kavramı hayatımıza yeni dahil olmamıştır. Pop-up açma işlemi ilk olarak 90’lı yılların başında test edilmiştir. Aniden açılan pencere Tripod.com web sitesi üzerinde ilk olarak açılmıştır. O zamanlar kullanıcıların deneyimlerini çok fazla etkilese de günümüzde kullanıcı deneyimini çok fazla olumsuz etkilemektedir.

Pop-up açmak isteyen web siteleri pop-up’ı istedikleri gibi ayarlama hakkına sahiptir. Bu noktada pop-up’ın yerinden, rengine, metninden açılış saniyesine kadar pek çok pop-up özelliğini pop-up açma kısmında ayarlayabilirsiniz. Bu noktada web sitesine en uygun pop-up’ı belirlemek ve kullanıcılara vermek istediğimiz mesajı doğru bir şekilde vermek çok önemlidir.

Pop-up’ı detaylı olarak incelediğimiz zaman aslında reklam amacı taşıdığını söyleyebileceğimiz bir uygulamadır. Pop-up açma kısmında web sitelerinin sadece site içerisinde bulunan gelirini arttırmayı hedeflediğini söylemek yanlış olacaktır. Bunun sebebi ise kullanıcılara bilgi verici pop-up’lar planlanabilir. Aynı zamanda da web sitelerinde yer alan pop-up’lar farklı bir siteye veya sayfaya yönlendirici olabilmektedir. Bu sayede pop-up’ı çıkmış olan siteye tıklama ve trafik kazandırma amacı ile pop-up açma söz konusu olmaktadır.

Pop-up günümüzde spam siteler tarafından kötü amaçlarla kullanıldığı için kullanıldığı için web site kullanıcıları tarafından olumsuz bir izlenime sahiptir. Spam web siteleri pop-uplarda bulundurdukları zararlı yazılımlar yani virüsler ile kullanıcıların verilerini çalabilmektedir. Bu nedenle pop-up kısmında çok doğru hamleler yapılması gerekmektedir.

Pop-up açma aslında basit bir işlemdir ancak pop-up açarken dikkat etmeniz gereken bazı maddeler bulunmaktadır. Bu maddelere dikkat ederek pop-up açarsanız kullanıcıların dönüşümlerinin büyük oranda arttığını göreceksiniz ancak dikkat etmeniz gereken kısımları göz ardı ederek pop-up açma gibi bir hata yaparsanız bu noktada kullanıcı kaybına neden olursunuz.

E-Ticarette Pop-Up Neden Kullanılır?

E-ticarette pop-up’lar farklı amaçlarla kullanılmaktadır. Bu amaçları sizler için sıralayalım.

Pop-up açmanın ilk amacı satışları arttırmak olmaktadır. Siteye yeni bir ürün geldiyse veya sitede benzersiz bir fiyat varsa kullanıcıların bu konuda dikkatini çekmek ve kullanıcıları bilgilendirmek pop-uplar ile yapılabilmektedir. Aynı zamanda e-ticaret siteleri pop upları genellikle indirim zamanlarında kullanmaktadır. Bunun sebebi siteye giren kişilerin e ticaret dönüşüm oranını arttırmaktır.

E ticarette pop-up kullanımın bir diğer amacı ise sepetinde ürün bırakan kullanıcıların tekrardan web sitesini ziyaret ettiğinde sepetinde bulunan ürünleri almasını sağlamaktır. Pop-up reklamı ile bir indirim kuponu verilmesi veya fiyat artışının söz konusu olduğunun duyurulması kullanıcıları harekete geçirecektir. Bu sayede pop-up açma işleminizden sonra sepet adımına gelen kullanıcıların satın alma davranışına hızlı bir şekilde geçtiğini göreceksiniz.

Pop-up reklamları sayesinde sitenizden çıkan kullanıcıları sitede tutabilirsiniz. Peki, bu nasıl oluyor? Sitelerin kullanıcı metrikleri vardır burada yer alan ortalama oturum süresi metriğine göre pop-up planlayarak web sitenizden çıkmak üzere olan kullanıcıları web sitenizde tutabilirsiniz.

Müşterilerinizin veya web site kullanıcılarınızın site deneyimlerini ölçümlemek adına pop-uplar planlayabilirsiniz. Bu pop-up’lar sayesinde web sitenizde herhangi bir eksik bulunuyorsa, hızlı bir şekilde aksiyon alabilirsiniz.

Az önce pop-upların sadece sitede gelir arttırmak amaçlı planlanmadığından bahsetmiştik. Web sitesiyle alakalı veya farklı bir durumla alakalı kullanıcılara bilgi vermek isteyen web siteleri pop-up’lardan yararlanmaktadır. Pop-up’lar yardımıyla web sitesini ziyaret eden kullanıcıların konu hakkında bilinçlenmesini sağlayacaktır. Aslında pop-up uygulamasının loyality dediğimiz müşteri sadakati üzerinde de olumlu etkileri olduğundan bahsedebiliriz.

Pop-up’lar ile yaklaşan özel günleri hatırlatabilirsiniz. Örneğin takı satışı yapan bir e-ticaret sitesine sahipseniz sevgililer günü yaklaşırken bir pop-up planlayabilirsiniz. Bu hem hatırlatıcı olacaktır hem de kullanıcıları harekete geçirici olacaktır.

Pop-up açma işlemi yapıldığı zaman sadece bu pop-uplar web açıldığı web sitesine yönlendirmemektedir. Farklı web sitelerine kullanıcıların yönelmesini sağlayan pop-up’larda açılmaktadır. Bu sayede pop-up kısmında çıkmış olan web sitesine trafik ve tıklama sağlanmaktadır.

Pop-Up Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Pop-up çok faydalı bir uygulamadır diyebiliriz. Ancak pop-up’ları bu noktada doğru bir şekilde kullanmamız gerekiyor. Pop-up açma işlemi yapmadan önce şunlara dikkat etmelisiniz.

Pop-up metnini mutlaka dikkat çekici bir şekilde planlamalısınız. Pop-up metinlerinin doğru planlanmaması kullanıcıların güven kaybı yaşamasına neden olmaktadır. Bu nedenle pop-up’ta kullanacağınız metinler dikkat çekici olurken aynı zamanda güven verici olmalıdır. Ek olarak pop-up metinlerinde kesinlikle yazım hatası olmaması gerekmektedir. Kısa bir cümlelik bir pop-up metni yeterli olacaktır.

Pop-up kullanırken mutlaka kullanıcıların site deneyimlerini olumsuz etkilememeye özen göstermelisiniz. Örneğin pop-up ayarladınız ve kullanıcıların karşısına çıkma süresini 20 saniye olarak belirlediniz. Ancak her sayfa değişikliğinde çıkmamasını sağlamalısınız yani kullanıcıların pop-up’la ilgilenemeyip kapattıysa bir daha o kullanıcının karşısına pop-up reklam çıkarmamanız gerekmektedir.

Pop-up reklamlarının boyutları da çok önemlidir. Çok küçük bir pop-up planlamanız kullanıcıların dikkatini çekmeyecektir. Bu nedenle pop-up başarılı olmayacaktır. Yine aynı şekilde çok büyük bir pop-up planlamanız kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyecektir.

Etkili Pop-Up Reklamı Nasıl Hazırlanır?

Pop-up reklamı planlarken etkili bir çalışma yapmanız gerekmektedir. Etkili bir pop-up reklamı planlamanız için şunları uygulamanız gerekiyor.

Renk Seçimi

Pop-up açma gibi bir planınız varsa bu noktada mutlaka web sitenizle uyumlu ve insanların dikkatini çekecek bir renk seçmeniz gerekiyor. Renk seçimi kullanıcıların pop-up’a karşı tutumunu direkt olarak etkileyen önemli bir unsurdur. Sırf dikkat çekmesi için cırtlak renklerle pop-up oluşturmak yerine hem web sitesiyle uyumlu hem de dikkat çekici olmasına önem göstermelisiniz.

Pop-Up Çıkış Süresi

Pop-up açma işlemini yaparken size kullanıcıların karşısına ne zaman çıkması gerektiğini soracaktır. Bu noktada pop-up içeriği oldukça önemlidir. Herhangi bir web site tanıtımı varsa kullanıcı metriklerini düşürmemek için ortalama oturum süresini göz önünde bulundurarak pop-up’ı çıkarmalısınız. Ancak eğer indirim duyurusu yapıyorsanız kullanıcıların daha fazla alışveriş yapmasını desteklemek için hemen çıkarabilirsiniz.

Pop-Up Kapatma Butonu

Pop-up mutlaka kolay bir şekilde kapatılmalıdır. Bu nedenle kapatma butonu büyük ve gözle görülür bir yerde olmalıdır.

Pop-Up Metinleri

Pop-up metinlerinin yazı stilli normal olmalıdır. Ayrıca çok uzun cümleler yerine net ve dikkat çekici bir cümle pop-up reklamı için yeterli olacaktır.

E-ticarette aradığınız çözümler Dopigo'da!

Birkaç saniye içerisinde Dopigo hesabınızı oluşturun. Birkaç dakika içerisinde entegrasyonlarınızı hızlıca yapın.

Pazaryerlerinde yapılacaklar listesini hemen ücretsiz indirin!

Pazaryeri mağazalarınızın eksiklerini adım adım belirleyin.