fbpx
YENİ!

Xml Bayilik Nedir? Nasıl Xml Bayi Olunur?

Xml aslında bir genişletilebilir işaretleme dilidir. Yani burada yer alan ve girişi yapılmış olan verilere kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda İşaretleme dilinde sakladığınız bu verileri istediğiniz gibi paylaşabilirsiniz ve tanımlayabilirsiniz.

İçindekiler

Pazaryeri mağazalarınızı sizin yerinize açalım!

Hemen formu doldurun 7 farklı pazaryeri mağazanızı hızlıca açarak satışa başlayın.

Xml Bayilik Nedir? Nasıl Xml Bayi Olunur?

Günümüzde ihtiyaçlarımızı gidermek için alışveriş merkezlerine, marketlere, mağazalara gitmek yerine evinimizden alışveriş yapmayı tercih etmekteyiz. Özellikle son zamanlarda pandemi etkisiyle beraber e- ticaret sektörü beklenenden çok daha hızlı bir şekilde büyüdü. Büyüyen e-ticaret sektöründe ise herkesin satış yapma gibi bir gayesi bulunmaktadır. Özellikle yeni girişimcilerin internet üzerinden satış yapmasını destekleyen en büyük unsur Xml bayilikleri olmaktadır. Xml bayilikleri sayesinde yeni girişimci olarak adlandırılan e-ticarete yeni atılmış kişilerin oldukça avantajlı bir şekilde ticaret yapmasına olanak sağlamaktadır. Bu yazımızda Xml bayilik hakkında detaylı bilgiler verdik.

Xml Nedir?

Xml aslında bir genişletilebilir işaretleme dilidir. Yani burada yer alan ve girişi yapılmış olan verilere kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda İşaretleme dilinde sakladığınız bu verileri istediğiniz gibi paylaşabilirsiniz ve tanımlayabilirsiniz. Xml sistemi sayesinde web siteleri, pazaryerleri ve üçüncü parti araçlar tarafından bilgi alışverişi yapılabilmektedir. Bu sayede e-ticaret xml sistemi sayesinde beslenmektedir. Önceden tanımlamış olduğunuz kurallar çerçevesinde Xml içerisinde bulunan veriler kolay bir şekilde ağ üzerinden Xml dosyaları ile iletebilir. İletilen bu veriler ise karşı sistem tarafından kolay bir şekilde alınarak okunur.

Xml’e hem kurallar koyabiliyorsunuz hem de yorumlarda bulunabiliyorsunuz. Yani, örneğin bazı verilerin aktarılmasını istemiyorsunuz veya aktarıldığı zaman karşı tarafta buraların bold yapılmasını istiyorsunuz. Bu gibi isteklerinizi Xml’e yorumlatabiliyorsunuz ve sizin istekleriniz doğrultusunda karşı tarafa dosyaları iletiyor.

Xml Nerelerde Kullanılır?

Xml oldukça pratik ve sorunsuz bir sistemdir. Bu nedenle hayatımızın pek çok noktasında Xml sisteminden yararlanmaktayız. İşte Xml sisteminde yararlandığımız noktalar.

Öncelikle günümüzde önemli e-ticaret kavramı olan Xml bayiliği kavramında Xml’den yararlanmaktayız. Alışveriş sitelerinde bulunan ürünlerin kolay bir şekilde aktarılmasını sağlayan Xml ile e-ticaret oldukça hızlanmıştır.

Web sitelerinde bulunan site haritalarının oluşturulmasında Xml’den yararlanılmaktadır. Burada az önce belirttiğimiz yorum sisteminin önemli bir rolü bulunmaktadır.

Veri tabanlarının kolay bir şekilde aktarılmasında Xml’in önemli görevleri bulunmaktadır.

Karmaşık bir hal almış olan finansal verilerin toplanmasında ve aktarılmasında Xml kullanılmaktadır.

Karmaşık dosya sistemlerinin düzenlenmesinde Xml’den destek alınmaktadır.

Bilimsel ve önemli olan verilerin bulut sistemi olarak kullanılmaktadır. Xml’de bu veriler kolay bir şekilde depolanmaktadır.

Yazılım paketleri içerisinde bulunan detayların kolay bir şekilde algılanmasında Xml kullanılmaktadır.

Xml Bayilik Nedir?

Xml bayilik aslında stoksuz e-ticaret yapma imkanı sunan önemli bir ticaret modelidir. Stoksuz e-ticaret aslında aracılık sistemine benzetilebilir. Sebebi ise aslında bir tedarikçiniz var ve siz bu tedarikçide bulunan ürün veya malları alarak satıyorsunuz. Ürünü satan firma stoklamasına karışmamaktadır. Aynı zamanda satmış olduğu ürünlerin müşteriye iletilmesi sürecine karışmamaktadır. Yaptığı satışları doğru bir şekilde tedarikçiye iletmesi gerekmektedir. Bu da xml’in doğru bir şekilde kurulmasıyla mümkündür.

Xml Bayilik Nasıl Alınır?

Xml bayilik almak için öncelikle mal tedariki yapmak istediğiniz firmayı seçmeniz gerekmektedir. Seçtiğiniz tedarikçi firmaya bir başvuru yapmanız gerekmektedir. Bu başvuru ise Xml bayilik başvurusudur. Xml bayilik başvurusu nasıl yapılır açıklayalım.

Xml bayiliği için başvuruyu ürün tedariki yapmaya karar verdiğiniz firmanın web sitesi üzerinden yapmanız gerekiyor. Xml bayilik veren firmalar genellikle web sitelerinde Xml bayiliği hakkında detaylı bilgilerin yer aldığı bir sayfa oluşturuyor. Bu sayfada bulunan Xml bayilik başvuru formuyla Xml bayilik başvurusu yapabilirsiniz.

Xml bayiliği veren firmanın web sitesi üzerinden bilgilerinizi doldururken çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Sebebi ise Xml bayiliği veren firmanın size bu formda bulunan bilgiler aracılığıyla ulaşacağıdır. Genellikle Xml bayiliği veren firmaların formu dolduran kişilere ulaşma yöntemi mail adresleri olmaktadır. Mail adreslerine bayilik sözleşmesi gönderilmektedir. Bu bayilik sözleşmesi dikkatli bir şekilde okunmalıdır. Tarafların sözleşme maddelerinde anlaşması Xml bayiliği açısından önemli bir adımdır. Bayilik sözleşmesine dikkatli bir şekilde okuyup inceledikten sonra onaylayıp firmaya tekrar iletmeniz gerekiyor. Firmaya ilettikten sonra Xml verecek olan firma sizi incelemektedir. Xml bayiliğine uygun olup olmadığınıza karar verildikten sonra size telefon yoluyla ulaşmaktadır.

Xml başvurusu yapabilmeniz için yasal bir şirkete sahip olmanız gerekmektedir. Yasal bir şirketiniz olmadan asla Xml bayiliği için başvuru yapamazsınız. Şirket türüne yönelik bu kısımda herhangi bir kısıt bulunmamaktadır. İster limited ister şahıs isterseniz de ananim şirket ile başvuru yapabilirsiniz. Başvuru için talep edilen belgeler seçilmiş olan tedarikçiye göre farklılık gösterebilmektedir. Xml bayiliği Çin genel olarak istenen belgeler şunlardır:

Bayilik sözleşmesi

  • XML için yapılan ödemenin dekontu
  • Vergi levhası
  • Şirket türüne göre imza sirküleri ve beyannameleri gerekmektedir.
  • Kimlik fotokopisi

Xml ile Nerelerde Ürün Satılabilir?

Xml ile ürün satmak isteyen kişiler için farklı alternatifler bulunmaktadır.

Bunlardan ilki pazaryeri olmaktadır. Pazaryerinde satış yapmak isteyen kişiler Xml yardımıyla mağazalarına kolay bir şekilde ürünleri çekebilirler. Bu sayede pazaryerinde kurdukları mağazalarında hızlı bir şekilde satışa başlayabilirler.

Xml ile ürün satmak isteyen kişiler için bir diğer ürün satabilecekler yer ise markalarına ait web siteleri olmaktadır. Günümüzde pazaryerine komisyon vermek istemeyen kişiler genellikle kendi web siteleri üzerinden satış yapmak istemektedir. Kendi web siteniz üzerinden satış yaparken Xml yardımıyla ürünlerini kolay bir şekilde listeleyebilirsiniz.

Xml Entegrasyonu Nedir?

Xml entegrasyonu aslında tedarikçi yönetiminin bir parçasıdır. XML entegrasyonu ile e-ticaret sitelerine bağlantı kurulabilmektedir. Bu bağlantı sayesinde e-ticaret sitelerinin satmak istedikleri ürünlerin kolay bir şekilde sitede konumlandırılması sağlanmaktadır. Xml entegrasyonu aslında ürün satmak isteyen kişiler için önemli bir araçtır diyebiliriz.

Xml aslında bir Excel formatında ilerlemektedir. Firmanın elinde bulunan ürünü veya ürünleri özelliklerine, fiyatına, ürün adına göre sıralamaktadır. Bu sayede ürünler birbiriyle karışmamakta ve aktarılmak istenildiği zamanda rahat bir şekilde aktarma işlemi yapılabilmektedir.

Xml entegrasyonu e-ticaret sitesine yapıldıktan sonra tedarikçi firmada bulunan ürünün ebat, stok, fiyat gibi bilgileri ayarlanan zamana göre e-ticaret sitesine otomatik olarak aktarılır. Ayarlanan zaman nedir? Ayarlanan zaman ise Xml entegrasyonunun bir özelliğidir. Siz Xml’i saatlik, aylık ve haftalık olmak üzere ayarlayabiliyorsunuz. Ayarladığınız bu zamanlarda ise düzenli olarak Xml aktarım ve güncelleme yapıyor.

Xml entegrasyonu ise ürün, mal tedariki yapılmasına karar verilen firmadan alınmaktadır. Bu nedenle Xml tarafında sorun yaşamamak için mutlaka Xml aldığınız firmaya dikkat etmeniz gerekmektedir.

Xml Entegrasyonu Nasıl Yapılır?

Xml entegrasyonu yapmanız için öncelikle size Xml sağlayabilecek bir firmayla anlaşmanız gerekmektedir. Ardından firma tarafından size Xml dosyaları gönderilecek bu dosyaları siteye veya mağazanıza aktarmanız gerekmektedir. Xml entegrasyonu yapmak sitenizin alt yapısına veya mağazanızın planına göre değişiklik göstermektedir. Ancak Xml entegrasyonu firma tarafından size verilen Xml dosyası yardımıyla kolay bir şekilde yapılmaktadır.

Bu yazımızda stoksuz e-ticaret modeli olan ve özellikle genç girişimciler için oldukça önemli bir iş modeli olan Xml bayiliği detaylı bir şekilde anlattık. Xml bayiliği almak istediğiniz firmayı iyi bir şekilde araştırarak, sunduğu avantajlardan hemen yararlanabilirsiniz.

E-ticarette aradığınız çözümler Dopigo'da!

Birkaç saniye içerisinde Dopigo hesabınızı oluşturun. Birkaç dakika içerisinde entegrasyonlarınızı hızlıca yapın.

Pazaryerlerinde yapılacaklar listesini hemen ücretsiz indirin!

Pazaryeri mağazalarınızın eksiklerini adım adım belirleyin.