fbpx
YENİ!

Pazaryerlerinde Müşteri Yorumu Almak İçin Neler Yapılabilir?

Pazaryeri gün geçtikçe önemini arttırmaktadır. Özellikle son zamanlarda tüm dünyayı etkisi altına alan pandemiyle birlikte pazaryerlerinin önemi de bir hayli artmaktadır.

İçindekiler

Pazaryeri mağazalarınızı sizin yerinize açalım!

Hemen formu doldurun 7 farklı pazaryeri mağazanızı hızlıca açarak satışa başlayın.

pazaryerlerinde müşteri yorumu

Pazaryerleri gün geçtikçe önemini arttırmaktadır. Özellikle son zamanlarda tüm dünyayı etkisi altına alan pandemiyle birlikte pazaryerlerinin önemi de bir hayli artmıştır. Ancak pazaryeri alışverişlerinin bu kadar popüler bir hal alması ne yazık ki satış yapan firmalar ve kişiler açısından pek iyi olmadı. Sebebi ise pazaryeri hacimlerinin artmasıyla çok fazla firma ve kişi pazaryeri satışına başladı ancak bu yüksek rekabeti de beraberinde getirdi.

Yani pazaryerinde satış yapmak istiyorsanız mutlaka ama mutlaka rakiplerinizden birkaç adım önde olmanız gerekmektedir. Bunların başında ise müşteri yorumu gelmektedir. Müşteri yorumunun kullanıcıların satın alma davranışını etkileyen muhteşem bir özelliği bulunmaktadır. Bu yazımızda pazaryerlerinde müşteri yorumunun önemini sizlere anlatacağız.

Müşteri Yorumlarının Önemi Nedir?

Müşteri yorumu, daha önce satılan ürünleri almış ve deneyimlemiş kişilerin diğer alıcılar için yol göstermesi olarak kısaca açıklayabiliriz. Bu geri dönüşlerin önemi ise müşterilerin karar vermelerini direkt olarak etkilemelidir.

Müşteri yorumları aslında ürünlerin satılan ürünlerin referansı olarak adlandırılabilir. Sizin sattığınız iyi bir ürünü kullanıcılar müşteri yorumları ile satın almaya karar vermiş, ancak satın alma işlemini gerçekleştirmemiş kişilere referans niteliği taşımaktadır. Müşteri gerçekten ihtiyacı olan ve istediği ürünü bulduğunda eğer bu üründe de iyi yorumlar varsa %90 – %95 oranında satın alma işlemini tamamlar.

Bu satın alma işlemini gerçekleştiren kişi de üründen memnun kaldığı zaman yorum yapar. Dolayısıyla çarpan çoğalan etkisiyle beraber müşteri yorumlarınız zaman içerisinde oldukça fazlalaşır. Ancak unutmamak gerekiyor ki yorumun sadece fazla olması değil aynı zamanda iyi olması gerekmektedir. Yani sizin çok fazla yorumunuz var fakat bu yorumların %80’i olumsuz yorum ise bu sefer tam tersi bir etkiyle karşılaşırsınız. Yani olumsuz yorum olan bir ürünü artık satmanız mümkün değildir. Bu nedenle sadece yorum odaklı satışlar yapmak yerine kullanıcıları memnun edeceğiniz satışlar yaparak hem yorum sayınızı arttırabilirsiniz hem de sonraki satışlarınızı destekleyebilirsiniz.

Müşteri yorumları özellikle bilinmeyen mağazalar açısından çok önemlidir. İnsanlar bilmedikleri satıcılardan ürün alırken her zaman tereddütlü yaklaşmaktadır. Sebebi ise e ticarette pek çok insanın mağdur olmasıdır. Ancak müşteri yorumu olan mağazalar, müşterilere güven vermektedir. Bu sayede müşteriler daha önce alışveriş yapmadıkları mağazalardan yorumlara göre alışveriş yapabilirler. Bu hem marka bilinirliğine katkı sağlayacaktır hem de e ticaret hacminizin büyümesine katkı sağlayacaktır.

Müşteri yorumu aynı zamanda SEO’ya katkı sağlamaktadır. SEO aslında kullanıcılar pazaryeri search barda yapmış olduğu aramalarda daha üst sıralarda yer almaktadır. Sizin müşteri yorumunuzda bu aramalara uygun anahtar kelimeler bulunuyorsa kullanıcılarla karşılaşma ihtimaliniz artar. Dolayısıyla gelirinizde bu bağlamda artacaktır.

Son olarak müşteri yorumu yani geri bildirimler ile ürünlerde ve sunduğunuz hizmette iyileşme yapabilirsiniz. Müşteri yorumunu takip ederek müşterilere eksik sunduğunuz ve geliştirmeniz gereken noktaları kolay bir şekilde görebilirsiniz. Bu noktada alacağınız aksiyonlar ile yeni müşterilere karşı daha iyi bir şekilde satış yapabilirsiniz.

Buy Box Alabilmek İçin Müşteri Yorumu Gerekir mi?

Buy box alabilmek için müşteri yorumu gerekir mi açıklayalım. Buy box alabilmeniz için evet müşteri yorumları gereklidir. Buy box birden fazla mağazada ve satıcıda aynı ürünün satılması durumunda önerilen ürün olarak çıkarılmaktır. Ancak bu noktada buy box’ta çıkmak için iyi müşteri yorumlarına ihtiyacınız vardır. Müşteri yorumları ürün yıldızı ve mağaza yıldızını direkt olarak etkilemektedir. Buy box’ta ise hem fiyat hem de mağaza puanı son derece önemlidir. Bu nedenle buy box alabilmek için müşteri yorumu kesinlikle gereklidir.

Müşteri Yorumu Nasıl Alınır?

Müşteri yorumu nasıl alınır bütün satıcıların aklındaki ortak soru budur. Öncelikle müşteri yorumu alabilmek için ürününüzü mutlaka iyi bir şekilde müşterilere anlatmanız ve satın alma davranışlarını etkilemeyi hedeflemeniz gerekiyor. Organik bir şekilde müşteri yorumu elde etmeniz için mutlaka öncelikle satış yapmanız gerekiyor. Satış yaptığınız müşterilere ufak hediyeler gönderebilirsiniz. Unutmayın müşteriler kendini her zaman özel hissetmek ister ve sizin basit bir şeker dahil yollamanız müşterileri mutlu edecektir.

Ürün paketlemesi de müşteri yorumu açısından çok önemlidir. Ürün paketleri üründen önce kullanıcıların karşısına çıkmaktadır. Bu noktada sadece bir ürün poşeti yırtıp atacaklar diye düşünmeyin, kullanıcılar aslında her zaman basit ürün paketlemeleri ile karşılaştığı için yırtıp atmaktadır. Siz farklı olarak özenli ve ilgi çekici bir ürün paketleme sunarsanız mutlaka yorum alacaksınızdır.

Ürün görsellerinde mutlaka gerçek görsellere yer vermeye özen gösterin. Kargoyu açan kullanıcılar farklı bir görüntü ile karşılaştığı zaman mutlaka yorum yapacaktır ancak sizin aldığınız bu yorum lehinize olmak yerine tam tersine aleyhinize olacaktır. Bu nedenle müşterilere ürün olarak ne sunduğunuzu eksisini ve artısını mutlaka eksiksiz bir şekilde belirtin ve kargo içeriği de bununla aynı şekilde olmasına özen gösterin.

Hızlı kargo süreci uygulamanız yine müşteri yorumları açısından çok önemlidir. En geç 2 gün içerisinde kargo yapmanız müşterileri memnun edecektir. Bu nedenle hızlı kargo imkânı sağlayacak şekilde stok bulundurmanız müşteri yorumu almanızı sağlayacaktır.

Siparişe Kart Bırakıp Yorum İstemek Yasak Mı?

Siparişe kart bırakıp yorum istemek yasak mı pek çok mağaza tarafından sorulmaktadır. Siparişe kart bırakıp yorum istemek yasak değildir. Ancak bu noktada çok iyi bir çalışma yapmanız gerekiyor. Hem müşterinin ilgisini çekecek bir şekilde yorum istemeniz gerekiyor hem de müşteriyi rahatsız etmeyecek şekilde yorum istemeniz gerekiyor. Ancak bizim önerimiz müşterilere kart bırakıp yorum istiyorsanız mutlaka küçük bir hediye kargo paketine eklemelisiniz. Bu küçük hediye ile olumlu bir yorum alma olasılığınız artacaktır. 

E-ticarette aradığınız çözümler Dopigo'da!

Birkaç saniye içerisinde Dopigo hesabınızı oluşturun. Birkaç dakika içerisinde entegrasyonlarınızı hızlıca yapın.

Pazaryerlerinde yapılacaklar listesini hemen ücretsiz indirin!

Pazaryeri mağazalarınızın eksiklerini adım adım belirleyin.