fbpx
YENİ!

Amazon Buy-Box Nedir? Ne İşe Yarar?

Buy Box’ı anlamak için önce kısaca barkod uygulamasından bahsedelim.

İçindekiler

Pazaryeri mağazalarınızı sizin yerinize açalım!

Hemen formu doldurun 7 farklı pazaryeri mağazanızı hızlıca açarak satışa başlayın.

Özellikle Amazon’un Türkiye’ye gelmesiyle beraber artık adını duymayanın kalmadığı Buy-Box nedir, neden herkes Buy-Box’a sahip olmak için yarışır, kazanana ne gibi avantajlar sağlar, satışlarını nasıl etkiler ve Türkiye’de uygulayıcıları kimlerdir bu yazımızda sizler için detaylıca inceledik.

Buy-Box Nedir?

Buy Box’ı anlamak için önce kısaca barkod uygulamasından bahsedelim. Daha detaylı bilgiye Barkod Nedir? Ne işe Yarar? yazımızdan ulaşabilirsiniz ancak özetlemek gerekirse, Amazon’da satış yapmak için barkod uygulaması zorunludur ve her ürüne tanımlı bir barkod vardır. Örneğin, “X marka kırmızı şapka” satışı yapıyorsanız, bunun belirlenmiş bir barkodu vardır, bütün satıcılar ürünlerini bu tanımlanmış barkoda girerek satabilirler ve ürün listelenmesi de bu şekilde yapılır. Buy Box uygulamasında ise, aynı ürünün birden fazla satıcısı olduğu durumlarda sistem size bütün satıcıları listelemez, sadece kaç satıcı tarafından satıldığı ve fiyatları görüntülenir, ancak Satın Al butonuna bastığınızda sepetinize Buy-Box kutusuna sahip olan satıcının ürünü eklenir. Yani bu demektir ki, Buy-Box kutusuna sahipseniz aynı ürünü satan kaç rakibiniz olursa olsun ana sayfadan direkt olarak Sepete Ekle butonu tıklandığında alıcı, sizin ürününüzü sepetine eklemiş olacaktır.

Buy-Box Neden Önemlidir?

 Amazon için en önemli konuların başında müşteri memnuniyeti geliyor. Çünkü online alışveriş deneyiminden memnun kalmış müşteri, alışverişini tekrarlayacak düzenli müşteri anlamına gelir. Uygun fiyatlıhızlı teslimatlı ve hasarsız ürün gönderen satıcı, müşterinin tekrar alışverişini garantiler diyebiliriz. Hatta müşteri deneyimini mükemmele daha da yakınlaştırmak için Amazon bir de lojistik sistemi kurdu. Bu konunun detaylarına da Amazon FBA nedir yazımızdan ulaşabilirsiniz. Kısacası iyi bir satıcı olmanız, Amazon’da öne çıkabilmeniz için başlıca koşuldur. İşte bu öne çıkarmayı da Amazon, Buy Box kutusunu vererek sağlıyor. Amazon’da satışların %80’inden fazlası Buy Box ile gerçekleşiyor, bu yüzden her satıcının bu kutucuğa sahip olmak için yarışmasına şaşmamak gerekir, ne de olsa alıcıya “Amazon’un ilk tercihi” olduğunuz mesajını veriyor olacaksınız.

Buy-Box Nasıl Elde Edilir?

 Amazon’da Buy-Box sahibi olabilmek için dört ön koşul vardır. Bunlar profesyonel bir satıcı hesabına sahip olmak, müşteri memnuniyetini ön planda tutan iyi bir satıcı olmak, düzenli bir stok takibiyle yeteri kadar ürün bulundurmak ve sıfır ürün satışı yapıyor olmaktır. Ancak bu dört madde dışında Buy Box’ı etkileyen başka unsurlar da bulunur. Bunlardan en önemlilerini sıralayalım.

  • Amazon FBA: Amazon, Buy Box konusunda FBA kullanıcılarına avantaj sağlıyor.
  • Uygun fiyat: Genellikle uygun fiyatlı satıcıların Buy-Box’a sahip olma oranları daha yüksektir. Ancak müşteri memnuniyeti konusunda çok iyi olan satıcılar bazen yüksek fiyatlı olsalar dahi Buy-Box’a sahip olmaya devam edebilirler.
  • Zamanında gönderim ve kusursuz sipariş oranı: FBA işte burada devreye giriyor. Kendi depolarında muhafaza ettiği ürünleri hızlı ve hasarsız gönderme garantisi sunan Amazon için bu konu son derece önemli. Bu yüzden zamanında ve hasarsız ürün gönderimi Buy Box’a sahip olabilmek için bir gereklilik.
  • Mağaza puanı: İyi bir online satış deneyimi sunarak iyi bir mağaza puanı elde etmiş satıcılar avantaj sahibi olacaktır.

Amazon FBA Nedir? Öğrenmek için tıklayın!

Türkiye’de Buy-Box Kullanan Pazaryerleri

Türkiye’de Buy-Box özelliğini Amazon dışında Hepsiburada ve Trendyol kullanıyor. Özellikle Hepsiburada’nın barkod kullandırmadaki hassasiyeti sayesinde Buy-Box sistemini uygulamada çok başarılı olduğunu söylersek yanlış olmaz. Ayrıca N11 de konuyla alakalı çalışmalara başladığını duyurdu, yakında onlar da Buy-Box sistemine geçecekler.

E-ticarette aradığınız çözümler Dopigo'da!

Birkaç saniye içerisinde Dopigo hesabınızı oluşturun. Birkaç dakika içerisinde entegrasyonlarınızı hızlıca yapın.

Dijital pazarlama yapılacaklar listesini hemen ücretsiz indirin!

E-ticarette emin adımlarla büyüyün!

Pazaryerlerinde yapılacaklar listesini hemen ücretsiz indirin!

Pazaryeri mağazalarınızın eksiklerini adım adım belirleyin.