fbpx
YENİ!

Trendyol Influencer Kampanyaları Nasıl Düzenlenir?

Trendyol, özellikle son zamanlarda yapmış olduğu düzenlemeler ve kampanyalar ile kendini oldukça geliştirmiştir. Aynı zamanda almış olduğu yatırımlar sayesinde de ülkemizin en çok tercih edilen pazar yeri olmayı başardı.

İçindekiler

Pazaryeri mağazalarınızı sizin yerinize açalım!

Hemen formu doldurun 7 farklı pazaryeri mağazanızı hızlıca açarak satışa başlayın.

Trendyol Influencer Kampanyaları Nasıl Düzenlenir?

Trendyol, özellikle son zamanlarda yapmış olduğu düzenlemeler ve kampanyalar ile kendini oldukça geliştirmiştir. Aynı zamanda almış olduğu yatırımlar sayesinde de ülkemizin en çok tercih edilen pazaryeri olmayı başardı. Trendyol milyonlarca kullanıcısı ve binlerce iş ortağı ile yoluna emin adımlarla devam etmektedir.

En son ortaya çıkardığı Trendyol influencer çalışması ile de adından sıklıkla bahsettirmiştir. Sosyal medya kullandığımız sırada karşımıza en çok çıkan influencer pazarlaması Trendyol’a sabittir. Peki, bu Trendyol influencer nedir? detaylı olarak inceleyelim.

Neden Influencer Kampanyası Düzenlenmeli?

Influencer, belirli bir takipçi klitlesine sahip ve takipçi kitlesi üzerinde satın alma davranışlarını etkileyen insanlardır. Sosyal medya hesaplarının takipçisi bir hayli yüksektir. Aynı zamanda sosyal medya hesaplarının takipçisinin yüksek olmasının yanı sıra etkileşim oranları da aynı şekilde yüksektir.

İnfluencer kampanyaları ise yüksek etkileşim ve takipçisi olan sosyal medya hesaplarına sahip kişilerle kampanya yapmaktır. Yani inluencer olan kişinin takipçilerine yaptığınız kampanyayı duyurmak ve satışlarınızı arttırmaktır. Bir nevi influencer ile iş ortalığı yapmanız anlamına gelmektedir.

Trendyol Influencer kampanyası ise trendyol mağazaların ürünlerde yapmış olduğu kampanyaları influencerların sosyal medya hesaplarında paylaşmasıdır. Sosyal medya hesaplarında ürün linki veya mağaza linki vermektedir. Kullanıcılar gönderide veya hikâyede beğenmiş olduğu bu ürünün linkine hızlı bir şekilde tıklayarak gidebilir. Ürünü canlı bir şekilde görüp beğendiği için normalde görse almayacağı ürünü sorgulamadan almaktadır.

Ancak influencer kampanyası düzenlerken hem kampanya içeriğine hem de influencer seçiminize oldukça fazla dikkat etmelisiniz. Nedeni ise takipçi sayısı fazla bir influencer ile çalışıp başarılı bir kampanya süreci geçiremeyebilirsiniz. Sebebi ise o influencer’ın takipçi kitlesine hitap eden bir kampanya düzenlememeniz olabilir. Veya seçmiş olduğunuz influencer’ın takipçisi her ne kadar fazla olsa da etkileşim oranı bir o kadar düşüktür.

Takipçi sayısı ile etkileşim oranı elbette doğru orantılıdır ancak yüksek takipçiye sahip olan her influencer’ın etkileşim oranı iyi olacaktır. Bu nedenle influencer seçimi yaparken mutlaka farklı araçlar üzerinden influencer’ın sahip olduğu sosyal medya hesaplarının etkileşim oranlarını mutlaka gözden geçirin.

Trendyol Influencer Başvuru Onay Süresi Nedir?

Trendyol influencer programına yapılan başvurudan sonra yüklenen tüm belgelerin ve istenilen bilgilerin incelenmesinin ardından yaklaşık 10-14 gün içerisinde onay süreci tamamlanır. Onay alan influencera bilgilendirme maili gönderilir bu mailin ardından ise hemen influencer reklamları ile kazanç sağlamaya başlayabilirler. Kısaca 2 haftalık bir süre içerisinde bütün adımlar tamamlanmış olacaktır.

Trendyol Influencer Anlaşması Nasıl Yapılır?

Trendyol influencer programına katılabilmeniz için bazı şartlarına getirmeniz gerekiyor. Bu şartlara uyan kişilerin başvuru yapıp Trendyoldan geri dönüş beklemesi gerekiyor.

Trendyol influencer anlaşması yapmanız için ilk olarak minimum 10 bin kişilik bir takipçi kitlesine sahip olmanız gerekiyor. 10 bin kişilik takipçi kitlesine yeni ulaştıysanız Trendyol influencer programına katılmanız için biraz daha beklemenizi tavsiye ederiz. Sebebi ise takipçilerin bazı noktaları bulunmaktadır. Bu noktada hesaplar ya büyür ya küçülür. Siz daha yeni 10 bin takipçiye ulaşıp direkt olarak influencer başvurusu yapıyorsanız daha sonrasında bu programdan çıkarılabilirsiniz. Bu nedenle 10 bin olan sosyal medya hesaplarınızı mutlaka ama mutlaka 1 – 2 hafta gözlemleyin ve ardından başvuru yapın.

Trendyol influencer programına katılıyorsanız mutlaka kazancınızı fatura edebileceğiniz bir şirket veya bir ajansa bağlı olmanız gerekiyor. Ancak bu noktada herhangi bir şirkete bağlı bir şekilde programa katılıyorsanız dikkat etmeniz gereken çok önemli bir nokta bulunmaktadır. Bu nokta ise bağlı olduğunuz şirketin Trendyol üzerinden kesinlikle ürün satışı yapmıyor olması gerekiyor. Yani siz hem Trendyol üzerinde mağazası ve satış yapan bir şirket ile hem de influencer programına katılamazsınız. Bu şirketle bağlantınızı kesip bir ajans ile programa katılmanızda herhangi bir sorun yoktur.

Trendyol influencer programına katılmanız için en önemli olan maddeye gelelim. Trendyol için referans olarak gösterdiğiniz hesapların asla bot işlemi uygulanmamış olması gerekiyor. Bu noktada Trendyol’un profesyonel ekibi sosyal medya hesaplarını detaylı bir inceleme programına tabi tutmaktadır. Bu inceleme programında etkileşim oranı, beğeni, yorum, takipçiler, takip edilenler, gönderi etiketleri, hikayeler, daha önce bahsedilmeler gibi pek çok sosyal medya hareketi incelenmektedir.

Eğer organik bir şekilde büyümüş bir hesap ise Trendyol influencer programına katılmanıza izin verilir. Ancak inorganik denilen bot, hile gibi uygulamalar mevcut ise kesinlikle bu hesap ile influencer programına katılmanıza izin verilmez. Bu madde başvuru yapacak olanlar için oldukça önemlidir.

Eğer yukarıda 3 maddeyi eksiksiz bir şekilde karşılıyorsanız, Trendyol influencer programına site üzerinden başvuru yapabilirsiniz. İnfluencer başvuru formunda yer alan bilgileri eksiksiz bir şekilde tamamlamanızın ardından ön başvurunuz alınır. Ardından hesaplarınız detaylı olarak incelenir ve tarafına e – posta adresiniz veya telefon numaranız üzerinden dönüş yapılır.

Trendyol Influencer Süreci Nasıl Yürütülür?

Satıcı paneliniz üzerinden reklam yönetimi sayfasına giriş yapmanız gerekiyor. Reklam yönetimi sayfasından yeni reklam oluştur butonuna tıklayarak burada yer alan reklam tipleri arasından influencer reklamı seçmeniz gerekiyor. Öncelikle Trendyol influencer reklam süresini belirlemeniz gerekiyor. Ardından ise reklam bütçenizi belirlemelisiniz. İnfluencer reklam modelinin tarih aralıklarını ve reklam bütçesini aynı sayfa üzerinden ayarlayabilirsiniz.

Burada reklam senaryosunu belirlemiş olursunuz. Reklam senaryosunun ardından ise reklam içeriğinizi yani reklamda kullanıcılara sunacağınız ürünleri belirlemeniz gerekiyor. En fazla 5 ürün olacak şekilde influencer reklam modelini oluşturabilirsiniz. Son olarak ürün ve reklam içeriğinizin influencerlar ile uyması için influencer bilgi formu doldurmanız istenir. Burada yer alan bilgiler reklam çalışmanızın başarılı bir şekilde yönetilmesi için oldukça önemlidir.

Pazaryerlerinde satışlar nasıl artırılır? Hemen videoyu izleyin!

E-ticarette aradığınız çözümler Dopigo'da!

Birkaç saniye içerisinde Dopigo hesabınızı oluşturun. Birkaç dakika içerisinde entegrasyonlarınızı hızlıca yapın.

Pazaryerlerinde yapılacaklar listesini hemen ücretsiz indirin!

Pazaryeri mağazalarınızın eksiklerini adım adım belirleyin.