fbpx
YENİ!

2023’te Pazaryeri Satışlarınızı Artıracak İpuçları

Pazaryerleri, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de e-ticaret satıcılarının vazgeçilmezi olmuş durumda. Bu da insanları pazaryeri satışlarını artırmak ile ilgili konuları düşünmeye sevk ediyor.

İçindekiler

Pazaryeri mağazalarınızı sizin yerinize açalım!

Hemen formu doldurun 7 farklı pazaryeri mağazanızı hızlıca açarak satışa başlayın.

2023’te Pazaryeri Satışlarınızı Artıracak İpuçları

Pazaryerleri, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de e-ticaret satıcılarının vazgeçilmezi olmuş durumda. Bu da insanları pazaryeri satışlarını artırmak ile ilgili konuları düşünmeye sevk ediyor. Bu yazımızda pazaryeri satışlarınızı artırmak için yararlanabileceğiniz bazı ipuçlarından bahsettik.

Pazaryerlerinde Reklam Vermek

E-ticarette, fiziksel ticarette de olduğu gibi bir ürünü satabilmek için öncelikle potansiyel alıcıların karşısına çıkmak gerekiyor. Bunun için de firmaların kullanabileceği en faydalı yöntem yöntem reklam modellerinden yararlanmak.

Her pazaryerinde reklam veremiyor olsanız da Trendyol ve Hepsiburada gibi iki en büyük kanalda reklamlar yayınlayabilir ve satış adetlerinizi artırabilirsiniz.

Trendyol’da Nasıl Reklam Verilir?

Trendyol’da reklam vermek için öncelikle reklam yönetim paneline girmeniz gerekiyor. Açılan ekranda vermek istediğiniz reklam modelini seçmeniz ve reklam bütçesi, yayında kalacağı tarih aralığı, reklam ismi gibi bilgileri doldurarak reklam senaryosunu oluşturmanız gerekiyor. Sonrasında ise reklam vermek istediğiniz ürünleri belirleyerek ürünlerinizi ön plana çıkarabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken önemli noktalardan biri de bütçe. Reklam için ayıracağınız bütçe ne kadar fazlaysa o kadar fazla kişiye ürününüzü gösterecek ve satış adetlerinizi artıracaksınız. Bütçeyi belirlerken ürününüzle alakalı bir satış analizi yaparak pazardaki talebi tahmin etmeniz de gereksiz para harcamanızı önlemek için oldukça önemli.

Hepsiburada’da Nasıl Reklam Verilir?

Trendyol’da olduğu gibi Hepsiburada’da da reklam vermek için öncelikle reklam yönetim paneline girmeniz gerekir. Sonrasında bütçe, reklam adı, tarih aralığı, reklam modeli gibi bilgileri tamamlamalısınız.

Pazaryerlerinde Çeşitli Kampanyalara Katılmak

Pazaryerleri satışları artırmak ve diğer pazaryerleri ile rekabet edebilmek için satıcılara çeşitli kampanya modelleri sunar. Bunlardan bazılarında komisyon desteği sağlanır, bazılarında anasayfada listelenmeniz sağlanır, bazılarında ise kupon kod dağıtılır. Son kullanıcı için fiyat avantajının en önemli değer önerisi olduğunu düşünürsek özellikle özel günlerde girilen kampanyalar satışlarınızı artıracaktır.

Yorum Adetlerini ve Takipçi Sayısını Artırmak

Alıcının pazaryerinde ürünleri gezerken dikkat ettiği en önemli noktalardan bazıları müşteri yorumları ve mağaza takipçi sayısıdır. Özellikle ürünle alakalı görüşlerini belirten yorumlar marka ve firma ile ilgili bir güven algısı oluşturarak alıcıyı satın almaya teşvik eder.

Güvenilirlik konusunda da kullanıcıya bir fikir vererek satın alım sürecini olumlu ya da olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Peki müşteri yorumlarını artırmak için neler yapabilirsiniz? Burada uygulamanız gereken iki ayrı senaryo bulunuyor. Birincisi yorum yapanlara verilecek kupon, ikincisi ise kalitesine, fiyatına güvenerek listelediğiniz ürünün organik olarak yorum almasını beklemektir.

Mağaza Dizaynınıza Önem Göstermek

Trendyol ve Hepsiburada mağaza kişiselleştirme konusunda yerli pazaryerlerine öncülük ediyorlar. Çeşitli banner tasarımları ile mağaza dizaynınızı marka kimliğinizle örtüştürebilir ve hatta bu bannerlarda vereceğiniz mesajlar ile alıcıyı satın alıma itebilirsiniz.

Buybox Rekabetine Girmek

Buybox bir e-ticaret satıcısının organik aramalarda görünürlüğünü artırmak için oldukça önemlidir. Kullanıcı ürüne tıkladığında buybox sahibi siz iseniz satıcı olarak da siz gözükürsünüz ve tercih edilme ihtimaliniz de ciddi anlamda artar. Bu sebeple buybox kriterlerine harfiyen uymak ve rekabette kalmak önem arz ediyor.

Amazon Buy-Box Nedir? Ne İşe Yarar? yazımızı okumak için tıkla!

Ürün Görsellerinin İlgi Çekici Olması

Ürün görselleri, yazılı iletişimin gün geçtikçe kan kaybettiği bir ticari ortamda olmazsa olmazdır. Arka plan beyaz olmalı, görüntü kalitesi yüksek olmalı ve fotoğraf ürünü tam olarak nitelemelidir. Görseli ile oynanmış ve sipariş esnasında görseldekinden farklı ürün gitmiş satış işlemleri hanenize olumsuz değerlendirme ve yorum olarak yansıyacak, buybox kaybetmenize sebep olacak ve satışlarınızı düşürecektir.

Ürün Açıklamasının Ürünle İlgili Net Bilgiler Vermesi

Özellikle kullanıcının ilk kez satın alacağı bir üründe dikkat edeceği noktalardan biri de ürün açıklamasıdır. Bunun sebebi ise ürünle alakalı fikir sahibi olmak istemesidir. Açıklama kısmında ürünün eni, boyu, ağırlığı, bedeni, rengi, faydaları, kullanım talimatı gibi detaylardan uygun olanların tümü mutlaka bulunmalı. Eksik bilgi sebebiyle oluşacak iadeler de bu şekilde engellenecek ve daha kârlı bir ticaret deneyimi yaşayacaksınız.

Roketfy’ın sunmuş olduğu Ürün Açıklaması Yazarı ile saniyeler içerisinde keyword önerileri alabilir, ürünü farklılaştıran özelliklerden faydalanabilir ve SEO uyumlu, pazaryeri odaklı metinler oluşturabilirsiniz.

Mağaza Puanının Yüksek Olması

Mağaza puanı kullanıcıya mağaza ile ilgili birçok fikir verebilmektedir. Kargo hızı, güvenilirliği, yoruma dönüş süresi, ürünün eksiksiz gönderimi, paketlemesi gibi kriterler düşünülerek verilen mağaza puanı müşterilerin neden sizi tercih etmesi gerektiği ile ilgili de fikir sunuyor.

Ürün Fiyatlarını Stratejik Olarak Belirlemek

Ürün fiyatları satış adetlerini direkt olarak etkileyen kriterlerden biridir. Burada bahsedilen konu düşük fiyat politikası izlemek değil. Rakip fiyatları iyi analiz etmek ve ücretsiz kargo sınırına göre bir fiyatlandırma çalışması yapmak. Bu sayede hem birden fazla ürünü tek sepette satma ihtimaliniz artacak hem de ürün başına gelir yükselecektir.

Influencer Marketing İle Ürün Tanıtımı/Kampanya Duyurusu Yapmak

Günümüzün en büyük pazarlama stratejilerin biri de influencer iletişimidir. Sektörünüze, ürün kategorinize uygun influencerlar kadar satış adetlerinizi artırma potansiyeli olan başka bir yöntem daha yok bile diyebiliriz. Burada pazaryerleri influencer seçimini size bırakmayabiliyor fakat ne olursa olsun oldukça etkili bir strateji.

Pazaryerlerinde satışlar nasıl artırılır? Hemen videoyu izleyin!

E-ticarette aradığınız çözümler Dopigo'da!

Birkaç saniye içerisinde Dopigo hesabınızı oluşturun. Birkaç dakika içerisinde entegrasyonlarınızı hızlıca yapın.

Dijital pazarlama yapılacaklar listesini hemen ücretsiz indirin!

E-ticarette emin adımlarla büyüyün!

Pazaryerlerinde yapılacaklar listesini hemen ücretsiz indirin!

Pazaryeri mağazalarınızın eksiklerini adım adım belirleyin.