fbpx
YENİ!

Trendyol’a Ürün Yükleme Nasıl Yapılır?

Geçtiğimiz yıllarda alibaba.com’dan aldıkları yatırım ile büyüyen Trendyol Türkiye’de önemli bir pazaryeri haline geldi.

İçindekiler

Pazaryeri mağazalarınızı sizin yerinize açalım!

Hemen formu doldurun 7 farklı pazaryeri mağazanızı hızlıca açarak satışa başlayın.

2023 Trendyol Güncel Komisyon Oranları için tıklayın!

Geçtiğimiz yıllarda alibaba.com’dan aldıkları yatırım ile büyüyen Trendyol Türkiye’de önemli bir pazaryeri haline geldi. Son zamanlarda yaptıkları reklam yatırımları ile büyüyen Trendyol’da mağaza açmak artık her e-ticaret satıcısı için olmazsa olmaz durumunda. Ancak Trendyol’da mağaza açmak isteyen satıcılar öncelikle şirket sahibi olmak zorundadır. Trendyol’da nasıl mağaza sahibi olabileceğinizi öğrenmek için ilgili yazımızı da buraya tıklayarak okuyabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere kolay ve düzgün bir şekilde Trendyol’a ürün yükleme işlemini nasıl yapabileceğinizi anlatacağız. Trendyol’a ürün yüklemek aslında hiç zor değil.

Trendyol’da Satışa Başlamak

Trendyol’a ürün yüklemeden önce Trendyol’da mağaza sahibi olmanız gerekmektedir. Trendyol’da ücretsiz bir şekilde mağaza açarak aylık 15 milyondan fazla ziyaretçisi olan pazaryerinde satış yapabilirsiniz.

Trendyol başvuru formunu doldurduktan sonra değerlendirme sürecine girer. Trendyol yetkilileri başvurunuzu onayladıktan sonra sisteme yükleyeceğiniz evraklarla Trendyol’da satış yapmaya başlayabilirsiniz. Trendyol’da Satış Nasıl Yapılır? Yazımızı okuyarak konu hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

2023 Trendyol’da Nasıl Mağaza Açılır öğrenmek için tıklayın!

Trendyol Tekil Ürün Yapısı

Trendyol’a ürünlerinizi yüklemeden önce tekil ürün yapısına sahip bir pazaryeri olduğunu bilmelisiniz. Tekil ürün yapısında aynı ürünü satan farklı satıcılar tek bir ürün altında listelenir. Yüksek mağaza puanı ve avantajlı fiyat teklifi veren satıcı, buybox’ta birinci sıraya yükselir. Trendyol’da ürünlerinizi satışa açarken ürününüzün barkod numarasını doğru girmeniz oldukça önemlidir.

Trendyol’a Ürün Yükleme Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Trendyol’a ürün yüklemeden önce dikkat etmeniz gereken birkaç önemli nokta vardır. Yükleyeceğiniz ürün görseli Trendyol görsel standartlarına uygun olmalıdır aksi taktirde ürününüz onaylanmayabilir. Ürün görseliniz ürün hakkında yanıltıcı olmamalıdır. Satışa açmak istediğiniz üründe kesinlikle ürün açıklaması olmalıdır. Ürün açıklaması aynı zamanda satışınızı artırabilecek bir kriterdir. Ürününüzü doğru açmanız kategori sırasında daha yukarda çıkmanıza ve satışlanızı artırmanıza yardımcı olacaktır.

Trendyol ürün yükleme konusunda bir diğer önemli detay ise SEO çalışmalarıdır. Trendyol arama sonuçları net bir SEO kriterine göre listeleme yapmasa dahi ürün adınız, ürün açıklamanız olabildiğinde hedef kitlenize yönelik anahtar kelimeler içermeli ve SEO odaklı hazırlanmalıdır.

2023 Pazaryeri Kargo Anlaşmaları ve Fiyatlarını öğrenmek için tıklayın!

Trendyol’a Ürün Yükleme Şekilleri

Trendyol’a ürün yüklemenin 4 farklı yöntemi vardır. Bu yöntemler ürün yükleme işlemlerinizi kolaylaştırırken hepsinin birer avantajı ve dezavantajı vardır. Bu 4 yöntemde de ürününüzü satışa açmanız için doldurmanız gereken bilgiler vardır. Eğer yükleyeceğiniz ürünün markası Trendyol’da yok ise Trendyol’a talep yazısı yazarak markanızı ekletmeyi unutmayın.

Trendyol’a Toplu Ürün Nasıl Yüklenir?

Excel İle Ürün Yükleme: Trendyol’a excel ile ürün yükleme sıkça tercih edilen bir yöntemdir. Excel ile ürün yüklemede Trendyol’un her kategori için farklı bir excel şablonu bulunur. Ürününüzün listelenmesini istediğiniz kategoriye ait excel şablonunu indirerek gerekli alanları doldurun, sonrasında toplu ürün işlemleri sekmesinden excel şablonunuzu geri yükleyerek işlemi sonlandırabilirsiniz. Bu yöntemin dezavantajı her kategori için farklı excel doldurmanız gerekmektedir.

Ürün Sorgulama ve Ekleme: Bu yöntem yükleyeceğiniz ürün önceden Trendyol’da listeleniyorsa kullanılır. Ürün sorgula ve ekle kısmına gelerek yüklemek istediğiniz ürünün barkod numarasını girin sonrasında çıkan ürün yüklemek istediğiniz ürün ise onaylayarak yükleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu yöntemin dezavantajı sadece Trendyol kataloğunda olan ürünleri bu şekilde yükleyebiliyor olmanızdır.

Trendyol’da Manuel Ürün Yükleme Nasıl Yapılır?

Tekil Ürün Girişi: Tekil ürün girişi yönteminde ürünlerinizi tek tek yüklemeniz gerekmektedir. Yükleyeceğiniz ürünün listelenmesini istediğiniz kategorisini seçtikten sonra ürününüze ait gerekli bilgileri girmelisiniz, sonrasında ürününüz satışa açılacaktır.

Trendyol’da Barkod Nasıl Oluşturulur?

Trendyol’a ürün yükleyebilmeniz için ürünlerinize ait barkod bulunması gerekmektedir. Bu sistem ürünlerin listelenmesini ve sıralanmasını kolaylaştırır.

  • Global barkodu olan ürünler için farklı bir barkod oluşturulmaması gerekir. Global barkod, pazarlama süreçlerinde ürünlerinizin daha iyi öne çıkmasını sağlar.
  • Barkodunuz bulunmuyorsa üreticinizden barkod talep etmelisiniz. Eğer üretici sizseniz GS1 Barkod’dan EAN ya da GTIN barkodu almalısınız.
  • Barkodunuzu kendiniz oluşturmayı tercih ediyorsanız Trendyol’un önerdiği formatı kullanabilirsiniz. Bu format şu şekildedir; : [Firma Adı Kısaltması + Model Kodu + Beden]. Barkodu oluştururken 13 ile 20 karakter arasında olmasına, harf ve rakam hariç başka bir karakter içermemesine, ve tekil barkod olmasına dikkat edin. Yani ürünün renk, beden ve ölçüsü değiştiğinde barkodu da değişiyor olmalıdır.

Trendyol’a Görsel Yükleme Nasıl Yapılır?

  • Tekil ürün girişlerinde ürününüze ait görselleri “Görsel seç veya sürükle bırak” butonuna tıklayarak ekleyebilirsiniz. Görsel kurallarına uygun görseller eklediğinizden emin olun.
  • Excel ile ürün girişlerinde Yüklemek istediğiniz görseli “Yeni Görsel Seç veya Sürükle” kısmından ekleyebilirsiniz. Excel ile ürün girişi yaparken görsel adlarının ürünün barkodu olması gerekmektedir.  Ürünün birden fazla görseli varsa barkod_1, barkod_2 şeklinde yazmalısınız.

Trendyol’a Dopigo İle Ürün Yükleme

Trendyol’a ürün yüklemenin dördüncü yolu ise API aracılığı ile ürün yüklemektir. Dopigo ile Trendyol’a ürün yüklemek oldukça kolay. Trendyol panelinde hesap bilgilerim sayfasında yer alan satıcı id, API username ve API password bilgilerinizi Dopigo entegrasyon sayfasına yapıştırdıktan sonra entegrasyonunuzu tamamlayabilirsiniz. Sonrasında Dopigo panelinizdeki bütün ürünlerinizi sadece Trendyol’da satışa çıkart butonuna basarak Trendyol’a gönderebilirsiniz.

Dopigo ile Trendyol ve diğer pazaryerlerindeki stoklarınızı otomatik  güncelleyebilirsiniz. Trendyol’dan sınırsız sipariş alırsınız ve siparişlerinizin faturasını ve kargo fişini tek tıkla yazdırabilirsiniz. Rakip fiyat takibi ile rakiplerinizin bir adım önünde olarak satışlarınızı artırabilirsiniz.

Dopigo Youtube kanalına abone olarak e-ticaret ile ilgili son gelişmeleri yakından takip edin.

E-ticarette aradığınız çözümler Dopigo'da!

Birkaç saniye içerisinde Dopigo hesabınızı oluşturun. Birkaç dakika içerisinde entegrasyonlarınızı hızlıca yapın.

Dijital pazarlama yapılacaklar listesini hemen ücretsiz indirin!

E-ticarette emin adımlarla büyüyün!

Pazaryerlerinde yapılacaklar listesini hemen ücretsiz indirin!

Pazaryeri mağazalarınızın eksiklerini adım adım belirleyin.