fbpx
Trendyol

Trendyol’a Ürün Yükleme Nasıl Yapılır?

Yazar: Cumartesi Mayıs 30, 2020 Yorum Yok

2021 Trendyol Güncel Komisyon Oranları için tıklayın!

Önceki yıllarda alibaba.com’dan aldıkları yatırım ile büyüyen Trendyol Türkiye’de önemli bir pazaryeri haline geldi. Son zamanlarda yaptıkları reklam yatırımları ile büyüyen Trendyol’da mağaza açmak artık her e-ticaret satıcısı için olmazsa olmaz durumunda. Ancak Trendyol’da mağaza açmak isteyen satıcılar öncelikle şirket sahibi olmak zorundadır. Trendyol’da nasıl mağaza sahibi olabileceğinizi öğrenmek için ilgili yazımızı da buraya tıklayarak okuyabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere kolay ve düzgün bir şekilde Trendyol’a ürün yükleme işlemini nasıl yapabileceğinizi anlatacağız. Trendyol’a ürün yüklemek aslında hiç zor değil.

Trendyol’da Satışa Başlamak

Trendyol’a ürün yüklemeden önce Trendyol’da mağaza sahibi olmanız gerekmektedir. Trendyol’da ücretsiz bir şekilde mağaza açarak aylık 15 milyondan fazla ziyaretçisi olan pazaryerinde satış yapabilirsiniz.

Trendyol başvuru formunu doldurduktan sonra değerlendirme sürecine girer. Trendyol yetkilileri başvurunuzu onayladıktan sonra sisteme yükleyeceğiniz evraklarla Trendyol’da satış yapmaya başlayabilirsiniz. Trendyol’da Satış Nasıl Yapılır? Yazımızı okuyarak konu hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

2021 Trendyol’da Nasıl Mağaza Açılır öğrenmek için tıklayın!

Trendyol Tekil Ürün Yapısı

Trendyol’a ürünlerinizi yüklemeden önce tekil ürün yapısına sahip bir pazaryeri olduğunu bilmelisiniz. Tekil ürün yapısında aynı ürünü satan farklı satıcılar tek bir ürün altında listelenir. Yüksek mağaza puanı ve avantajlı fiyat teklifi veren satıcı, buybox’ta birinci sıraya yükselir. Trendyol’da ürünlerinizi satışa açarken ürününüzün barkod numarasını doğru girmeniz oldukça önemlidir.

Trendyol’a Ürün Yükleme Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Trendyol’a ürün yüklemeden önce dikkat etmeniz gereken birkaç önemli nokta vardır. Yükleyeceğiniz ürün görseli Trendyol görsel standartlarına uygun olmalıdır aksi taktirde ürününüz onaylanmayabilir. Ürün görseliniz ürün hakkında yanıltıcı olmamalıdır. Satışa açmak istediğiniz üründe kesinlikle ürün açıklaması olmalıdır. Ürün açıklaması aynı zamanda satışınızı artırabilecek bir kriterdir. Ürününüzü doğru açmanız kategori sırasında daha yukarda çıkmanıza ve satışlanızı artırmanıza yardımcı olacaktır.

2021 Pazaryeri Kargo Anlaşmaları ve Fiyatlarını öğrenmek için tıklayın!

Trendyol’a Ürün Yükleme Şekilleri

Trendyol’a ürün yüklemenin 4 farklı yöntemi vardır. Bu yöntemler ürün yükleme işlemlerinizi kolaylaştırırken hepsinin birer avantajı ve dezavantajı vardır. Bu 4 yöntemde de ürününüzü satışa açmanız için doldurmanız gereken bilgiler vardır. Eğer yükleyeceğiniz ürünün markası Trendyol’da yok ise ürün markanızı Trendyol’a talep yazısı yazarak markanızı ekletmeyi unutmayın.

Excel İle Ürün Yükleme: Trendyol’a excel ile ürün yükleme sıkça tercih edilen bir yöntemdir. Excel ile ürün yüklemede Trendyol’un her kategori için farklı bir excel şablonu bulunur. Ürününüzün listelenmesini istediğiniz kategoriye ait excel şablonunu indirerek gerekli alanları doldurun sonrasında toplu ürün işlemleri sekmesinden excel şablonunuzu geri yükleyerek işlemi sonlandırabilirsiniz. Bu yöntemin dezavantajı her kategori için farklı excel doldurmanız gerekmektedir.

Ürün Sorgulama ve Ekleme: Bu yöntem yükleyeceğiniz ürün önceden Trendyol’da listeleniyorsa kullanılır. Ürün sorgula ve ekle kısmına gelerek yüklemek istediğiniz ürünün barkod numarasını girin sonrasında çıkan ürün yüklemek istediğiniz ürün ise onaylayarak yükleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu yöntemin dezavantajı sadece Trendyol kataloğunda olan ürünleri bu şekilde yükleyebiliyor olmanızdır.

Tekil Ürün Girişi: Tekil ürün girişi yönteminde ürünlerinizi tek tek yüklemeniz gerekmektedir. Yükleyeceğiniz ürünün listelenmesini istediğiniz kategorisini seçtikten sonra ürününüze ait gerekli bilgileri girmelisiniz sonrasında ürününüz satışa açılacaktır.

Trendyol’a Dopigo İle Ürün Yükleme

Trendyol’a ürün yüklemenin dördüncü yolu ise API aracılığı ile ürün yüklemektir. Dopigo ile Trendyol’a ürün yüklemek oldukça kolay. Trendyol panelinde hesap bilgilerim sayfasında yer alan satıcı id, API username ve API password bilgilerinizi Dopigo entegrasyon sayfasına yapıştırdıktan sonra entegrasyonunuzu tamamlayabilirsiniz. Sonrasında Dopigo panelinizdeki bütün ürünlerinizi sadece Trendyol’da satışa çıkart butonuna basarak Trendyol’a gönderebilirsiniz.

Dopigo ile Trendyol ve diğer pazaryerlerindeki stoklarınızı otomatik  güncelleyebilirsiniz. Trendyol’dan sınırsız sipariş alırsınız ve siparişlerinizin faturasını ve kargo fişini tek tıkla yazdırabilirsiniz. Rakip fiyat tabiki ile rakiplerinizin bir adım önünde olarak satışlarınızı artırabilirsiniz.

Dopigo Youtube kanalına abone olarak e-ticaret ile ilgili son gelişmeleri yakından takip edin.