fbpx
YENİ!

Trendyol’da Satış Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Trendyol’da satış yapmak isteyen bir mağaza olarak nelere dikkat etmeli sorusunu geniş bir perspektifte değerlendirmek üzere bu yazıyı hazırladık.

İçindekiler

Pazaryeri mağazalarınızı sizin yerinize açalım!

Hemen formu doldurun 7 farklı pazaryeri mağazanızı hızlıca açarak satışa başlayın.

trendyol'da satış yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Küresel salgının en çok etkili olduğu 2020 yılında tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de e-ticaret sektörü, beklenmeyen satış rakamlarına ulaştı. EcommerceDB verilerine göre Trendyol 2020 yılında Türkiye’nin en büyük e-ticaret sitesi olarak 791.8 Milyon Dolarlık satış gerçekleştirdi. Bu rakamla dünyada 144. sırada bulunuyor. Tabiiki bu gerçeğin diğer bir tarafında da bu artışın getirdiği; operasyonel yükler, ürün fiyatlarında artış ve elbette tedarik sıkıntıları geliyor. Trendyol’da satış yapmak isteyen bir mağaza olarak nelere dikkat etmeli sorusunu geniş bir perspektifte değerlendirmek üzere bu yazıyı hazırladık.

Hazırsanız başlayalım!

Trendyol’da Satış Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Trendyol’da satıcı olarak yer alıyorsanız bazı dikkat etmeniz gereken püf noktaları bulunur. Bunlar; Ürün Seçimi ve Listeleme, SEO, Rakip Analizi, Buybox, Mağaza Puanı ve Fiyat Politikası olarak sıralanabilir.

Eğer halihazırda Trendyol’da herhangi bir mağazanız bulunmuyor ve mağaza açmayı düşünüyorsanız “Trendyol’da Mağaza Açmak (2023)” yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

Ürün Seçimi ve Listeleme

Trendyol’da ürün seçimi oldukça önemli bir yer tutar. Çünkü Trendyol’da satışlar ürün bazlı olarak gerçekleştiğinden dolayı mağaza olarak orada yer almanızı sağlayacak ve müşterilerin sürekli sizi görmesini sağlayacak ana faktör ürünlerinizdir.

Doğru ürün seçimleri her zaman en iyi sonucu almanızı sağlayan satışların gelmesini sağlar. Eğer mağazanızda listelediğiniz ürünlerin istatistikleri satış için yeterli gelmiyorsa ürün seçimlerinizi gözden geçirmeli ve yeni bir ürün stratejisi geliştirmelisiniz.

Trendyol Ürün Verileri

Trendyol’da Ocak – Mart 2023 arasında hangi ürünler en çok satılanlarda yer almış istatistiklerine göz atalım.

Kategori bazında en çok satış yapılan ürün kategorileri ve satış adetleri;

KategoriToplam Satış (Adet)
Kozmetik & Kişisel Bakım4.497.474
Elektronik2.568.467
Sağlık & Medikal Ürünler2.157.617
Ev & Yaşam1.949.049
Oto, Yapı Market & Bahçe1.456.522
Spor & Outdoor888.784
Süpermarket760.024
Kitap & Müzik & Film & Hobi699.945
Moda – Aksesuar368.729
Petshop282.018
Anne & Bebek241.744
Kırtasiye & Ofis166.458
Moda – Giyim151.836

Görüldüğü gibi satışın yıldızı olarak kozmetik ve kişisel bakım ürünleri liderliği bu zaman zarfında kazanmış. İlk 5 sıra satış adetleri toplamı açısından diğer tüm kategori toplamından çok daha fazla satış sayısı yakalamış. Peki kategori bazlı olarak daha özele doğru inersek;

Kozmetik & Kişisel Bakım En Çok Satan Ürün Grupları
Ürün GrubuToplam Satış (Adet)
Cilt Temizleyici546.246
Yüz Nemlendirici501.459
Cımbız337.390
Maskara & Rimel223.291
Şampuan222.975
Elektronik En Çok Satan Ürün Grupları
Ürün GrubuToplam Satış (Adet)
Bluetooth Kulaklık1.159.824
Şarj Cihazı268.599
Akıllı Saat193.735
Ses Sistemleri74.844
Kulaklık71.659
Sağlık & Medikal Ürünler En Çok Satan Ürün Grupları
Ürün GrubuToplam Satış (Adet)
Yıkanabilir Maske1.667.529
Medikal Maske295.248
Tek Kullanımlık Ürünler87.309
Tansiyon Aletleri38.163
Stetoskop19.351
Ev & Yaşam En Çok Satan Ürün Grupları
Ürün GrubuToplam Satış (Adet)
Ahşap Tablo297.243
Kek Kalıpları163.346
Poşetlik162.089
Saksı118.270
Termos Bardak97.107

Tüm bu veriler en taze rakamları içeriyor. Bu veriler sayesinde ürün seçimi konusunda sizi biraz daha aydınlattığımızı düşünüyoruz.

Eğer mağazanızı satış konusunda yıldız haline getirecek bir dokunuşa ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız Dopigo ile tüm pazaryeri mağazalarınızı tek bir noktadan yönetebilir, rakip analizi yapabilir ve en önemlisi dinamik fiyatlandırma sayesinde ürün fiyatlamalarını rekabet avantajına göre otomatik olarak listeleyebilirsiniz.

Ürün Listeleme ise seçtiğiniz ürünlerinizin doğru verilerinin girilmesi açısından oldukça ayrı bir öneme sahiptir. Doğru başlık seçimi ve doğru barkod (eğer el yapımı bir ürün ise Trendyol size bir barkoda atayacaktır.) girişi yapmalı, görseller ise konusunda profesyonel destek alarak iyi çözünürlükte ve müşterinin net olarak görebileceği bir durumda olmalıdır. Ürün açıklaması; net ve şeffaf bilgilerin olduğu ve ayrıca mümkünse SEO uyumlu olarak yazılması iyi sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Pazaryerleri, dijital pazarlama konusunda oldukça agresif bir strateji uygularlar. E-ticaret platformlarının birçoğunda yüksek rakama sahip reklam bütçeleriyle birbirleriyle rekabet ederler. Bu durum daha çok mağaza sahiplerinin dijital pazarlama konusunda tasarruf etmelerini sağlar. Ancak listelediğiniz ürünlerinizin bu reklamlar sayesinde satın alınacağının hiçbir zaman garantisi yoktur.

Çünkü SEO kuralları, tamamen arama odaklı olduğu için tüm SEO kurallarına harfiyen uymayı gerektiren birçok bileşeni bir araya getiren unsurlardan oluşur.

Öncelikle ürün başlıkları, açıklamaları ve anahtar kelime dağılımlarına SEO kuralları çerçevesinde uyulması gerekir. Bunun esas nedeni kullanıcılar aradıkları ürünü isimlendirirken çeşitli şekillerde kullanırlar. Örneğin; “Kadın Spor Eşofman”, “mavi eşofman altı”, “koşu eşofmanı” gibi arama kelimeleri eşofman için bir anahtar kelime olabilir ve açıklama ya da başlık içerisinde bu anahtar kelimelerin geçirilmesi gerekebilir.

Ayrıca ürün açıklaması doğru, anlaşılabilir ve özgün olmalıdır. Böylece hem aramalarda görünürlüğü artırırken hem de ürünü alacak müşterilerin tam istediklerini verdiğinizi görebilirsiniz.

Rakip Analizi

Sadece sizin gibi binlerce olan pazaryeri mağazalarından sıyrılmak için mağazanızın rekabet avantajını yükseltmeniz gerekir. Bunu manuel olarak yapmak zamanınızı çok fazla alacaktır. Çünkü 1.000 ürün listelediğinizi düşünelim. Her üründeki mağaza rekabetini gözlemlemek ve fiyat ortalamalarını görmek için herhangi bir zaman zarfı maalesef yoktur.

Bu durum için herhangi bir ekstra zamana ne yazık ki sahip değilsiniz. Ancak bunu sizin için yapan bir entegrasyon çözümü sayesinde rakiplerinizin durumunu hızlıca takip ve analiz edebilirsiniz. Böylece mağazanızı geliştirmek için harika verilere sahip olur ve rakiplerinizle olan stratejinizi geliştirebilirsiniz. Dopigo bunların hepsini ve daha fazlasını sizin için gerçekleştirir. Daha fazla bilgi almak için hemen Dopigo’nun özelliklerini inceleyin.

Buybox

Günümüzde neredeyse tüm pazaryerlerinin kullandığı bu özellik, aynı ürünü satan birçok mağaza arasından o ürünün satın alma ve sepet butonuna hangi mağazanın sahip olacağının belirlendiği bir özelliktir. Bu özellik şu anda pazaryerlerinin en önemli gördüğü alanlardan birisidir.

Buybox; ürün fiyatlaması, mağaza performansı, mağaza puanı, vb. pazaryerinin belirlediği kriterlerle belirlenir. Etkili bir rakip analizi ve fiyat politikası ile buybox’ın sahibi olabilir ve satışlarınızı artırabilirsiniz.

Unutmayın! Akıllı stratejiler e-ticaret için vazgeçilmez unsurlardır. Tüm mağaza bileşenlerinizi belirlerken verileri kullanmalı, rakiplerinizle olan durumunuza göz atmalı ve en önemlisi fiyatlamanızı ve ürün seçimlerinizi bu bilgiler rehberliğinde belirlemelisiniz.

Mağaza Puanı

Trendyol’da satış yaparken mağaza puanı diğer pazaryerlerinin tümünde olduğu gibi oldukça önemlidir. E-ticarette yıllar içerisinde bilinen bir müşteri memnuniyeti janrı vardır o da ‘%100 müşteri memnuniyetidir ve daha azı hiçbir şekilde hedeflenmemelidir. Bu nedenle mağaza puanı Trendyol’da satışlarınız için oldukça önemlidir.

Trendyol’da mağaza puanının nasıl belirlendiği şu şekilde açıklanmıştır; “Satıcı puanı, müşteri geri bildirimleri ve satıcının sipariş sürecindeki performansı dikkate alınarak hesaplanmaktadır.”

İşte tam bu açıklama nedeniyle mağaza puanı müşterilerin baktığı ilk yerlerden birisi olarak göze çarpar. O nedenle mağaza puanınız ne kadar yüksek olursa satışlarınızda o kadar iyi olacaktır. Trendyol mağaza puanlarını 10 üzerinden belirler ve 100’lük sistem kullanır (ondalık olarak Örn. 9,8). Sipariş iptali, temin edememe, iade, teslim süresi, ürün yorumları gibi mağazanın gerçekleştirdiği tüm aksiyonlar bu puanlama içerisinde Trendyol’un belirlediği kriterler ile yer alır.

Fiyat Politikası

Trendyol’da satış yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli başlık ise ürün fiyatlandırması yani fiyat politikasıdır. Ürün seçimi ve listeleme yaparken birçok şeyi irdelediniz ve en iyi satış yapan ürünleri kategorize ederek mağazanıza yerleştirdiniz. Şimdi bu durumda ürün fiyatlarınızı kontrol etmeli ve sizin için optimum fayda sağlayacak en iyi fiyatı belirlemelisiniz.

Fiyat politikası, ürünün alış fiyatı, mağaza komisyonu, gönderi maliyetleri, vergiler ve kardan oluşan bir hesaplama skalası ile oluşur. Bunu yapmak için eğer elinizde rakiplerinizin verilerine sahip değilseniz çok zorlanabilir ve satışlarınızı iyi bir noktaya getiremeyebilirsiniz.

Bunu yaparken manuel bir fiyatlama politikası çalışması, tüm zamanınızı buna harcamanıza neden olabilir. O nedenle size önerimiz Dopigo’nun dinamik fiyatlandırma özelliği sayesinde ürün bazlı otomasyona çevirebilir ve fiyat politikanızın kontörlünü kendi belirlediğiniz zamanlarda yapabilirsiniz.

Sonuç

Trendyol’da satış yaparken dikkat edilmesi gerekenler konusunda ana başlıklara değindik ve tüm hususları genel çerçevede incelemeye gayret ettik. Unutmayın! E-ticaret veriler ve analizler denizidir. Eğer bu denizde mağazanızın gerçek bir yol kat etmesini istiyorsanız, planlama ve stratejiye sahip olmalı, tüm ürünlerinizi, rakiplerinizi, mağaza puanınızı ve müşteri memnuniyetini birebir takip edebilecek sistemleri hayata geçirmelisiniz. Bunun için de bütün operasyonel işlemlerinizi tek panelden yönetmenize olanak sağlayacak bir entegrasyon yazılımından destek almakta fayda var.

E-ticarette aradığınız çözümler Dopigo'da!

Birkaç saniye içerisinde Dopigo hesabınızı oluşturun. Birkaç dakika içerisinde entegrasyonlarınızı hızlıca yapın.

Pazaryerlerinde yapılacaklar listesini hemen ücretsiz indirin!

Pazaryeri mağazalarınızın eksiklerini adım adım belirleyin.