fbpx

🎁 Özel hediyelerle birlikte gelen Yıllık Entegrasyon kampanyasını inceleyin!

YENİ!

NACE Kodu Nedir? Faaliyet Alanlarına Göre NACE Kodları

NACE kodu Avrupa Birliği Ekonomik Faaliyetlerin İstatistiki sınıflandırılması olarak açıklanabilir. Açılımı Nomenclature des Activités Économiques dans la Communauté Européenne olarak bilinmektedir.

İçindekiler

Pazaryeri mağazalarınızı sizin yerinize açalım!

Hemen formu doldurun 7 farklı pazaryeri mağazanızı hızlıca açarak satışa başlayın.

NACE Kodu Nedir_ Faaliyet Alanlarına Göre NACE Kodları

NACE kodu, özellikle son zamanlarda oldukça hakkında konuşulan bir konu olmuştur. NACE koduyla alakalı haber, paylaşım veya yazı gören kişilerin aklına hemen NACE kodu nedir? sorusu gelmektedir. NACE kodunu, özellikle kendi iş fikrinizi hayata geçirirken şirketinizi kurmadan mutlaka bilmeniz gereken önemli bir kod olmaktadır. Bu nedenle özellikle şirket kurma heyecanınızın yanı sıra NACE kodlarının ne anlama geldiğini ve iş kurmayı düşündüğünüz sektörün hangi NACE koduna girdiğini mutlaka araştırın. Bu yazımızda NACE koduyla alakalı bilmeniz gereken önemli bilgilerden bahsedeceğiz.

NACE Kodu Nedir?

NACE kodu Avrupa Birliği Ekonomik Faaliyetlerin İstatistiki sınıflandırılması olarak açıklanabilir. Açılımı Nomenclature des Activités Économiques dans la Communauté Européenne olarak bilinmektedir. NACE kodu, ise bu kelimelerin baş harflerinden ortaya çıkmıştır. NACE kodu, az önce de belirttiğimiz ekonomik faaliyet gösteren yani ticari işletmelerin faaliyet gösterdikleri iş yerini gösteren istatiksel koddur. Bu kod iş yerinin sınıflandırılmasını ve kategorize edilmesini sağlamaktadır. NACE kodu ile ticari faaliyet gösteren işletmelerin tehlike durumları sınıflandırılmaktadır.

NACE kodunun, bir diğer ismi ise altılı faaliyet kodudur. Altılı faaliyet kodu denilmesinin sebebi ise NACE kodunun 6 sayıdan oluşmasıdır.

2005 yılından itibaren Türkiye’nin Avrupa Birliği, uyum çalışmaları neticesinde NACE kodu Türkiye’de de kullanılmaya başlanmıştır. Bu nedenle eğer Türkiye’de bir işletme kurma planınız bulunuyorsa, mutlaka işletmenize uygun olan NACE kodunu belirlemelisiniz. NACE kodunu Türkiye’de şirket kurmak isteyenler, şirket kuruluşunu yaparken Türk Ticaret Odası’na kayıt yaptırdıkları esnada NACE kodunu bildirmeleri gerekmektedir. Türkiye’de NACE kodlarının oluşturulması ve liyakat sürecinde teslim edilmesi görevi Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği TOBB kurumuna aittir. Türkiye’de bakanlıklara kadar hemen hemen her alanda NACE kodu kullanılmaktadır.

NACE kodu 3’e ayrılmaktadır. NACE kodu işletmelerin oluşturduğu tehlike durumlarına göre ayrılmaktadır. Az tehlikeli, tehlikeli ve çok tehlikeli olmak üzere NACE kodu sınıflara ayrılıyor. Siz de işletmenizin hangi tehlike sınıfında olduğunu belirleyerek Türk Ticaret Odası’na kayıt esnasında bu NACE kodunu bildirebilirsiniz.

NACE Kodu Ne İşe Yarar?

NACE kodu, basit bir kod değildir. NACE kodu sayesinde iş yerinizin tehlike seviyesini öğrenebilirsiniz. Bu tehlike seviyesine uygun olacak şekilde iş yerinizde iş güvenliği önlemleri almanız gerekmektedir. Sebebi ise NACE koduna, yani işyerinizin tehlike durumuna göre önlemler almanız ilk olarak çalışan sağlığını korumaktadır. İkinci bir sebep ise işletmenizin güvenliğini ve devamlılığını sağlamaktadır. Aynı zamanda yasalara uygun bir şekilde iş yerinizin faaliyet göstermesini sağlayacaktır. İşyeri ve çalışan güvenliği sayesinde işletmeniz sorunsuz bir şekilde faaliyetlerine devam edecektir.

NACE Kodu Nasıl Öğrenilir?

Şirket kurmak isteyen ve NACE kodu hakkında bilgisi olan kişilerin ortak sorusu NACE kodunu nasıl öğrenecekleri olmaktadır. NACE kodunu öğrenmenin birden fazla yöntemi bulunmaktadır. Bunlardan birincisi Türk Ticaret Odasına ait olan web site üzerinden NACE kodlarını inceleyerek, işletmelerine en uygun NACE kodunu bulabilirler. Web sitesinde girdikten sonra ticaret sicil işlemleri menüsünden NACE kodları bölümüne girmeniz gerekiyor.

Aynı zamanda bakanlıklarında web sitesinde güncel işyeri tehlike sınıflarının olduğu bir liste yayımlanmaktadır. Bu liste ile beraber işyerinin hangi NACE koduna uygun olduğunu kolay bir şekilde belirleyebilirsiniz.

Bağlı olduğunuz muhasebecinizin de NACE kodu hakkında bilgisi bulunmaktadır. Muhasebeciniz ve mali müşaviriniz ile iletişime geçerek işyeriniz için en uygun olan NACE kodunu kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

SGK sicil numaranız bir diğer NACE kodu öğrenme yöntemidir. SGK sicil numaranızda bulunan haneler incelenerek işletmenizin hangi NACE koduna sahip olması gerektiğini kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

NACE Kodu Nasıl Değiştirilir?

NACE kodu belirlenirken ilk defa şirket açacak olanlar heyecandan bazen bu kodu yanlış olarak bildirebiliyorlar. Böyle durumlarla karşılaşan şirket sahiplerinin ise ortak sorusu NACE kodu, daha sonra değiştirilebiliyor mu oluyor. NACE kodu daha sonradan değiştirilebiliyor. Ancak NACE kodu değiştirilirken Türk Ticaret Odası’na değil şirketinizin bağlı olduğu vergi dairesine başvurmanız gerekiyor. Bağlı olduğunuz vergi dairesine NACE kodu değişikliği talep dilekçesine doldurarak başvuru yapmanız gerekiyor. Vergi dairesi memurları burada yapmak istediğiniz değişikliği inceleyerek faaliyet uygunluğu görürlerse değişiklik yapılır. NACE kodu işyeri sahibinin isteği doğrultusundan değiştirildikten sonra vergi levhasında bulunan NACE kodu da yeni belirlenmiş olan NACE koduyla değiştirilir.

Faaliyet Alanlarına Göre NACE Kodları Nelerdir?

2022 yılında toplan 10.800 adet NACE kodu bulunmaktadır. Bu kodlar işletmelerin faaliyet alanlarına göre değişiklik göstermektedir. İlk iki sayı işletmenin hangi sektörde hizmet verdiğini göstermektedir. 3 ve 4 sayılar ise sektörün alt dallarını belirtmektedir. Örnek bir NACE kodu vermemiz gerekirse. 01.12.15 bu NACE kodu üzerinden açıklayalım. 01 kısmı işletmenin tarım hayvancılık veya ormancılık gibi işlerde faaliyet gösterdiğini işaret etmektedir. 01 kısmından sonra gelen 12 kısmı ise işletmenin tarih, hayvancılık veya hayvancılık sektörünün hangi alt sektöründe hizmet verdiğini göstermektedir. Yani burada 01.11 olarak bir NACE kodu bulunsaydı. Bu işletmenin tarım sektöründe tahıl yetiştiriciliği ile meşgul olduğunu anlamaktayız. Yani az önce de belirttiğimiz gibi ilk iki sayı işletmenin ana sektörünü sonraki gelen iki sayı ise işletmenin alt sektörünü belirlemektedir. Siz de NACE kodunu belirlerken ilk 4 rakama mutlaka dikkat etmeniz gerekiyor.

 Bu yazımızda NACE kodunu detaylı bir şekilde anlattık. Siz de işletmenizi kurarken ve kurmaya verdiğiniz zaman mutlaka işletmenize uygun olan NACE kodunu öğrenin. NACE koduna uygun olacak şekilde iş güvenliği ve iş sağlığı hususlarına dikkat etmeniz hem çalışanlarınızın daha mutlu bir şekilde çalışmasını sağlayacaktır hem de işletmenizin karlılık oranının artmasını sağlayacaktır.

E-ticarette aradığınız çözümler Dopigo'da!

Birkaç saniye içerisinde Dopigo hesabınızı oluşturun. Birkaç dakika içerisinde entegrasyonlarınızı hızlıca yapın.

Dijital pazarlama yapılacaklar listesini hemen ücretsiz indirin!

E-ticarette emin adımlarla büyüyün!

Pazaryerlerinde yapılacaklar listesini hemen ücretsiz indirin!

Pazaryeri mağazalarınızın eksiklerini adım adım belirleyin.