fbpx
YENİ!

E-ticaret Nasıl Yapılır? (2023)

E-ticarete yeni atılan satıcı adayları ve işini büyütmek isteyen ticaret yapan kişiler e-ticaret nasıl yapılır sorusunu daha fazla soruyorlar.

İçindekiler

Pazaryeri mağazalarınızı sizin yerinize açalım!

Hemen formu doldurun 7 farklı pazaryeri mağazanızı hızlıca açarak satışa başlayın.

e ticaret nasil yapilir

E-ticaretin genelinin ve ortaya çıkan e-ticaret satış kanallarının hacmi her geçen yıl artarak büyümeye devam ediyor. Forbes verilerine göre 2023 yılında perakende alışverişlerinin %21’e yakınının e-ticaret üzerinden yapılacağı tahmin ediliyor. Bu oranın da 2026 yılında %24 oranını görmesi bekleniyor. Bu oranlar doğrultusunda e-ticaret diğer gelenekler yöntemlerle kıyaslandığında satın alım gücü daha yüksek ve niş ürünler özelinde yüksek bir satış kanalı payının olduğunu gösteriyor. Dolayısıyla e-ticarete yeni atılan satıcı adayları ve işini büyütmek isteyen ticaret yapan kişiler e-ticaret nasıl yapılır sorusunu daha fazla soruyorlar.

E-ticaret özelinde ise verilere baktığımız zaman 2023 yılında; toplam e-ticaret satış hacminin %10 oranında büyümesi ve globalde toplam hacmin 6.3 Trilyon $’a ulaşması bekleniyor.

E-ticaret üzerinde satış yapmak isteyen kişilerin kendilerine sorarak cevaplaması gereken bazı sorular ve sorular haricinde genel işleyiş içerisinde kendilerini geliştirmeleri gereken bazı konu başlıkları var. E-ticaret nasıl yapılır sorusunu cevaplamaya bu konu başlıklarını inceleyerek başlayalım.

Neden e-ticaret yapmak istiyorsunuz? E-ticaret nasıl yapılır?

E-ticaret yapmak ticaret yapmak demektir. Herhangi bir işi yapabilmek süreç içerisinde o işe başlamayı, tecrübe kazanmayı, gelişmeyi ve büyümeyi ve işleri geldiği nokta itibariyle büyüterek sürdürmeyi gerektirir. Bu doğrultuda inişli çıkışlı bir yolculuk ticaret hayatının olmazsa olmazıdır. Avantaj ve dezavantajları görebilmek, yeni fikirlere açık olmak, işe yaramayan yöntemlerden vazgeçebilmek, risk alabilmek gibi birçok unsur para kazanma yolculuğunun birer bileşenidir. E-ticaret ise fiziksel bir ticari faaliyetle çok fazla benzerlik gösterir ancak müşteri yaratma, tekrar eden satışlar yapma, pazarlama, müşteri memnuniyeti gibi alanlarda yöntemsel olarak farklılıklar gösterir.

Kendi kabiliyetinizdeki, elinizdeki veya çevrenizdeki fırsatlar neler, bu avantajlar e-ticaret açısından bir önem arzediyor mu, neyi daha iyi yapacaksınız, neyi deneyeceksiniz veya çevreden nasıl sıyrılarak fark yaratacaksınız gibi konularda düşünerek bir karar vermek daha sonraki adımlar için oldukça işe yarar cevaplar almanızı sağlayacaktır.

İş fikri

İş fikri nasıl bulunur sorusu gelirini artırmak veya bulunduğu sektörden/işten farklı bir alana geçiş yapmak isteyen kişilerin en çok sorduğu soruların başında geliyor. E-ticaret, görece başlama ve az sayıda ürünle ve fiziksel maliyetlerinin başlangıçta az olmasıyla başlangıç için tercih edilen ve üzerine iş/ürün fikri aranan iş alanlarının başında geliyor. E-ticaret yapmak için iş fikri birçok şekilde ortaya çıkabilir;

 • Hali hazırda içerisinde çalıştığınız bir sektör,
 • Çocukluktan ilgili olduğunuz bir ürün grubu,
 • Boş zamanlarında uğraştığınız bir hobiniz için gerekli ürünler,
 • Piyasadaki ihtiyaçları görerek satışı artacak bir kategori,
 • Çevrenizde uygun fiyatlı toptan satıcısı olan ve satış potansiyeli olan ürünlere erişebilirliğiniz

bu iş fikri için belirleyici olabilir. Sizin için en uygun fikrin hangisi olduğuna karar vererek piyasanın bu doğrultudaki durumunu ve iş fikrinizin mantıklı olup olmadığını anlayabilmek için piyasa araştırması yapmanız önerilir.

Piyasa araştırması

Piyasa araştırması, bir ürün veya hizmetin potansiyel müşterilerinin ihtiyaç ve taleplerini belirlemek amacıyla yapılan inceleme ve analiz çalışmasıdır. İşletmeler, yeni bir ürün veya hizmet piyasaya sürmeden önce piyasa araştırması yaparak müşterilerin ihtiyaçları ve beklentileri hakkında bilgi sahibi olurlar.

Piyasa araştırması genellikle aşağıdaki adımlardan oluşur:

 • Hedef kitle belirleme: Araştırmanın amacına uygun olarak, hedef kitlenizi belirleyin. Bu, yaş, cinsiyet, bölge, eğitim seviyesi gibi faktörleri içerebilir.
 • Araştırmanın amacı: Araştırmanın amacını ve hedeflerini belirleyin. Bu, ürün veya hizmetin piyasaya sunulması öncesi müşteri taleplerini belirlemek olabilir.
 • Veri toplama yöntemi: Veri toplama yöntemleri belirleyin. Anketler, odak grupları ve mülakatlar gibi yöntemler kullanılabilir.
 • Veri toplama aşaması: Seçilen veri toplama yöntemlerine uygun olarak verileri toplayın. Bu adımda verilerin doğru ve temsili olması önemlidir.
 • Veri analizi: Verileri analiz ederek istatistiksel verilerle yorumlayın. Bu, verilerin hedef kitlenin ihtiyaç ve beklentilerine uygun olup olmadığını belirlemek için önemlidir.
 • Raporlama yapın: Son olarak, araştırmanızın sonuçlarını anlamak önemlidir. Bu rapor, ürün veya hizmetin piyasaya sunulması öncesinde alınacak kararların temelini oluşturacaktır. Daha sonra dönüp bakarak değerlendirme yapabilmek açısından da önemlidir.

İş modelinizi belirleyin

E-ticaret satıcıları e-ticaret nasıl yapılır sorusuna cevap ararken hayata geçirecekleri faaliyetin iş modelini anlamaları ve belirlemeleri oldukça önemlidir. Belli başlıklar altında değerlendirilen bu iş modelleri ile kendinizi konumlamak stratejik olarak ilerlemenizin önünü açabilir. Hızlıca bu modellere göz atalım;

 • B2C (Business to customer)
 • B2B (Business to business)
 • C2C (Customer to customer)
 • D2C (Direct to customer)

gibi e-ticaret iş modelleri vardır. Bu iş modelleri ve kısaltmaların sayısı daha fazladır ancak en hacimli iş modelleri bu şekilde sıralanabilir.

Örneğin; inşaat sektöründe genellikle bireysel tüketicilerin değil firmaların satın alım yaptığı kategorilerde ürünler satıyorsanız B2B iş modelinin e-ticaret için gerektirdiği pazarlama ve satış metodlarıyla ilerlemeniz önerilir. Ya da tam tersi, C2C modelde, B2C yaklaşımıyla ilerlemeniz size satış kaybettirebilir.

Satılacak ürünler

E-ticarette sizi ileriye götürecek en önemli unsur üründür. Satış yakalayan ürünleri ürün portföyünüzde bulundurmak hayati önem taşır. Bu ürün veya ürünlerin başlangıçta karar verilmiş olması ve daha sonrasında iş planınıza göre büyüme stratejiniz içerisinde hangi ürünleri portföyünüze dahil edeceğiniz veya hangi farklı kategoride de varlık göstereceğinizi bilmek önünüzü açacaktır.

E-ticarette satılacak ürünleri bulmak zorlu bir görev olabilir, ancak satılacak potansiyel ürünleri belirlemenin ve bulmanın birkaç basit yöntemi olarak;

 • Trend araştırmak: Piyasada popüler olan trend ürünleri arayın. İnsanların hangi ürünler hakkında konuştuğunu ve arama yaptığını öğrenmek için Google Trends‘i veya sosyal medya platformlarını kullanabilirsiniz.
 • Niş pazarları takip edin: Geniş bir pazarı hedeflemek yerine, belirli bir niş pazarı hedeflemeyi düşünün. Bu niş içinde bir sorun veya ihtiyaç belirleyin ve bu sorunu çözebilecek veya bu ihtiyacı karşılayabilecek ürünler bulun.
 • Rekabeti analiz edin: Rakiplerinizin ne sattığına ve ürünlerini nasıl fiyatlandırdıklarına bakın. Kategorinizde hangi ürünlerin popüler olduğunu ve ne kadara satıldığını görmek için Trendyol, Hepsiburada, Amazon ve Etsy gibi araçları kullanabilirsiniz.
 • Tutkularınızı ve ilgi alanlarınızı göz önünde bulundurun: Tutkularınız ve ilgi alanlarınızla uyumlu ürünler satmayı düşünün. Bu, ürünleri tanıtmanızı ve satmanızı kolaylaştıracaktır.
 • Fuarlara katılın: Satacak potansiyel ürünler bulmak için ticari fuarlara veya sektörel etkinliklere katılın. Bu, üreticiler ve distribütörlerle ağ kurmak ve sektörünüzdeki en yeni ürünlere ilk elden bakmak için harika bir yoldur.
 • Ürün araştırma araçlarını kullanın: Jungle Scout, Helium 10 veya Algopix gibi ürün araştırma araçlarını kullanarak e-ticarette satabileceğiniz kârlı ürünleri belirleyebilirsiniz. Bu araçlar ürün talebini, rekabeti ve fiyatlandırmayı analiz etmenize yardımcı olabilir.
 • Toptancılarla iş ortaklığı yapın: Satacak ürün bulmak için toptancılarla iş ortaklığı yapın. Toptancılar size daha düşük maliyetle geniş bir ürün yelpazesi sağlayabilir ve bu da kâr marjınızı artırmanıza yardımcı olabilir.

Bu ipuçlarını takip ederek e-ticarette satabileceğiniz potansiyel ürünleri belirleyebilir, kârlı bir iş kurmaya adım atabilir ve e-ticaret nasıl yapılır öğrenmeye başlayabilirsiniz.

Şirket kurulumu

Resmi bir e-ticaret faaliyeti için şirket kurmak zorunludur. Şirket kurulmayan e-ticaret senaryoları risklidir ve satış kanalı seçenekleri oldukça kısıtlıdır. Bu nedenle e-ticaret için var olan şirket tiplerinden birini seçerek işe koyulabilirsiniz. Bu şirket tipleri;

 • Şahıs şirketi
 • Limited şirket
 • Anonim şirket

olmak üzere üç farklı çeşittedir.

Şirket kurmak ile ilgili videomuzu izleyerek şirket kurarak e-ticaret nasıl yapılır, şirket kurma süreci, KOSGEB girişimci destekleri, mali müşavir süreçleri gibi konularda detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Satış kanalları

E-ticaret nasıl yapılır sorusuna cevap ararken iş modelinize bağlı olarak aktif olarak size aktif olarak satış getirecek satış kanalı tipleri mevcuttur. Bu satış kanalları şöyle sıralanabilir;

Online pazaryerleri

Dünyanın her ülkesinde e-ticaretin amiral gemisi olarak online pazaryerleri konumlanıyor. Gerek global gerek yerel pazaryerlerinde bulunmak işiniz için oldukça önemlidir.

Global pazaryerleri olarak;

örnek olabilir.

Yerel pazaryerleri ise;

olarak örneklendirilebilir.

Pazaryerlerinde satıcı olabilmek için şirket sahibi olmanız zorunludur. Pazaryerlerinde satıcı olarak ürünlerinizi ücretsiz listelersiniz ancak satış başına komisyon ödersiniz. Pazaryerlerinin komisyonlarını incelemek için tıklayın.

E-ticaret siteniz

Satıcıların kendi e-ticaret siteleri operasyonlarında oldukça önemli bir yeri tutar. Kendi e-ticaret sitenize sahip olmanız e-ticaret faaliyetinizin ve müşterilerinizin sürekliliği anlamına gelir. Kendi markanızı yaratma yolculuğunuzda ise e-ticaret siteniz için yatırım yapmak hayatidir. E-ticaret siteniz üzerinde kendi markanız ve ürünlerinizi istediğiniz şekilde yansıtabilirsiniz. E-ticaret siteniz kendi dükkanınızdır.

E-ticaret sitenizi oluşturabileceğiniz farklı yöntemler vardır.

 • Paket e-ticaret yazılımları
 • Açık kaynak kodlu e-ticaret yazılımları
 • Kendi yazılımınızı geliştirmek

gibi yöntemler e-ticaret sitesi oluşturmak isteyen satıcı veya firmalar tarafından tercih edilen yöntemlerdir.

Genellikle paket e-ticaret yazılımları veya açık kaynak kodlu e-ticaret yazılımları tercih edilmektedir.

Paket e-ticaret yazılımları; aylık veya yıllık olarak fiyatlandırılan ve abonelik usulü kullanılan kiralık sistem çözümleridir. Teknik işlemler veya sunucu maliyetleri ile uğraşmadan birçok e-ticaret sitesini altında barındıran firmalardan hizmet almak e-ticarette birçok ihtiyacı çözebilmektedir.

gibi global veya yerli firmalar paket e-ticaret yazılım çözümü sağlayan firmalara örnek gösterilebilir.

Açık kaynak kodlu e-ticaret yazılımları kullanmak en çok tercih edilen çözümlerden biridir. Yazılım tecrübesi veya belli saatlerde yazılımcı ile çalışmayı gerektirmesi ve beraberinde sunucu ve barındırma maliyetlerinin sizin tarafınızdan yönetilmesi bir handikap olarak gözükse de gelişmiş üçüncü parti eklenti ekosistemleriyle e-ticaretteki birçok ihtiyacı çözebilirler.

gibi seçenekler açık kaynak kodlu e-ticaret yazılımlarına örnektir.

Fiyat karşılaştırma siteleri

E-ticaretteki rekabetin artırmasıyla fiyat karşılaştırma siteleri ön plana çıkmaya başladı. Ülkemizde;

 • Akakçe
 • Cimri

gibi iki önemli oyuncunun yer aldığı fiyat karşılaştırma siteleri piyasasında bu sitelerde hem pazaryeri mağazalarınızın hem de e-ticaret sitenizin rekabette yer alması oldukça önem kazanmış halde.

Sosyal medya platformları

E-ticaret satış yöntemi olarak pazaryerleri ve e-ticaret sitelerinden sonra en kuvvetli yöntem olan sosyal medya platformları hem tanıtımın hem de satışın yapıldığı dijital ortamlar olarak öne çıkmak istiyor. Ancak ödeme sistemlerinin günümüz itibariyle entegre olmaması ve bu alandaki bazı mevzuat engelleri sosyal medya platformlarının en güçlü oyuncu olarak ön plana çıkmasının biraz önünü kesiyor.

Öne çıkan sosyal medya plaformları;

Ancak tanıtım hedeflerinde sosyal medya platformlarının etkisi ilk sırada. E-ticaret faaliyeti yürüten bir satıcıysanız sosyal medya üzerinde kesinlikle görünürlüğünüzü artırmalısınız. Aynı zamanda sosyal medya üzerinden de sipariş alabilirsiniz.

Bayi ağı

Sattığı ürünün üreticisi veya sınırlı adetteki tedarikçisi olan firmalar e-ticaret bayi ağlarını geliştirerek farklı e-ticaret sitelerinde veya pazaryerlerinde mağazası olan satıcıların mağazalarında söz konusu ürünlerin satın alınacağı tedarikçiler olabilirler.

Geniş bayi ağı yaratmak e-ticarette satış kanallarınızın arasına onlarca hatta yüzlercesini eklemek demektir. Ancak bu ürünleri satan bayilerin nasıl operasyonlar yürüttüklerine dikkat etmek gerekir. Kötü operasyon yürüten bayiler müşterilerin zihninde marka ile özdeşleştirilir ve marka algısının kötüleşmesine yol açabilir.

Dropshipping

Stoksuz olarak e-ticaret yapabilmek mümkündür. Bu yöntem oldukça fazla sayıda e-ticaret girişimcisi olmayı planlayan kişinin dikkatini çekmektedir. Stoksuz ticarette kazanç sağlamak mümkün olduğu gibi farklı kompleks yöntemlere dayanmaktadır. İpler satıcının elinde değildir. Tedarikçi, tedarikçinin kalitesi burada en önemli rolü oynar.

Operasyonel süreçler (Entegrasyon, sipariş çıkarma, ödeme alma, faturalama, depolama)

E-ticaret faaliyetine başladığınızda farklı satış kanallarından gelen siparişler artış gösterince yürütmesi gittikçe zorlaşan bir durumla karşı karşıya kalabilirsiniz. Her siparişin işleme alınması, hazırlanması, faturasının oluşturulması, ürünlerinizin depolanması, farklı kanalların entegre yönetilmesi gibi işlemler oldukça zaman ve efor alabilen işlemlerdir. Neyse ki bu işlemler için satıcıların hayatını kolaylaştıran yazılımlar ve Dopigo gibi entegrasyon platformları bulunmaktadır.

E-ticaret operasyonunuzda;

gibi işlemler oldukça önemlidir ve bir ürün için o ürünün listelendiği tüm satış kanallarında stok, fiyat, ürün bilgisi gibi unsurlar belirlediğiniz gibi olmalı ve eş zamanlı yönetilmelidir.

Kargolama

Müşteri memnuniyetini ve operasyon kalitesini e-ticarette en çok belirleyen unsurların başında kargo gelir. Doğru ürünleri, doğru ambalajlama yöntemi ile doğru zamanda ve en uygun fiyata kargolayabilen e-ticaret operasyonlarının sürdürülebilirliği vardır.

Bu nedenle gerek pazaryerlerinin kargo anlaşmalarından yararlanmak gerekse kendi e-ticaret siteniz için uygun fiyatlı kargo anlaşmaları yapabilmek önemlidir.

Giderek artan kargo maliyetleri satıcılar için risk oluşturmakta ve kargo fiyatlarının artan ürün ürün fiyatlarının üzerine bindirilmesi ile birlikte fiyat açısından da müşteri memnuniyetsizliği artabilir.

Bu nedenle ürün fiyatlamasını yaparken kargo giderlerini de en iyi biçimde düşünmek gerekir.

Satış artırma

Çalışan bir e-ticaret süreci yarattığınız zaman bu işleyen sistemi daha çok sipariş alarak, daha çok müşteri kazanarak kârlı hale getirebilirsiniz. İşinizin sürekliliği açısından cironuzu ve müşteri adedinizi büyütmek önemlidir. E-ticaret nasıl yapılır? sorusundan satışlarımı nasıl artırırım sorusuna geçiş yapmak ayrıca bir başarıdır.

Bunun için yeni kategorilerde ürünler satmak, satış kanallarını artırmak ve pazarlama faaliyetleri gerçekleştirmek gerekir.

E-ticarette pazarlamanın daha çok dijital pazarlama kolu efektif çalışır ve başlangıç ve orta büyüklükteki faaliyetler için daha iyi ölçeklenebilir.

Genel olarak e-ticarette dijital pazarlama yaklaşımları şu şekildedir;

 • Sosyal medya faaliyetleri
 • Performans pazarlama
 • Arama motoru optimizasyonu (SEO)
 • İçerik pazarlaması
 • E-posta pazarlaması
 • Influencer pazarlaması

Sonuç olarak e-ticaret nasıl yapılır?

E-ticaret nasıl yapılır sorusunun cevabı herkes için farklı olabilir. Farklı iş modelleri, farklı ürün gamları farklı pazarlama dinamikleri veya devlet sistemleri farklı yöntemlerle e-ticaret yapmayı gerektirebilir. Bu nedenle hedef pazar, potansiyeli olan ürünler ve daha sonra dağıtılabilirliği yüksek olan sistemler ve pazarlama çalışmaları işin omurgasını oluşturmaktadır.

E-ticarette aradığınız çözümler Dopigo'da!

Birkaç saniye içerisinde Dopigo hesabınızı oluşturun. Birkaç dakika içerisinde entegrasyonlarınızı hızlıca yapın.

Dijital pazarlama yapılacaklar listesini hemen ücretsiz indirin!

E-ticarette emin adımlarla büyüyün!

Pazaryerlerinde yapılacaklar listesini hemen ücretsiz indirin!

Pazaryeri mağazalarınızın eksiklerini adım adım belirleyin.