fbpx
YENİ!

Instagram Üzerinden Satış Yapmak İçin Gerekenler

Instagram üzerinden satış yapmak için gerekenler, satıcı ünvanına sahip kişileri yakından ilgilendirmektedir.

İçindekiler

Pazaryeri mağazalarınızı sizin yerinize açalım!

Hemen formu doldurun 7 farklı pazaryeri mağazanızı hızlıca açarak satışa başlayın.

Instagram Üzerinden Satış Yapmak İçin Gerekenler

Instagram üzerinden satış yapmak için gerekenler, satıcı ünvanına sahip kişileri yakından ilgilendirmektedir. Gün geçtikçe Instagram içerisinde yer alan tekstil, aksesuar ve elektronik ürün satıcılarının her biri, satışlar için yapılması gereken koşullara uyum sağlamak durumundadır. Instagram üzerinden satış yapmak isteyen kişiler, yasal koşulları yerine getirerek çalıştıkları takdirde herhangi bir sorun ile karşılaşmamaktadır.

Instagram Üzerinden Vergi Ödeyerek Satış Yapılması

Instagram’da yapılan satışlar, gelir elde etme amacı taşıyan ticari faaliyetlerdir. Instagram da internet satış siteleri ile aynı işlevi görmekte ve kişilere gelir sağlamaktadır. Ticari bir alan olan Instagram butikleri ve Instagram satışları, bireylerin işletme sahibi olduğunu göstermektedir. Instagram satıcıları, dükkan, mağaza veya internet satış sitesine sahip olan kişiler gibi, vergi mükellefi olmaktadır. Vergi mevzuatı, gelir elde eden kişilerin vergi ödeme zorunluluğu olduğunu bildirmektedir. Sosyal medya araçları üzerinden satış yapmak da bu vergiler içerisinde dahil olmaktadır. Bir marka veya mağaza sahibi olan kişi, Instagram üzerinden yapacağı satışlar için de resmi olarak vergi ödemelidir. Ürün satışlarının faturaları, vergi niteliğini belirten araçlar olmaktadır.

Instagram Butikleri İçin Unvan Belirtilmesi

Instagram üzerinden satış yapmak için gerekenler arasında tüketiciye unvanın belirtilmesi yer almaktadır. Instagram satış sayfasına sahip olan butik, şirketi hakkında Ticaret Unvanı, İletişim (adres) Bilgisi, ve Mersis numarası gibi bilgileri, tüketiciye bildirmek durumundadır. Satıcı, ürünleri hakkında tüketiciye fiyat bilgisi verirken nakliye ve vergi masraflarını da bildirmelidir. Tüketicilerin dükkan ve mağazalarda olduğu gibi değişim veya iade hakkı sağlanmalı ve cayma hakkı ile ilgili bilgilendirilmesi şarttır. Satıcı, tüketicinin cayma hakkından yararlanması durumunda 14 gün içerisinde ürünün bedelini ve kargo masrafını tüketiciye iade etmelidir. Tüketici, cayma hakkına uygun olan bir ürünü iade etmek istiyor ancak tüketici kabul etmiyor ise yasal yollar ile hakkını arayabilmektedir. Ürün 3 bin TL üzerinde ise Tüketici Mahkemesi’ne, altında ise Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurulmaktadır.

Instagram Üzerinden Satış İçin Kargo Anlaşmaları

Instagram üzerinden gerçekleştirilen ürün satışları için kargo şirketleri ile anlaşmak gerekmektedir. Butikler, kendi konumlarına veya bütçelerine uygun olarak seçtikleri bir kargo şirketi ile anlaşarak tüm ürünler için aynı kargo firmasını kullanmalıdır. Kargo şirketleri ile anlaşmaları olarak yapılan satışlar, butik için daha kurumsal bir imaj yaratmanın yanı sıra kolay ve güvenilir olmaktadır. Anlaşmaların nasıl yapılacağı konusunda e-ticaret kargo anlaşmaları için gerekli olan yol izlenmelidir.

Instagram satışlarınızı artırmak istiyorsanız tıklayın!

Instagramda satış yapmak istiyor ancak ürün fikri bulamıyorsanız yazımızı okuyun!

Instagram satışlarınızı artırmada önemli taktikler için yazımızı okuyun.

E-ticarette aradığınız çözümler Dopigo'da!

Birkaç saniye içerisinde Dopigo hesabınızı oluşturun. Birkaç dakika içerisinde entegrasyonlarınızı hızlıca yapın.

Pazaryerlerinde yapılacaklar listesini hemen ücretsiz indirin!

Pazaryeri mağazalarınızın eksiklerini adım adım belirleyin.