fbpx
YENİ!

Meta Reklam Rehberi

E-ticaret sitenizi veya sosyal medya hesaplarınızı, sosyal medyada büyütmek ve hedef kitlenizle buluşturmak için Meta reklamları oluşturmanız gerekmektedir.

İçindekiler

Pazaryeri mağazalarınızı sizin yerinize açalım!

Hemen formu doldurun 7 farklı pazaryeri mağazanızı hızlıca açarak satışa başlayın.

meta ads dijital reklam rehberi 1

E-ticaret sitenizi veya sosyal medya hesaplarınızı, sosyal medyada büyütmek ve hedef kitlenizle buluşturmak için Meta reklamları oluşturmanız gerekmektedir. Facebook, İnstagram gibi yerlerde reklamlar vermek istiyorsanız ve burada bulunan hesaplarınızı geliştirmek istiyorsanız mutlaka Meta reklamlarından yararlanmanız gerekmektedir.

Meta reklamları verebilmek için ve reklamları iyi bir şekilde yönetebilmek için Business Manager’a ihtiyacınız olacaktır.

Meta Reklamı Vermek İçin Gerekli Adımlar Nelerdir?

Meta reklamı verebilmek için gerekli adımlar bulunmaktadır. Bu adımlara dikkat etmeden Meta reklamı vermeye çalışırsanız başarısız olması kaçınılmak olacaktır. Bu nedenle mutlaka söylemiş olduğumuz adımlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Meta reklamı açabilmek için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir;

  1. Facebook Reklam Yöneticisi Hesabınızı Aktif Hale Getirin

Facebook reklam hesabı yöneticisine açmadan önce mutlaka Facebook sayfanız ile İnstagram profilinizin birbiriyle bağlantı olduğuna emin olmanız gerekmektedir. Burada bağlantı olmaması İnstagram reklamlarınızı yönetememenize neden olacaktır. Bu nedenle ilk adım olarak kurulumlara veya reklamlara başlamadan Facebook ve İnstagram hesabı bağlantılarınızı yapın.

Facebook ile İnstagram hesaplarınızın birbiriyle olan ilişkilendirmesini tamamladıktan sonra, işletme hesabınıza giriş yapın. Buradan Facebook Business Manager kısmından oturum açın. Oturum açma işleminde kimlik bilgileriniz istenecektir bunları doğru bir şekilde doldurun. Bilgilerinizi doldurduktan sonra sayfayı aşağı kaydırın ve reklam hesabı ekle butonuna tıklayın. Bu işlemleri tamamladıktan sonra artık reklam hesabınız aktif hale gelmiştir. Burada ek bir bilgi düşmek istiyoruz. Eğer daha önceden hesabınız vardı ancak bağlantınızı kaybettiyseniz bu kurulum ile o hesabınıza bağlanmış olacaksınız.

Kayıt olduktan sonra Reklam Yöneticisi’ne giderek buradan reklam oluşturmaya başlayabilirsiniz.

  • Reklam Hedeflerinizi Belirleyin

Meta reklamlarını açmaya başlamadan önce pazarlama hedeflerinizi ve markanızın konumunu mutlaka belirlemeniz gerekmektedir. Her markaya veya her sosyal medya hesabına aynı şekilde reklam çıkamazsınız. Bu nedenle markanızı iyi bir analiz edip, reklam hedeflerinin ne olduğunu ve bunların ne anlama geldiğiniz mutlaka ama mutlaka gözden geçirin.

Meta reklamları çıkılırken reklam hedefleri şu şekildedir;

Marka bilinirliği reklamları: Hedef pazarınızda markanızın müşteriler tarafından bilinirliliğini arttırma amaçlı açılmış olan reklamlara marka bilinirliği reklamları denilmektedir. Marka değerini ön plana çıkarıp, hedef kitlenize ulaşarak akıllarında yer etmenizi sağlayacak reklamlardır. Marka bilinirliği reklamlarında mutlaka iddialı görsel ve kampanyalar kullanmanızı önermekteyiz.

Erişim reklamları: Erişim reklamları adından da anlaşılacağı üzere asıl amacı daha fazla insana erişmektir. Burada erişim metriğinin yüksek olması hedeflenir ve diğer metriklerden çok daha önemli olur.

Trafik reklamları: Trafik reklamlarında amaç web sitenize veya mobil uygulamanıza kullanıcı trafiği çekmek olmaktadır. Kullanıcı trafiği çekerek, marka bilinirliliğine katkı sağlanırken aynı zamanda sitenin trafiği arttırılarak arama motorları tarafından dikkat çekilmesi hedeflenmektedir.

Etkileşim reklamları: Etkileşim reklamları ise hedef kitlenizin firmanızla etkileşime girmesini sağlamaktır.

Uygulama yükleme reklamları: Uygulama yükleme reklamları adından da anlaşılacağı üzere uygulamanızın indirme sayısını arttırma ve daha fazla kullanıcıya ulaşmasını sağlama amacıyla açılmış olan reklamlardır.

Video görüntülemeleri reklamları: Kaliteli video içeriklerini öne çıkararak video görüntülemelerini arttırdığımız reklam modelidir.

Potansiyel müşteriler bulma reklamları: Markanızın hedefi olan veya markanızla ilgilenen kullanıcılara ulaşma onlarla etkileşime geçecek bir bağlantı sağlama reklamlarıdır.

Dönüşüm reklamları: Dönüşüm reklamlarında asıl amaç kullanıcıların site üzerinden satın alma davranışını tamamlamasıdır.

Meta reklamlarınızda hedefinizi belirledikten sonra kampanyanıza bir isim vermeniz gerekmektedir. İsim verdikten sonra ise meta tarafından reklam bütçesi belirlemeniz istenecektir. Günlük bütçenizi belirledikten sonra Meta tarafı bu bütçeyi geçmeyecek şekilde reklam hedeflerinizi tutturmak için hedef kitlenize reklamlarınızı göstermeye başlayacaktır. Günlük bütçeniz dolduktan sonra ise reklam gösterimleriniz durdurulacaktır.

  • Hedef Kitlenizi Detaylandırın

Meta reklamlarınızın kalitesini arttırmanız için hedef kitlenizi detaylandıracağınız bazı metrikler size sunmaktadır. Bu metriklerde yapacağınız düzenlemeler ile reklam performansınızı arttırabilirsiniz.

Yer Hedeflemesi: Belirli bir lokasyon hedefleyebileceğiniz detaylandırma şekli yerdir. Belirlediğiniz ülke, şehir veya adreslerde yaşayan kişilere reklamlarınız gösterilmeye başlanır.

Yaş Hedeflemesi: Hedef kitleniz için yaş hedeflemesi yapabilirsiniz 18-65 veya üzeri yaşlar seçerek hedeflemelerinizi doğru bir şekilde yapabilirsiniz.

Cinsiyet Hedeflemesi: Sadece kadın, sadece erkek veya hem kadın hem erkek olarak 3 farklı cinsiyet hedeflemesi yapabilmeniz mümkündür.

Dil Hedeflemesi: Hedeflediğiniz kitlenizin konuştuğu dilleri ayırabilirsiniz. Belirli dilleri konuşan kişilere reklamlarınızı sınırlayabilirsiniz.

Ayrıntılı Hedefleme: Ayrıntılı hedefleme sayesinde demografik, ilgi alanı ve kullanıcı davranışı gibi özel hedeflemeler yapabilirsiniz.

Bağlantılar: Markanızla herhangi bir şekilde bağlantısı olan kişileri hedefleyebileceğiniz hedefleme türüdür.

  • Reklam Gösterimini Yapılandırın

Reklam gösterimi ya da reklam yerleşimini planlamanız sosyal medya kanallarında ne tür paylaşımlarda ya da nerelerde reklamlarınızın gösterileceğini belirlemenizdir. İsterseniz hikaye isterseniz reels isterseniz de gönderi olarak reklamlarınızı gösterebilirsiniz.

  • Reklam Kontrolleri

Reklamı açıp o şekilde bırakmayın, reklamlarınızı mutlaka gözlemleyin. Farklı kampanya modelleri deneyerek başarıya ulaşma şansınızı arttırabilirsiniz.

E-ticarette aradığınız çözümler Dopigo'da!

Birkaç saniye içerisinde Dopigo hesabınızı oluşturun. Birkaç dakika içerisinde entegrasyonlarınızı hızlıca yapın.

Dijital pazarlama yapılacaklar listesini hemen ücretsiz indirin!

E-ticarette emin adımlarla büyüyün!

Pazaryerlerinde yapılacaklar listesini hemen ücretsiz indirin!

Pazaryeri mağazalarınızın eksiklerini adım adım belirleyin.