fbpx
YENİ!

GİB Portal Nedir? GİB Portal İle E-Fatura Nasıl Kesilir?

Gib Portal, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından ücretsiz bir şekilde e-fatura ve e-arşiv fatura kesmenize yardımcı olan bir uygulamadır. 

İçindekiler

Pazaryeri mağazalarınızı sizin yerinize açalım!

Hemen formu doldurun 7 farklı pazaryeri mağazanızı hızlıca açarak satışa başlayın.

gib portal nedir gib e-fatura kesme

Gib PortalGelir İdaresi Başkanlığı tarafından ücretsiz bir şekilde e-fatura ve e-arşiv fatura kesmenize yardımcı olan bir uygulamadır. Gib Portal üzerinden e-fatura mükellefi olmasanız da İnternet Vergi Dairesi bilgileriniz ile sisteme giriş yaparak fatura kesmeniz mümkün.

2023 yılı ile birlikte e-faturaya geçiş zorunlulukları bildiğiniz gibi değişmişti. Bu zorunluluklardan birisi de e-fatura mükellefi olmasanız dahi 5.000 TL üzerinde kesmeniz gereken faturayı bir vergi mükellefine kesmeniz gerekiyorsa artık e-arşiv fatura olmak zorunluluğunda. Eğer fatura keseceğiniz kişi bir vergi mükellefi değilse de 30.000 TL üzerinde keseceğiniz faturalar e-arşiv fatura olma zorunluluğu bulunuyor.

Gib Portal Üzerinden E-Fatura Kesmek

Gib Portal üzerinden e-fatura kesmek için mali mühür ihtiyacınız yoktur. İnternet Vergi Dairesi bilgileriniz ile sisteme giriş yapabilirsiniz. Eğer sisteme ilk defa giriş yapıyorsanız kullanıcı işlemleri üzerinden bilgilerinizi kontrol etmenizde fayda olacaktır. Giriş yaptıktan sonra faturanızı manuel olarak doldurmanız gerekmektedir. Fatura onaylama işlemi için ise telefonunuza kod gönderilir gelen kodu tanımlatarak faturanızı onaylayabilirsiniz.

Gib Portal üzerinden kestiğiniz faturalarınızı alıcıya direkt olarak gönderemezsiniz bu işlem için önce faturanızı indirmelisiniz. Aynı zamanda Gib Portal üzerinden düzenleyeceğiniz faturalar maalesef iptal edilemez. Portal üzerinden kesilen faturalar sadece 6 ay boyunca arşivlenir bu sebeple portal üzerinde düzenlediğiniz faturalarınızı kendiniz arşivlemek ile yükümlüsünüzdür.

Dopigo Kullanarak E-Fatura Kesmek

Kesmiş olduğunuz e-fatura ve e-arşiv fatura sayıları değişiklik gösteriyor ya da sayıları fazla ise Dopigo aracılığı ile e-fatura kesmek sizin için daha avantajlı olabilir. Dopigo ile fatura kesmek hem daha hızlı hem de daha kolay bir yöntemdir. Ancak e-fatura ve e-arşiv fatura kesebilmek için mali mühre ihtiyacınız vardır.

GİB Portal üzerinden e-fatura keserken gerekli sms onayına Dopigo’da ihtiyacınız yoktur, tek tıkla e-fatura kesebilirsiniz. Dopigo sizin için kesmiş olduğunuz e-faturaları 10 yıl boyunca arşivler. Sizin e-fatura kontörü dışında ekstra bir sunucu veya depolama maliyetiniz de olmaz.

Keseceğiniz e-fatura ve e-arşiv faturaları manuel olarak doldurmak zorunda kalmazsınız zaman kazanırsınız. Dopigo ile kesmiş olduğunuz e-faturalar müşterilerinize direkt olarak iletilir, faturanızı indirerek müşteriye gönderme zahmetinden kurtulmuş olursunuz. Oluşturacağınız e-fatura şablonuna birçok ekstra bilgi ekleyebilirsiniz. Fatura şablonunuzu kişiselleştirmeniz müşterileriniz tarafından daha kurumsal gözükmenizi sağlayacaktır.

Eğer siz de e-fatura mükellefi değilseniz ve e-faturaya geçmeyi düşünüyorsanız e-fatura webinar’ımızı izlemenizi tavsiye ederiz. Dopigo e-fatura geçişinizi tamamen ücretsiz anahtar teslim olarak gerçekleştirir. Zahmetsiz bir şekilde e-faturaya geçer ve kolay bir şekilde e-fatura ve a-arşiv faturanızı kesebilirsiniz.

Dopigo’nun çalıştığı olduğu E-fatura Entegratörleri

Özel entegratörler Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından onaylanmış, e-dönüşüm hizmetleri altında gerçekleşen elektronik kayıt oluşturma yetkisine sahip firmalardır. Özel entegratörler Gelir İdaresi Başkanlığı testlerinden geçmiş sertifikalı kurumlardır. Biz de Dopigo olarak alanında uzman iki firma ile iş birliği yapıyoruz.

Foriba iki yüzden fazla çalışanı ile 13 binden fazla şirkete hizmet veren GİB tarafından görevlendirilmiş bir şirkettir. Dopigo’nun iş birlikleri sayesinde e-fatura ve e-arşiv faturalarınızı Dopigo üzerinden hızlı bir şekilde kolayca kesebilirsiniz. Pazaryerlerinden gelen siparişlerinizin kargo etiketlerini de aynı ekran üzerinden yazdırabilirsiniz.

GİB Portal mi Dopigo mu?

GİB PortalDopigo
Elektronik fatura sistemine geçmek zorunlu değildir.E-fatura mükellefi olmanız gerekir.
Mali mühür almanız gerekmez.Mali mühür almanız gerekir. Geçiş süreciniz Dopigo ekiplerince yapılır.
Ücretsizdir.Elektronik fatura kontörü satın almanız gerekir. Dopigo’da ilk 1.000 e-fatura/e-arşiv kontörü ücretsizdir.
Gönderilen e-arşiv faturalar iptal edilemez.Gönderilen e-arşiv faturalar 7 gün içerisinde iptal edilebilir.
Her web tarayıcıda çalışmayabilir.Her web tarayıcıya uyumludur.
Altyapı ve yazılım desteği sunmaz.Altyapı ve yazılım desteği bulunur.
Soru sorabileceğiniz bir destek hattı bulunmaz.Aklınıza takılan her konuda Whatsapp üzerinden
destek alabileceğiniz bir ekip bulunur.
e-Arşiv faturayı oluşturmanızın ardından müşterinizle paylaşmaz.e-Arşiv faturanızı müşteriniz ile paylaşan bir e-posta gönderir.
Faturalarınızı 6 ay arşivler.Faturalarınızı en az 10 yıl arşivler.
En fazla 500 e-arşiv düzenlemenize imkan tanır.Sınırsız sayıda e-arşiv ve e-fatura düzenlemenizi ve almanızı sağlar.

E-ticarette aradığınız çözümler Dopigo'da!

Birkaç saniye içerisinde Dopigo hesabınızı oluşturun. Birkaç dakika içerisinde entegrasyonlarınızı hızlıca yapın.

E-fatura yapılacaklar listesini hemen ücretsiz indirin!

E-fatura konusundaki eksiklerinizi adım adım belirleyin.