fbpx
YENİ!

E-Ticarette En Çok Önerilen 3 Muhasebe ve Ön Muhasebe Programı

E-ticarette ön muhasebenin ne olduğundan ve işinizde neden önemli olduğundan daha önceki yazımızda bahsetmiştik.

İçindekiler

Pazaryeri mağazalarınızı sizin yerinize açalım!

Hemen formu doldurun 7 farklı pazaryeri mağazanızı hızlıca açarak satışa başlayın.

e-ticarette en çok önerilen muhasebe programları

Bu yazımızın konusu e-ticaret için muhasebe ve ön muhasebe programlarıyla neler yapabileceğiniz ve en çok önerilen muhasebe ve ön muhasebe yazılımları olacak. Programlara giriş yapmadan önce, bu programlar ile neler yapabileceğinize ve neleri kolaylaştırabileceğinize bir göz atalım.

Ön Muhasebe Yazılımlarıyla Yapabilecekleriniz

Ön muhasebe, firma ortakları ve yöneticilerine yönelik yapılan muhasebedir. Ön muhasebe işlemleri sayesinde genel muhasebede de kullanılacak belgeler hazırlanmış olur. Size zaman kazandıran ve işinizi hatasız yönetmenize olanak sağlayan ön muhasebe programlarıyla yapabileceklerinizi şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Stok takibi
 • Cari hesap takibi
 • Banka takibi
 • Çek/senet takibi
 • Fatura takibi
 • İrsaliyelerin takibi
 • Ücret/maaş/avans ödemeleri takibi

E-Ticarette En İyi 3 Muhasebe ve Ön Muhasebe Programı

 1. Logo: Muhasebe yazılımları ve ERP çözümleri konusunda Türkiye’nin en köklü firmalarından olan Logo, mikro işletmeler için Logo İşbaşı ve Logo Start 3, KOBİ’ler için Logo Go 3 ve Logo Netsis 3 Entegre gibi çözümleriyle, piyasada tercih edilen ön muhasebe yazılımcılarından bir tanesi. Dopigo’nun da entegrasyonunun bulunduğu Logo GO 3; KOBİ’lerin muhasebe, sipariş, stok takibi, satış, satın alma, raporlama, borç takibi, çek senet takibi, e-Devlet uygulamaları gibi tüm iş süreçlerini tek noktadan yönetebilmesini sağlarken, Orta ve büyük ölçekli işletmelerin ihtiyaçları doğrultusunda tasarlanan Logo Tiger 3 ise veri yönetiminden satış operasyonlarına kadar tüm iş süreçlerini verimli ve etkin şekilde yöneterek zaman ve maliyet tasarrufu sağlıyor.
 2. Paraşüt: Paraşüt ön muhasebe programı ile fatura takibi, cari hesap takibi, gelir gider takibi, stok takibi, serbest meslek makbuzlama takibi ve raporlama yapabilirsiniz.
 3. MikroX: Müşteri ve tedarikçi yönetimi yapmanıza olanak sağlayan, nakit akışı kontrolü yapabileceğiniz, kazanç ve giderlerinizi anlık olarak görebileceğiniz MikroX aynı zamanda düşük maliyetli olmasıyla da ön muhasebe programlarından öne çıkanlar arasına giriyor.

E-ticaret Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken en Önemli Hususlar

 • Mal Kabul Süreci: Ürünlerinizi stoklarınıza alırken faturalarda yazan ürün isimleri ile satışa çıkartırken oluşturduğunuz ürün isimlerinin aynı olması takibinizi kolaylaştıracaktır. Bu noktada ürünleri aynı isimler ile satışa çıkartmak oldukça zordur çünkü pazaryerlerinde ve web sitenizde ürünlerin popüler arama terimlerini de içinde bulundurmalıdırlar. Muhasebe programınızın bu değişimi yapabilecek özelliklere sahip olması çok önemli.
 • Ürünler Maliyet Bilgisi: Özellikle aynı ürünleri değişik birçok tedarikçiden alıyorsanız ve her tedarikçiden farklı fiyatlarla muhasebeleştiriyorsanız burada bazı sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Muhasebe sisteminizin satılan her ürünün fiyat bilgisini tutması çok önemlidir. Özellikle de karlılık hesabı yaparken bu detaya dikkat etmelisiniz.
 • Ürünlerin Barkod Bilgisi: Ürünlerinizi mal kabulü yaparken barkotlu şekilde stoğunuza almanız önemlidir. Bu bilginin faturalarda yer alması kritiktir. Ayrıca ürünlerin barkod bilgileri özellikle e-ticaret satışlarında çok önemlidir.
 • Stok ve Fiyat Bilgisi: Ürünlerinizi değişik pazaryerlerinde değişik fiyatlardan satarken, ürün kartlarında birçok fiyat alanının olması önemlidir.
 • Faturalandırma: Muhasebe yazılımınızın son GIB mevzuatlarına uygun fatura kesmesi çok önemlidir. GİB Portal ile nasıl fatura kesileceğine dair yazımıza da göz atabilirsiniz.
 • Mutabakatlar: Pazaryerlerinden satış yaparken faturanın kesildiği şahıslar ve tahsilatın yapılacağı firmalar birbirlerinden farklıdır. Bu sebeple her faturanın tahsilat bilgisi farklı olmalıdır. Bu konu sizlerin mutabakatlarınızı doğru yapmanız için çok önemlidir.

E-ticarette aradığınız çözümler Dopigo'da!

Birkaç saniye içerisinde Dopigo hesabınızı oluşturun. Birkaç dakika içerisinde entegrasyonlarınızı hızlıca yapın.

E-fatura yapılacaklar listesini hemen ücretsiz indirin!

E-fatura konusundaki eksiklerinizi adım adım belirleyin.