fbpx
YENİ!

Kümülatif Vergi Matrahı Nedir? Nasıl Alınır?

Kümülatif vergi matrahı’nın kısaltması KGVM’dir. Kümülatif vergi matrahı, işverene bağlı olarak çalışan personellerin aylık brüt kazancının üzerinden verilen sağlık sigortası ve işsizlik sigortası düşüldükten sonra net maaşı üzerinden alınan vergi türüdür.

İçindekiler

Pazaryeri mağazalarınızı sizin yerinize açalım!

Hemen formu doldurun 7 farklı pazaryeri mağazanızı hızlıca açarak satışa başlayın.

Kumulatif vergi matrahi nedir nasil alinir

KGVM adı altında çalışanların maaşından kesilen tutar, her maaşlı çalışan tarafından merak edilmektedir. Ancak hiçbir yerde bu soruya net bir cevap yoktur. Çalışanların aylık vermesi gereken sabit vergileri verdikten sonra net maaşı üzerinden hesaplanan bir değerdir Bu yazımızda çalışanların eline kalan net maaşı diğer bir deyişle kümülatif vergi matrahıyla alakalı detaylı bilgiler vermiş olacağız.

Kümülatif Vergi Nedir?

Kümülatif vergi matrahı’nın kısaltması KGVM’dir. Kümülatif vergi matrahı, işverene bağlı olarak çalışan personellerin aylık brüt kazancının üzerinden verilen sağlık sigortası ve işsizlik sigortası düşüldükten sonra net maaşı üzerinden alınan vergi türüdür. Bu vergi türü her ay biriken bir vergidir.

Kümülatif vergi matrahı’nın kelime anlamına baktığınız zaman artarak biriken ve toplanarak yani birikerek ilerleyen anlamına gelmektedir. Her çalışanın maaşına göre Kümülatif vergi matrahı farklı olmaktadır. Kümülatif vergi matrahı gelirden kesilecek şekilde vergi oranı belirlenerek her ay işveren tarafından hesaplanması ve ödenmesi zorunlu olan vergi türüdür.

Kümülatif vergi matrahı hesaplanırken genel sağlık sigortası ve işsizlik sigortası düşüldüğü için gelir vergisi ile doğru orantılıdır diyebiliriz. Gelir vergisi ile doğru orantılı bir şekilde hesaplanan Kümülatif vergi matrahı iş veren sorumluluğundadır. Yani işverenlerin bu vergiyi aylık olarak hesaplayıp, çalışanları adına devlete bu parayı ödemesi zorunludur.

Herkes ortak soruyu sormaktadır; Kümülatif vergi ödemek zorunlu mu? Evet Kümülatif vergi ödemek zorunludur.

Kümülatif Vergi Matrahı Nereden Alınmaktadır?

Kümülatif vergi matrahı çalışmış olduğunuz kurumların gerektiği zaman çalışanlarının adına doğru bir şekilde hesaplanması ve takip edilmesi gereklidir. Kümülatif vergi matrahı her yıl devlet tarafından açıklanan ve asgari ücrete yapılan zam neticesinde değişiklik göstermektedir. Çalışmış olduğunuz işletmelerin her bir çalışanın maaşına göre özel olarak hesaplaması ve takip etmesi gereken önemli bir konudur. Kümülatif vergi matrahı işletmelerin hesaplamaları sonucunda, kurumlardan alınmaktadır. Bu noktada çalışanların herhangi bir vergi ödemesi gerekmektedir. İşletmelerin eskiden Kümülatif vergi matrahını takip etmesi oldukça zor olmaktaydı. Ancak teknolojinin gelişmesi sayesinde ön muhasebe programları yardımıyla Kümülatif vergi matrahı takibi kolay bir şekilde yapılabilmektedir.

Eğer işletmeler Kümülatif vergi matrahı ödeme tutarının ne kadar olduğunu öğrenmek istiyorsa bu noktada e devlet üzerinden öğrenmesi gerekmektedir. E devlet üzerinden vergi levhası sorgulama bölümüne giriş yaparak buradan ödemesi gereken Kümülatif vergi matrahını görebilirler.

İşletmelerin bünyelerine aldığı yeni personellerin daha önce çalışma geçmişi olması durumunda maaş dökümlerini isteme sebebi tamamen Kümülatif vergi matrahı olmaktadır. Az önce bahsettiğimiz gibi işletmeler tarafından Kümülatif vergi matrahı zorunlu olarak ödenmesi gereken bir tutardır. Eğer işe yeni girmiş olan personellerin bu noktada eksiklikleri bulunuyorsa bu yeni işletmeler açısından mali bir yük haline gelmektedir. İşletmeler sadece geçmişte Kümülatif verginin ödenip ödenmediğini görmek için istemez maaş dökümünü. Aynı zamanda da ödenen verginin ne kadar olduğunu öğrenmek için istemektedir.

Kümülatif vergi ödemesi yapılmayan bir kişi yıl içinde iş değişikliği yapmaya karar verdiğiniz varsayalım. Maaş dökümünden sonra yeni iş yerinin sahibi buna göre aksiyon alabilir. İşe giriş tarihinden itibaren vergisini ödemek için dilekçe vermesi yeterli olacaktır.

Kümülatif Vergi Matrahı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Kümülatif vergi matrahı hesaplaması yapılırken gelir vergisinin çalışanın brüt ücretinden genel sağlık sigortası ve işsizlik sigortası düşülmesi sonucu elde edilen meblağ ile hesaplanmaktadır.

Bu noktada Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından her sene genel sağlık sigortası ve işsizlik sigortası değişimleri aynı zamanda asgari ücrette olan değişiklikler çok iyi bir şekilde takip edilmelidir. Bu noktalarda yapılan değişiklikler Kümülatif vergi matrahını direkt olarak etkilemektedir.

Çalışanın brüt altığı maaş – genel sağlık sigortası – işsizlik sigortası işçi payı olarak kısaca formülünü yazabiliriz.

Kümülatif Vergi Matrahı Neden İstenir?

Kümülatif vergi matrahı çalışanlar açısından çok önemlidir. Nedeni ise her çalışan işletmeye harcadığı emeğin karşılığını almak istemektedir. Çalışanların emeklerinin karşılığı brüt maaşları olarak yansıtılmaktadır ancak bu son derece yanlış bir durumdur. Vergilerden haberi olmayan bir vatandaşın işe girerken brüt ücreti duyması daha sonra net ücreti alması büyük bir hayal kırıklığı olmaktadır. Bu nedenle işe alım yaparken veya mevcutta bulunan personelleriniz Kümülatif vergi matrahını detaylı olarak incelemenizi mutlaka tavsiye ederiz.

E-ticarette aradığınız çözümler Dopigo'da!

Birkaç saniye içerisinde Dopigo hesabınızı oluşturun. Birkaç dakika içerisinde entegrasyonlarınızı hızlıca yapın.

E-fatura yapılacaklar listesini hemen ücretsiz indirin!

E-fatura konusundaki eksiklerinizi adım adım belirleyin.

Dijital pazarlama yapılacaklar listesini hemen ücretsiz indirin!

E-ticarette emin adımlarla büyüyün!