fbpx
YENİ!

İçindekiler

Pazaryeri mağazalarınızı sizin yerinize açalım!

Hemen formu doldurun 7 farklı pazaryeri mağazanızı hızlıca açarak satışa başlayın.

Ön Muhasebe Nedir?

Şirketlerin mali kaydının veri takibi ve işlenmesidir. Banka hesap takibi, stok takibi, çek-senet hazırlama, fatura, müşteri vb. konuları işler kaydını tutar ve takibini yapar. Ön muhasebe sayesin de iş hızı artar, hata riski azalır. Ön muhasebe de çoğunlukla dijital anlamda işler yapılır ve bu da şirketler arası rekabeti arttırır.

Ön Muhasebe Nasıl Yapılır?

Ön muhasebe, şirketin muhasebe ve finansal muhasebesinin düzenlenmesi gibi fonksiyonları içeren önemli bir süreçtir. Şirketin finansal yönetimini teşvik etmek için önemli bir araçtır ve şirketin sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.
İşte ön muhasebe yapmak için izlenebilecek bazı adımlar:

  1. İşletmenizin mali yapısını anlamak: İşletmenin gelir, gider, varlık ve yükümlülükler gibi mali durumunu anlamak bütçelemenin ilk adımıdır. Bu, işletmenizin uygun kayıtlarını  tutmanıza yardımcı olacaktır. 
  2. Defteri kebir yönetimi: Defteri kebir, işletmenizdeki tüm finansal işlemleri kaydetmek için kullanılan bir araçtır. Gelir defteri, gelir defteri, cari hesap defteri, banka hesap defteri, hisse defteri vb. olabilir. Bu hesapları düzenli olarak güncellemek, şirketinizin finansal durumunu takip etmek için önemlidir. 
  3. Faturaları düzenli olarak takip edin: Faturaları düzenli olarak kaydetmek ve ödemeleri takip etmek işletmenizin finansal sağlığı için önemlidir. Gecikmeleri önlemek ve doğru muhasebe  sağlamak için fatura ödeme tarihlerine uyulmalıdır. 
  4. Banka hesaplarınızı izleyin: Banka hesaplarınızın düzenli olarak izlenmesi, işletmenizdeki tüm finansal işlemlerin takibi için önemlidir. Banka hesaplarındaki giderleri ve geliri bildirmek, şirketinizin mali durumunun doğru bir kaydını tutmanıza yardımcı olur. 
  5. Vergi kayıtlarınızı düzenli olarak takip edin: İşletme vergi beyannamelerinizin zamanında ve doğru bir şekilde doldurulması için vergi bilgilerinin doğru şekilde izlenmesi çok önemlidir. Vergi bilgilerinin doğru tutulması, şirketinizin mali durumunu izlemek için de önemlidir. 

Özetle, ön muhasebe, şirketinizin finansal durumunu izlemek için önemlidir. Şirketinizin mali yapısını anlayın, muhasebeyi düzenli olarak güncelleyin, faturaları ve banka hesaplarını izleyin ve vergi kayıtlarını doğru tutun, bütçe yapın.

E-ticarette aradığınız çözümler Dopigo'da!

Birkaç saniye içerisinde Dopigo hesabınızı oluşturun. Birkaç dakika içerisinde entegrasyonlarınızı hızlıca yapın.

Dijital pazarlama yapılacaklar listesini hemen ücretsiz indirin!

E-ticarette emin adımlarla büyüyün!

Pazaryerlerinde yapılacaklar listesini hemen ücretsiz indirin!

Pazaryeri mağazalarınızın eksiklerini adım adım belirleyin.