fbpx
YENİ!

E-Ticarette Ürün Bulma Yöntemleri

E ticaret sektörü özellikle tüm dünyayı etkisi altına korona virüs dönemi boyunca oldukça hızlı bir ivme yakaladı. Bu ivme e ticaret sektörünü büyümesini sağladı. Büyüyen e ticaret sektöründe de pek çok işletme satış yapmaya başladı.

İçindekiler

Pazaryeri mağazalarınızı sizin yerinize açalım!

Hemen formu doldurun 7 farklı pazaryeri mağazanızı hızlıca açarak satışa başlayın.

urun bulma

E ticaret sektörü özellikle tüm dünyayı etkisi altına korona virüs dönemi boyunca oldukça hızlı bir ivme yakaladı. Bu ivme e ticaret sektörünü büyümesini sağladı. Büyüyen e ticaret sektöründe de pek çok işletme satış yapmaya başladı. Satış yapan işletmelerin satış rakamlarına bakıldığında ve buradan elde edilen gelirlere bakıldığında ise herkes e ticaret sektöründen pay almak istedi. Ancak e ticaret sektörü düşünüldüğü gibi ürünü sektörde görünür yap ve sat adımlarından ibaret değildir. Bu adımlardan ibaret olduğunu düşünen işletmelerin kısa süre sonra battığını görmektedir. Bu yazımızda e ticaret sektörünün en önemli adımlarından birisi olan e ticaret ürün bulma adımını inceleyeceğiz.

E-Ticarette Ürünün Önemi Nedir?

E ticarette ürün bulmadan satış yapamazsınız. Bunu deneyen her işletmenin kısa sürede kar edememesi nedeniyle kapattığına şahit olmaktayız. E ticaret ürün bulma aslında görüldüğü gibi sadece satılacak bir ürünü bulmak veya en ucuz ürünü bulmak değildir. Aslında e ticaret ürün bulma adımının kıymetli olmasındaki en büyük etken rakip analizidir.

E ticarette ürün bulma adımına geldiğiniz zaman öncelikle rakiplerinize ve rakiplerinizin attığı adımlara dikkatli bir şekilde bakarsınız. Rakip analizi yapmanız hem ürün bulurken hem de ürünü satarken oldukça işinize yarayacaktır. Bu nedenle ürün bulma adımını büyük bir titizlikle yönetmiş olan işletmeler e ticarette har zaman kazanacaktır.

E ticarette ürününüz olduğu zaman satış yapmaktan korkmazsınız. Peki, bu ne demek oluyor? E ticarette en büyük sorun ürün tedariki yapamamak veya arz talep dengesini koruyamamaktır. Ancak eğer siz ürünü doğru yerden bulduysanız böyle bir problem yaşamazsınız. Sonucunda ise elinizde ürün olacağı için hem rakiplerinizle daha iyi rekabet edebilirsiniz hem de müşterilerinizin istek ve ihtiyaçlarına karşılık verebilirsiniz.

Burada önemli bir not düşmek istiyoruz. Ürünün ne olduğu önemsiz gibi bir algı oluşmaması gerekiyor. Çünkü doğru ürün aldığınız zaman ürün kendini sattırır. E ticaret sektöründe satış yapmaya başladığınız zaman ürün kendini sattırır cümlesini oldukça fazla duyacaksınız. Burada aslında ürünün kaliteli, göz alıcı ve sezon trendlerine uygun olmasından bahsedilmektedir. Siz bahsettiğimiz bu kriterlere sahip ürünleri tedarik ettiğiniz zaman satış yapmamanız gibi bir durum asla söz konusu olmayacaktır.

E-Ticarette Ürün Bulma Aşamasında Hangi Sorunlar Sorulmalıdır?

E ticaret sektöründe ürünün ve ürün bulmanın ne kadar önemli olduğundan bahsettik. Şimdi ise e ticaret sektöründe ürün bulma adımında sormanız gereken ve sizi başarıya götürecek olan soruları sıralayalım.

Ürüne ve Satış Yapacağınız Sektöre Yabancı mısınız?

Ürün veya satış yapacağınız sektöre yabancı olmanız, sektör ve ürün hakkında herhangi bir bilgi sahibi olmamanız sizin için oldukça büyük problem olacaktır. Sebebi ise bildiğiniz ürünlerin hangi özelliklerle veya hangi fiyat aralığında satılacağını bilirsiniz. Ancak bilmediğiniz bir ürün grubu ve sektör seçimi zor olabilir.

Hedef Müşteri Kitleniz kim?

Hedef kitle analizi yapmayı asla unutmayın. Hedef kitle analizi sayesinde hitap edeceğiniz müşteri portföyünü bilirsiniz. Bu müşteri portföyüne göre ürün seçimi, fiyat belirlemesi, kargo imkanları sunabilirsiniz.

Ürün Bir Fayda Sağlıyor mu?

Ürün fayda ilişkisi oldukça önemlidir. Bu nedenle bulduğunuz ürünlerin mutlaka ne fayda sağladığını iyi değerlendirin. Fayda sağlamayan ürünler müşteriler tarafından önemsiz olarak görülür. Bu ise ticaretinizi yavaşlatır. Böyle bir durumla karşılaşmamak için mutlaka ürünün faydasını analiz etmelisiniz.

Ürününüzün Dönemsel Trendleri Nedir?

Ürünlerin dönemsel trendleri olmaktadır. Dönemsel trend ise bir dönemde önceki dönemlere göre daha fazla satılması ve daha fazla aratılmasıdır.  Bu noktada ürünleri almadan önce mutlaka dönemsel trendlerini incelemeniz gerekmektedir.

Ürünün Kar Oranı Nedir?

Sektöre ilk defa girdiyseniz karlılık çok önemli olmuyor. Ancak işletmenizi ayakta tutmak ve geliştirmek istiyorsanız mutlaka ürünlerin karlılık oranlarına bakılması gerekmektedir.

Tedarikçi Analizi

Tedarikçi analizini mutlaka yapmanız gerekiyor. Tedarikçinin sizi ve müşterilerinizi üzmeyecek olması en önemli noktaların başında gelmektedir.

Ürünlerin Kargo Şartları

E ticaret ürün bulma kısmının belki en önemli noktası kargo süreçleridir. Kargo süreçlerinde başarılı olmak müşteri kazanmak açısından çok önemlidir. Bu nedenle ürünlerin alınmadan önce mutlaka kargo şartlarının belirlenmesi gerekmektedir.

E-Ticarette Doğru Ürün Bulmanın Sağladığı Avantajlar Nelerdir?
Ürün Bulunabilirliğinin Psikolojisi Nedir?

Ürünlerinizin bulunabilir olması kolay bir adım değildir. Bu adımdan psikolojiden mutlaka yardım almak gerekiyor. E ticarette satın alma ve karar verme aşamalarında psikoloji her zaman devrededir. Bu nedenle ürünlerin bulunabilirliği ve satın alma aşamasının karar verilmesinde mutlaka psikolojiden destek almanız gerekmektedir. Ürün bulunabilirliği psikolojisi kendi içerisinde ayrılmaktadır. 

Buluşsal Yöntemler ile Ürün Bulunabilirliği

Ürünlerin aslında zihinde uyandırdığı çağrışımdır.  Örneğin kırmızının dikkat uyandığı gibi renkler veya söylemler ile buluşsal kısamı başarılı bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Menü ismi, ürün ismi ve hitap ettiği kitlenin bulunması buluşsal yöntemlerde oldukça önemlidir.

Ürünlerin Seçim Yükünün Azaltılması

Ürünlerin seçim aşamasında farklı ürün gruplarıyla çatışması ve seçim aşamasında daha kolay bulunuyor olması önemlidir. Ürünlerin seçim yükünün azaltılması aslında benzer ürünlerin satılmaması ve ürünün tek başına bırakılmasıdır. Ürün seçim yükünün azaltılması aslında satın alma davranışını arttırmaya yönelik yapılan en önemli çalışmadır.

E-Ticarette Ürün Bulunabilirliği Geliştirmenin Yolları

E ticarette ürün bulunabilirliği geliştirmenin bazı yolları bulunmaktadır. E ticarette ürün bulunabilirliği geliştirdiğiniz zaman direkt olarak cironuzu artırmış olacaksınız. Ürün bulunabilirliğini Bazı yollardan bahsedelim.

Ilk olarak ürünleri doğru bir şekilde sınıflandırmanın gerekiyor. Ürünleri sınıflandırmak demek aslında ürün isimlerini doğru bir şekilde düzenlemek demektir. Ürün isimlendirme ellerinde long tail olarak adlandırdığımız, uzun kuyruklu anahtar kelimeyi içeren ürün isimlendirmeleri tercih etmeniz gerekmektedir. E ticaret sektörünün %95 aslında bu ürün isimlendirmeleri ile rakiplerinden ayrılmaktadır sizin de bu noktada ürün isimlendirmelerinde long tail isimler kullanmanız gerekmektedir.

E ticaret sektöründe ürün bulunabilirliği geliştirmenin bir diğer yolu ise filtredir. Filtrelerde mutlaka doğru bir şekilde çalışma yapmak gerekmektedir. Filtrelerin doğru çalışması kullanıcıların ürünleri kolay bir şekilde bulmasını sağlamaktadır bu ürün bulunabilir birliğini geliştirmenin önemli bir yoludur.

Ürün bulunabilirliği geliştirmenin bir diğer yolu ise resimlerdir. Resimler kullanıcıların direkt olarak dikkatini çeker ve istedikleri ürünü bulmalarını sağlar. Eğer siz de kullanıcıların istediği ürünü satıyorsanız sizin ürününüzü bulması daha kolay olur.

E-ticarette aradığınız çözümler Dopigo'da!

Birkaç saniye içerisinde Dopigo hesabınızı oluşturun. Birkaç dakika içerisinde entegrasyonlarınızı hızlıca yapın.

Dijital pazarlama yapılacaklar listesini hemen ücretsiz indirin!

E-ticarette emin adımlarla büyüyün!

Pazaryerlerinde yapılacaklar listesini hemen ücretsiz indirin!

Pazaryeri mağazalarınızın eksiklerini adım adım belirleyin.