fbpx
YENİ!

B2B Nedir? B2B İş Modeli Nasıl Uygulanır?

İlk olarak b2b nedir sorusuyla yazımıza başlayalım. B2B nedir sorusuna öncelikle B2B’nin açılımıyla başlamak istiyoruz. B2B business to business anlamına gelmektedir. Yani iki şirket arasında yapılan ticareti ifade etmektedir.

İçindekiler

Pazaryeri mağazalarınızı sizin yerinize açalım!

Hemen formu doldurun 7 farklı pazaryeri mağazanızı hızlıca açarak satışa başlayın.

B2B nedir B2B is modeli nasil uygulanir

Ticaret aslında üretim ve satış olarak kısaca açıklanabilir. Bir yerden ürün alınır ve bu ürünler bir yere satılır. İşte bu satılmasında farklı iş modelleri uygulanmaktadır. Farklı iş modelleri ise ürünlerin nereden alındığını ve nereye satılacağını belirlemektedir. Günümüzde en popüler iş modelleri arasında B2B satış yer almaktadır. B2B satış yapmak aslında işletmelerin stok devir hızını doğrudan olumlu yönde etkilediği için oldukça fazla tercih edilmektedir. B2B iş modelinin bu kadar tercih edilmesine karşın internette yeterli bilgi ne yazık ki bulunmamaktadır. B2B nedir sorusu aslında cevapsız kalmaktadır. Bu yazımızda B2B nedir sorusundan başlayıp, pek çok soruya cevap ve b2b örneklerine yer verdik.

B2B Nedir?

İlk olarak b2b nedir sorusuyla yazımıza başlayalım. B2B nedir sorusuna öncelikle B2B’nin açılımıyla başlamak istiyoruz. B2B business to business anlamına gelmektedir. Yani iki şirket arasında yapılan ticareti ifade etmektedir. B2B iş modelinde alınan ve satılan ürünler son tüketiciye ulaşmaz. Aynı şekilde B2B iş modeli ile satılmış olan ürünler bir sorunu çözmekte veya amacına uygun bir şekilde kullanılmaz. B2B şekilde satılmış olan ürünler aslında aracıların malın değeri üzerine komisyon koyarak satması anlamına da gelmektedir.

B2B iş modeli özellikle e ticaret sektörünü ayakta tutan ve pek çok alanda hizmet veren önemli bir iş modelidir. B2B iş modeli sayesinde son tüketiciye ürün satmak isteyen işletmelerin önü açılmaktadır. Stokların toplu bir şekilde çekilmesi ve son tüketici ile buluşturulması hem e ticaret hem de ticaret sektörünü geliştirmektedir.

B2B Türleri Nelerdir?

B2B türleri kendi aralarında gruplara ayrılmaktadır. Ancak b2b türlerinin ayrıldığı gruplardan önce b2b türlerinin kendi arasında farklı iş modellerine sahip olduğundan bahsetmek istiyoruz. B2B türleri kendi içerisinde yatay b2b ve dikey b2b olmak üzere 2’ye ayrılmaktadır. Dikey b2b üretilmiş olan ürünlerin aslında sektör içerisinde satılmasıdır. Bunun en güzel örneği ise üretilen tahtanın mobilya sektöründe kullanılmasıdır. Tahta zaten mobilya sektöründe iskelet olarak kullanılmak için üretilmiştir. Ancak yatay b2b iş modelinde durum farklıdır. Üretilmiş olan bu tahtalar inşaat, otomotiv gibi farklı sektörlerede ulaştırılmaktadır. Yatay b2b örnekleri incelendiği zaman dikeye oranla çok daha karlı ve arzın yüksek olduğu bir iş modeli olduğu görülmektedir. B2B türlerine geçelim.

Ürün Tabanlı B2B

Günümüzde en çok kullanılan b2b türü aslında ürün tabanlıdır. Genellikle ürünlerin üreticisi olan firmalar tarafından b2b olacak şekilde işletmelere satılmasıdır. Karlılık ve stok devir hızı oldukça yüksektir. Hammadde, işlenmiş ürün ve kullanıma hazır ürünlerin satışı mümkündür. E ticaret sektöründe satış yapan pek çok işletme genellikle bu iş modelini tercih etmektedir.

Servis tabanlı B2B

Servis tabanlı b2b ise aslında ürün tabanlı b2b’nin hizmet odaklı olmasıdır. Hizmet sektöründe bulunan işletmelerin işletmelere sağladığı hizmetlere servis tabanlı b2b denmektedir.

Yazılım tabanlı B2B

Yazılım tabanlı b2b ise adından da anlaşılacağı üzere yazılım sektöründe hizmet veren işletmelerin şirketlere bu yazılımları sunmasıdır. Bunun günümüzdeki en güzel örneği sanal pos olmaktadır.

B2B İş Modeli Nasıl Uygulanır?

B2B iş modelinizi hayata geçirmeden önce mutlaka hedef pazarınızı ve hedef işletmelerinizi göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Hedef pazarda oluşacak en küçük arz boşluğu sizi büyük bir stok ile karşı karşıya bırakacaktır. Bu nedenle sektörün size ne kadar ihtiyacı var ve bu sektörün aylık hacmi nedir bunları oldukça detaylı bir şekilde hesaplamanız gerekmektedir. Firma profillerinden, firmaların müşteri portföyüne kadar pek çok detayla ilgilenmeniz gerekmektedir. Hedef Pazar analizinden sonra ise bütçe ve stok gücünüz oldukça önemlidir.
B2B İş Modelinin Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

B2B iş modelinin sağladığı pek çok avantaj bulunmaktadır. Sağladığı avantajlar ise şu şekildedir;

1. Talep Öngörülebilir ve İstikrarlı Bir Pazardır

B2B pazarında talep öngörülebilir ve istikrarını korumaktadır. Sebebi ise b2b sektöründe hizmet veriyorsanız müşterileriniz aksi bir durum olmadığı sürece sizi tercih edecektir. Bu tercihler ve stok devir hızının belirli olması nedeniyle de gelir tahmin edilebilir olmaktadır.

B2C sektöründe olduğu gibi anlık kararlar B2B sektöründe yoktur. Bu nedenle arz ve talep dengesini korumak B2B sektöründe daha kolaydır.

2. Daha İyi Müşteri Sadakati Sağlar

Müşterilerinizin aksi bir durum olmadıkça sizden alışveriş yapacağından bahsettik. Dürüst iş yaparsanız ve iş ortaklarınızı desteklerseniz müşterileriniz size sadık ve bağımlı olacaktır. Bunun bir diğer sebebi ise sektörde çok fazla rekabet edeceğiniz firma bulunmamasıdır. Firma bulunmadığı ve işletmeler sizden kâr ettiği için yıllar boyu ticaretiniz bozulmaz.

3. Satış Hacmi Yüksek Bir Sektördür.

B2B sektörünün satış hacmi B2C sektörüne göre oldukça fazladır. Sebebi ise B2B sektöründe stokların toplu bir şekilde satılması tek seferde yapılan alışverişin yüksek olmasını sağlamaktadır. Sepet ortalamasının yüksek olması ise B2B sektörünün hacminin büyümesini sağlamaktadır.

4. Stok Devir Oranı Oldukça Hızlıdır

B2B sektöründen bahsedildiği zaman aslında sağladığı en önemli avantajlar arasında stok devir hızının yüksek olması vardır. B2B sektöründe ürünler işletmeler tarafından toplu bir şekilde alınmaktadır. Toplu satım yapılması stokların tükenmesine dolayısıyla stok devir hızının yıllık bazda yükselmesini sağlayacaktır.

5. Gelir Tahmini Kolaydır

Sadık müşteri ve stok devir hızının belirli olması sayesinde gelir tahmini kolay olmaktadır. Gelirin tahmin edilebilir olması ise bir sonraki ürün alışverişinde neler yapacağınız konusunda sizi bilgilendirir.

B2B İş Modeli ve E-Ticaret

B2B iş modeli ve e ticaret sektörü arasında doğrudan bir ilişki bulunmaktadır. Sizde B2B iş modelinizi e ticaret sektöründe hayata geçirmek istiyorsanız, gerekli analizler sonrasında kaliteli görseller ve doğru planlamalar ile sitenizi kurarak veya pazaryerlerinde yerinizi alarak satışlarınıza başlayabilirsiniz.

E ticaret sektöründe özellikle son zamanlarda B2B iş modelinin hacmi oldukça artmıştır. Günümüzde B2B örnekleri arasında en önemlisi şüphesiz LinkedIn olmaktadır. İşletmeler ile işletmeleri bir araya getiren önemli bir platformdur.

E-ticarette aradığınız çözümler Dopigo'da!

Birkaç saniye içerisinde Dopigo hesabınızı oluşturun. Birkaç dakika içerisinde entegrasyonlarınızı hızlıca yapın.

Dijital pazarlama yapılacaklar listesini hemen ücretsiz indirin!

E-ticarette emin adımlarla büyüyün!

Pazaryerlerinde yapılacaklar listesini hemen ücretsiz indirin!

Pazaryeri mağazalarınızın eksiklerini adım adım belirleyin.