fbpx
YENİ!

E-Ticaret Sitesi Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

E-ticaret sitesi kurmak dijital ortamda satışa başlayabilmek için atılması gereken ilk adımlardan birisidir.

İçindekiler

Pazaryeri mağazalarınızı sizin yerinize açalım!

Hemen formu doldurun 7 farklı pazaryeri mağazanızı hızlıca açarak satışa başlayın.

E-Ticaret Sitesi Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

E-ticaret sitesi kurmak dijital ortamda satışa başlayabilmek için atılması gereken ilk adımlardan birisidir. Elbette bir web sitesi kullanmadan da e-ticaret yapabilmek mümkündür. Ancak e-ticaret sitenizin olması markanızın veya girişiminizin büyümesinde etkili olacaktır. Ayrıca ticari faaliyetlerin yasal hale gelebilmesi için kurulacak olan şirketinize de görünürlük kazandıracaktır.

E-ticaret sitesi, yeni başlayanlar veya markasını dijital ortama taşımak isteyenlerin ilk tercihidir. Günümüzde kişisel tercihlere göre e-ticaret sitesi kurmak için çok sayıda alternatif bulunmaktadır. Web sitesi hazırlanmadan önce iyi bir planlama yapılması ticari faaliyet süreçlerinde faydalı olacaktır. Bu aşamada profesyonellerden alınacak destekler iyi bir site tasarımı konusunda işinizi kolaylaştırır.

E-Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?

“E-ticaret sitesi nasıl kurulur?” sorusu henüz yolun başındaki pek çok kişinin gözünü korkutuyor. Çağımızın teknolojisi sayesinde maksimum verimlilikte e-ticaret sitesi kurmak daha kolay hale geldi. Özel tasarımlar, temalar, tasarım kütüphaneleri, e-ticaret paketleri gibi çok sayıda alternatif yer almakta. Web sitesi kurmadan önce yapılması gereken önemli işlemler şunlardır:

 • Sektöre karar verildikten sonra planlı bir ürün araştırması yapılır.
 • Rakip ve hedef kitle analizleri çeşitli yöntemlerle gerçekleştirilir.
 • Markanıza uygun bir isim seçilerek şirket kurulumu gerçekleştirilir.
 • Logo tasarımı yapılır ve ürün fotoğrafları toplanır.
 • Kargo, lojistik ve ödeme sistemleri için gerekli anlaşmalar sağlanır.

E-ticaret sitesi kurmak için ön hazırlıkların ardından tasarım süreci başlayacaktır. Bu noktada atılacak başlıca adımlar şöyledir:

 • Marka adınıza uygun bir alan adı belirlenir ve sunucu seçimi yapılır.
 • Kullanılacak e-ticaret alt yapısına karar verilerek tasarımı gerçekleştirilir.
 • Logo, banner, ürün fotoğrafları ve açıklamaları e-ticaret sitesine eklenir.
 • Yönetim paneli ve kullanıcı deneyimi açısından kontroller yapılır.
 • Sipariş ve ödeme sistemleri için gerekli düzenlemeler oluşturulur.
 • Sitenin güvenliği için çalışmalar sağlanır.

Sitenin satışa hazır hale gelmesi tüm çalışmaların bittiği anlamına gelmemektedir. Canlı destek araçları, pazaryeri entegrasyonları, sosyal medya veya SEO çalışmaları ile sitenizin görünürlüğünü arttırabilirsiniz. E-ticaret sitesi kurmak isteyenler dijital pazarlama yöntemleri için bütçe ayırabilir. Bununla birlikte yolun başındaki pek çok girişimci, ücretsiz e-ticaret sitesi alt yapılarını tercih etmektedir.

E-Ticarette Tasarım Neden Önemli?

Her geçen gün e-ticaret sitelerini kullananların sayısı büyük bir hızla artıyor. Ancak e-ticaret sitelerini ziyaret eden kullanıcıların büyük bir çoğunluğu herhangi bir işlem yapmadan ayrılıyor. Ayrıca işlemlerini yarıda bırakarak siteyi terk eden kullanıcıların sayısı da bir hayli fazla… Bu sebeple e-ticaret sitesi tasarımının kullanıcı dostu olması oldukça önemli hale geldi.

E-ticaret sitesi kurmak isteyenler tasarım aşamasında kullanıcı deneyimi açısından gerekli optimizasyonları gerçekleştirmelidir. Müşterilerinizin alış veriş sırasında karmaşık işlemlerle uğraşmak zorunda kalmamalarına dikkat edilmelidir. İyi bir e-ticaret tasarımı müşteri memnuniyetini etkileyeceği için satışları da arttıracaktır. Ayrıca başarılı bir e-ticaret sitesi tasarımı markanızın güvenilir bir imaj sunmasını sağlayacaktır.

E-Ticaret Sitesinin Tasarımı Nasıl Olmalı?

İyi bir kullanıcı deneyimi sunan e-ticaret sitesi kurmak için tasarımda sadeliğe önem verilmelidir. Müşterilerin dikkatini dağıtacak veya güven vermeyecek detaylardan kaçınılmalıdır. Çeşitli reklamlar veya banner aracılığıyla başka sitelere yapılan yönlendirmeler e-ticaret sitenizin güvenini azaltacaktır. Özellikle ana sayfa tasarımı markanız ile uyumlu renkler içeren, kullanışlı, sade ve şık bir görünüm sunmalıdır.

Ana sayfada veya diğer alt sayfalardaki ürün yerleştirmeleri dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Ürün sayfalarının tasarımında müşterileri tatmin edecek detaylara yer verilmelidir. Bununla birlikte kategori seçeneklerinin oluşturulması bir e-ticaret sitesinin olmazsa olmazları arasındadır. Müşterilerinizin benzer kategorideki ürünlere kolaylıkla ulaşabilmesi için sunulacak seçenekler, tamamlanan alış veriş işlemlerinin artmasını sağlayacaktır.

Etkili bir e-ticaret sitesi kurmak; arama çubuğu, üyelik seçenekleri, kullanışlı ödeme sayfaları gibi pek çok parametreyi içerir. Tüm bu özellikler markanın çizgilerine uygun, kullanıcı odaklı şekilde oluşturulmalıdır. İletişim seçenekleri, alış-veriş sepeti, detaylı ürün açıklamaları, yorum ve derecelendirme sekmeleri ile zenginleştirilebilir. Sitenizin sayfalarının yüklenme hızı da tasarım aşamasında özellikle dikkate alınmalıdır.

Tasarımın Site Hızına Olan Etkisi Nedir?

Günümüzde gerek arama motorları gerek kullanıcı deneyimi açısından site hızı son derece önemli hale gelmiştir. Hızlı yüklenen sayfalara sahip bir e-ticaret sitesi kurmak için tasarım aşamasında atılacak adımlar etkili olacaktır. Tasarım sırasında veya sonrasında site hızı Google PageSpeed Insights gibi araçlar tarafından ölçülmelidir. Başka pek çok ücretsiz araç bulabilmek mümkündür.

Bu araçlar aynı zamanda sitenizi yavaşlatan sorunları tespit etmenize de yardımcı olacaktır. Tasarımda kullanılacak fotoğraf veya diğer görsellerin doğru ölçeklendirilmiş olması e-ticaret sitesinin hızını önemli oranda yükseltecektir. Tasarım sırasında kullanılan yazılım kodlarının sıkıştırılmış veya birleştirilmiş olması etkilidir. 404 yönlendirmelerinin kaldırılması ve 301 yönlendirmelerinin azaltılması da ayrıca önemlidir.

Site Hızının Önemi Nedir?

Yaşadığımız çağın e-ticaret yapmak için en önemli özelliği olan “hız” kavramı hayatın her alnında kendisini gösteriyor. Dijital dünyada ayrı bir öneme sahip olan hız, hem alıcı hem de satıcı için kolaylık sağlar. E-ticaret sitesi kurmak isteyenler hızın rakipleri karşısında büyük avantaj sağlayacağını unutmamalıdır. Yavaş açılan bir e-ticaret sitesinde kullanıcıların işlemlerini yarıda bırakmaları muhtemeldir.

Site hızı, sayfanın tüm öğelerinin yüklenerek kullanıma hazır hale gelene kadar geçen süreyi ifade eder. Sayfalar arası geçişlerin kolay olması, sayfaların hızlı yüklenmesi kullanıcıların web sitenizde geçirdiği süreyi etkileyecektir. E-ticaret sitelerinin hız optimizasyonlarının yapılması dönüşüm oranını da arttırır. Günümüzde güçlü arama motorları için ideal site hızı 2 saniye ve aşağısıdır.

Banner ve Slider Tasarımları Nasıl Olmalıdır?

E-ticaret sitenizde tanıtımlarını yapmak istediğiniz ürünler için etkili banner hazırlanması satış faaliyetlerinize katkı sağlayabilir. Ayrıca banner farklı sitelerde kendi e-ticaret sitenizin reklamını yapmak amaçlı kullanılabilir. Banner tasarımında 728x90px, 300x250px, 336x228px, 300x600px gibi yaygın olarak kullanılan ölçüler tercih edilmelidir. Etkili bir banner üzerinde logonuz, harekete geçirici bir ifade ve mesajınız bulunmalıdır.

Şık bir e-ticaret sitesi kurmak isteyenler tasarım sırasında slider özelliklerinden yararlanabilir. Slider, e-ticaret sitenizdeki ürün fotoğrafları veya resimlere geçiş efektleri ekleyerek görsel açıdan çekici hale getirir. Ancak site hızını negatif anlamda etkileyebileceğinden SEO dostu slider tercih edilmelidir. Optimize edilmiş görseller, üst metin, alt metin, H etiketleri daha etkili olmasını sağlayacaktır.

Ürün Sayfaları Nasıl Olmalıdır?

E-ticaret sitesinde ana sayfa ne kadar iyi tasarlansa da kullanıcılar için daima işlevsellik ön plandadır. Müşteriler en nihayetinde ürün sayfalarını ziyaret edecek, sonrasında alış-veriş işlemlerini tamamlayacaktır. Ürün sayfaları iyi tasarlanmayan e-ticaret sitelerinde işlemlerin yarıda bırakılma oranı oldukça yüksektir. Kullanışlı bir e-ticaret sitesi kurmak için satılan ürünleri iyi tanımak gereklidir.

Satılan ürün veya hizmetler hakkında açık bir şekilde sunulan bilgiler, ürün sayfaları için önemlidir. Dengeli şekilde oluşturulan ürün bilgileri, kullanıcılar açısından tatmin edici düzeyde olmalıdır. Ürün hakkında sıkça sorulan sorulara yanıt verildiği bir alanın oluşturulması yarar sağlayabilir. Ürünlerin yeterince fotoğrafının eklenmiş olması, değerlendirme veya yorumlar alanı da etkili olacaktır.

Doğru tasarlanmamış, karmaşık veya boş ürün sayfaları müşterilere sezgisel anlamda güvensiz hissettirecektir. Doğru bilgilerin verildiği, detaylı ve kullanışlı ürün sayfaları kullanıcılara güvence sunar. Tüketiciler güvende hissetmedikleri e-ticaret sitelerinden kolaylıkla ayrılabilmektedir. Ayrıca e-ticaret sitesi kurmak isteyenler sayfalarına satıcıya sor, sepete ekle gibi harekete geçirici butonlar eklemelidir.

E-ticarette aradığınız çözümler Dopigo'da!

Birkaç saniye içerisinde Dopigo hesabınızı oluşturun. Birkaç dakika içerisinde entegrasyonlarınızı hızlıca yapın.

Pazaryerlerinde yapılacaklar listesini hemen ücretsiz indirin!

Pazaryeri mağazalarınızın eksiklerini adım adım belirleyin.