Geneln11

N11’de Mağazası Olanlar E-Faturaya Nasıl Geçebilir?

Pazartesi Ağustos 05, 2019 Yorum Yok

Gelir İdaresi Başkanlığı 2018 yılının Nisan ayında yayınladığı tebliğde e-ticaret şirketlerinin e-faturaya geçmelerini zorunlu kıldı. E-fatura aslında kağıt faturanın elektronik ortamda hazırlanıp müşterilere elektronik olarak iletilmesidir. Kağıt faturayla aynı hukuki dereceye sahip olan e-fatura hem kağıt israfını önler hem de e-ticaret şirketi sahiplerinin maliyetlerini düşürerek işlerini kolaylaştırır. Kağıt, kartuş, toner, dosya gibi masraflardan kurtularak maliyetten tasarruf edilir. Ayrıca hızlı hazırlanıp kolay gönderildiği için e-fatura sayesinde nakit akışınız da daha hızlı olur. Faturaların daha güvenli ve hızlı bir şekilde müşteriye ulaşmasından dolayı da müşterilerin memnuniyetini artırır. Peki n11’de mağazası olanlar e-faturaya nasıl geçebilirler?

 

E-faturaya geçmek çok kolay

 

Firmanız ne büyüklükte olursa olsun e-fatura sistemine geçebilirsiniz. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın e-fatura zorunluluğu kriterlerine birebir uymasanız bile e-fatura kullanmaya başlayabilirsiniz. E-fatura hazırlayabilmek için belli bir ciro kısıtlaması zorunluluğu bulunmuyor. Fatura kesen bir işletme sahibi olduğunuzda e-faturaya geçebilirsiniz. İşletmenizin yeni olması ya da kestiğiniz fatura sayısının az olması gibi durumlar e-faturaya geçmenize engel oluşturmuyor. E-faturaya geçişin zahmetli bir süreç olabileceğini düşünebilirsiniz ancak e-faturaya geçiş işlemi çok basit. E-fatura sistemine geçiş yapabilmek için tek ihtiyacınız olan şey mali mührünüz. Bunu daha önceden almadıysanız, Gelir İdaresi Başkanlığı’na başvurarak kolayca alabilirsiniz. Hem de bu başvuruyla Gelir İdaresi Başkanlığı’na e-faturaya geçme talebinizi bildirmiş olursunuz. Mali mührünüz size birkaç gün içerisinde gönderilecektir ve bu mühürle birlikte e-fatura kesme yetkisine sahip olacaksınız.

 

N11 mağazanızda e-fatura kesin

 

Hali hazırda N11’de bir mağazanız var ve her siparişte fatura basarak gönderiyor musunuz? Artık e-faturaya geçerek işlerinizi kolaylaştırmanın zamanı gelmiş demektir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi, mali mührünüzü aldıktan sonra N11 mağazanızdan aldığınız her siparişe e-fatura gönderebilirsiniz. E-fatura kullanmak için özel entegrasyonlar, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın ücretsiz e-fatura portalı ya da farklı şirketlerin sunduğu e-fatura hizmetlerini tercih edebilirsiniz. Ücretsiz platformları tercih ederek maliyetsiz bir şekilde e-fatura işlemlerinizi halledebilirsiniz. Tabii özel entegrasyonların sunduğu fırsatlardan yararlanabilirsiniz. Dopigo’yu kullanarak da e-fatura kesme işlemlerinizi kolay ve hızlı bir şekilde halledebilirsiniz. Dopigo’nun N11 entegrasyonunu buradan inceleyebilirsiniz.

Okuma Önerisi: N11’De Nasıl Mağaza Açılır?

N11’De Satış Yapmak İçin Gerekli Evraklar Neler?

E-Fatura Başvurusu Nasıl Yapılır?

İzleme Önerisi: E-Ticarette Kullanılan Fatura Türleri Nelerdir?

E-Ticarette E-Fatura Kullanımı ve Önemi | Dijital Faturaya Geçiş Rehberi

Mali Mühür Nedir? Nasıl Alınır?

Dopigo ile nasıl entegrasyon sağlarım?

Dopigo’da Nasıl Fatura Keserim?