fbpx
YENİ!

Hepsiburada’da Mağaza Puanı Arttırma Yöntemleri

Mağaza puanı, alıcının pazaryerleri aracılığı ile satın aldığı ürünün mağazasını değerlendirerek ürün hakkında bilgi paylaşımı yaptığı değerlendirme sürecidir.

İçindekiler

Pazaryeri mağazalarınızı sizin yerinize açalım!

Hemen formu doldurun 7 farklı pazaryeri mağazanızı hızlıca açarak satışa başlayın.

Hepsiburada’da Mağaza Puanı Arttırma Yöntemleri

Mağaza puanı, alıcının pazaryerleri aracılığı ile satın aldığı ürünün mağazasını değerlendirerek ürün hakkında bilgi paylaşımı yaptığı değerlendirme sürecidir. Bu yöntem ile Hepsiburada gibi bünyesinde binlerce mağazaya yer veren platformlar, alıcı değerlendirmeleri ile mağaza puanı oluşturarak satıcı güvenilirliğini sağlamaktadır. Çünkü online alışveriş hızlı ve kolay olduğu kadar dikkat gerektiren bir hizmet modelidir. Hepsiburada’da mağaza puanı arttırma yöntemleri ise kurallara uyulduğu sürece oldukça kolaydır. Çünkü bu platformun sizden istediği öncelikle ürünleri kurallarına göre hazırlayarak alıcıya ulaştırmanız ve hem mağazanız hem de Hepsiburada’nın güvenilirliğini arttırmanızdır.

Hepsiburada’da mağaza puanını arttırma yöntemleri için kurallar siz ürünü satışa çıkarmadan önce başlar. Öncelikle en önemli kural platforma yükleyeceğiniz görselin alıcıya göndereceğiniz ürün ile birebir aynı olması gerekmektedir. Eğer bu kuralı görmezden gelir ve alıcıya yanlış ya da eksik ürün gönderirseniz size vereceği değerlendirme puanı düşük olacağı için mağazanızın güvenilirliği azalır. Bu nedenle ürünün yüklediğiniz görsel ve bilgilerin satın alınan ürün ile birebir aynı olmasıa dikkat etmelisiniz.

Sipariş ekranınıza düştüğü andan itibaren tüm sorumluluğunuz sipariş verilen ürünün doğruluğunu kontrol etmek, ürünü doğru paketlemek ve zamanında teslimatını gerçekleştirmektir. Hepsiburada’da mağaza puanı arttırma yöntemlerini eksiksiz tamamladığınız sürece alıcılar size olumlu etkilerle dönüş yapacaktır. İşinize gösterdiğiniz titizlik arttıkça da alıcıların sizden aldığı memnuniyet artacak ve yüksek puanlar vererek mağazanızın değerini arttıracaklardır. Puanınız arttıkça da platform üzerinden aldığınız sipariş sayısında gözle görülür bir artış olacaktır.

Hepsiburada’da Mağaza Değerlendirme

Gün içinde online satış yöntemleri ile binlerce ürünün satıldığı Hepsiburada’da mağaza değerlendirme aşamaları oldukça kolaydır. Alıcı web site içinde görseli yüklü ve stoğu olan beğendiği bir ürünü satın aldıktan sonraki aşamada ürün eline ulaşınca mağaza hakkında değerlendirme yapabilir. Satın aldığı ürün eline ulaştıktan sonra inceleyerek ürün ve mağaza hakkındaki yorumlarını ve değerlendirmelerini Hepsiburada üzerinden olumlu ve olumsuz şekilde yapabilir. Böylelikle mağaza olumlu değerlendirme almak için daha dikkatli olacak ve aldığı her olumlu değerlendirme ile mağaza puanını arttırarak satıcı güvenilirliğini sağlamış olacaktır.

Hepsiburada Mağaza Puanı

Hepsiburada mağaza puanı, platform aracılığı ile satış yapan mağaza sahiplerinin satış öncesi ve sonrası belirli kriterleri yerine getirdikleri için alıcılardan topladıkları puanlar ile hem güvenilirliklerini ve satışlarını arttırdıkları bir sistemdir. Hepsiburada mağaza puanı ile satıcıların topladıkları puanlar sayesinde mağazalar arasında üst listelerde yer alması ve böylelikle satışlarının artması da mümkündür.

Hepsiburada’da Mağaza Puanı Hesaplama Yöntemi

Hepsiburada’da mağaza puanı hesaplama yöntemi, son 6 ay içinde mağazasından en az 10 adet satış gerçekleştirmiş satıcılar için geçerlidir. Bu kriterin dışında kalan satıcılar için herhangi bir hesaplama yapılmamaktadır. Online satış kanallarının da birçoğunda yer alan bu sistem hem alıcı hem de satıcı için oldukça verimli olan bir yöntemdir. Hepsiburada’da mağaza puanı hesaplama yöntemleri çerçevesinde hesaplama yaparken; satışı gerçekleşen 10 ve üzeri ürünün alıcı değerlendirmelerinin olumlu olması, doğru ürünün hatasız şekilde tedarik edebilme oranı ve kargoya zamanında teslim etme oranları ele alınarak yapılır.

Hepsiburada Satıcı Puanı Hesaplama Kriterleri

Online satışın önlenemez şekilde arttığı son yıllarda alıcılar ürün satın aldıkları platformlarda ürün görselleri ve bilgilerini inceleme aşamasının hemen ardından kullanıcı değerlendirmelerine bakmaktadırlar. Çünkü her ne kadar online alışveriş oranlarında gözle görülür bir artış olsa da alıcı bu platformlarda öncelikle güven aramaktadır. Tam bu bağlamda da hepsiburada satıcı puanı hesaplama kriterleri devreye girmektedir.

Doğru Ürün Görseli, Açıklaması ve Stoğu: Online satış sürecindeki belki de en önemli ve güven sağlayan konu satışa sunulan ürün görselinin ve özelliklerinin alıcıya ulaştırılan ürün ile aynı olmasıdır. Ayrıca ürün stoklarının güncel tutulması da bir diğer önemli detaydır. Tüm aşamalar içerisinde satıcının bu aşamadan geçmesi güvenilirliğini arttırarak hepsiburada tarafından puan hesaplama kriterlerine dahil edilir.

Ürünün Titizlikle Hazırlanması: Hepsiburada satıcı puanı hesaplanırken baz alınan bir diğer konu da alıcıların değerlendirme yaparken, ürün paketlemesi ve ellerine ulaşan ürünün hasarsız olarak geldiğine dair verdikleri geri bildirimlerdir. Bu konuda yapılan olumlu ve olumsuz bütün değerlendirmeler hesaplama yapılırken kullanılır.

Kargoya Teslim Süresi: Satıcının sipariş ekrana düştüğü andan itibaren ürünü hazırlama süresi bulunmaktadır. Geçerli bir bahane sunulmadığı sürece tüm ürünler kargo firmasına zamanında teslim edilmelidir. Hepsiburada, bu konuyu da değerlendirmeye alarak satıcı puanlamasında kullanmaktadır.

Hepsiburada’da Satıcıya Puan Verme Yöntemi

Online satış sürecinin en önemli bölümlerinden biri alıcının verilen hizmetten memnun kalarak satıcıyı desteklemesi ve puan vermesidir. Hepsiburada’da satıcıya puan verme yöntemi ile bu aşamaya gelene kadarki süreçte satıcının vereceği hizmeti titizlikle sürdürmesi beklenmektedir.

Tüm süreç tamamlandığında alıcı satın aldığı ürün ile ilgili olarak platformda yer alan satıcıyı değerlendir bölümünde puanlama yaparak olumlu ya da olumsuz geri bildirimde bulunmuş olur.

Hepsiburada’da Satıcı Puanı Ne İşe Yarar?

Hepsiburada’da satıcı puanı, beğendiği ürünü almak isteyen alıcılar için satıcının işini yapma tarzı ve güvenilirliği açısından ön bilgi alma alanıdır. Alıcı daha önceden yapılan ürün değerlendirmelerini kontrol ederek, ürün ve satıcı hakkında bilgi edinmiş ve bu bilgiler ışığında sipariş vermiş olur. Kısacası satıcının edindiği her olumlu değerlendirme satışlarının artmasında çok etkili bir destektir. Ayrıca Hepsiburada’da satıcı puanı, satıcının mağaza sıralamasında üstlere çıkarak ürünlerini öncelikli sergilemesine de olanak sağlar.

Hepsiburada’da Satıcı Puanı Yükseltme Tekniği

Hepsiburada’da satıcı puanı yükseltmek için yapılması gereken en önemli kriterler yukarda da belirtildiği gibi satıcının doğru, kaliteli ürün ve hızlı teslimat yöntemi ile satışlarını arttırmasıdır. Alıcılarda güven oluşturan satıcılar her zaman kazanmaya ve mağaza değerini yükseltmeye hazırdır. Hepsiburada, satışını belli kurallara bağlı olarak gerçekleştiren her işletmeyi bu konuda desteklemektedir.

Hepsiburada’da Mağaza Puanı Düşmesi

Hepsiburada’da mağaza puanı düşmesi, platformunda mağazası bulunan satıcı ürünlerini belirli kurallara göre göndermemesi nedeniyle oluşur. Eğer satıcı sipariş alınan ürünleri doğru ve hızlı bir şekilde teslim etmiyorsa, alıcılar ürün ve mağaza hakkında olumsuz bildirimlerde bulunuyorsa hepsiburada mağaza puanlarında düşüş yaşanmaktadır. Bu durum da mağazanın satışlarının da düşmesine ve listelemede yer almamasına neden olmaktadır. Bu durumun devam etmesi halinde de söz konusu mağaza değerlendirmeye alınmamaktadır.

E-ticarette aradığınız çözümler Dopigo'da!

Birkaç saniye içerisinde Dopigo hesabınızı oluşturun. Birkaç dakika içerisinde entegrasyonlarınızı hızlıca yapın.

Pazaryerlerinde yapılacaklar listesini hemen ücretsiz indirin!

Pazaryeri mağazalarınızın eksiklerini adım adım belirleyin.