fbpx
YENİ!

Kapıda Ödeme ile Satış Nasıl Yapılır?

İçindekiler

Pazaryeri mağazalarınızı sizin yerinize açalım!

Hemen formu doldurun 7 farklı pazaryeri mağazanızı hızlıca açarak satışa başlayın.

kapıda ödeme ile satış

Özellikle pandeminin etkisiyle e-ticaret sektöre oldukça gelişmiştir. Ancak bu gelişmenin hem iyi yönde etkileri olmuştur hem de kötü yönde etkileri olmuştur. Kötü yönde etkilerinin başında ise ücretlerin alınıp, kişilere almış olduğu ürünün yollanmaması gelmektedir. İnternet dolandırıcılığı denilen bu olay son zamanlarda oldukça sık karşılaşılan bir sorun haline gelmiştir. Bu soruna karşı kullanıcılara güven vermek ve kendini kanıtlamak isteyen işletmelerin ise tercihi kapıda ödeme ile satış olmuştur. Bu yazımızda size kapıda ödemeyle alakalı detaylı bilgiler vereceğiz.

Kapıda Ödeme Nedir?

Kapıda ödeme sistemi aslında adında da anlaşılacağı üzere alıcıların satın aldıkları malı alması ve kapıda malın ücretini ödemesi anlamına gelmektedir. Kapıda ödeme sisteminde mal alıcıya ulaşmadan kesinlikle bir ücret ödenmemektedir. Az önce bahsettiğimiz gibi dolandırıcılık olayların son zamanlarda artmasıyla beraber kullanıcıların pek çok kısmı artık kapıda ödeme harici alım yapmamaktadır.

Peki, kapıda ödeme sistemiyle satış nasıl yapılır? Siz normal sosyal medya, e ticaret sitesi, pazaryeri satışınızı yapıyorsunuz. Alıcı buradan ürünlerinizi alıyor ancak ödeme adımında kapıda ödeme sistemini seçiyor. Siz alıcıya ürünü paketleyip yolluyorsunuz ve alıcıya ürün ulaştırılıyor. Bu noktada alıcı ürün kendisine ulaşmadan ücret ödemiyor. Bu şekilde bakıldığı zaman kapıda ödeme sistemi alıcı odaklı gibi düşünülebilir. Ancak alıcı odaklı değildir. Ürünleri kullanıcıların alabilmesi için mutlaka ödemesini kredi kartı veya nakit olacak şekilde kapıda yapması gerekmektedir. Bu sayede hem alıcı korunurken hem de satıcıda korunmuş olmaktadır.

Kapıda ödeme sistemine kayıt olmak isteyen işletmeler vergi levhası, imza sirküleri, faaliyet belgesi, kimlik fotokopileri ve ticaret sicil gazetesi olmak üzere belgelere sahip olması gerekiyor. Bu belgelere sahip olmasının sebebi ise anlaşma yapacağı kargo şirketine bu belgeleri sunarak, kapıda ödeme anlaşması yapması gerekiyordur. Yani, herkes kapıda ödemeli bir şekilde kargo gönderememektedir. Şirketlerin kargo şirketleri ile kapıda ödeme sisteminde anlaşması gerekmektedir. Kapıda ödeme sistemi kayıt formunu doldurduktan sonra bahsettiğimiz belgelerle beraber kargo firması başvuru yapıyorsunuz. Başvurunuz kargo firması tarafından değerlendiriliyor. Değerlendirme sonucu olumlu olduktan sonra tarafınıza bilgi veriliyor ve kapıda ödemeli kargo gönderebiliyorsunuz.

Kapıda ödemeli bir şekilde ürün alındığı zaman bazı firmalarda fiyat farkı olduğunu görmekteyiz. Bunun sebebi kargo firmalarının kapıda ödeme sistemi ile gönderilmiş olan kargoların üzerinden ufak bir kâr payı alıyor olmasıdır. Siz de kapıda ödemeli şekilde satın almak müşterileriniz için ek hizmet bedeli oluşturabilirsiniz.

Satıcıların kapıda ödeme sistemiyle alakalı en sık sorduğu sorulardan birisi de sattığın ürünün ücretini nereden, ne zaman alacağım sorusu olmaktadır. E ticaret yaparken herkes kar etmek ve parasını hemen almak ister. Kapıda ödeme sisteminde ücretleri kargo firması alır ve hizmet bedelini düşerek geriye kalan parayı genellikle 3 iş günü içerisinde satıcıya öder. Yani satıcı sattığı ürünün parasını kargo ulaştıktan 3 gün sonra almış olur.

Son zamanlarda hem satıcı hem de alıcılar tarafından oldukça meşhur olan şeffaf kargo poşeti ile kapıda ödeme sistemini de mutlaka denemenizi öneririz.

Kapıda Ödemenin Satıcılar Açısından Faydası Nedir?

Kapıda ödeme sistemi satıcılara pek çok fayda sağlamaktadır. Bu faydaları sıralayalım.

  • Yeni müşteri portföyü oluşturmalarını destekler. Yeni tanıştıkları insanların özellikle büyük olmayan markalara güvenmesi oldukça zordur. Ancak sorunsuz bir kapıda ödeme işlemi gerçekleştirilirse yeni kullanıcılar satıcıya güvenir.
  • Satışları artar ve aylık, yıllık cirosu olumlu yönde etkilenir. Hem satın alma konusunda kararsız kalan hem de yeni kullanıcıların satışlarının artmasını sağlayacaktır.
  • Markaların kısa sürede büyümesini ve gelişmesini sağlamaktadır.
  • Kapıda ödeme yöntemini müşteri kitleniz çevresine söyleyecektir. Bu sayede en ucuz ve en etkili reklam modeli olan kulaktan kulağa reklam modelini hayata geçirmiş olacaksınız. Bu sayede marka bilinirliliğiniz oldukça artacaktır.

Kapıda Ödemenin Alıcılar Açısından Faydası Nedir?

Kapıda ödeme sisteminin alıcılar tarafından oldukça faydalı ve alıcıların alışveriş yapacakları sitede kapıda ödeme sistemi aradığından bahsetmiştik. Peki, kapıda ödeme sistemi alıcılara ne gibi faydalar sağlamaktadır.

  • Kapıda ödeme sistemi uygun ancak alışveriş yapmaya cesaret edemedikleri markalarla bir bağ oluşturacaktır. Bu sayede kaliteli ürünleri çok daha ucuz bir şekilde elde etmelerini sağlayacaktır.
  • Kapıda ödeme sistemi sayesinde alıcıların dolandırılma veya hasarlı ürün alma riski tamamen ortadan kalkmaktadır. Ürünü inceleyerek alım yapabilmektedirler.
  • Kargo veya marka kaynaklı ürün hasarlarını, ürünü almadan görme imkanı yakalayacaktır.

E-ticarette aradığınız çözümler Dopigo'da!

Birkaç saniye içerisinde Dopigo hesabınızı oluşturun. Birkaç dakika içerisinde entegrasyonlarınızı hızlıca yapın.

Kargo gönderiminde yapılacaklar listesini hemen ücretsiz indirin!

Kargo gönderimindeki eksiklerinizi adım adım belirleyin.

Dijital pazarlama yapılacaklar listesini hemen ücretsiz indirin!

E-ticarette emin adımlarla büyüyün!