E-ticaret Satış

Instagram Satışlarını Artırmak İçin 8 İpucu

Perşembe Mart 18, 2021 Yorum Yok

instagram satislarini artirmak icin 8 ipucu

Birçok e-ticaret markası ürünlerini sosyal medyada nasıl pazarlayacaklarını yeniden düşünüyor. Farklı markalar trafiği ve satışları artırmak için Instagram satışlarını artırmak gibi alanlara odaklanıyor. Kullanıcıların %70’i Instagram’da en az bir markayı takip ediyor ve kullanıcıların %75’i bir marka gönderisini gördükten sonra harekete geçiyor. Eylem; yorum yapma, paylaşma veya beğenme olarak tanımlanırken, aynı zamanda satışlar da hesaba katıldığında Instagram, e-ticareti markalar ve kobiler için bir güç merkezi haline getiriyor. Şirketlerin, sadık takipçiler oluşturması ve paylaşımlarını müşterilerin harekete geçmesini sağlayacak şekilde nasıl tanıtacaklarını öğrenmeleri zaman alır. Instagram satışlarını artırmak için araştırdığımız ve sizler için derlediğimiz ipuçlarına geçelim.

Instagram’ı Tanıyın

Facebook’ta hedef kitlenizi bulmak kolaydır. Çünkü Facebook Dünya’da 2,79 milyar insan tarafından kullanılıyor. Ancak, Instagram hedef kitlenizi bulmak için biraz daha zordur. Instagram internetteki en popüler web sitelerinden biri olsa da demografisi daha genç kullanıcılardan oluşuyor.

Tüm yetişkinlerin kabaca %30’u Instagram kullanıyor ve en büyük demografi 18-29 yaş aralığını içeriyor. Bu kullanıcıların çoğu genel olarak muhtemelen hala üniversitede okuyanlar veya üniversiteden yeni mezun olanlardan oluşuyor.

Instagram satış stratejinizi geliştirirken, bu kitleyi aklınızda tutun ve ürünlerinizi gerçekten satın alma olasılığı olan kullanıcılara ulaşmak için reklam hedeflemenizi geliştirin.

Gönderileriniz İçin Benzersiz Görseller Oluşturun

En iyi markalar Instagram hesapları için fotoğrafçılığa yatırım yaparlar.  İnternet kullanıcılarının başka hiçbir yerde bulamayacakları güzel fotoğraflar çekerler. Facebook sayfanızdan fotoğraf çekiyorsanız veya web sitesi fotoğraflarını Instagram için yeniden düzenlemeye çalışıyorsanız, kullanıcılarınız markanızı önemsemeyebilir. Instagram takipçileriniz, hesabınızın ilgi çekici görsel ve içeriklere sahip olmasını ve geri gelmelerini sağlayacak hikayelerle birlikte benzersiz bir profil görmeyi beklerler.

Türk Hava Yolları bunun harika bir örneğidir. Hesapları daha yaşam tarzı temelli ve daha az satış odaklıdır. Ancak bu onlardan bir şeyler öğrenmeyeceğiniz anlamına gelmez. Instagram hesapları, şirket hakkında benzersiz bilgiler, takipçilere ilham vermek için seyahat fotoğrafları ve hayranların paylaştığı farklı fotoğraflar sunuyor. Takipçiler, şirketin Instagram gönderilerini takip edip Türk Hava Yolları dünyasının derinliklerine dalarken bir nevi yolculuğa çıkıyorlar.

Gönderilerinize Duygusal Ögeler Ekleyin

Duygular, sosyal medya stratejinizde önemli bir rol oynar. Duygusal davranışlar Instagram satış planınıza yardımcı olabilir ya da zarar verebilir. Sosyal tanıtım şirketi Fractl, duyguların viral performans üzerindeki etkisini görmek için 345 kampanyayı analiz etti. 20 binden fazla paylaşım alan kampanyaların güçlü bir duygusal bağlantıya sahip olma olasılığı, 1000 civarı ya da daha az paylaşım alanlara oranla sekiz kat daha yüksek olduğu ortaya çıktı.

E-ticaret sadece satışla ilgili değil, ürünlerinizi satın alan müşterilerle ilgilidir. Sadece özelliklere odaklanmamalısınız. Instagram gönderilerinizle bir analiz ortaya çıkarın. Müşterilerin gönderilerinize nasıl tepki verdiğini görmek için çeşitli duygularla denemeler yapın. Müşterileri çeken, ilham verici görüntüleri paylaşabilir veya insanları markanızla etkileşime girmeye çağıran, iç açıcı güncellemeleri paylaşabilirsiniz.

Alışverişe Uygun Yayınlar Oluşturun

Instagram shop fikri ile e-ticaret sektöründe bulunanlara ya da direkt olarak Instagram’dan satış yapacak kişilere yönelik bir ürün listeleme hizmeti sundu. 2020 yılında Facebook Shops ile birlikte Türkiye’de de aktif hale gelen bu özellik, ilerleyen zamanlarda müşterilere ulaşımın en kestirme yollarından biri olabilecek gibi görünüyor. Takipçilerinizi harekete geçirmenin en iyi yollarından birisi de; ürünlerinizin harika görsellerinin ve fiyatlarının olduğu, alışverişe uygun yayınlar oluşturmaktan geçiyor.

Müşterilerinizi İyi Anlayın

Alışveriş için gelen birisi ürünlerinizi satın almadan önce daha fazla bilgiye ihtiyaç duyar. Satın almayı düşünmeleri için mağazanıza birçok kez geri gelmeleri gerekir. Bu nedenle Instagram, müşterilerin hemen alışveriş yapacağı “Şimdi Satın Al” konseptinden müşterilerin web sitenize yönlendirildiği “Şimdi Alışveriş Yapın” fikrine geçti.

Ürün satan birisi olarak işiniz, müşterilerin satın alma engellerini kaldırmak için ihtiyaç duydukları bilgileri tam olarak sağlamaktır. Müşterilerin ürünleriniz hakkında bilgi alabilmesi için fiyat, beden, renk ve gönderimle ilgili ayrıntıların e-ticaret sitenize açıkça yerleştirildiğinden emin olun. Müşterilerinizin ürünlerinizi gördüklerinde aslında alışveriş yapmadıklarını, sosyal medyada geziniyor olduklarını unutmayın. Ayrıca onların dikkatini çekmezseniz kötü bir online deneyimin onları profilinizden hemen çıkmaya teşvik edebileceğini unutmamalısınız.

Müşterilerin Instagram profilinize göz attığını ve gördüğü ürünleri ya da ürünü birkaç saat veya gün sonra satın almak için geri döndüğünü görebilirsiniz. Bu durum, Instagram’daki e-ticaret çabalarınızın karşılık bulduğunu gösteren harika bir veridir.

Takipçilerinizle Etkileşime Geçin

Sosyal medyanın önemli bir parçası, takipçilerle etkileşim kurmanızdır. Sosyal medya platformları, takipçilerinizle doğrudan bağlantı kurmanızı sağlar. İşletmenizle olumlu bir ilişki kurmaları için bir fırsattır.

Pek çok insan olumlu şeyler söylemek için sosyal medyayı kullanacak. Ürünlerinizi, hizmetinizi ve işinizi öveceklerdir. İnsanlar olumlu geri bildirimde bulunduğunda, onlara cevap vermeniz ve olumlu yorumları için teşekkür etmeniz iyi bir imaj bırakmak için harika bir fırsattır.

Müşterilerinizi Özel Bir Açılış Sayfasıyla Karşılayın

Müşteriler ve potansiyel kitleler markanızı keşfettikçe, muhtemelen profil sayfanıza bakacak ve web sitenizi ziyaret edeceklerdir. Instagram planınızı Instagram’a gelenleri doğrudan ana sayfanıza çekmek adına yapıyorsanız, büyük bir hata yapıyorsunuz demektir. Bir markanın sayfasına ilk kez geldiklerinde müşterilerin kendilerini kaybolmuş veya bunalmış hissetmeleri olasıdır. Bu nedenle Instagram e-ticaret uzmanları bunun yerine özel açılış sayfaları oluşturmaya ayrı bir mesai harcamaya başladılar.

Standart açılış sayfanız internet üzerinde potansiyel kitlenizin tamamına hitap etmesi açısından yeterli olabilir. Ancak Instagram üzerinden gelen bir müşterinin bu sayfada kötü bir kullanıcı deneyimi hissetmesi, hemen çıkma oranlarınızın yükselmesine neden olacaktır.

Burada küçük bir ipucu ile devam edelim. Instagram sayfanızda sıraladığınız ürünlerinizin olduğu sadece Instagram’a özel bir açılış sayfası oluşturabilir ve Instagram profilinizle aynı ürün sırasına sahip olabilir. Böylece potansiyel müşteriniz beğendiği ürüne kolayca ulaşabilir.

Hashtag Stratejisi Geliştirin

Son yıllarda Hashtag’ler interneti ele geçirdi. Hashtag’ler sosyal ağ kullanıcılarının ana dili ve gönderilerde gezinmek için gerekli araçlardan birisi haline geldi. Özellikle Instagram, en hashtag dostu ağlardan birisidir.

Yapılan bir araştırmada 11’den fazla hashtag içeren görsellerde etkileşimin daha yüksek olduğunu söylüyor. Bu veriler, 1.000’den az takipçisi olan kullanıcılardan alınmıştır. Yani küçük işletmeler bir sıçrama yapabilir ve özenle seçilmiş birkaç hashtag ile ihtiyaç duydukları satışları elde edebilirler.

Hashtag stratejinizi geliştirirken büyük markalara bakmayın. Sektörünüzde rekabet ettiğiniz küçük işletmelere bakın. Gönderilerinize birkaç hashtag daha eklemeyi test edin ve bunlardan istediğiniz satış sonuçlarını alıp almadığınızı gözlemleyin.

Reklam Gönderilerinizi Dikkatlice Hedefleyin

Daha önceki bölümlerde Instagram’ın benzersiz demografisinden bahsetmiştik. Kitleleri yaşa ve cinsiyete göre sıralamak, müşterilerinize etkili bir şekilde ulaşmanıza yardımcı olmayabilir.  Bu durumda çok geniş bir kitleyi hedeflemeye çalışırken bütçenizi boşa harcayabilirsiniz.

Markanız için hedef kitleye sahip değilseniz, şimdi bir hedef kitlesi geliştirme zamanının geldiğini düşünmelisiniz. İnsanlar neyle ilgileniyor ve onları sosyal medyaya yönelten nedir? O gün ürünlerinizi satın almalarını sağlayacak özel ihtiyaçları nelerdir?

Bu durum, kullanıcılar Instagram’da hashtag’leri takip etmeye başladıkları için özellikle önemlidir. Hashtag olan gönderilerinize eklemeden önce belirli hashtag’leri takip edecek kullanıcıları ve ihtiyaçlarının neler olduğunu gözlemlemelisiniz.

Instagram Satışlarınızı Öne Çıkarın

Instagram satışlarını etkileyen, duygulara hitap ederek bir marka sesi geliştirmekten profilinizi optimize etmeye ve e-ticaret sitenizi iyileştirmeye kadar pek çok faktör bulunuyor. E-ticaret işiniz büyüdükçe, hesabı yönetmek büyük olasılıkla bir kişinin üstesinden gelemeyeceği kadar yoğun hale gelecektir.

Dopigo olarak yardım etmek için buradayız. Dopigo; Ticimax, Opencart, Woocommerce, Shopify gibi e-ticaret altyapılarının ve Hepsiburada, Trendyol, N11, Çiçek Sepeti, Amazon, PttAvm gibi pazaryerlerinin tümüne entegrasyon hizmeti sağlayarak e-ticaret işinizi büyütmenize yardım eder. Böylece mağazanızı bir sonraki seviyeye taşıyabilir ve e-ticaret işinizde satışları artırmaya başlayabilirsiniz.

Instagram satışlarınızı bir hedefe doğru yolculuk olarak görmelisiniz. Unutmayın kalıcı bir Instagram markası yaratmak kolay olmayabilir. Ancak bunun için güçlü araçlardan yardım aldığınızda bu iş sanıldığından çok daha kolay bir hale dönüşebilir!

Instagram’da satış yapmakla ilgili daha fazla bilgiye sahip olmak isterseniz blog yazımıza göz atabilirsiniz.

Okuma Önerisi: Omnichannel Pazarlama Nedir?

Instagram’da Satış Yapmanın Teknik Detaylarını öğrenmek için tıklayın!

Instagram satışlarında vergi vermenin detaylarını öğrenmek için tıklayın!

Websitemizde deneyimi iyileştirmek için çerezleri kullanmaktayız. Bizi ziyaret ettiğinizde çerezleri kabul etmiş sayılırsınız.
Websitemizde deneyimi iyileştirmek için çerezleri kullanmaktayız. Bizi ziyaret ettiğinizde çerezleri kabul etmiş sayılırsınız.