fbpx
YENİ!

Etsy Mağazası Açma Rehberi

E-ticaret sektörüne giren hemen herkes Etsy’de de bir mağaza açmak istiyor. Etsy alıcı ve satıcı kitlesinin artmasıyla beraber günden güne gelişmektedir.

İçindekiler

Pazaryeri mağazalarınızı sizin yerinize açalım!

Hemen formu doldurun 7 farklı pazaryeri mağazanızı hızlıca açarak satışa başlayın.

Etsy Mağazası Açma Rehberi

E-ticaret sektörüne giren hemen herkes Etsy’de de bir mağaza açmak istiyor. Etsy alıcı ve satıcı kitlesinin artmasıyla beraber günden güne gelişmektedir. Ancak Etsy’de satış yapmak düşünüldüğü kadar da kolay değildir. Bu yazımızda Etsy mağazası açma, ürün listeleme, pazarlama teknikleri gibi bir çok konudan bahsettik.

Etsy Nedir?

Etsy, 2005 yılında kurulmuş Amerika kökenli bir e-ticaret pazaryeridir. Ürünlerinizi listeledikten sonra tüm dünyaya satış yapabilme imkanı sunan Etsy bu özelliğiyle diğer pazaryerlerinden kendini ayırmaktadır. Satıcılar yalnızca el yapımı ürünler satabilmektedir ve işçilik ile özelleştirme seçenekleri ön plandadır. Burada el emeği ürünlerin aslında bir sanat değeri taşıdığını söylemek yanlış olmayacaktır. Etsy, bu sanat eserlerini hakettikleri değerlerine satmanızı sağlamaktadır. Ayrıca hobi olarak yapmaktan zevk aldığınız ürünlerle gelir elde etmenize de olanak tanır.

Etsy’de Nasıl Mağaza Açılır?

Etsy mağazası açmak diğer e-ticaret platformlarına göre daha kolaydır. Etsy mağazası açmak için hangi adımları izlemeniz gerektiğini detaylı bir şekilde açıklayalım. Öncelikle Etsy’nin web sitesine gitmeniz gerekiyor. Ana sayfaya giriş yaptıktan sonra alt kısımda bulunan koyu mavi olarak belirtilen bölgede ‘sell on etsy’ butonunu göreceksiniz. Bu buton Etsy’de sat anlamına gelmektedir. Bu butona tıklıyoruz. Daha sonrasında açılan sayfa sizin için mağaza kurma adımlarının başlangıcı olacaktır. Bunu başlatmak için ‘sell on Etsy’ butonuna tıkladığımızda açılan sayfada, ‘open your Etsy shop’ (Etsy mağazanızı açın) butonuna tıklamanız gerekiyor. ‘Open your Etsy Shop’ butonuna tıkladıktan sonra karşınıza kayıt sayfası çıkacaktır. Bu sayfadan e posta adresini girebilirsiniz veya aşağıda yer alan Google, Facebook veya Apple kimliğiniz ile kayıt açabilirsiniz. Burayı geçtikten sonra sizlere isim ve parola soracaktır. Gerekli bilgileri girip kayıt işlemini tamamladıktan sonra ise mail adresinize bir aktivasyon mail’i düşecektir. Aktivasyon mailini onayladıktan sonra, ‘your shop’ menü başlığına tıklayıp burada bulunan bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmanız gerekiyor. Burada dikkat etmeniz gereken unsur mağaza adını bir kere belirleyebildiğinizdir. Yani mağazanıza isim belirlerken seçici olun, daha sonra değiştirme imkânınız maalesef olmayacaktır.

Mağazanızı düzenleme işleminizi tamamladıktan sonra

Mağazanızı düzenleme işleminizi tamamladıktan sonra, satış yapmaya başlayabilirsiniz. Mağaza açılış aşamasında Etsy sizden en az bir adet ürün listelemenizi şart koşacaktır. Listeleme yapmadığınız sürece mağazanız aktif olmayacaktır. Satış yapma aşamasında ürünlerinizi ‘Add a listing’ butonuna tıklayarak girebilirsiniz. Burada ürün görseli, açıklamasını, fiyatını doğru ve eksiksiz olarak girmeniz gerekiyor. E-ticarette ürün görseli ve açıklaması satış hacminizi direkt etkileyen unsurlardır. Buraya kadar her şeyi eksiksiz yaptıysanız bir sonraki adımda sizlerden kargo ile ilgili bilgi isteyecektir. Burada kargoları tek olarak mı yoksa birden fazla mı yollayacaksınız onu sormaktadır. ‘By itself’ tek ürün gönderimi için uygundur. ‘With another item’ birden fazla ürün gönderimi için uygundur. Ürün içeriğinize göre buna karar vermelisiniz. Kargo adımını da sorunsuz bir şekilde geçmeyi başardıysanız sırada sizi ‘Tags’ kısmı karşılayacaktır. En can alıcı nokta aslında burasıdır. Bunun nedeni tag’ler hangi aramalarda hangi sonuçlarda ve hangi ürünlerle yan yana çıkacağınızı belirler. Burada yanlış bir tag kullanımı doğru müşteriyle karşılaşamamaya neden olur. Hedef kitlenize ulaşabilmek ve satış yapabilmek için tag’lerinizi sattığınız ürüne göre belirlemeniz gerekiyor. Tags kısmından sonra ‘materials’ kısmı bulunuyor. ‘Materials’ kısmında size ürünün hammaddesini sormaktadır. Pamuk ipliğinden ördüğünüz bir kazağı listelerken materyal olarak pamuğu seçmeniz gerekmektedir.

Etsy’de Vergi Muafiyeti Nasıl Alınır?

Önceki başlıklarda da belirtmiş olduğumuz gibi Etsy yalnızca el yapımı ürünlerin satışına izin veren bir platform. Türkiye’de ise evde üretilen el yapımı ürünlerin satışı vergiden muaf tutuluyor. Ürettiğiniz ürünün bir örneğini yanınıza alarak vergi dairesine gitmeniz ve vergi muafiyeti başvurusunda bulunmanız yeterli olacaktır. Evden e-ticaret yaparken vergi muafiyeti alma hakkında daha detaylı bilgi alabilmek için tıklayabilirsiniz.

Etsy’de Ne Tarz Ürünler Satılır?

Etsy’yi diğer e-ticaret firmalarından ayıran en büyük özelliği, satışa izin verdiği ürünlerdir. Hedef kitlesi ve pazarı oldukça niş olan Etsy ürünler konusunda çok dikkatli davranmaktadır. Etsy üzerinden ne tarz ürünler satabilirsiniz beraber inceleyelim. Vintage olarak tabir edilen geçmişten günümüze gelmiş ürünleri satabilirsiniz. Yeni ürünleri vintage olarak koyamazsınız. Vintage ürün olabilmesi için Etsy kurallarına göre, ürünün en az 20 yıllık bir geçmişi olması gerekmektedir. El sanatları malzemeleri, satışı yapabilirsiniz. Etsy, el sanatlarını satmak için en uygun e-ticaret platformudur. Burada el sanatınızı icra ettiğiniz ürünleri satabilirsiniz. Orta-üst gelir düzeyini hedefleyen Etsy’de el emeğinizin ve yaratıcılığınızın karşılığını mutlaka alacaksınızdır. Dijital ürün satışına izin verilmektedir. Ancak burada çok önemli bir detay bulunmaktadır. Dijital olarak sattığınız ürünlerin tasarımlarının size ait olması gerekiyor. Aksi takdirde suspend olarak tabir edilen çeşitli yaptırımlarla karşılaşabilirsiniz ve mağazanız kapanabilir. Ayrıca satış izniniz olmadan listelediğiniz olaylar hukuken de başınıza iş açabilir. Tasarım ve üretimi size ait olan fiziksel ürünlerinizi Etsy üzerinden satabilirsiniz. Eğer ürünün siz sadece üreticisi konumundaysanız Etsy kurallarına göre bu ürünün tasarımcısını mağazanıza dükkan üyesi veya üretim ortağı olarak belirlemeniz gerekiyor.

Etsy’de El Yapımı Olmayan Ürünler Satılamaz mı?

Maalesef, vintage kategorisinde olmadığı sürece el yapımı olmayan ürünler satamazsınız. Etsy üzerinden satış yapmak istiyorsanız, sattığınız ürünlerin kendi üretiminiz olması gerekiyor. Etsy kurallarına göre başkalarının üretimi olan veya ikinci el olan ürünlerin satışı yasaktır. Böyle durumlarda uyarı alırsınız daha sonrasında hesabınız sınırsız olarak kapatılır. Ayrıca Etsy listelediğiniz ürünleri sizin imal edip etmediğinizi denetleyebilmek için belirli periyotlarla sizi görüntülü olarak arayabilir ya da ürünün yapılış aşamasından video isteyebilir.

Etsy’de SEO Nasıl Yapılır?

Etsy üzerinden satışa koyduğumuz ürünlerin diğer ürünler arasında üst sıralarda yer almasını hepimiz isteriz. Bunu yapmanın tek bir yolu vardır o da Etsy SEO yapmaktadır. Etsy SEO sayesinde ürünlerimiz doğru kullanıcıların karşısına en başlarda çıkmaktadır. Etsy SEO için bazı adımlar vardır. Bu adımları eksiksiz bir şekilde yaparsanız, ilk sayfada hatta ilk sıralarda yerinizi alabilirsiniz. Etsy altyapısını Google’dan satın almış bir firmadır. Bu sebeple Google algoritmalarında geçerli olan arama sistemi kısmen Etsy için de geçerlidir.

Anahtar Kelime Analizi

İlk önce yapmanız gereken anahtar kelime analizidir. Ürününüz için doğru anahtar kelimeyi bulmanız çok önemlidir. Arama motorlarında yapılan SEO çalışmalarında olduğu gibi bu durum Etsy’de de sizler için çok önemlidir. Ayrıca en başta bunu yapmamızın nedeni bu anahtar kelimeleri birden fazla yerde kullanacak olmanız. Anahtar kelime belirlerken Long Tail yani uzun kuyruklu anahtar kelimeler de belirlemeliyiz. SEO açısından Long Tail hedeflemeler çok önemlidir. Çok daha az aranma hacmine sahip olsalar da direkt sonuç odaklı aramalara sebebiyet vermeleri dönüşüm oranınızı artıracaktır.

Başlık ve Ürün Görselleri

Başlık ve ürün görselleri kullanıcıların karşısına çıkan ilk unsurdur. Buraların kusursuz olması gerekiyor. Kullandığınız görsellerin hem net hem de ürüne ait olması gerekmektedir. Sıra başlığa geldiğinde çok uzun olmamalı ve ürününüz hakkında kısa bilgi vermeli. Burada anahtar kelime analizinde çıkardığınız, ürün açıklaması ve etiket kısmında kullanacağınız anahtar kelimeleri kullanmalısınız. Başlıkla kullandığınız anahtar kelimeların konumu sıralama açısından önemlidir. Mesela 4. Kelime olarak anahtar kelime geçirdiğiniz zaman, birinci kelimesinde anahtar kelime geçiren bütün ilanlardan sonra yer alırsınız. Anlam bütünlüğünü bozmadan bu anahtar kelimeleri düzgün kullanmalısınız.

Ürün Açıklaması

Ürün açıklaması ürününüzü betimler nitelikte olmalıdır. Ürünlerinizin açıklamalarında anlam bütünlüğüne çok dikkat etmelisiniz. Listelediğiniz ürünlerin materyal bilgisi, özelleştirme seçenekleri, imalat süresi ve diğer tüm özelliklerinin açıklama kısmında belirtilmesi çok öenmlidir. Ayrıca başlıkta kullandığınız anahtar kelimeleri ve daha fazlasını burada da kullanmalısınız.

Dükkan Ayarları

Dükkân ayarları kısmında bulunan ‘About Shop’ bölümü için de bir çalışma yapmanız gerekmektedir. Burada mağazanız hakkında bilgi vermeniz gerekiyor. Bunun en büyük sebebi ise sebebi Etsy sizi tanımadan başkalarına önermeyecek olması. Burayı doldurmadan SEO çalışması yapmanızın bir önemi olmayacaktır. SEO çalışmasına başlamadan önce burayı doldurup daha sonrasında bahsettiğimiz adımlarla devam edebilirsiniz. Ürün açıklaması ve ‘Tags’ (etiket) kısmında kelime tekrarı yapmamanız gerekiyor. Kelime tekrarı yapmak SEO’yu olumsuz etkileyecektir. Buralarda mümkün olduğunca fazla kelime çeşidi kullanmanız gerekiyor. Müşteri deneyimini birinci planda tutmanız çok önemlidir. Nasıl olsa satın aldı mantığıyla değil onlardan gelecek geri bildirimleri önemseyerek hareket edin. Etsy açısından kullanıcıların geri bildirimleri çok önemlidir. Sizin mağazanız kullanıcıları memnun etmiyorsa, geri bildirimleriniz kötüyse ne kadar SEO çalışması yaparsanız yapın Etsy alıcılarla sizi karşılaştırmaz.

Etiket Kullanımı

Yine ürün etiketi kısmında tek kelimelik etiketler kullanmaktan kaçınmalısınız. Nedeni ise ürünlerinizin tam olarak ne olduğunu belirtemeyecek olmanız. Örneğin kilden bir figür yaptınız. Buraya kil etiketi girdiğinizde hammadde arayan kişilerin karşısına çıkarsınız. Etiketlerin öneminden bahsetmiştik. Bu etiketler toplamda 13 tanedir. 13 tane etiketin hepsini doğru bir şekilde belirlemeniz gerekiyor. Bunların arasına belirlediğiniz hacimli anahtar kelimeleri yerleştirebilirsiniz. Burada ürününüzü anlatan ve arama yapılacak olan kelimeleri belirlediğiniz tag’leri kullanmanız gerekmektedir.

Etsy’de Hangi Reklam Modelleri Mevcuttur?

Etsy sizlere 2 adet reklam yöntemi sunmaktadır. Bunlardan birisi Offsite Ads olarak tabir ettiğimiz site dışı reklamlardır. Diğeri ise Etsy Ads reklamlarıdır. Etsy Ads reklamları, Etsy sitesi içinde arama sonuçlarında, ürün sayfalarında, kategori sayfalarında ve diğer ürünlerin sayfalarında sizin ürünlerinizin çıkmasıdır. Etsy sitesinde gezinen potansiyel müşterilerle sizlerin karşılaşma oranınızı arttırmaktadır. Diğer bir reklam modeli ise Offsite Ads’tir. Bu reklam modelinde Etsy sizin yerinize önde gelen Facebook, Youtube, Instagram, Google gibi şirketlere reklam vermektedir.

Satışlarınızı Artırmak Adına Nasıl Bir Reklam Stratejisi İzlemelisiniz?

Öncelikle Etsy Ads reklamlarından yararlanmak gerekiyor. Etsy Ads reklamları sayesinde potansiyel Etsy müşterileriyle daha çok karşılaşmamız söz konusu olacaktır. Etsy niş bir platform olduğu için kullanıcıları bunu bilerek Etsy platformunu kullanmaktadır. Niş ürünlerinizi satabilmeniz için sizlerin de bu kullanıcılara ihtiyacınız olacaktır. Etsy Ads’e bütçe ayırdıktan sonra Offsite Ads’i de düşük bir bütçe ile giriş yaparak deneyebilirsiniz. Özellikle giyim kategorisinde dönüşüm oranları yüksek olan Offsite Ads ile satışlarınızı artırabilirsiniz.

Etsy’de Kargo Süreci Nasıl İşliyor?

Etsy’de kargo sürecini direkt olarak siz yönetiyorsunuz. Bunun sebebi Etsy üzerinden satış yaptığınız zaman bu ürünün satıcısı direkt olarak siz oluyorsunuz ve ürünü Etsy’ye değil alıcıya kargo yapıyorsunuz. Bu bağlamda birçok kargo firması bulunmaktadır. En çok tercih edilen kargo firması PTT oluyor. Ürününüzü listelerken kargo süresi, kargo ücretini kimin karşılayacağı, iade gibi konuları siz belirlediğiniz için bu süreçlerde sorun yaşama ihtimaliniz de diğer platformlara oranla daha düşük kalıyor.

Etsy İçin Kullanabileceğiniz Araçlar Nelerdir?

Etsy’de ürün araştırması, anahtar kelime analizi gibi konular için birçok araç seçeneği bulunmaktadır. Üçüncü parti yazılımlar olan bu araçlar ile ürünlerinizin listeleme kalitesini artırabilir ve ürünlerinizi daha görünür kılabilirsiniz. Etsy’de en çok kullanılan araç ise Marmalead’dir. Trend olan ürünleri görmenizi sağlayarak ürün araştırmalarınıza nitelik kazandırırken aynı zamanda SEO konusunda da destek vermektedir. Ürün adınızı, açıklamanızı ve daha birçok SEO koşulunu denetleyerek öneriler sunan Marmalead’i 14 gün ücretsiz deneyebilirsiniz.

Etsy’de İade Süreci Nasıl İşlemektedir?

Etsy’de kullanıcı mağdur etmemek için iade imkânı vardır. Etsy üzerinden aldığınız ürünler üretici veya ithalatçı kişi veya firmalarca garanti altındadır. Bu garanti ürünün tahrip edilmediği, kullanılmadığı ve tekrar satılabilir şekilde olduğu durumlarda geçerlidir. İade süreci 7 gün olarak belirlenmiştir. 7 gün içerisinden belirttiğimiz gibi ürüne herhangi bir zarar vermezseniz iade edebilirsiniz.

E-ticarette aradığınız çözümler Dopigo'da!

Birkaç saniye içerisinde Dopigo hesabınızı oluşturun. Birkaç dakika içerisinde entegrasyonlarınızı hızlıca yapın.

Dijital pazarlama yapılacaklar listesini hemen ücretsiz indirin!

E-ticarette emin adımlarla büyüyün!

Pazaryerlerinde yapılacaklar listesini hemen ücretsiz indirin!

Pazaryeri mağazalarınızın eksiklerini adım adım belirleyin.