fbpx
YENİ!

2024 Amazon Türkiye Komisyon Oranları Ne Kadar?

Satıcı sayısının her geçen gün arttığı Amazon Türkiye’de nasıl mağaza açılır, 2023 Amazon Türkiye komisyon oranları nedir ve vade süreleri nedir, sizler için yazdık.

İçindekiler

Pazaryeri mağazalarınızı sizin yerinize açalım!

Hemen formu doldurun 7 farklı pazaryeri mağazanızı hızlıca açarak satışa başlayın.

amazon komisyon oranları

2018’den beri Türkiye pazarında hizmet veren ve seneler içinde eski pazaryerlerine rakip olacak kıvama gelmeye başlayan Amazon Türkiye, şimdilik en çok Kitap, Elektronik ve Sağlık & Bakım kategorilerinde öne çıkıyor. Amazon’u diğer online platformlardan ayıran en büyük özeliği hem pazaryeri gibi hizmet verirken bir yandan da Amazon FBA özelliği ile kendi deposundan da ürün gönderimi yapıyor olmasıdır. Ürünlerin Amazon güvencesiyle taşınması ve teslim edilmesi sebebiyle müşteriler açısından da tercih edilmektedir ve mağaza sayısı da her geçen gün artmaktadır. Satıcı sayısının her geçen gün arttığı Amazon Türkiye’de nasıl mağaza açılır, 2024 Amazon Türkiye komisyon oranları nedir ve vade süreleri nedir, sizler için yazdık.

2024 Amazon Türkiye Komisyon Oranları

Her pazaryerinde olduğu gibi Amazon Türkiye’de satış yapabilmek için de kategorilere göre belirlenen amazon komisyon kesintilerini ödeme zorunluluğu vardır. Amazon Türkiye’de de 2024 senesinde belirlenen amazon komisyon oranları ise aşağıdaki gibidir.

KategorilerSatış Komisyonu
Fotoğraf Makinesi8,5%
Cep Telefonu10%
Giyim15%
Bilgisayar6%
Elektronik6%
Elektronik Aksesuarlar11%
Kişisel Bakım Cihazları13,6%
Yapı Market, Mutfak Eşyaları ve Dekorasyon12,7%
Mutfak (Küçük Ev Aletleri)15%
Oyuncaklar ve Oyunlar10%
Kitaplar10,2%
Bebek Ürünleri (Giyim hariç)10%
Ofis Ürünleri12%
Spor10%
Ayakkabılar, Kol Çantaları ve Ayakkabı Aksesuarları15%

Amazon Türkiye’de Nasıl Mağaza Açılır?

Amazon Türkiye’de satış yapmak için şirket olmanız gerekmektedir. Şahıs şirketi veya kurumsal şirket olarak satış yapabilirsiniz. Mağaza açmak için nelere ihtiyacınız olduğunu ilgili linkteki adımları takip ederek öğrenebilirsiniz. Satıcı olarak ürün depolanması ve kargolanması hizmetlerinin de Amazon FBA sistemi tarafından sağlanmasını isterseniz Amazon FBA kullanıcısı olabilirsiniz. Bu sistemde Amazon ürünlerinizi sizin için deposunda muhafaza eder, desiye göre ücretlendirme yapar ve sipariş aldığınızda Amazon güvencesiyle sizin adınıza gönderim yapar. FBA ile ilgili daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz yazımıza göz atabilirsiniz.

Okuyun: Amazon ne kadar komisyon alıyor?

Okuyun: Amazon komisyon hesaplama

Amazon Türkiye’de Vade Kesintileri Nasıl Tahsil Edilir?

Ödemeler, tamamlanan her satış sonrası 14 günlük süre içinde komisyon kesintisi yapılmış olarak ilgili satıcının banka hesabına aktarılır. Diğer pazaryerlerine kıyasla 14 günlük vade süresi kısa bir süre sayılabilir. Yapılan kesinti ise e-arşiv olarak ilgili satıcıya gönderilir.

E-ticarette aradığınız çözümler Dopigo'da!

Birkaç saniye içerisinde Dopigo hesabınızı oluşturun. Birkaç dakika içerisinde entegrasyonlarınızı hızlıca yapın.

Dijital pazarlama yapılacaklar listesini hemen ücretsiz indirin!

E-ticarette emin adımlarla büyüyün!

Pazaryerlerinde yapılacaklar listesini hemen ücretsiz indirin!

Pazaryeri mağazalarınızın eksiklerini adım adım belirleyin.