fbpx
Amazon Türkiye

Amazon Türkiye 2019 Komisyon Oranları

Yazar: Çarşamba Aralık 26, 2018 Yorum Yok

19 Eylül 2018 tarihinde Türkiye pazarına giriş yapan Dünya’nın en büyük online pazaryerlerinden Amazon, Amazon Türkiye ile Türkiye’de e-ticaret sektöründeki rekabete yeni bir soluk getiriyor. Satıcılar için merakla izlenen bu global platform, özellikle kullanıcı kitlesi ile dikkat çekiyor. Amazon’un Türkiye pazarına giriş yapması da Türkiye’deki e-ticaret hacminin günden güne artacak bir potansiyele sahip olduğunun göstergesi olarak kabul ediliyor.

Hemen hemen 3 aydır Türkiye pazarında faaliyet gösteren Amazon’un 2019 komisyon oranları satıcılar tarafından merak edilen konular arasında yerini alıyor. Amazon Türkiye’de satış yapan ya da bu yeni yılda ürünlerini satacak olan satıcılar için Amazon Türkiye’nin ücretlendirme konusunda dinamiklerini bilmesi gerekiyor.

 

Amazon 2019 Komisyon Oranları Neler?

Şahıs şirketi veya kurumsal şirket olmak şartıyla satış yapabilmenize olanak sağlayan Amazon, Türkiye pazarına yeni girmiş olmasından dolayı mağaza açarken sizden ücret almıyor. Belli bir süre devam edecek bu kampanya bitip normal şartlara dönüldüğünde satıcılardan aylık 99 TL mağaza ücreti talep ediyor. Aylık mağaza ücreti dışında, satış yapılan ürünler üzerinden komisyon aldığı bir çalışma prensibi uyguluyor. Şu anda kendi belirlediği 15 kategoride satış yapabilme imkanı tanıyan Amazon, kategorilere göre değişen komisyon oranları ile dikkat çekiyor. Bu komisyonlar, ortalama %8 seyrinde satıcıların satışlarından kesiliyor.

 

Kategori Bazında Amazon 2019 Komisyon Oranları Neler?

Kategori bazında Amazon Türkiye 2019 komisyon oranlarını aşağıdaki listeden öğrenerek daha ayrıntılı bilgiye sahip olabilirsiniz.

 

Kategoriler Satış Komisyonu
Fotoğraf Makinesi %6
Cep Telefonu %6
Giyim %10
Bilgisayar %6
Elektronik %6
Elektronik Aksesuarlar %10
Kişisel Bakım Cihazları %10
Yapı Market, Mutfak Eşyaları ve Dekorasyon %10
Mutfak (Küçük Ev Aletleri) %6
Oyuncaklar ve Oyunlar %10
Kitaplar %10
Bebek Ürünleri (Giyim hariç) %10
Ofis Ürünleri %10
Spor %10
Ayakkabılar, Kol Çantaları ve Ayakkabı Aksesuarları %10

 

Kuşkusuz Amazon, ülkemizdeki E-Ticaret faaliyetlerini daha da hızlandıracak ve rekabete yeni bir soluk getirecek. Rekabete giren kaliteli oyuncuların olması hangi sektör olursa olsun gelişime fayda sağlar ve hedef kitlenin dikkatini çeker. İlgiyi artırır.

Amazon’un ülkemizde faaliyete başlaması, E-Ticaret hacmimizin büyümesindeki potansiyelin apaçık bir göstergesidir.

Eğer perakende sektöründe faaliyet gerçekleştiriyor ancak hala E-Ticarete başlamadıysanız, bir E-Ticaret entegrasyon çözümü olan Dopigo ile Amazon, n11, Hepsiburada ve Gittigidiyor pazaryerlerinde mağazalarınızı açarak satışlarınızı artırın!

 

Okuma Önerisi: Amazon Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

İzleme Önerisi: Amazon’u Konuşuyoruz: Türkiye’de Neleri Değiştirebilir?