fbpx
E-ticaret SatışGenel

AliExpress Üzerinden E-Ticaret Yapmak

Yazar: Pazartesi Eylül 11, 2017 2 Yorum

AliExpress Çin pazarından gelen oldukça ucuz ürünlerin bulunduğu bir sitedir. Bu siteden alışveriş yapan ve siteye severek kullanan kişilerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Pek çok büyük alışveriş siteleri bu gibi sitelerden oldukça ucuza ürün getirip sonrasında üzerine kar koyarak Türkiye pazarında satabilmektedir. AliExpress Üzerinden E-Ticaret yapmak aslında kolay gözükse de yapay bir çerçevede yapılması için büyük bir iş sorumluluğu gerektirmektedir. Eğer sattığınız ürünün miktarı fazla olacaksa vereceğiniz vergi de bir o kadar artacaktır. Eğer bir üründen kar elde etmek istiyorsanız ürünleri düşük maliyet ile elde etmeniz gerekmektedir. Bu yüzden öncelikle AliExpress gibi sitelerden Çin’den ucuz mal getirebilirsiniz.

AliExpress Üzerinden E-Ticaret

Gümrük İşlemleri Nasıl Yapılır?

Gümrüğe takılan ürünlerinizde en önemli şeylerden bir tanesi ödediğiniz ücrettir. 2017’de yapılan değişiklik ile birlikte, eğer ürününüz 30 euro ve daha az fiyattaysa genelde ürünün fiyatını ve kargosunu ödersiniz fakat 30 euro üzerindeyse sizden gümrük vergisi alınması mümkündür. Gümrük işlemleri nasıl yapılır sorusu da bu kapsamda cevaplanabilir. Eğer ürününüz satın aldığınız ülkenin gümrüğünde geçemezse, eğer iyi bir siteden alışveriş yaptıysanız para iadesi alabilirsiniz. Gümrük memuru gümrüğe takılan ürünüze bir değer biçer. O parayı size söylenen gün ve saatte çağırılan yere gidip ödediğiniz zaman ürününüzü alabilirsiniz.

AliExpress Üzerinden E-Ticaret İçin Gümrük Vergisi Ödenir mi?

Ülkemize eğer Çin’den ürün sipariş ediyorsanız ve ürününüz gümrüğe takıldıysa bu ürün için vergi ödemeniz gerekmektedir. Fakat bazı kargo firmaları daha az gümrüğe takılmaktadır. Bu yüzden seçtiğiniz kargo firmasına çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde gümrüğe takılan ürünleriniz için ürünün değeri üzerinden en az %20 oranında vergi ödemeniz gerekmektedir. Eğer kargo firmanız gümrüğe takılmazsa bu sayede gümrük vergisi ödemekten muaf olabilirsiniz. Çin’den ürün getireceğiniz zaman kargo firmasını çok iyi bir şekilde araştırmalısınız. EMS, China Post Airmail, Hongkong Post en çok güvenilen ve en çok tercih edilen 3 ayrı kargo şirketinden bir tanesidir. Belli bir ücret karşılığı kargo takibini de aktif hale getirerek ürünlerinizin takibini gerçekleştirebilirsiniz. Gümrük vergisi ödenir mi sorusu aslında sizin ürünlerinizi getireceğiniz kargo şirketi ile alakalıdır.

Dopigo'yu Ücretsiz Deneyin!

Join the discussion 2 Yorum

  • selçuk tekgöz dedi ki:

    merhaba. urunu aliexpressten ticari olarak satmak için getirdigimizde muhasebesel yönden nasil bir durum ortaya çıkar. gider gösterebilmemiz için yurticinde örneğin toptancimizdan fatura aliyoruz sirket bilgilerimize göre kesip veriyor. aliexpresste de alibaba gibi toptan getirmeyecegimiz için ithalattan farklı bir durum olacak. bu durumda aliexpressten küçük miktarlarda Ürün getirip sirketimiz üzerine sosyal medya hesabımizdan fatura karsiligi satmak mümkün mu

Yorum Yaz