fbpx
Amazon Türkiye

2020 Amazon Türkiye Komisyon Oranları Nedir?

Yazar: Cuma Ocak 03, 2020 Yorum Yok

Amazon Türkiye, 2018 yılından beri Türkiye’de hizmet sunan dünyanın en başarılı ve en önemli e-ticaret siteleri arasında yer almaktadır. Kurulduğu günden beri dünya üzerinde çeşitli ülkelerde faaliyetlerine devam eden Amazon, e-ticaret sitelerinin öncüsü olarak da anılabilmektedir. 19 Eylül 2018 yılında Türkiye pazarına giren Amazon Türkiye dünyada sağladığı başarıların yanı sıra Türkiye’de de oldukça başarılı bir şekilde faaliyetlerini sürdürmeye devam etmektedir. Amazon’un diğer sitelerden farklı kılan en önemli özelliği ise hem pazaryeri gibi hem de kendi deposundan ürün gönderimi yapmasıdır. Bu noktada biraz daha Hepsiburada ve Trendyol’a benzemektedir. Son dönemde ise Amazon Türkiye’nin Aynı Gün Teslimat Hizmeti son derece dikkat çeken bir hizmet olarak sunulmuştur. Amazon’da mağazası olanların da en dikkat ettikleri konunun başında Amazon Türkiye Komisyon Oranları gelmektedir. Bu doğrultuda Amazon aracılığı ile müşterilerine hizmet verecek olan kişiler 2020 yılında Amazon Türkiye Komisyon Oranlarını merak etmekte ve bu konu ile ilgili detaylı bilgi almaya çalışmaktadır. Bizde bu yazımızda sizlere Amazon’un 2020 yılında satıcılardan alacağı komisyon oranlarını açıklayacağız.

Amazon Türkiye’de Nasıl Mağaza Açılır?

Amazon hem şahıs şirketi olarak hem de kurumsal şirket olarak satış yapabilmenizi sağlamaktadır. Bu konuda kaleme aldığımız bir çok yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Amazon Türkiye’de mağaza açabilmeniz için öncelikle şirket olmanız gerekmektedir.  Son dönemde ise Amazon’un diğer pazaryerlerinden en büyük farkı ise aylık mağaza ücreti talep etmesidir.  Bu ve buna benzer farklılıkları öğrenmek için Amazon Türkiye Seller Central‘da bulabilirsiniz. Amazon’da mağaza açmak için de ekteki linke tıklamanız yeterlidir. Bu doğrultuda Türkiye pazarına yerine giren Amazon, satıcılardan herhangi bir şekilde mağaza ücreti talep etmemektedir.

Amazon Türkiye’de Komisyon Kesintisi Nasıl Tahsil Edilir?

Amazon Türkiye’de gerçekleşen her satış sonrası, mağazaların satıştan doğan ödemelerini 14 günlük vadeler ile almaktadırlar. Bu süre bir çok pazaryerine göre oldukça uygundur. Vadelerin süresi kategorilere göre ve siparişlerin müşteriye teslim edilme şartına göre değişkenlik göstermektedir. Müşteri tarafından yapılan alışverişi takip eden 14 gün içinde komisyon bedeli kesilerek ilgili mağazanın banka hesabına ödeme gerçekleşir. Yapılan kesinti ise bir e-Arşiv fatura olarak size iletilir.

Amazon 2020 Yılı Komisyon Oranları

Amazon pazarlama ve operasyonel faaliyetlerini sürdürebilmek için satıcılardan kategori bazında farklı komisyonlar almaktadır. Satıcıların yaptığı satış başına alınan bu komisyonlar Amazon’un çalışma prensibini belirlemektedir. Günümüzde Amazon satıcıları 15 farklı kategoride satış yapabilmektedir. Söz konusu 15 kategoriye göre de alınan komisyon ücretlerinde farklılık meydana gelmektedir. Peki, Amazon 2020 yılında satıcılardan hangi oradan komisyon ücreti alacak? Komisyon ücretleri kategorilere göre nasıl değişkenlik göstermektedir? Gelin hep beraber inceleyelim.

 

Kategoriler Satış Komisyonu
Fotoğraf Makinesi %6
Cep Telefonu %6
Giyim %10
Bilgisayar %6
Elektronik %6
Elektronik Aksesuarlar %10
Kişisel Bakım Cihazları %10
Yapı Market, Mutfak Eşyaları ve Dekorasyon %10
Mutfak (Küçük Ev Aletleri) %6
Oyuncaklar ve Oyunlar %10
Kitaplar %10
Bebek Ürünleri (Giyim hariç) %10
Ofis Ürünleri %10
Spor %10
Ayakkabılar, Kol Çantaları ve Ayakkabı Aksesuarları %10

Yukarıda ki komisyon oranları göz önüne alındığında Amazon’un ortalama %8 oranında komisyon ücretini aldığını ifade edebilmek mümkündür. bunun yanı sıra söz konusu komisyon oranlarının oldukça düşük miktarlarda seyrettiğini ve diğer e-ticaret sitelerine göre Amazon satışlarından çok daha fazla kar elde edilebileceğini ifade edebilmek mümkündür.

Okuma Önerisi: Amazon FBA Nedir? Nasıl Çalışır?