Entegrasyon

Pazaryeri Entegrasyonu Nedir?

Yazar: Salı Eylül 11, 2018 Yorum Yok

pazaryeri entegrasyonu nedirPazaryeri (marketplace) Nedir?

Pazaryeri ve Pazaryeri Entegrasyonu E-Ticaret hayatımıza girdikçe daha çok karşımıza çıkıyor. Adı üstünde Pazaryeri kavramının bildiğimiz semt veya sokak pazarı diyebileceğimiz kavramdan farklı pratikte yoktur. Tüccarlar veya üreticiler nasıl pazar adını verdiğimiz yerlerde tezgah açma ücretini verip satış yapabiliyorlarsa internet üzerindeki pazaryerleri de aynı işlevi görür. Daha hızlı, daha çok kişiye erişerek milyonlarca çeşit ürünle…

İnsanlık tarihi boyunca günlük hayatımızdaki bir çok şey bize değişiyor gibi görünse de aslında pratikte hep aynılar. Örneğin; ulaşım ihtiyacımız daha var ve mekanik biçimde gerçekleşiyor. Önceden binek hayvanları kullanırken şimdilerde ise daha hızlı ve konforlu olarak binek otomobilleri kullanıyoruz. Yük taşımak için yine öküzün veya katırın çektiği kağnıları kullanırken, şimdi ise kamyonları veya tırları kullanıyoruz.

Bu mantık dijital dünya için de geçerli. İhtiyaçlarımızı gidermek için satıcıların toplandığı ve dolayısıyla ihtiyaç sahiplerinin de satın almak için gittiği, ürünlerin sergilendiği kalabalık ortamların adı pazaryeriydi. Dijital dünyada ise yine ihtiaçlarımız için online pazaryerlerini kullanıyoruz. Daha hızlı ve konforlu biçimde. Aynı otomobiller gibi…

Mesela şöyle düşünelim; Siz ortaçağ zamanlarında bir tüccardınız. Farklı iki semtteki pazaryerlerinde tezgahınız var. Ürünlerinizi satılması için ikiye böldünüz. Yarısını bir pazaryerine diğer yarısını ise diğer pazaryerine götürdünüz. Müşteriler gelmeye başladı ve satışlar tüm hızıyla devam ediyor. Bir süre sonra bir pazaryerinde X malı tükenmeye başladı ancak diğer pazaryerinde X malından çok olmasına rağmen Y malı tükenmeye başladı. Dolayısıyla X malının çok olduğu yerden X malının tükendiği yere aktarma yapmanız gerekir ki tedarik sorunu yaşamayasınız.

İşte bu noktada pazaryerleriniz arasında iletişimi kuran yani entegrasyonu sağlayan bir çalışana ihtiyacınız var. Gerçek hayatta bunu bir insan yapabilecekken teknolojinin sağladığı avantaj sayesinde geliştirdiğimiz yazılımlar ile pazaryerleriniz arasındaki bu bağı kurabiliyoruz. Üstelik birçok özellikle beraber.

Pazaryeri Entegrasyonu nedir?

Gittigidiyor, n11, Hepsiburada gibi online pazaryerleri sizin komisyon veya listeleme ücretleri karşılığında hangi tabiri kullanmak istiyorsanız; tezgah, dükkan veya mağaza açmanızı ve onlar üzerinden ürünlerinizi satmanızı sağlayan dijital platformlardır. İnternet üzerinden alışveriş yapan kullanıcıların çok büyük kısmı bu sitelere üyedir. Dolayısıyla kendi E-Ticaret sitenizi açarak milyonlarca rakibin arasında kaybolmak yerine satış yaptığınız kategoride nokta atışı olarak pazarlama ve reklam faaliyetleri yaparak size müşteri çekecek pazaryerlerini tercih etmeniz yararınızadır.

İnternet ve pazaryerleri üzerinden E-Ticaret yoluyla ürün satmanın birçok aşaması ve bu aşamaların prosedürleri bulunuyor. Fatura kesmek, kargo fişi yazdırmak, stok takibi yapmak, sipariş ve ödeme almak bunlardan başlıcaları. Belirttiğimiz söz konusu her adım manuel olarak yapıldığında işlemler çok uzuyor ve hata oranı artıyor. Bu da ticari faaliyetinizin sürdürülebilirliğine ve güvenilirliğine negatif etkide bulunuyor. E-Ticaret faaliyetiniz için hayati önem arz eden bir çok işlemi tek noktadan yapabilmenizi sağlayan Dopigo gibi sistemler pazaryeri entegrasyonu yapabilmenize imkan tanıyor.

Stok Takibi

Dopigo veya benzeri pazaryeri entegrasyon sistemleriyle E-Ticaret faaliyetlerinizde stok takibi yapabilirsiniz. Yani bir pazaryerinde bir ürün satıldığında diğer pazaryerlerinden ürünün stoğunuzdaki miktarını manuel olarak “1” azaltmak yerine sistem her pazaryerindeki adedi otomatik günceller.

Rakip Fiyat Takibi

Piyasada sizinle aynı ürün veya ürünleri satan rakiplerinizin fiyatlarını sistem sizin için takip ederek onayınıza göre güncelleme yapar. Fiyat konusunda avantajı sürekli elinizde tutarsınız.

Kargo Fişi ve Fatura

Elinizle kargo fişi veya fatura yazmak yerine sistem sayesinde yazıcınızdan otomatik olarak çıktı alıp kargoya vereceğiniz ürüne iliştirirsiniz.

Ürün Fikirleri

Dopigo’nun bir avantajı da satılabilecek ve üzerinde yoğun ilgi oluşan ürünleri size fikir olarak sunmasıdır. Geliştirdiğimiz sistemimize entegre özelliğimiz sayesinde kazanç sağlayabileceğiniz ürün fikirleri edinebilir ve bu ürünleri portföyünüze ekleyerek kazancınızı artırabilirsiniz.

İşte bu kadar kolay.

Gelecek E-Ticarette! İyi bir entegrasyonla, vakit kaybetmeden E-Ticarete geçen KOBİ’ler faaliyetlerine kazançlarını artırarak devam edecekler.

Okuma Önerisi: Trendyol’da Satış Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Okuma Önerisi: Pazaryeri Mağaza Puanı Nedir? Nasıl Artırılır?

Pazaryeri Entegrasyonu Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler videomuzu izleyin!