fbpx
YENİ!

Navlun Nedir? Navlun Bedeli Nasıl Hesaplanır?

Navlun sözleşmesi kısaca yükün taşınma bedelinin yani hizmet bedelinin kim tarafından ödenmesi gerektiğini göstermektedir.

İçindekiler

Pazaryeri mağazalarınızı sizin yerinize açalım!

Hemen formu doldurun 7 farklı pazaryeri mağazanızı hızlıca açarak satışa başlayın.

Navlun Nedir? Navlun Bedeli Nasıl Hesaplanır?

Navlun Sözleşmesi Nedir?

Navlun sözleşmesi kısaca yükün taşınma bedelinin yani hizmet bedelinin kim tarafından ödenmesi gerektiğini göstermektedir. Navlun sözleşmesi ikiye ayrılmaktadır. Bunlar;” Freight Collect” ve ”Freight Prepaid” olarak ayrılmaktadır. Bu ayrımın sebebi ise ödeme yapacak tarafa göre ayrım yapılmasıdır. Freight Prepaid navlun sözleşmesinde yük taşıyıcı firmanın belirttiği hizmet bedelinin alıcı tarafından değil de ihracatçı tarafından ödenmesi gerektiği belirtilmektedir.  Freight Collect navlun sözleşmesinde ise durum tam tersidir. Alıcı tarafından bütün hizmet bedelinin karşılanacağı, ihracatçı tarafından ödenecek herhangi bir hizmet bedeli olmadığı belirtilmektedir. Bu iki navlun sözleşmesi arasında bulunan farklar kısaca bu şekildedir.

Navlun sözleşmesinde yer alan iki farklı tarafa ait ödeme şekli taşımacılığa dair diğer evraklar içerisinde de yer almaktadır. Yani konşimento, karayolu taşıma belgesi, havayolu taşıma belgesi gibi tüm taşıma türlerine ait farklı belgelerde navlun yer almaktadır. Navlun sözleşmesi çok kapsamlı bir belgedir. Bu yüzden içerisinde tek tarafı kapsayan ve her iki tarafı

kapsayan pek çok madde bulunmaktadır. Taşıma yapmak için tüm taşıma kriterlerinin bir arada bulunduğu ve kriterlerin yerine getirilerek taşıma kabul belgesini elinde bulundurması gerekmektedir. Bu belgede bulunan maddeler ise şu şekildedir.

 • Seçilen taşıma türüne uygun bir şekilde sevkiyat yapılması gerekiyor. Yani taşıma türünü denizyolu taşımacılığı olarak belirttiniz. Ancak siz taşıma esnasında karayolunu kullanıyorsanız bu durumda belge geçersiz olacaktır ve kaçak bir taşıma işlemi gerçekleştirmiş olacaksınız. Bu durum oldukça risklidir ve önerilmemektedir.
 • Taşınacak olan yükün taşıma türü şartlarına uygun olması gerekmektedir. Örneğin havayolu taşımacılığı ile canlı hayvan taşınmasının imkânı vardır. Ancak boru taşımacılığı ile bu mümkün değildir. Bu yüzden taşımacılık hizmeti olmadan önce size en doğru taşımacılık şeklini belirlemeniz gerekiyor.
 • Taşıma karşılığının sayısal bir değere tabi olması gerekmektedir. Yani taşıma yapıyorsanız bunun karşılığında sayısal bir tutar ile bedel olması gerekmektedir. Bu bedelin ise navlun belgesi içerisinde yer alması gerekmektedir.
 • Aynı zamanda taşıma yapacağınız aracın yük ile uygunluğu çok önemlidir. Her türlü araç ile her yükü taşıyamazsınız bazı yükler için özel araçlar gerekmektedir. Bu bağlamda navlun sözleşmesi için uygun araçlar ve uygun yükler bir arada bulunmalıdır.

Yukarıda belirttiğimiz maddeler navlun sözleşmesinde yer alan maddelerdir. Bu maddelere ek olarak iki tarafında haberdar olması gereken ve navlun sözleşmesinin her iki taraf içinde sona erdiği bazı durumlar bulunmaktadır. Bu durumlarda navlun sözleşmesinin hiçbir önemi kalmamaktadır. Bu durumlar şu şekildedir.

 • Taşıma türüne göre belirlenmiş olan ve taşıma yapılan araca devlet tarafından el konulması. Herhangi bir sebep ile devlet tarafından taşıma yapılan araca el konulması durumunda navlun sözleşmesi her iki taraf içinde geçersiz kalmaktadır.
 • Yüklerin transfer için yola çıktığı esnada savaş çıkması durumunda yine navlun sözleşmesi geçersiz kalmaktadır.
 • Yüklerin çıkış noktasında bulunan yükleme noktasına veya varış noktasında bulunan boşaltma noktasına herhangi bir sebep ile el konulması durumunda navlun sözleşmesi geçersiz kalmaktadır.
 • Eğer navlun sözleşmesi hem taşıyıcı firma hem de yük sahibi tarafından karşılıklı olarak geçersiz kılınması istendiğinde navlun sözleşmesi geçersiz kalmaktadır.

Yükün normal bir şekilde taşınması esnasında ise aşağıda yer alan bilgiler sözleşmede yer almaktadır.

 • Sözleşmenin tarihi
 • Yükün tonajının ne kadar olduğu
 • Transfer yaptıran kişi veya firma
 • Transfer yaptıran kişi veya firmanın iletişim bilgileri
 • Taşınacak malın ne olduğu / cinsi
 • Hizmet bedelinin ne şekilde ödeneceği
 • Yükün çıkış noktası
 • Yükün varış noktası
 • Yüke uygun olarak seçilen araç
 • Taşıma ve teslim şekli

Navlun Bedeli Nasıl Hesaplanır?

Navlun denildiğinde herkesin aklına ilk gelen soru navlun bedeli nasıl hesaplanır olmaktadır. İnternette navlun bedelinin nasıl hesaplandığıyla alakalı yeterli bilgi yoktur. Bu yüzden sizlere navlun bedelinin nasıl hesaplanması gerektiğini detaylı olarak anlatacağız.

Öncelikle navlun bedelini hesaplayabilmeniz için taşıma türünü belirlemeniz gerekiyor. Taşıma türü olarak kastettiğimiz havayolu taşımacılığı, denizyolu taşımacılığı, demiryolu taşımacılığı ve karayolu taşımacılığı olmaktadır. Taşımacılık türüne karar verirken çok hassas davranmanız gerekmektedir. Yükünüzün durumuna uygun bir taşımacılık türü seçmeniz gerekmektedir. Her taşıma türünün navlun bedeli aynı değildir.

Navlun bedeli hesaplayabilmek için gerekli olan bir diğer bilgi ise yükün ağırlığıdır. Yükün ağırlığı navlun bedeline etki eden bir diğer unsur olmaktadır.

Navlun bedeline etki eden bir diğer unsur ise yükün çıkış noktası ve yükün varış noktasıdır. Yükün teslimatı sırasında çizilen rota ne kadar uzun olursa navlun bedeli de o kadar fazla olmaktadır.

Taşıma türüne göre navlun hesaplaması nasıl oluyor inceleyelim;

Denizyolu Taşımacılığına Göre Navlun Hesaplaması

Denizyolu taşımacılığı özellikle hacim olarak büyük olan yüklerin uluslararası transferine uygundur. Navlun hesaplaması yapılırken ise yükün hacimsel olarak ağırlığı, çıkış noktası ve varış noktası arasındaki mesafe unsunları göz önünde bulundurulmaktadır. Ayrıca denizyolu taşımacılığı tercih ediyorsanız bu noktada nasıl bir taşıma yaptıracağınızda navlun bedelini etkilemektedir. Örneğin konteyner taşımacılığı ile Ro – Ro taşımacılığı aynı navlun bedeline sahip değildir. Bu yüzden denizyolu taşımacılığında mesafe ve yük hacminin yanı sıra denizyolu taşımacılığında tercih ettiğiniz taşıma yönteminin de önemi vardır.

Karayolu Taşımacılığına Göre Navlun Hesaplaması

Karayolu taşımacılığı diğer taşımacılık türlerine göre geniş ulaşım ağı ve esnek rota imkanıyla oldukça tercih edilmektedir. Buradaki en önemli nokta, karayolu taşımacılığını tercih ediyorsanız navlun hesaplamasında hacimsel ağırlık ve mesafe göz önüne alınmaktadır. Ayrıca piyasa koşulları da navlun hesaplaması sırasında göz önünde bulundurulmaktadır.

Havayolu Taşımacılığına Göre Navlun Hesaplaması

Havayolu taşımacılığı ise genellikle hızdan dolayı tercih edilmektedir. Değerli eşyaların ve hacimsel olarak küçük olan eşyaların havayolu taşımacılığı ile taşınması doğru olacaktır. Ayrıca çabuk bozulabilecek olan yüklerinde taşınma imkânı havayolu taşımacılığı ile mümkündür. Havayolu taşımacılığında navlun bedeli hesaplanırken göz önüne alınan ilk faktör yükün türüdür.

Yük havayolu taşımacılığında 2’ye ayrılmaktadır. Birincisi normal yüktür. İkincisi ise özel yüktür. Özel yükler canlı hayvan, değerli eşya veya tehlikeli madde gibi taşınması esnasında ekstra bir özene ihtiyaç duyulan yüklerdir. Bu bağlamda yükün türü çok önemlidir. Yük türünden sonra ise brüt ağırlık ve ölçüler önemlidir. Havayolu taşımacılığında taşıma kapasitesi diğer taşımacılık türlerine göre daha az olduğu için yüklerin boyutları ve ağırlıkları çok önemlidir.

Bu iki unsur havayolu taşımacılığı esnasında navlun hesaplanması için esas alınan iki maddedir. Bunlardan sonra ise yükün taşınacağı mesafe hesaplanır ve navlun bedeli ortaya çıkar.

E-ticarette aradığınız çözümler Dopigo'da!

Birkaç saniye içerisinde Dopigo hesabınızı oluşturun. Birkaç dakika içerisinde entegrasyonlarınızı hızlıca yapın.

Dijital pazarlama yapılacaklar listesini hemen ücretsiz indirin!

E-ticarette emin adımlarla büyüyün!

Pazaryerlerinde yapılacaklar listesini hemen ücretsiz indirin!

Pazaryeri mağazalarınızın eksiklerini adım adım belirleyin.