fbpx
YENİ!

Desi Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Desi nedir, Desi; kargo işlemlerinde hacimsel ağırlık anlamına gelen kelimedir. Özellikle taşımacılıkta kullanılan bir terimdir. 

İçindekiler

Pazaryeri mağazalarınızı sizin yerinize açalım!

Hemen formu doldurun 7 farklı pazaryeri mağazanızı hızlıca açarak satışa başlayın.

Desi Nedir, Nasıl Hesaplanır?

2023 Pazaryeri Kargo Anlaşmaları ve Fiyatlarını öğrenmek için tıklayın!

Desi Nedir?

Desi nedir, Desi; kargo işlemlerinde hacimsel ağırlık anlamına gelen kelimedir. Özellikle taşımacılıkta kullanılan bir terimdir.  Kargo ile gönderilecek kolinin desisini  hesaplamak için kullanılan desi hesaplama formülü; en, boy ve yüksekliğin birbiri ile çarpılıp ve 3000’e bölünmesidir. Bu ölçü birimi kargo firmaları tarafından ürünün kargo bedelinin hesaplanmasında kullanılır. Taşımacılıkta, taşınan yükün ağırlığı ile birlikte hacmi yani kapladığı alan da önem göstermektedir.

Kg mı? Desi mi?

Kilogram, uluslararası anlaşma ile kararlaştırılıp kabul edilen, kısaltması kg. olan, 1000 gramlık ağırlık birimidir. Günümüzde kullanılan kütle birimi olup gramın bin katıdır.

Kargo gönderimlerinde kullanılan bu ölçü birimleri ücret hesaplanmasında kullanılmaktadır. Gönderi tartılarak kg ağırlığı bulunmaktadır. Daha sonra da gönderinin hacmi yani desisi hesaplanır. Özellikle büyük ebattaki ürünlerin gönderimi esnasında kargo şirketleri tarafından, kolinin ağırlığı yerine desisi hesaba katılabilmektedir. Bunun sebebi de gönderilecek ürünün,  ağırlığı çok olmasa bile hacim olarak fazla yer tutması, taşınabilecek toplam koli sayısını etkilemesidir.

Gönderimi yapılacak ürünün doğru hesaplanması, planlanması çok önemlidir. Yanlış yapılabilecek hesaplar müşteri memnuniyetsizliğine yol açabilmektedir. Bu yüzden kargosu yapılacak ürünün fiyatını etkileyen önemli faktörlerden olan desi hesaplaması yapılırken çok dikkatli ölçüm yapılmalıdır.

2023 Trendyol Komisyon Oranlarını öğrenmek için tıklayın!

ab

E-ticaret siteleri,  desi ve kargo ağırlığı hesaplamalarında yapılabilecek hatalar yüzünden olumsuz geribildirim alabilmektedir. Bu da sitenin satışlarını ve kargo yapan şirketin tercih edilebilirliğini kötü yönde etkileyebilmektedir. Kargo şirketleri için yükün taşınabilmesinde 2 temel parametre vardır. Bunlardan birisi yükün ağırlığı diğeri ise hacmidir.

Bu iki faktörün dikkate alınmasındaki temel sebep ise yükün taşınacağı aracın hem fiziki kapasitesi hem de tonaj olarak belli bir sınırının olmasıdır. Bu sebeple taşıyıcı firma bazen hacmi dikkate alırken bazen de ağırlığı dikkate almaktadır. Örnek vermek gerekirse; küçük bir kolinin içerisinde çok ağır bir malzeme taşınacağı zaman,  araçta fiziken az yer kaplasa da aracın toplam yük taşıma kapasitesinde fazlaca bir pay alacaktır.

İşte bu sebepten, kargo yapan firmanın ücret belirlerken ağırlığı mı yoksa hacim üzerinden mi gitmesi gerektiğine karar vermesi gerekir. Bu noktada desi ortaya çıkar. Yani desi ne demek sorusunun cevabı, ağırlık ile hacim arasındaki bağlantıyı kuran formüldür.

Buzdolabı Desi’si Kaçtır?

Buzdolabı desisi hesaplanırken, buzdolabının en, boy ve yüksekliği birbiri ile çarpılıp çıkan sonuç 3000’e bölünür.

Karşılaştırmalı Kargo Fiyatlarını öğrenmek için yazımızı okuyabilirsiniz.

E-Ticarette Desi üzerinden hesaplanan anlaşmalı kargo fiyatlarını öğrenmek için tıklayın!

E-ticarette aradığınız çözümler Dopigo'da!

Birkaç saniye içerisinde Dopigo hesabınızı oluşturun. Birkaç dakika içerisinde entegrasyonlarınızı hızlıca yapın.

Pazaryerlerinde yapılacaklar listesini hemen ücretsiz indirin!

Pazaryeri mağazalarınızın eksiklerini adım adım belirleyin.