fbpx
YENİ!

Google Ads Rehberi

Google tarafında hem organik hem de inorganik olarak güçlenme vakti geldiyse Google Ads reklamlarını inceleyebilirsiniz. İşletmenizle hedef kitlenizi buluşturacağınız Google Ads kampanyalarını sizler için inceledik.

İçindekiler

Pazaryeri mağazalarınızı sizin yerinize açalım!

Hemen formu doldurun 7 farklı pazaryeri mağazanızı hızlıca açarak satışa başlayın.

google ads dijital reklam rehberi

Google tarafında hem organik hem de inorganik olarak güçlenme vakti geldiyse Google Ads reklamlarını inceleyebilirsiniz. İşletmenizle hedef kitlenizi buluşturacağınız Google Ads kampanyalarını sizler için inceledik.

Google Ads kampanya türleri

Google Ads tarafından reklam vermek istediğinizde farklı reklam türleri karşınıza çıkacaktır. Bu reklam türlerini detaylı olarak inceleyelim.

Arama Ağı Kampanyası

Arama ağı kampanyası aslında search yani arama kampanyaları olarak bilinmektedir. Anahtar kelimelerin analizi sonrası hedef aramalar belirlenir ve kampanyalar çıkılır. 

Arama Ağı Kampanyası kapsamında; metinden oluşan reklamlar, duyarlı arama ağı reklamı, duyarlı görüntülü reklam ve müşteri araması üreten reklam, türün de reklamlar oluşturabilirsiniz.

Oluşturduğunuz bu reklamlar ise Google arama sonuçlarında, Google Play Store’da, Google Alışveriş sekmesi, Google Görseller, Google Haritalar, Google’ın Arama Ağı iş ortakları web sitelerinde gösterilmektedir.

Maks. Performans Kampanyası

Maks performans kampanyası da yine anahtar kelimeye ek olarak dönüşüm temelli kampanyalardır. Maks performans kampanyalarında Google yapay zekâsı ön plandadır. Teklif, gösterim biçimi, gösterim platformu gibi ayarlamaları bu reklam türünde Google’ın kendi yapay zekasına bırakırsınız. Tamamiyle bu kısımları bırakmazsınız ancak büyük bir kısmı Google yapay zekasına bırakılmaktadır. Bu kampanya türünde dönüşümlerinizi çok iyi bir şekilde belirlemeniz gerekmektedir. Sebebi ise Maks performans kampanyasında Google dönüşüm değerlerine göre reklamları optimize etmektedir.

Maks Performans kampanyası kapsamında oluşturduğunuz reklamlar; metin reklamları, dinamik arama ağı reklamları, duyarlı arama ağı reklamları, müşteri telefon araması üreten reklamlar, görüntülü reklamlar, alışveriş reklamları türünde reklamlar Google’ın yapay zekâsı tarafından otomatik olarak oluşturur.

Oluşturduğunuz bu reklamlar ise Google arama sonuçlarında, Google Play Store’da, Google Alışveriş sekmesi, Google Görseller, Google Haritalar, Google’ın Arama Ağı iş ortakları web sitelerinde, Youtube ve Gmail’de gösterilmektedir.

Görüntülü Reklam Ağı Kampanyası

Görüntülü reklam ağı kampanyaları hedef kitle belirtmesi yapma temelli kampanya modelidir. Görüntülü reklam ağı kampanyalarında dikkat çekici reklam metinlerini dikkat çekici görseller ile optimize etmeniz dönüşüm değerlerinizi arttırmanızı sağlayan önemli bir detaydır. Kampanyada bulunan reklamların gösterileceği yerleri ve kitleleri istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Lokasyon, anahtar kelime, yerleşim hedefleme, demografi ve dil ayarları gibi ayarlamalarıda yine reklam hedeflemelerinize göre optimize edebilirsiniz.

Görüntülü reklam ağı kampanyası olarak; duyarlı görüntülü reklamlar, discovery reklamlar, yükleme görüntülü reklamlar, görüntülü dinamik reklamlar türlerin de reklamlar oluşturabilirsiniz.

Oluşturduğunuz bu reklamlar ise Google’ın Arama Ağı iş ortakları web sitelerinde, Youtube ve Gmail’de gösterilmektedir.

Alışveriş Kampanyaları

Google Ads Alışveriş Kampanyaları Görüntülü reklam ağı kampanyaları gibi hedef kitle belirlemeli kampanya türlerinden bir tanesidir. Alışveriş kampanyaları aracılığıyla verdiğiniz reklamlar sadece alışveriş olarak verilebilmektedir. E-ticaret sitesi üzerinden satış yapan veya perakende satış yapan işletmeler açısından resim açıklama ve fiyatlarla zenginleştirilebilen bu kampanyalar dönüşümleri oldukça arttırmaktadır.

Alışveriş kampanyası olarak açılan kampanyalarda ürün Alışveriş reklamları, yerel envanter reklamları oluşturabilirsiniz.

Oluşturduğunuz bu reklamlar ise Google arama motoru alışveriş sekmesi

Google arama ağı iş ortaklarının siteleri platformlarında gösterilir.

Video Kampanyaları

Video kampanyaları hedef kitlenizi belirledikten sonra firmanızın, ürünlerinizin veya hizmetlerinin ilgi çekici bir şekilde tanıtıldığı videolar ile oluşturulmaktadır. Videolar hedef kitlenin oldukça fazla dikkatini çekmektedir. Bu nedenle video kampanyaları dönüşümü oldukça yüksek olmaktadır. Video kampanyaları için kullanacağınız videonun mutlaka YouTube kanalına yüklenmiş ve paylaşılmış olması gerekmektedir.

Oluşturduğunuz bu reklamlar ise Youtube arama barı, Google video iş ortaklarının platformlarında aktif olarak gösterilmektedir. Aynı zamanda Youtube videoları izlerken kitlenizin video arasında reklam olarak karşısına çıkması da sağlanmaktadır.

Discovery Kampanyaları

Discovery kampanyalarını incelediğimiz zaman hem hedef kitle hem de dönüşüm amaçlı kampanyalar olduğunu görmekteyiz. Discovery kampanyalarının sağlık bir şekilde ilerleyebilmesi için Ads hesabınızın kurulumlarının eksiksiz bir şekilde yapılmış olması gerekmektedir. Discovery kampanyalarında metinlere ek olarak resimler ve çağrı mesajları eklemeniz mümkün olmaktadır.

Discovery kampanyaları planladığınız zaman, Discovery reklam ve Discovery Carousel reklam reklamları oluşturmuş olursunuz.

Oluşturmuş olduğunuz bu reklamlar YouTube’da hem anasayfa hem sonrakini izle kısmında keşfet kısmında ve gmail platformlarında aktif olarak yayımlanmaktadır.

Uygulama Kampanyaları

Uygulama kampanyaları dönüşüm ve etkileşimi hedeflediğiniz kampanya türüdür. Özellikle mobil uygulama tanıtımlarının doğru bir şekilde yapılması için uygulama kampanyaları planlanması gerekmektedir.

Uygulama kampanyası planlaması yaptığınız zaman, uygulama yüklemesi, uygulama etkileşimi, uygulama kaydı gibi hedeflerle kampanyalar oluşturabilirsiniz.

Bu reklamlar:

Google search, Google Play Store, Google Keşfet kısmı, YouTube genelinde Arama ağı ortaklarının web siteleri ve mobil uygulamalarında görünmektedir.

Yerel Kampanyalar

Yerel kampanyalar adından da anlaşılacağı üzere lokasyon bazlı hedef kitle çalışması yapacağınız önemli kampanya türleri arasında yer almaktadır. Yerel kampanya oluşturabilmeniz için Google Benim İşletmem hesabına ihtiyacınız vardır. Aynı zamanda doğru bir hedefleme yapabilmeniz için mutlaka lokalizasyonu çok iyi bir şekilde planlamanız gerekmektedir. Bu kampanya türünde Dönüşüm değerini en üst düzeye çıkar” seçeneği mevcuttur. Bu seçenek sayesinde en fazla dönüşümü elde etmek istediğinizi açık bir şekilde belirtmiş olursunuz. Dönüşüm değerlerini çok iyi bir şekilde gözlemleyerek lokalizasyonlarınızın doğruluğunu anlayabilirsiniz.

E-ticarette aradığınız çözümler Dopigo'da!

Birkaç saniye içerisinde Dopigo hesabınızı oluşturun. Birkaç dakika içerisinde entegrasyonlarınızı hızlıca yapın.

Dijital pazarlama yapılacaklar listesini hemen ücretsiz indirin!

E-ticarette emin adımlarla büyüyün!

Pazaryerlerinde yapılacaklar listesini hemen ücretsiz indirin!

Pazaryeri mağazalarınızın eksiklerini adım adım belirleyin.