fbpx
Genel

E-Ticaret Satışlarınızı Artırmak için E-Posta Pazarlama Önerileri

Yazar: Çarşamba Mayıs 12, 2021 Yorum Yok

e-ticaret satışlarınızı artırmak için e-posta pazarlamaE-ticaret işinizi büyütürken birçok pazarlama kanalından faydalanmanız gerekebilir. Sosyal medya son zamanlarda popülerliğini artırmış olsa da e-posta pazarlamanın önemi de azımsanmayacak kadar fazla. İyi bir e-posta pazarlama stratejisi ile yeni müşteriler kazanma ve eski müşterilerinizle bağlarınızı kuvvetlendirmenin yollarını öğrenmek istiyorsanız bu yazımız tam size göre.

E-ticaret satışlarınızı artırmak ve e-posta pazarlaması yoluyla büyümeyi sürdürmek istiyorsanız, okumaya devam edin!

1. Hoş Geldiniz E-posta Serisi

Yeni aboneler e-ticaret bülteninize kaydolduklarında sizden haber almayı beklerler ve yeni abonelere ulaşmak için en iyi zaman kaydolduktan hemen sonrasıdır; yani sizden bir e-posta almayı bekledikleri an.

Yeni abonelerin normal posta listenize girmeden önce sizi biraz tanıyabilmeleri için iki veya üç mailden oluşan bir hoş geldiniz e-posta serisi göndermenizi öneririz. Bu şekilde markanızı tanımalarına olanak sağlayabilir, ilişkinizle ilgili beklentiler belirleyebilir ve hatta belki müşterilerinizi segmentlere ayırarak gelecekteki iletişiminizin daha da iyi olmasını sağlayabilirsiniz.

Karşılama e-postaları, diğer e-postalara göre %86 daha fazla açılma oranına sahiptir ve diğer promosyon e-postalarına göre ortalama olarak e-posta başına %320’ye kadar daha fazla gelir sağlar. Bu işlemi otomatikleştirmek için e-posta pazarlama hizmeti sağlayıcınızda bir hoş geldiniz e-posta serisi oluşturabilirsiniz.

2. Farklı Segmentleri Hedeflemek İçin Kişiselleştirmeyi Kullanın

Ulaşmaya çalıştığınız birden fazla hedef kitleniz olabilir. Bir ürün veya hizmetin nüfusun birden fazla kesimine hitap etmesi alışıldık bir durumdur.

Peki ya tek bir mesajla tüm hedef kitlenize ulaşamayacağınızı biliyorsanız? Kişiselleştirme burada devreye girer.

Kişiselleştirme; hemen çıkma, abonelik iptali ve spam olarak işaretlenmeyi azaltırken açılma oranları, tıklamalar ve etkileşimi büyük ölçüde artırır. Listenizi segmentlere ayırmıyorsanız ve e-postalarınızı kişiselleştirmiyorsanız, hemen başlamanızı öneririz. Her bir kitle segmentine göre uyarlanmış içeriğe sahip e-postalar göndermek, abonelerinizi mutlu etmenin harika bir yoludur ve mutlu olan abonelerin satın alma olasılığı daha yüksektir.

Peki bunu nasıl yapabilirsiniz?

Listenizi yaş, gelir, eğitim ve belki de cinsiyet kimliği gibi standart demografilere ayırarak başlayabilirsiniz. Demografi size aboneleriniz hakkında kolayca keşfedilebilir ayrıntılar söyler ancak psikografik bilgiler kullanıcıların değerleri, kişilikleri ve ilgi alanları gibi şeylerin daha derinine iner. Demografik ve psikografik segmentasyon birlikte, abonelerinizin ve onlarla nasıl iletişim kurulacağının eksiksiz ve inanılmaz derecede değerli bir resmini çizmiş olur.

3. Sadık Müşterilere Özel İndirimler Sunun

Bir sadakat programı ile en sadık müşterilerinizin mağazanıza tekrar tekrar gelmesini sağlayabilirsiniz. Tekrar eden müşteriler, işletmenizi besleyecek ve büyümesine yardımcı olacak kısımdır. Sadık bir takipçi kitlesi oluşturmanın en hızlı ve kolay yollarından biri de özel bir sadakat paketi oluşturmaktır.

4. Tüm Aboneler için İndirim E-postaları Gönderin

Sadık müşterileriniz özel indirimleri hakeder ancak diğer abonelerinizi de çekecek geleneksel promosyon satışlarını unutmayın. Sezonluk ve tatil temalı indirim e-posta kampanyaları yeni abonelerin dikkatini çekmenin harika bir yoludur.

Sadece “Black Friday” ve “Siber Monday” indirimleri ile Kasım ve Aralık aylarında gerçekleşen tatil alışverişine bakın. Yalnızca bu iki ay, yıllık perakende satışların %25’ini oluşturuyor. E-posta pazarlama bunun yaklaşık %20’sinden sorumludur. Bu miktar 138 milyar dolardan fazla!

5. E-posta Listenizi Büyütün

Her yıl abone listeniz yaklaşık %22 azalacak. Bu, yeni aboneler kazanmaya ve e-posta listenizi oluşturmaya devam etmenin çok önemli olduğu anlamına gelir. E-posta listenizi büyütmek için birçok seçenek mevcut. Bunlardan en basit olanıysa ödeme sırasında kayıt istemektir. Ürünlerinizi satın almaya karar verdiklerine göre müşterilerden mail adresi ile kaydolmalarını istemek için harika bir andır. Birçok e-posta pazarlama sağlayıcısının bunu kolayca yapmanıza izin veren eklentileri vardır.

6. Bir Tavsiye Programı Oluşturun

Ağızdan ağza pazarlama, kullanabileceğiniz en güçlü pazarlama yöntemlerinden biridir. Bir tavsiye programı ile e-ticaret işinize gelen potansiyel müşteriler, zaten güvendikleri birisinin referansı aracılığıyla size ulaşmış demektir. İnsanların %92’sinin reklamlar yerine meslektaşlarının tavsiyelerine güvendiğini göz önüne alınca bu tür bir programın ne kadar güçlü olabileceğini görebilirsiniz.

7. Stoğu Yenilenmiş veya İstek Listesindeki Öğeler Hakkında Bildirimler Gönderin

Bir ürün stokta kalmadıysa, alışveriş yapanların ürün tekrar mevcut olduğunda bildirim almak için kaydolmalarını sağlamak harika bir fikirdir. Veya alışveriş yapanların istek listeleri oluşturmasına olanak vererek ara sıra bu ürünlerle ilgili güncellemeler göndermek için bir e-posta otomasyonu kurabilirsiniz.

E-posta adreslerini aldıktan sonra, e-posta bülteninize kaydolmak isteyip istemediklerini sormayı unutmayın.

8. Potansiyel Müşterileri Takip Etmek için E-Ticaret E-posta Pazarlama Otomasyonunu Kullanın

Size satış olarak geri dönebilecek bazı işlemleri otomatik olarak yapmak için e-posta hizmeti sağlayıcınızda otomatik e-posta kampanyaları oluşturabilirsiniz:

  • Yeni abonelere hoş geldiniz e-postası serisi gönderin
  • Ödeme işlemlerini tamamlamayan alışveriş yapanlara terk edilmiş alışveriş sepeti e-postaları gönderin
  • Müşterilere, alışveriş sepetlerinde baktıkları veya bıraktıkları bir ürün satışa çıktığında bildirimde bulunun
  • Hala listenizde olmak istediklerinden emin olmak için bir süredir etkileşimde bulunmayan aboneleri kontrol edin
  • Abonelerinizi kutlamak için doğum günü veya yıl dönümü e-postaları gönderin
  • Etkinlikleri veya web seminerlerini tanıtın
  • İçerik paylaşın

Okuma Önerisi: ReCommerce Nedir?

Okuma Önerisi: Omnichannel Pazarlama Nedir?

Okuma Önerisi: Instagram Satışlarını Artırmak için 8 İpucu

Okuma Önerisi: E-Ticaret Yapan KOBİ’lerin Kullanması Gereken 5 Yazılım

Okuma Önerisi: Logo Mu Paraşüt Mü?

Okuma Önerisi: Sıfırdan E-Ticaret Sitesi Kurmak: Nelere Dikkat Edilmeli?