fbpx

🎁 Özel hediyelerle birlikte gelen Yıllık Entegrasyon kampanyasını inceleyin!

YENİ!

E-Ticaret Satışlarınızı Artırmak için E-Posta Pazarlama Önerileri

E-ticaret işinizi büyütürken birçok pazarlama kanalından faydalanmanız gerekebilir.

İçindekiler

Pazaryeri mağazalarınızı sizin yerinize açalım!

Hemen formu doldurun 7 farklı pazaryeri mağazanızı hızlıca açarak satışa başlayın.

Adsiz tasarim 91

E-ticaret işinizi büyütürken birçok pazarlama kanalından faydalanmanız gerekebilir. Sosyal medya son zamanlarda popülerliğini artırmış olsa da e-posta pazarlamanın önemi hala azımsanmayacak kadar fazla. İyi bir e-posta pazarlama stratejisi ile yeni müşteriler kazanma ve eski müşterilerinizle bağlarınızı kuvvetlendirmenin yollarını öğrenmek istiyorsanız bu yazımız tam size göre. E-ticaret satışlarınızı artırmak ve e-posta pazarlaması yoluyla büyümeyi sürdürmek istiyorsanız, okumaya devam edin.

1. Hoş Geldiniz E-posta Serisi

Yeni müşterilere ulaşmak için en iyi zaman kaydolduktan hemen sonrasıdır. Yeni abonelerin normal mail listenize girmeden önce sizi biraz tanıyabilmeleri için iki veya üç mailden oluşan bir hoş geldiniz e-posta serisi göndermenizi öneririz. Bu şekilde markanızı tanımalarına olanak sağlayabilir ve müşterilerinizi segmentlere ayırarak gelecekteki iletişiminizin daha da iyi olmasını sağlayabilirsiniz.

Karşılama e-postaları, diğer e-postalara göre %86 daha fazla açılma oranına sahiptir ve diğer promosyon e-postalarına göre ortalama olarak e-posta başına %320’ye kadar daha fazla gelir sağlar. Bu işlemi otomatikleştirmek için e-posta pazarlama hizmeti sağlayıcınızda bir hoş geldiniz e-posta serisi oluşturabilirsiniz.

2. Kişiselleştirme ile Farklı Segmentleri Hedefleyin

Ulaşmaya çalıştığınız birden fazla hedef kitleniz olabilir. Bir ürün veya hizmetin nüfusun birden fazla kesimine hitap etmesi alışıldık bir durumdur ancak aynı mesajla bütün segmentlere ulaşamayacağınız da aşikar. Kişiselleştirmeyse burada devreye girer.

Kişiselleştirme; hemen çıkma, abonelik iptali ve spam olarak işaretlenmeyi azaltırken açılma oranları, tıklamalar ve etkileşimi büyük ölçüde artırır. Listenizi segmentlere ayırmıyorsanız ve e-postalarınızı kişiselleştirmiyorsanız hemen başlamanızı öneriyoruz. Her bir kitle segmentine göre uyarlanmış içeriğe sahip e-postalar göndermek, abonelerinizi mutlu eder ve mutlu olan abonelerin satın alma olasılığı daha yüksektir. Listenizi yaş, gelir, eğitim ve cinsiyet gibi standart demografilere ayırarak başlayabilirsiniz.

3. Sadık Müşterilere Özel İndirimler Sunun

Bir sadakat programı ile en sadık müşterilerinizin mağazanıza tekrar tekrar gelmesini sağlayabilirsiniz. Tekrar eden müşteriler, işletmenizi besleyecek ve büyümesine yardımcı olacak olan kısımdır. Sadık bir takipçi kitlesi oluşturmanın en hızlı ve kolay yollarından biri de özel bir sadakat paketi oluşturmaktır.

4. Tüm Aboneler için İndirim E-postaları Gönderin

Sadık müşterilerinize özel indirimler sunarken diğer abonelerinizi de çekecek geleneksel promosyon satışlarını unutmayın. Sezonluk ve tatil temalı indirim e-posta kampanyaları yeni abonelerin dikkatini çekmenin etkili bir yoludur.

Sadece “Black Friday” ve “Siber Monday” indirimleri ile Kasım ve Aralık aylarında gerçekleşen tatil alışverişine bakın. Yalnızca bu iki ay, yıllık perakende satışların %25’ini oluşturuyor. E-posta pazarlama bunun yaklaşık %20’sinden sorumludur. Bu miktar 138 milyar dolardan fazla. Bu verilerle beraber özellikle tatil sezonlarında e-posta pazarlamanın önemini göz ardı etmemeniz gerektiğini görebilirsiniz.

5. E-posta Listenizi Büyütün

Her yıl abone listeniz yaklaşık %22 azalacaktır. Bu durum da yeni aboneler kazanmaya ve e-posta listenizi büyütmeye devam etmenin çok önemli olduğu anlamına gelir. E-posta listenizi büyütmek için birçok seçenek mevcut. Bunlardan en basit olanıysa ödeme sırasında kayıt istemektir. Ürünlerinizi satın almaya karar verdiklerine göre müşterilerin ilgisini çekmişsiniz demektir, bu nedenle müşterilerden mail adresi ile kaydolmalarını istemek için uygun bir andır. Birçok e-posta pazarlama sağlayıcısının bunu kolayca yapmanıza izin veren eklentileri vardır.

6. Bir Tavsiye Programı Oluşturun

Ağızdan ağza pazarlama, kullanabileceğiniz en güçlü pazarlama yöntemlerinden biridir. Bir tavsiye programı ile e-ticaret sitenize gelen potansiyel müşteriler, zaten güvendikleri birisinin referansı aracılığıyla size ulaşmış demektir. İnsanların %92’sinin reklamlar yerine meslektaşlarının tavsiyelerine güvendiğini göz önüne alınca bu tür bir programın ne kadar güçlü olabileceğini görebilirsiniz.

7. Stoğu Yenilenmiş veya İstek Listesindeki Öğeler Hakkında Bildirimler Gönderin

Bir ürün stokta kalmadıysa, alışveriş yapanların ürün tekrar mevcut olduğunda bildirim almak için kaydolmalarını sağlamak etkili bir yöntemdir. Veya alışveriş yapanların istek listeleri oluşturmasına olanak vererek ara sıra bu ürünlerle ilgili güncellemeler göndermek için bir e-posta otomasyonu kurabilirsiniz.

8. Potansiyel Müşterileri Takip Etmek için E-Ticaret E-posta Pazarlama Otomasyonunu Kullanın

Size satış olarak geri dönebilecek bazı işlemleri otomatik olarak yapmak için e-posta hizmeti sağlayıcınızda otomatik e-posta kampanyaları oluşturabilirsiniz:

  • Yeni abonelere hoş geldiniz e-mail serisi gönderin
  • Ödeme işlemlerini tamamlamayanlara terk edilmiş alışveriş sepeti e-mailleri gönderin
  • Alışveriş sepetlerinde baktıkları veya bıraktıkları bir ürün satışa çıktığında müşterilere bildirim gönderin
  • Hala listenizde olmak istediklerinden emin olmak için bir süredir etkileşimde bulunmayan aboneleri kontrol edin
  • Abonelerinizi kutlamak için doğum günü veya yıl dönümü e-postaları gönderin
  • Etkinlikleri veya web seminerlerini tanıtın
  • İçerik paylaşın

E-ticarette aradığınız çözümler Dopigo'da!

Birkaç saniye içerisinde Dopigo hesabınızı oluşturun. Birkaç dakika içerisinde entegrasyonlarınızı hızlıca yapın.

Dijital pazarlama yapılacaklar listesini hemen ücretsiz indirin!

E-ticarette emin adımlarla büyüyün!

Pazaryerlerinde yapılacaklar listesini hemen ücretsiz indirin!

Pazaryeri mağazalarınızın eksiklerini adım adım belirleyin.