fbpx
YENİ!

E-Faturanın Matbu Faturaya Karşı Avantajları

E-fatura, internetin ve teknolojinin gelişmesi ile birlikte fatura türleri arasına girmiştir.

İçindekiler

Pazaryeri mağazalarınızı sizin yerinize açalım!

Hemen formu doldurun 7 farklı pazaryeri mağazanızı hızlıca açarak satışa başlayın.

E-fatura, internetin ve teknolojinin gelişmesi ile birlikte fatura türleri arasına girmiştir. Bu doğrultuda e-faturanın e-ticaret hizmeti sunan firmaların müşterileri için hazırladığı faturaların en önemlisidir. Uzun vadede bir çok firmanın bu yatırımı yapıp e-fatura’ya geçmesini beklemekteyiz. Bu konu hakkında daha önce kaleme aldığımız E-fatura’nın geleceği ile ilgili yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Bir çok firmanın aklına takılan husus ise eski usül fatura – matbu fatura – kesip e-fatura’ya geçme konusundaki soru işaretleridir. Peki nedir bu Matbu fatura? Matbu fatura ise önceden basılarak hazırlanan hazır faturalar olarak ifade edilebilmektedir. Matbu fatura, halen ülkemizde en çok tercih edilen fatura türüdür. Artan kağıt fiyatları ve operasyonel süreçlerdeki maliyetler şirketlerin daha çok e-fatura kavramı ile yüzleşmesine sebep olmaktadır.Bu durum e-fatura mükellefi adedinde ciddi bir artışa sebep olmaktadır.  Bu doğrultuda e-faturanın matbu faturalara karşı bazı avantajlarının olduğundan da bahsedilmek mümkündür. Peki, e-faturanın matbu faturaya karşı avantajları nelerdir? Hangi fatura türü daha az maliyetlidir?

E-Fatura ve Matbu Fatura Karşılaştırması

Öncelikle yazımızı okumadan önce e-fatura ile ilgili yanlış bilenen bazı hususları kaleme aldığımız yazımızı okumanızı tavsiye deriz. Sonrasında ise e-fatura ve matbu faturanın çeşitli avantaj ve dezavantajlarının olduğundan bahsettik. Peki, bunlar nelerdir?

Maliyet

E-fatura da herhangi bir şekilde basım maliyeti bulunmamaktadır. Matbu faturalarda ise basım maliyeti bulunmaktadır. Bu nedenle e-faturanın maliyet açısından çok daha avantajlı olduğunu ifade edebilmek mümkündür. Eğer maliyet sizin için önemli ise e-fatura çok daha avantajlıdır.

Tasarruf

E-fatura, matbu faturaya göre çok daha fazla tasarruf yapılmasını sağlamaktadır. E-faturalar da herhangi bir şekilde kağıt kullanılmadığı için yüksek oranda kağıt tasarrufu yapılmaktadır. Matbu faturalarda ise kağıt kullanılmaktadır. Bu nedenle matbu faturalarda herhangi bir tasarruf yapılabilmesi mümkün değildir.

Saklama Avantajı

Matbu faturaların fiziki olarak saklanması gerekmektedir. Bu da kişilerin bazı alanlara. İhtiyaç duymasına neden olmaktadır. Ancak e-faturaların ise saklanması çok kolaydır. E-fatura ile birlikte sahip olabileceğiniz e-arşiv sistemi ile faturalarınızı güvenle saklayabilmeniz mümkündür.

Müşterilere Kolaylık Sağlar

Firmalara sunulan saklama kolaylığı, müşterilere de sunulmaktadır. Müşteriler aldıkları ürünlerin faturalarını genellikle kaybetmektedir. Ancak e-faturalar mail adreslerine gönderildiği için çok daha kolay bir şekilde saklayabilmek mümkündür. Bunun yanı sıra maillerindeki faturalar kaybedilse dahi  firma ile iletişime geçerek faturayı tekrar göndermeleri sağlanabilmektedir.

Mali Müşavirlere Yönelik Avantaj

E-fatura mali müşavirlerinde işlerini yüksek oranda kolaylaştırmaktadır. Matbu faturaların mali müşavirlere fiziki olarak gönderilmesi gerekmektedir. Ancak e-fatura da ise mail yöntemi ile faturalar gönderilir  ve mali müşavir ile çok daha kolay bir şekilde iletişim kurulabilmesi sağlanmaktadır.

E-fatura’ya geçiş ile ilgili aklınıza takılan konuları Youtube kanalımızda yer alan ve 2020 senesineki yeniklerden bahsettiğimiz videomuzu izleyin.

E-ticarette aradığınız çözümler Dopigo'da!

Birkaç saniye içerisinde Dopigo hesabınızı oluşturun. Birkaç dakika içerisinde entegrasyonlarınızı hızlıca yapın.

E-fatura yapılacaklar listesini hemen ücretsiz indirin!

E-fatura konusundaki eksiklerinizi adım adım belirleyin.

Dijital pazarlama yapılacaklar listesini hemen ücretsiz indirin!

E-ticarette emin adımlarla büyüyün!