E-Fatura

E-Faturanın Geleceği Nasıl Olacak?

Çarşamba Aralık 04, 2019 Yorum Yok

E-ticaretin gelişmesi ile birlikte e-fatura kavramı şirketlerin gündemine daha çok oturacaktır. Tüketim alışkanlıkları ve e-ticaret’in artan hacmi e-fatura ve benzeri teknolojilerin kullanımını arttırmaktadır. E-ticaret sayesinde alışveriş çok daha kolay ve çok daha hızlı bir hal almıştır ve şirketilerin bu hıza yetişmesi için operasyon süreçlerini otomatik hale getirmeleri önem kazanmıştır. Bu kapsamda e-ticaret sitesi olarak hizmet veren firmalar, faturalarını e-fatura olarak hazırlamaya başlamışlardır. E-fatura’nın geleceği ise e-ticaret’in geleceği ile paralel şekilde hareket edecektir. Bu konuda daha önce kaleme aldığımız e-faturanın matbu faturaya karşı avantajları konulu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Bu kapsamda bir çok video ve içerik hazırlamaktayız. Youtube kanalımızda yayına giren E-Arşiv Fatura için Yenilikler Neler? Kimler için Zorunlu?   videomuzda 2020 yılında hayata geçen E-Fatura/E-Arşiv yeniliklerini irdelemektedir.  Şirketlere kesilen ve vergiler dahil 5 Bin TL üzeri faturalarda e-Arşiv’in zorunlu olması. Vergi Mükellefi olmayanlara kesilen ve vergiler dahil 30 Bin TL üzeri faturalarda e-Arşiv faturası zorunlu olması en dikkat çekici konuların başında geliyor.

E-Arşiv İnteraktif Portale ulaşmak için: https://earsivportal.efatura.gov.tr/i…

Kimler E-Fatura Mükellefi Olabilmektedir?

E-fatura mükellefi, e-fatura hazırlamaya yetkisi olan firmalar için kullanılan bir terimdir. 2020 yılı sonrası satışı 5 milyon TL ve üzerinde olan firmaların e-fatura mükellefi olabilmeleri mümkündür. Hasılatı 5 milyon TL’nin altında olan firmaların ise isteğe bağlı olarak e-fatura mükellefi olabilir. Hasılatı 5 milyon TL’yi geçen firmaların ise en geç 30.06.2020 yılına kadar e-fatura için başvuru yapmaları gerekmektedir. Söz konusu firmaların 01.07.2020 tarihi itibari ile ise e-fatura ve e-defter kullanmaya başlamaları gerekmektedir. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın yayınladığı bir tebliğe göre söz konusu firmaların 1 Ocak 2020 tarihinde e-arşiv sistemine geçmeleri gerekmektedir.

Geçmişten Günümüze E-Fatura

E-fatura 2010 yılı itibari ile kullanılmaya başlayan bir fatura türüdür. Gelir İdare Başkanlığı merkezinde bir platform aracılığı ile yürütülen e-fatura, mükellefi olabilmek için 2010 yılında firmaların 25 milyon TL brüt ciroya sahip olması gerekmekteydi. Daha sonra 2011 yılında ise söz konusu rakam 10 milyon TL’ye düşürüldü. Firmaların e-fatura mükellefi olmaları için ise 2013 yılına kadar bir süre tanındı. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın yayınladığı rapora göre 2015 yılında. 19.837 adet firma e-ticaret mükellefiydi. 2017 yılında ise bu oran %15 artarak 62.019’a yükselmiştir. 2020 senesinde mükellef ededi beklenenin çok üzerine çıkmıştır.

Dopigo olarak E-fatura’ya geçiş Webinar’ımızı izlemenizi tavsiye ederiz.