fbpx
E-ticaret Satış

Stoksuz E-Ticaret (Dropshipping) Yapılır Mı? Riskleri Nelerdir?

Yazar: Pazar Haziran 13, 2021 Yorum Yok

stoksuz e-ticaret yapılır mı?Stoksuz e-ticaret, yani Dropshipping, ürünleri depolama ve gönderme işleminin satıcının kendisi yerine üçüncü partiler aracılığıyla yapıldığı bir sipariş karşılama tekniğidir. Satıcılar stoksuz satış tedarikçileri ile anlaşmalar yapar, bu aracılar satıcı adına ürünleri toplamayı, paketlemeyi ve göndermeyi kabul eden toptancılar veya üreticilerdir. Satıcı web sitesinde yeni bir sipariş aldıktan sonra tedarikçiyi bilgilendirir ve ürün doğrudan müşteriye stoksuz olarak gönderilir. Satıcı ürüne asla dokunmaz. Ancak her şey bu kadar kolay ve risksiz görünürken işin gerçekliklerine de bakmakta fayda var.

Dropshipping’i Yeniden Düşünmek İçin 7 Neden

Dropshipping’in avantajları olsa da başlamadan önce göz önünde bulundurmanız gereken birkaç dezavantaj var. Dropshipping kolay değildir ve risksiz de değildir. İşte online mağazanızla stoksuz satış yapmayı yeniden düşünmeniz için en önemli nedenler.

1. Dropshipping diğer sorumluluklarınızı ortadan kaldırmaz

E-ticarette en az siparişi göndermek kadar önemli olan başka kalemler de vardır; ödemelerin kabul edilmesi, müşteri hizmetleri, web sitesi optimizasyonu bunlara örnek olabilir. Bu unsurlar stoksuz satış yapan web siteleri için de geçerlidir. Bir perakendeci olarak, müşteri hizmeti sağlamaktan, web sitenizi korumaktan ve organik trafik sağlamaktan siz sorumlusunuz.

Özellikle web tasarımı veya SEO konusunda bilgili değilseniz, tüm bunlar zaman alıcı ve zor olacaktır. Başlamadan önce müşteri hizmetleri ve e-ticaret teknolojisi hakkında iyi bir hazırlık yapmalısınız. Bunlar size çok zahmetli geliyorsa stoksuz satış özellikleri sunan, kullanımı kolay bir e-ticaret çözümüyle başlamayı düşünün. En çok tercih edilenlerden biri Shopify.

2. Dropshipping düşük marjlar sunar

Stoksuz satış, siparişler almanın en uygun yolu olsa da kesinlikle en kazançlısı değildir. Ürünleri toplu olarak değil de müşterileriniz sipariş verdikçe tek tek satın alacağınızdan ötürü e-ticaret mağazanız için mümkün olan en düşük fiyatları alamayacaksınız.

Dahası, toptancının her müşteri siparişini toplaması, paketlemesi ve göndermesi için ek ücretler ödemeniz gerekecek ve kar marjınız buna göre düşecektir. Çoğu dropshipper %10-15 civarında kar elde eder. Büyük ürünler genellikle en düşük karı getirirken, daha ucuz aksesuar ürünleri daha yüksek marjları sağlar.

3. Dropshipping’de rekabet yüksektir

Dropshipping işine girmek için minimum hazırlık ve masraf gerektiğinden en niş ürünlerde bile ezici miktarda rekabetle karşı karşıya kalacak olmanız muhtemel. Rakiplerinizin çoğu, satış için mümkün olan en düşük fiyat yaklaşımını benimseyecek ve bu da kar marjlarınızı etkileyebilir.

İyi kazanmak için çok fazla rakibi olmayan bir stoksuz satış ürünü bulmanız ve ürün listelemelerinizi kaliteli açıklamalarla farklı hale getirmeniz gerekir. Shopify’ın kapsamlı kılavuzundan rekabetçi bir şekilde nasıl dropshipping yapılacağı hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Shopify ayrıca stoksuz satış işine başlama konusunda oldukça iyi bir web semineri sunar.

Genellikle stoksuz satışın risksiz bir yaklaşım olarak reklamı yapılır. Ve evet, peşin riskin çok düşük olduğu doğrudur çünkü satışa başlamadan önce envanter satın almanız gerekmez. Ancak finansal risk tüm işletmelerin doğasında vardır ve stoksuz satış da bir istisna değildir.

4. Kalite kontrolünü kaybedersiniz

Depolama ve sipariş karşılama hizmetlerini esasen stoksuz satış tedarikçilerinizden aldığınız için, ürünleriniz sizin hiç temasınız olmadan doğrudan müşterilerinize gidecektir.

Bu durum kolaylık açısından harika olsa da kalite kontrol için aynı şeyi söylemek mümkün değil.

Açıklamalara uygun olduklarından emin olmak için ürünleri inceleme imkanınız olmayacak. Daha da önemlisi nakliyeden sorumlu olmayacaksınız, ürünleri zamanında teslim etmek tedarikçinizin insafına kalmış, ancak müşterileriniz herhangi bir hatalı ürün veya gecikmiş nakliyeden dolayı sizi bir daha tercih etmeyebilir.

Kısacası, ürünleri doğrudan tedarikçiden müşteriye nakletmek kolay olabilir, ancak aynı zamanda sizi kelimenin tam anlamıyla kontrolünüz dışında olan faktörler hakkında olumsuz müşteri geri bildirimi alma riskine sokar.

5. İadeler oldukça yaygındır

İadeler, e-ticaretin talihsiz gerçeğidir. Tüm çevrimiçi satın almaların %25 kadarı iade edilir. Stoksuz satış tedarikçilerinin potansiyel güvenilmezliği ile ürünlerinizin daha sık iade edildiğini görebilirsiniz.

Bazı tedarikçiler hatalı ürünleri geri almayı kabul edebilir ve hatta iade nakliye ücretini ödeyebilir, ancak buna güvenerek yola çıkmamalısınız. Müşteriniz ürününüzden memnun değilse onun adına yeni bir ürün satın almanız ve nakliye masraflarını cebinizden karşılamanız gerekebilir.

6. Nakliye pahalı olabilir

İşletmenizi bir stoksuz satış modeline dayandırmayı seçtiğinizde, özellikle de mağazanızı birden fazla stoksuz satış tedarikçisi kullanarak doldurduğunuzda nakliye masrafları hızla artabilir. Diyelim ki, stok yapmak için üç farklı tedarikçi kullanarak stoksuz tekstil ürünleri satışı yapıyorsunuz. Bir müşteri bu üç tedarikçinin her birinden bir tişört sipariş ederse, bu ürünleri gruplandırmak yerine her bir gönderi için ayrı ayrı ödeme yapmanız gerekir.

Bu durum da daha yüksek nakliye masraflarına yol açabilir ve bu ek maliyetleri telafi etmenin bir yolunu bulmak zor olacaktır. Bu masrafı müşterinize yansıtmak da iyi bir fikir değildir, çünkü bu kadar yüksek bir nakliye maliyeti müşterilerin sepetlerini terk etmesine neden olacaktır. Stoksuz satış yapmayı seçerseniz, tedarikçi sayınızı sınırlayın.

7. Dropshipping envanteri garanti edilmez

Bir stoksuz satış modelinde stok mevcudiyetinizden emin olmak zordur.

Müşteri siparişlerini tamamlayabilmeniz yine tedarikçilerinizin stoklarına bağlıdır. Herhangi bir nedenle stok seviyeleri önemli ölçüde düştüyse ve bunun farkında değilseniz elinizde olmayan ürünleri satabilirsiniz. Bu da bir daha tercih edilmemenize yol açabilir.

Dropshipping İşiniz İçin Nasıl Yararlı Olabilir?

Şimdiye kadar bu iş modelinin potansiyel olumsuz yönlerine odaklanan, stoksuz satış konusunda gerçekçi bir değerlendirme yaptık. Peki ya pozitif yönleri?

Sorunsuz Satış: Ürünlerin depolanması ve nakliyesi için harcanan masraf ve eforla uğraşmak zorunda kalmazsınız. Genel giderleriniz düşük olacağından fiyatları düşük tutabilir ve kendiniz için daha fazla kar elde edebilirsiniz.

Düşük Risk: Tüm envanteri satma konusunda endişelenmenize gerek yoktur; yalnızca siparişi garanti altına aldıktan sonra satın alırsınız. Bu da büyük bir risk almadığınız anlamına gelir.

Hızlı Başlama: Hemen ve çok az parayla başlayabilirsiniz. Gerçekten ihtiyacınız olan tek şey bir bilgisayar ve internet bağlantısıdır.

Trendleri Takip Edin: Sahip olduğunuz her şeyi tek bir ürün veya hat üretmeye harcamadığınız için pazarın sizi nereye götürdüğünü görmekte özgürsünüz. Dropshipping ürünlerinizden birinin satışları hız kesmeye başladığında, yerini almak için yeni bir ürün ekleyebilir ve hatta ilgileniyorsanız eskisini kataloğunuzda tutabilirsiniz.

Dropshipping’e Alternatifler

Kısmi stoksuz satış ve dış kaynak kullanımı bazı e-ticaretçiler için çok iyi sonuç verebilir.

Dropshipping’i Temel İşiniz Olarak Değil, Yan İş Olarak Kullanın

Dropshipping geleneksel satışla eşleştirildiğinde iyi sonuç verir. Mağazanızın yüksek kaliteli köpek maması sattığını ve ek olarak köpek oyuncakları satmaya başlamak istediğinizi varsayalım.

Bu ek ürünlerle mağazanızı canlandırmak için bir stoksuz satış modelini kolayca kullanabilirsiniz. Birkaç stoksuz ürüne sahip olmak, sitenizin tedarikçinize tamamen bağımlı hale gelmesini engeller ve mağazanızın kârı için bu modelden tamamen bağımlı olmadan yararlanabilirsiniz.

Geleneksel Satış Yapın: Kendiniz Seçin ve Paketleyin

Belki de yeni başlıyorsunuz ve henüz bir depoyu haklı çıkarmak için yeterli satışınız veya ürününüz yok. Bu durumda, siparişleri kendiniz göndermenizde yanlış bir şey yok! Daha ucuzdur ve tam olarak istediğiniz gibi yapıldığından emin olabilirsiniz. Yerleşik bir müşteri tabanına sahip olduğunuzda, tekliflerinizi ve karınızı genişletmenin bir yolu olarak stoksuz satış yapmayı düşünebilirsiniz.