E-ticaret Satış

Sıfırdan E-Ticaret Sitesi Kurmak: Neler Gerekli?

Pazar Mayıs 16, 2021 Yorum Yok

e-ticaret sitesi kurarken neler gerekliE-ticaretin hacmi her sene katlanarak büyüyor ve e-ticarete girenlerin sayısı gittikçe artıyor. Siz de e-ticaret sitesi kurmak istiyorsanız bu rehber yazımız tam size göre.

1.E-ticaret Platformunuzu Seçin

Hızlı bir şekilde çalışmaya başlamak istiyorsanız büyük olasılıkla Shopify, Woocommerce, Ticimax gibi bir SaaS (bulut tabanlı hizmet sağlayıcılar) platformuna ihtiyacınız olacak. Bunlar, aşağıda belirtilen ihtiyaç duyacağınız birçok gerekli özelliği sağlayacaktır. Karar verme sürecinizde daha detaylı bilgi sahibi olmak için Hangi E-Ticaret Yazılımı: Shopify vs Ticimax yazımıza da göz atabilirsiniz.

 • Kolay ve hızlı kurulum: Sitenizi hızlı bir şekilde kurmak için, operasyonunuzu hızlı ve verimli bir şekilde oluşturmanıza ve hızlandırmanıza olanak tanıyan bir siteye ihtiyacınız var. Bu nedenle SaaS platformu sizin için doğru seçim olabilir. Çoğu SaaS platformu, sitenizin görsel temeli olarak kullanabileceğiniz, ücretsiz veya satın alabileceğiniz önceden tasarlanmış birçok temayla birlikte gelir. Arka planda ürün yüklemek ve ürünleri yönetmek de basittir, böylece daha hızlı yayına alabilirsiniz.
 • E-ticaret platformunuzun POS cihazınızla iletişim kurması gerekiyor: Mevcut bir fiziksel işletmeye çevrimiçi bir kol da eklemeyi planlalıyorsanız muhtemelen memnun olduğunuz bir POS sisteminiz vardır. Seçtiğiniz platformun POS sisteminizle iletişim kurabildiğinden emin olmanız gerekir. POS sisteminizin ve e-ticaret platformunuzun nasıl iletişim kuracağını anlamak da önemlidir. İki yönlü veya tek yönlü bir senkronizasyon mu? Yani, POS’unuzdaki envanterde değişiklik yaparsanız, bu değişiklik çevrimiçi mağazanıza da yansıyor mu ve bunun tersi de geçerli mi?
 • Güvenlik özellikleri: Sitenizi geniş bir kitleye açmanın yanı sıra, bir çevrimiçi mağazaya sahip olmak sizi daha fazla potansiyel güvenlik endişesine de açık hale getirebilir. Güçlü, çok katmanlı güvenliğe sahip bir platforma sahip olmak, işletmenizin ve müşterilerinizin verilerini güvende tutmak için çok önemlidir. SaaS platformları, güvenlik önemlemlerini sizin için günceller. Ayrıca mağazanızın bir SSL sertifikasına sahip olması gerektiğini unutmayın.
 • Müşteri desteği ekibi bulundurun: En iyi iş planlarında bile sorunlar ortaya çıkacaktır. Bu zorlukları çözmenize yardımcı olabilecek birine sahip olduğunuzdan emin olun. İdeal olarak, seçtiğiniz platformun size 7/24 destek sunması gerekir.
 • Mobil ve masaüstü yanıt süresi: Insider Intelligence, ABD’nin mobil cihazlardan elde ettiği gelirin 2024 sonunda 488 milyar dolar olacağını öngörüyor. Mobil cihazlar için optimize edilmiş bir siteye sahip olmak, sitenizin arama motorlarında daha iyi sıralanmasına da yardımcı olacaktır. Ayrıca müşterilerin ürün sayfalarını farklı cihazlarda görüntülerken sorun yaşamadığından emin olmak istersiniz. Seçtiğiniz platformun mobil ve masaüstü duyarlılığı için optimize edildiğinden emin olun.
 • Front-end esnekliği ve güzel şablonlar: Yukarıda belirtildiği gibi, hızlı bir şekilde başlamanıza yardımcı olmak için, bir dizi güzel şablon sunan ve sitenizi istediğiniz gibi göstermenizi sağlayan bir platform istiyorsunuz. Front-end esnekliği daha uzun vadeli bir soru olabilir. Şimdi güzel bir siteye sahip olmanızı sağlayacak, ancak daha sonra daha fazla zamanınız olduğunda onu özelleştirmenize yardımcı olacak işlevselliğe sahip bir platform seçin.

İlk hedefiniz e-ticaret sitenizi hızlı bir şekilde açmak olsa da, bir platform seçerken en iyisi biraz daha uzun vadeli düşünmektir. Yeniden platform oluşturma (bir siteyi oluşturduktan sonra yeni bir platforma geçmek), sıfırdan başlamaktan daha stresli ve maddi olarak daha külfetli olabilir, çünkü artık taşımanız gereken veriler ve yönetmeniz gereken entegrasyonlar olacaktır. İdeal platformunuz, yalnızca sizi hızlı bir şekilde ayağa kaldırabilecek değil, aynı zamanda büyüdükçe işinizle ölçeklenecek araçlara da sahip olmalıdır.

Potansiyel bir e-ticaret sitesi altyapısında aramanız gereken özellikler şunlardır:

 • Siteme ekleyebileceğim ürün miktarında bir sınır var mı?
 • Trafiğim arttıkça site hızı etkilenecek mi?
 • Platform, Amazon, Facebook ve Instagram gibi diğer kanallara açılmayı kolaylaştırıyor mu?

2.Bir Bütçe Oluşturun

Yukarıda bahsettiğimiz gibi bir e-ticaret sitesi kurmanın avantajlarından biri, maliyetlerin fiziksel bir mağaza açmaya göre önemli ölçüde daha az olmasıdır. Ancak bu, bir e-ticaret sitesi kurmanın maliyetsiz olduğu anlamına gelmez. Ve dikkatli olmazsanız maliyetler artabilir.

E-ticaret sitenizle ilgili devam eden ücretleri ve masrafları anladığınızdan emin olun. E-ticaretiniz için özel bir bütçe oluşturun. Takip etmek isteyeceğiniz bazı maliyetler şunlardır:

 • Platform, güvenlik ve barındırma maliyetleri: Bir SaaS platformu seçerseniz, barındırma ve güvenlik masrafları buna dahildir, ancak aylık bir ücret ödersiniz. Açık kaynaklı bir platform seçerseniz, platformun kendisi için aylık bir ücretiniz olmayabilir, ancak barındırma ve güvenlik yönetimi için maliyetleriniz olacaktır.
 • Tasarım ve geliştirme maliyetleri: Şirket içi ekibinize veya kendi uzmanlığınıza bağlı olarak, sitenizi oluşturmanıza ve istediğiniz gibi görünmesini sağlamanıza yardımcı olması için dışarıdan bir ajans veya serbest çalışan tutmanız gerekebilir. İlerledikçe değişiklik ve güncelleme yapmanız gerekeceğinden bu maliyetler büyük olasılıkla devam edecektir.
 • Ödeme sağlayıcı ücretleri: Müşterilerinize farklı ödeme ağ geçitleri sunmak, PayPal gibi farklı ödeme sağlayıcılarına ücret ödemek anlamına gelir. Shopify gibi bazı e-ticaret platformları da ödeme sağlayıcılarını kullanmadıkları için ücret alırlar. Bu ücretleri ve yüzdeleri bütçenizde hesaba katın.
 • Entegrasyonlar ve üçüncü parti uygulamaları: E-ticaret işinizi büyütmenize ve ölçeklendirmenize yardımcı olabilecek bir dizi ürün yönetim sistemi, gönderi aracı, eklenti ve pazarlama uygulaması vardır. Bazı e-ticaret platformları da bu özelliklerin bazılarına yerleşik olarak sahiptir. Bir platform seçerken, hangi özelliklere ve entegrasyonlara ihtiyacınız olduğuna ve bunların ne gibi ücretlere sahip olacağına da bakın.

3.Bir Alan Adı seçin

Alan adınız, mağazanızın URL’sinin onu tanımlayan kısmıdır. Örneğin, www.dopigo.com web sitesinde “dopigo.com” alan adıdır. Bunu fiziksel mağazanızın tabelasının çevrimiçi eşdeğeri olarak düşünün. Hem müşterilere ne sattığınıza dair bir fikir vermeli hem de markanız hakkında onlara bir şeyler söylemelidir.

Varsa, alan adınızı fiziksel mağazanızla aynı yapabilirsiniz. Ancak, farklı bir ad da seçmek isteyebilirsiniz. Alanı adı seçerken göz önüne alabileceğiniz bazı ipuçları:

 • Benzersiz olun, ancak ne sattığınızı da netleştirin.
 • Arama motoru sıralamanızı iyileştirmek için bir anahtar kelime ekleyin. Bu, daha fazla insanın sizi bulmasına yardımcı olacaktır.
 • Marka adlarını veya tescilli ticari markaları kullanmaktan kaçının.

E-ticaret platformunuz üzerinden bir alan adı satın alabilir veya bir alan adı satış hizmetinden ayrı olarak satın alıp platformunuza bağlayabilirsiniz.

4.Bir Şablon Seçin ve Özelleştirin

Artık platformunuzu seçtiğinize göre, kullanmak istediğiniz temayı veya şablonu seçebilirsiniz. Bu, sitenizi minimum tasarım çalışmasıyla hızlı bir şekilde düzenlemenizi sağlar. Shopify’daki gibi sürükle ve bırak düzenleyicileri, kodlamadan istediğiniz görünümü ve hissi elde etmeyi daha da kolaylaştırabilir. Bu işlevsellik, size özel bir e-ticaret web sitesi oluşturmayı ve güncellemeyi daha kolay hale getirir.

 • Mağazanızın nasıl görünmesini istersiniz: Çevrimiçi mağazanızın görünümü ve hissinin fiziksel mağazanızın görünümünü yansıtmasını isteyebilirsiniz veya her ikisinin de kendi benzersiz kimliklerine sahip olmasını seçebilirsiniz.
 • Hangi özelliklere ihtiyacınız var: Tüm şablonlar veya temalar aynı özelliklere sahip olmayacaktır. Mağazanızın bir galeride fotoğraf göstermesi gerekiyor mu? Ürünlerinizi sergilemek için videolara ihtiyacınız olacak mı? Genellikle şablonları yalnızca özellik ihtiyaçlarınızı karşılayanlara göre filtreleyebilirsiniz.

5.Ürün Seçiminizi Yapın

Zaman açısından fiziksel mağazanızın tam envanteriyle başlamak istemeyeceksiniz. Bunun yerine en çok satan ürünlerinizi veya online ortamda daha çok talep görme potansiyeline sahip ürünleri seçin. Sektörünüze bağlı olarak değişebilecek bazı önerilerimiz şunlar:

 • Yüksek kâr marjı olan ürünler: E-ticaret sitenizde satış yapmaya başlarken daha yüksek marjlı ürünlerle başlayın. Unutmayın, artık nakliye ve sipariş karşılama masraflarını ödeyeceksiniz, bu nedenle sattığınız ürünlerin maliyetinin bu ek masrafları garanti ettiğinden emin olmak istersiniz.
 • Hafif ürünler: Yine nakliye ve taşıma artık bir faktör olduğundan, mağazanızı canlıya alırken daha hafif ve nakliyesi daha kolay ürünlerinizi seçmek ekonomik açıdan mantıklıdır.
 • Yerel olarak bulunması zor ürünler: Bölgenize özgü ürünler satıyorsanız bunlar yeni e-ticaret web sitenizde öne çıkarılması harika ürünlerdir. Kitlenizi daha önce ürünlerinize erişimi olmayan müşterileri içerecek şekilde genişletebilirsiniz.

6.Nakliye ve Teslimat Ortaklarını Seçin

Sizin için en uygun olana bağlı olarak sipariş karşılama sürecini izlemenin iki yolu vardır:

 • Ambalajı alın ve kendiniz gönderin: Beklediğiniz gönderi hacmine bağlı olarak, paketleme ve nakliyeyi şirket içinde yapabilirsiniz. Bu rotaya giderseniz, gerekli ambalaj malzemelerini satın almanız gerekecektir. Yine beklenen hacme bağlı olarak, daha ucuz fiyatlar elde etmek için taşıyıcılarla ücretler konusunda pazarlık yapıp yapamayacağınızı da görebilirsiniz.
 • Üçüncü parti bir hizmetten yararlanın: Şirket içinde gönderim ve sipariş karşılamasını yönetecek kaynaklara sahip değilseniz, başka bir seçenek de bununla başa çıkmak için üçüncü parti bir hizmet kullanmaktır. Üçüncü parti depoyu yönetir, siparişleri paketler ve çevrimiçi siparişleri sizin adınıza doğrudan müşterilerinize gönderir. Bunun işletmeniz için mantıklı olup olmadığını görmek için bunu bütçenize dahil etmeniz gerekir.

7.Ödeme Ağ Geçitlerini Ayarlayın

Müşterilerinizin siparişlerini fiilen yerine getirmenin yanı sıra, size ödeme yapabilmeleri için ödeme ağ geçitleri ayarlamanız gerekir. Özellikle esnekliğin ve rahatlığın önemli olduğu bir zamanda, çeşitli ödeme yöntemleri (ör. Kredi kartı, banka kartları) sunduğunuzdan emin olun.

Çoğu e-ticaret sitesi altyapısı PayPal, Visa, Mastercard gibi bir dizi ödeme ağ geçidi ile senkronizasyonu kolaylaştıracaktır.

Müşterilerinizin en çok kullanacağını düşündüğünüz ödeme sağlayıcılarını seçin ve bunları mağazanıza bağlayın. Yüksek riskli ürünler satmak veya uluslararası satmak gibi ticari endişeleriniz varsa, ödeme ağ geçitlerinizin bu ihtiyaçları desteklediğinden emin olmak isteyeceksiniz.

8.Mağazanıza Ürün Ekleme

Artık şık bir site tasarladığınıza ve hangi ürünleri satmayı planladığınızı seçtiğinize göre, mağazanıza ürün eklemeye hazırsınız!

Ürün eklerken, ürün açıklamalarınızın net ve SEO (arama motoru optimizasyonu) için optimize edildiğinden emin olmalısınız. Bu, insanların çevrimiçi arama yaparken onları bulmasını kolaylaştıracaktır.

Ürün açıklamalarınıza dahil etmeniz gereken bazı önemli bilgiler:

 • Ürünün adı,
 • Fiyat,
 • Ağırlık ve boyutlar,
 • Renk ve bedenler gibi varyantlar,
 • Öğenin net bir açıklaması.
 • Müşterilerinizin ne satın aldıklarını net bir şekilde görebilmeleri için muhtemelen ürünlerinizin yüksek çözünürlüklü fotoğraflarını ve videolarını da dahil etmek isteyeceksiniz. Ayrıntılı ürün açıklamaları sağlayarak, işlemeniz gereken iade sayısını sınırlandırmaya yardımcı olursunuz.

9.Çevrimiçi Mağazanızı Test Edin ve Başlatın

Canlı yayına başlamak için neredeyse hazırsınız, ancak atmanız gereken çok önemli bir adım daha var. Her şeyin olması gerektiği gibi çalıştığından emin olmak için tüm temel işlevleri önizlemeniz ve test etmeniz gerekecektir.

Bu, birden çok web tarayıcısında aşağıdakilerin tümünü onaylamayı içermelidir:

 • Siteniz düzgün çalışıyor mu: Ürünleriniz, fotoğraflarınız ve açıklamalarınız istediğiniz gibi görünüyor mu? Tıkladığınız tüm düğmeler sizi gitmelerini istediğiniz yere götürüyor mu? Sitede gezinmek sezgisel görünüyor mu?
 • Ödeme çalışıyor mu: Tüm ödeme ağ geçitlerinizi test siparişleriyle test edin. Fiyatları doğru mu? Herhangi bir indirim ve promosyon amaçlandığı gibi uygulanıyor mu? Kullanıcı konumunu girdiğinde vergiler doğru görünüyor mu?
 • Site mobil cihazlarda çalışıyor mu: Sitenizin mobil cihazlarda çalıştığından ve tüm özelliklerin erişilebilir olduğundan emin olun.

Her şey iyi görünüyorsa ve olması gerektiği gibi çalışıyorsa, yayına girmeye ve çevrimiçi satış yapmaya hazırsınız!

Okuma Önerisi: Shopify Mağazanıza Nasıl Trafik Çekersiniz?

Websitemizde deneyimi iyileştirmek için çerezleri kullanmaktayız. Bizi ziyaret ettiğinizde çerezleri kabul etmiş sayılırsınız.
Websitemizde deneyimi iyileştirmek için çerezleri kullanmaktayız. Bizi ziyaret ettiğinizde çerezleri kabul etmiş sayılırsınız.